ŠTÍTEK: Bajkal

Bruntálský Krystalek je tradiční vánoční akce, při které se otužilci společně vykoupou v Kobylím rybníce
Vánoční koupel v Kobylím rybníce v centru Bruntálu letos přilákala 22 otužilců. „Aspoň nám tentokrát nikdo neumrzne,“ vtipkovali otužilci, když se dozvěděli, že voda v Kobylím rybníce v centru Bruntálu má přes šest stupňů a vzduch osm. Úkolem hasičů tentokrát nebylo vysekávat do ledu díru pro plavce, ale sledovat, zda stále vidí na hladině všech 22 čepiček, kterými se otužilci označují jako živé bójky.
32 fotografií

Voda? Teploučká jak kafe, žertovali otužilci při plavání v bruntálském rybníku

Regiony
Bruntálský krystalek je tradiční vánoční akce, při které se otužilci společně vykoupou v Kobylím rybníce. 25.12. 2023
Vánoční koupel v Kobylím rybníce v centru Bruntálu letos přilákala 22 otužilců. „Aspoň nám tentokrát nikdo neumrzne,“ vtipkovali otužilci, když se dozvěděli, že voda v Kobylím rybníce v centru Bruntálu má přes šest stupňů a vzduch osm. Úkolem hasičů tentokrát nebylo vysekávat do ledu díru pro plavce, ale sledovat, zda stále vidí na hladině všech 22 čepiček, kterými se otužilci označují jako živé bójky.
32 fotografií

Voda? Teploučká jak kafe, žertovali otužilci při plavání v bruntálském rybníku

Bruntálsko
Ledoborec Bajkal, jenž se stal v srpnu 1918 terčem československé námořní flotily
V noci ze 16. na 17. srpna 1918 se na jezeře Bajkal na Sibiři odehrála bitva námořních lodí, jíž zvláštní kouzlo dodal fakt, že jednu ze stran konfliktu představovala československá námořní flotila – tedy flotila státu, který oficiálně ještě ani neexistoval a u nějž bylo jisté, že i pokud vznikne, bude vnitrozemský a bez přístupu k moři. Byla to zřejmě jediná bitva, kterou kdy tato flotila svedla. A zvítězila v ní.
14 fotografií

Bitva na Bajkale: Čechoslováci měli svou flotilu. Svedli jediný námořní souboj

Svět
Vedoucí oddělení Správa chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.
/ROZHOVOR/ Jizerskohorské bučiny se staly první přírodní lokalitou světového dědictví v Česku. Zároveň se jedná o největší bukový komplex lesa v republice. Bučiny se zařadily mezi takové poklady světové přírody, jako je proslulý Yellowstonský národní park, Bajkalské jezero či africké pláně v Serengeti nebo Velký bariérový útes u Austrálie. O tom, v čem je oblast unikátní, a co lze čekat po zařazení na seznam UNESCO si Deník povídal s vedoucím Správy chráněné krajinné oblasti Jizerské hory Tomášem Korytářem.

Bučiny jsou unikát. I proto jsou v UNESCO, říká vedoucí správy CHKO

Liberecko
Petr Hošťálek vypráví o své expedici do Pekingu
Kyjev, Bajkal, poušť, Peking a mnoho dalšího. Sběratel historických motorek, motonadšenec z Českých Budějovic a autor motoristické literatury Petr Hošťálek vypráví příběhy ze svých cest. Jeho cestopisy a další příspěvky budeme uveřejňovat pravidelně každou sobotu. Začínáme s příběhem o jeho expedici do Pekingu. Přečtěte si první díl o tom, jak se rozhodl absolvovat vzpomínkový závod Peking-Paríž, o nadšení z onoho závodu, přípravách, peripetiích a volání po dobrodružství.
6 fotografií

1. díl Expedice Peking: Petr Hošťálek vypráví, jak se vydal po stopách závodu

Čtenář reportér
Větší nebezpečí než mráz je pro labutě lenost
Téma „zamrzlé labutě“ se nám v posledních dnech natolik přemnožilo, že pardubičtí strážníci nakonec přeci jen zasahovali. Důvodem však nebyl mráz ani zdraví divoce žijícího opeřence, ale zase jen lidé, kteří zasahují do přirozeného života přírody.

Větší nebezpečí než mráz je pro labutě lenost

Pardubicko
Radka Kareisová při zahájení kulturní sezony v Mělníku.
Majáky české kultury byly akcí, při níž se v pondělí večer na nějakou dobu naposled rozzářilo mělnické Mekuc – Mělnické kulturní centrum. Řada kulturních institucí rozsvítila světelné sloupy jako majáky předtím, než jejich světla nuceně pohasnou v rámci opatření proti šíření koronaviru. Rozhodnutím vlády dostala kultura nucenou pauzu – přičemž nikdo nedokáže přesně odhadnout, jak dlouho potrvá.
18 fotografií

Zopakovat jarní promítání do domácností se v Mělníku nechystají

Mělnicko
Ilustrační foto
Více než 5 000 kilometrů z Moskvy, přes Kazaň, Jekatěrinburg, Krasnojarsk, Irkutsk k největší zásobárně pitné vody na světě 1 642 metrů hlubokému Bajkalu. Takové je témá cestopisné přednášky cestovatele Josefa Nitry, která se uskuteční v hudebním sále Masarykova kulturního domu v Mělníku.

Přednáška povede Transsibiřskou magistrálou až na Bajkal

Volný čas
Uprostřed jezera nabíráme údajně nejčistší vodu na světě
Na Sibiř, tu vzdálenou část Ruska daleko na východě, jsem se těšil. Na něco na tak vzdáleného a zvláštního, asi stejně jako „ruský Kolumbus“ Timofejevič Jermak, jenž v roce 1581 se svým vojskem odvážných a smělých Kozáků, kteří v touze po kořisti, zisku slávy a odpuštění mnoha hříchů carem Ivanem Hrozným, porazili v krvavé řeži tatarské vojsko vzbouřeného chána Kurkumy a přispěli zásadním způsobem k připojení Sibiře k Rusku.
4 fotografie

Jak jsem objevil „Perlu Sibiře“ jezero Bajkal

Čtenář reportér
Revitalizace ulice Obránců míru v Kladně je hotová.
Další ze zásadních investic kladenské radnice do dopravy je dokončena. Ulice Obránců míru v Kročehlavech prošla kompletní revitalizací za téměř patnáct milionů korun. Celkově rozšířila uliční prostor, opravena byla vozovka a chodníky, vznikla nová parkovací místa a bezbariérové přechody jsou pro větší bezpečnost chodců osvětleny.

Revitalizace ulice Obránců míru v Kladně je hotová

Kladensko
Architektonická studie okolí Bajkalu.
Sídliště Nové Kročehlavy s bezmála 30 tisíci obyvateli a 10 tisíci panelovými byty představuje největší koncentraci panelových domů nejen v Kladně, ale i v rámci celého Středočeského kraje. Radnice připravuje plán postupné revitalizace sídliště a zajistit tak jednotný charakter území do budoucna.

Kladenská radnice dokončila architektonickou studii okolí Bajkalu

Kladensko
Ilustrační foto
Uplynulý víkend byl na události v Pardubicích bohatý. Z celkem 441 událostí to bylo několik drobných krádeží i černých pasažérů. V souvislosti s počasím pak strážníci zadokumentovali a předali k nápravě tři propady povrchu komunikací a jeden zlomený stromek.

Alkohol působil o víkendu značné potíže

Zločiny a soudy
Cestovatelé.
Po dvou vydařených lednových přednáškách Ladislava Zibury představí tamní spolek MISSION Vimperk před svým hlavním projektem, kterým je Majáles, ještě jedny cestovatele. Tentokrát do MěKS Vimperk zavítají Beer with Travel alias Jan Šamla a Vladimír Maroušek, kteří povypráví o svém dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Termín je pátek 6. března od 19 hodin.

Do Vimperka dorazí cestovatelé

Čtenář reportér
Vysvědčení. Ilustrační foto.
V Galerii ve Velkém Poříčí 102 můžete až do 14. února navštívit výstavu zapůjčenou z Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze s názvem „Od Marie Terezie po dnešek. Vysvědčení v proměnách času.“

Na co kam: Výstava srovnává podobu vysvědčení

Volný čas
Bronislav Mikulášek
V hlubinách východních Sajanských hor leží úžasná země - Tofalaria. Na celé Zemi už je jen pár podobných míst. Divočina je zde stará a nedotčená. Je obtížné procházet tou zemí a vzduch je až opojně čerstvý a čistý, křišťálová voda se dá pít ze všech řek a jezer, kterých jsou tu desítky. Stromy zde nepadají kvůli lidem, ale kvůli svému stáří. Jedná se o staleté cedry, které poskytují chráněným sobolům oblíbené oříšky. Právě do této části planety se letos v létě vydal známý znojemský cestovatel Bronislav Mikulášek.

Cestovatel Bronislav Mikulášek: Zažil jsem Avatar v přímém přenosu!

Skutečný život
Z květnového setkání zástupců Kladna s občany.
Další ze setkání, při kterých diskutují zástupci kladenské radnice s občany jednotlivých čtvrtí o změnách v okolí jejich bydliště, se tentokrát uskuteční 20. listopadu na základní škole v Norské ulici. Tématem bude příprava studie okolí takzvaného Bajkalu, tedy ulic Holandská, Dánská a Anglická.

Setkání s občany Kladna bude tentokrát o Bajkalu

Kladensko
Jiráskovo gymnázium Náchod.
/POZVÁNKY/ Jubilejní desáté Náchodské Dny poezie, které pořádá Jiráskovo gymnázium, jsou v plném proudu. Program se koná na různých místech ve městě. Například v úterý od 19 hodin se v městské knihovně můžete potkat s Petrem Vášou a zažít zde večer fyzického básnictví.

Náchodské Dny poezie se konají po desáté

Volný čas