ŠTÍTEK: Austrálie

Zábavní strašidelný vlak v australském lunaparku v Sydney se v roce 1979 změnil v noční můru, když ve 22:15 vypukl během jedné z večerních jízd v umělém tunelu na trati požár
Zní to jako výmysl z pera hororového scenáristy, ale tato událost se skutečně stala. Lunaparkový vlak duchů, sloužící k postrašení návštěvníků, jednoho večera vzplanul. V ohni zahynulo šest dětí a jeden dospělý. K neštěstí došlo v roce 1979 v australském Sydney. A události spojené s vyšetřováním tohoto případu byly možná stejně děsivé jako samo neštěstí. 

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Vraždící vlak duchů

Tajemné dějiny
Viktor Švéda používá ke své práci speciální přístroje
Chtěli byste pro partnerku náušnice s kameny v barvě jejích oči? Nebo toužíte po extravagantním prstenu s přírodním drahokamem? Zákazníci zlatníka Viktora Švédy z Hradce nad Moravicí mají různá přání a on jim je dokáže splnit. Původně se přitom vyučil zámečníkem a pracoval spíš s nerezem a železem, než později převzal šperkařskou dílnu po rodičích.
5 fotografií

Šikovný zlatník reklamu nepotřebuje. Spokojení zákazníci se mu ozývají sami

Příběhy a rozhovory
Jubilejnímu 50. koštu vín ve Vlčnově dominovali šampioni z Boršic a z Dolního Němčí; 6. dubna 2024
Zástup dvou desítek nedočkavců netrpělivě čekal v sobotu 6. dubna po poledni před vstupem do Klubu sportu a kultury ve Vlčnově, kde se od 14 hodin konal jubilejní 50. ročník tamního koštu vín. Během pouhé hodiny pak milovníci vína zcela obsadili velký sál a pustili se do ochutnávky 346 vzorků od vinařů místních, těch z blízkého okolí, z různých koutů Evropy i z jiných světadílů.
17 fotografií

Jubilejní 50. košt vín ve Vlčnově ovládli šampioni z Boršic a z Dolního Němčí

Slovácko
Poslechněte si od dvou cestovatelů příběhy z Austrálie a Asie.
/FOTOGALERIE/ Už tuto sobotu 6. dubna v 18.30 hodin se v čajovně Na Zemi v příbramské Pražské ulici uskuteční inspirativní přednáška s názvem "Svět jako učitel". Jejími hlavními aktéry budou David Sandr a Dan Havlíček, kteří návštěvníkům přiblíží své fascinující příběhy, nezapomenutelné zážitky a zkušenosti z cest po různých koutech světa.
4 fotografie

Svět jako učitel. Cestovatelé se podělí o své příběhy z Austrálie a Asie

Volný čas
Slovenský reprezentant Róbert Mak působí v FC Sydney
Přes celou zeměkouli se trmácel (skoro) zbytečně. Slovenský fotbalista Róbert Mak se vydal na sraz reprezentace až z daleké Austrálie. Dorazil celý natěšený, jenže nadšení ho přešlo. Zkušený křídelník se v přípravném utkání s Rakouskem podíval na hřiště jen na pár závěrečných minut, proti Norsku se na trávník nedostal vůbec. Znechucený křídelník se kvůli tomu pustil do trenéra Slovenska Francesca Calzony.

Jako dýka do zad. Uražený fotbalista se pustil do reprezentačního trenéra

Zajímavosti z fotbalu
Italský tenista Jannik Sinner.
Rozjezd jako z říše snů. Těmito slovy lze naprosto přesně popsat aktuální průběh sezony v podání italského tenisty Jannika Sinnera, který po premiérovém grandslamovém triumfu v Austrálii pokračuje ve své krasojízdě i za mořem. Naposledy si v semifinále turnaje Masters v Miami pohrál s ruským rivalem Daniilem Medveděvem, jemuž nadělil nevšední výprask 6:1, 6:2. A na oblíbené zastávce jej v neděli čeká už třetí finále v kariéře.
6 fotografií

Pozor, jede italský expres. Sinner opět válí v Miami a klepe na čelo žebříčku

Tenis
Dráhový cyklista brněnské Dukly Martin Čechman při Nations Cupu v Hongkongu.
Ráno před závodem mu nebylo dobře po těle, rozhodně si nepřipadal, že by mohl konkurovat nejlepším světovým závodníkům. Dráhový cyklista brněnské Dukly Martin Čechman ovšem i v takovém rozpoložení zajel nejlepší výsledek kariéry. Při Nations Cupu v Hongkongu, což je obdoba světového poháru, obsadil čtvrtou příčku v keirinu. „Výsledku si nehorázně vážím. Kdyby někdo řekl dopředu, že to dotáhnu tak daleko, nevěřím mu. Konkurence byla neskutečná, všichni jsou před olympiádou maximálně vyladění, mají nejlepší formu. Vůbec nikdo nechyběl,“ radoval se.
7 fotografií

Dráhař Čechman se ráno cítil hrozně. Pak v Hongkongu zajel životní keirin

Ostatní sporty
Tým mladoboleslavských záchranářů
/FOTO, VÝSLEDKY/ Mladoboleslavští záchranáři v sobotu 16. 03. 2024 uspořádali 9. ročník Jarní ceny Mladé Boleslavi v záchranářských disciplínách. Závody se konaly na plaveckém bazénu Štěpánka. Celé závody byly zpřístupněny pro veřejnost, která tuto možnost hojně využila. Byly také streamovány na Youtube, který byl využit také mnoha diváky, kteří neměli možnost se osobně dostavit na bazén.
10 fotografií

Mezinárodní závody záchranářů v Mladé Boleslavi ovládl domácí oddíl

Čtenář reportér
Vyplétač raket Jakub Šnajdr.
Profesního triumfu v podobě práce na grandslamovém turnaji tenistů Australian Open dosáhl vyplétač raket Jakub Šnajdr z Prahy. Zařadil se tak do nejužší špičky v oboru. Celosvětové špičky. K vyplétání raket se přitom vlastně dostal náhodou: poté, co se začal věnovat tenisu. Když po čase řešil, proč raketa přestává sloužit tak jako dřív, poprvé něco slyšel o vyplétání. Chytlo ho to, nastoupil do společnosti Ondřeje Lubase ve Zdibech dodávající sportovní vybavení – a propracoval se na absolutní vrchol. Věří, že by se v létě mohl uplatnit i na olympiádě ve Francii.
27 fotografií

Z Prahy a Zdib k protinožcům. Jakub vyplétal rakety na Australian Open

Praha
Michal Hubert Zrůst v pozadí s Poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře
Procházka lesem je příjemná pro každého. Ať už vyrazíte na houby nebo jen na procházku. Lesní mysl však umí energii lesa propojit i s naší psychikou. Koncept, který se zrodil ve Finsku, ukazuje, že les může účinně pomáhat nejen našemu fyzickému zdraví, ale právě i psychice. Michal Hubert Zrůst z Vysočiny nám tento zajímavý koncept představil. V lese více než pět let pobývá pracovně a věnuje si při tom prozkoumávání a praktikování Lesní mysli. Dnes předává své poznatky mnoha lidem a setkat se s ním můžete i vy, když bude les slavit v březnu svůj mezinárodní den.
6 fotografií

Příroda umí léčit. Lesní mysl jako cesta, kdy po vyhoření najdete opět sami sebe

Zdravý život
Letoun Boeing 787-9.
Letoun Boeing 787 Dreamliner chilských aerolinek v pondělí při letu z Austrálie na Nový Zéland krátce ztratil výšku. Bezpečně přistál, ale s desítkami zraněných na palubě. Po lednové nehodě Alaska Airlines, jejichž letadlu ve vzduchu vypadl díl trupu, proto firma Boeing čelí navíc dalším vyšetřováním bezpečnosti výroby.

Děsivý zážitek: Boeing se za letu propadl. Kdo neměl pásy, vyletěl ke stropu

Svět
V uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny žijí vysoce odolné organismy.
Drobní živočichové žijící v blízkosti Černobylu překvapili vědce. Téměř nijak je nezasáhla radiace, což je v rozporu s tím, co by se dalo očekávat u organismů přežívajících v Černobylské zóně. Výsledky nové studie chtějí odborníci využít pro větší pochopení, proč jsou někteří lidé náchylnější vůči karcinogenům.

Hlístice u Černobylu mají superschopnost. Experty nález překvapil

Objevy
Vládní letoun. Ilustrační foto
Delegace ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) uvázla na zpáteční cestě z Japonska v indické Bombaji, důvodem je technická porucha letadla. Informaci České televize ČTK potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Lipavský se vrací z téměř dvoutýdenní návštěvy Indie, Austrálie a Japonska, na cestě ho doprovází delegace přibližně deseti firem a institucí.
21 fotografií

Ministr Lipavský uvázl v Indii. Letadlo české delegace mělo poruchu

Svět
Vstup do Zoo Olomouc. Ilustrační foto
Návštěva Zoo Olomouc se od 1. března prodraží. Cena základního vstupného v hlavní sezoně se podle nového ceníku navyšuje o 20 korun na 160. O dvacku jde nahoru i vstupenka pro děti od 3 do 14 let a studenty. Mění se zároveň formát rodinného vstupného, zavádí se nové rodinné vstupenky odstupňované podle počtu doprovázených dětí. 
64 fotografií

Vstupné do olomoucké zoo zdražuje. Kolik se platí jinde?

Olomoucko
Regenerační den
Muži z klubu TUFO PARDUS Prostějov se připravoval v italském Toskánsku. Scházel zde pouze Jan Voneš, který si po NC v Adelaide prodloužil pobyt v Austrálii, kde se připravuje na následující závod NC Hong Kongu, který je předposledním dílem olympijské kvalifikace do Paříže. Tým naopak doplnili dva junioři našeho SCM, závodící za italský klub Ciclistica Trevigliese Filip Novák a Matyáš Korbel.
3 fotografie

Prostějovští cyklisté mají své italské soustředění zdárně za sebou

Ostatní sporty
Sydney
/Od zvláštního zpravodaje Deníku v Austrálii/ Vypadá to tu na první pohled jako někde v britském Walesu, nebo na jihu Británie. Jen podivný ranní křik ptáků, kterému dominuje vřískání papoušků kakadu, dává znát, že jste na opačném konci planety. U protinožců v Austrálii. Australské hlavní město Canberra, vybudované podle promyšlených plánů po roce 1913 v jihoaustralských horách, připomíná stále starou dobrou Anglii. A původní, tedy britskou, tvář Austrálie. Sídlí tu i generální guvernér Austrálie David Hurley, oficiální hlava státu zastupující zde britského krále Karla III., který si udělal čas na setkání s Janem Lipavským, prvním českým ministrem zahraničí po dvaceti letech, který navštívil Austrálii.
31 fotografií

Austrálie tvrdě deportuje nelegální migranty mimo kontinent. Přesto se mění

Svět