ŠTÍTEK: Balcarka

Básník František Halas.
Blanensko /TIP NA VÍKEND/ – Město Kunštát o víkendu opět po roce ožije vzpomínkami na básníka Františka Halase. Říjen je totiž měsícem, kdy se tento básník neodmyslitelně spjatý s Kunštátem narodil i zemřel. Součástí programu bude také vyhlášení výsledků už čtyřicátého ročníku Literární soutěže Františka Halase.

V Kunštátě vzpomenou básníka Halase

Blanensko
Ilustrační foto
Blanensko – Nacházející víkend na Blanensku láká na řadu zajímavých akcí. Lidé mohou vyrazit v sobotu s dětmi na výlet do přírody po stopách Ptáčníka Velena. Z Velenova do Boskovic. Nebo na výstavu exotického ptactva, hadů a trofejí do Sloupu. V sobotu bude s oživenými prohlídkami otevřená i jeskyně Balcarka. Letovičtí zase pořádají v sobotu jako rozloučení s tamním gymnáziem, které končí, BiGy Fest. Neděli pak ovládne tradiční hasičská pouť ve Křtinách a pondělí pálení čarodějnic.

Víkend: Letovice ovládne BiGy Fest. Křtiny zase pouť hasičů

Blanensko
Punkevní jeskyně.
Jižní Morava - V sobotu se na jižní Moravě otevře všech šest veřejných jeskyní, kam lidé chodí s průvodcem. Turisté se mohou těšit na nový okruh ve Sloupsko-šošůvských jeskyních i netradiční okruh při baterkách. Mezi krápníky se vrátí také koncerty a světelná animace. Letos mají nádech jihoamerických rytmů. Několikrát se turistům otevře i běžně nepřístupná Býčí skála nebo Ledové sluje na Znojemsku.

Sezona jeskyní začíná. Láká na nové okruhy i prohlídku s baterkami

Z okolí
Prohlídku jeskyně Balcarky oživily pohádkové bytosti.
Ostrov u Macochy /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Jeskyní se ozývají strašidelné skřeky. „Babi, neboj se. To je jen hejkal,“ utěšuje svou babičku jeden z malých turistů. On a další se pomalu plouží mezi skalnatými stěnami do útrob Balcarky. Prohlídku tam v pátek oživily pohádkové bytosti.
14 fotografií

V jeskyni Balcarce řádily bytosti z pohádek

Blanensko
Jeskyně Balcarka
Blanensko – Stará čarodějnice si společně s vodníkem a divoženkami počíhá na víkendové návštěvníky jeskyně Balcarky. Průvodci přiblíží malým i velkým útroby jeskyně v kostýmech. Na oživených prohlídkách, které zítra potrvají celý den, lidé uvidí postavy z jeskynní historie i pohádkové bytosti.

Návštěvníky jeskyně postraší čarodějnice

Blanensko
Ilustrační foto.
Moravský kras – Jeskyně Moravského krasu otevřely prvního března svoje brány. Vedle Punkevních jeskyně a Výpustku, které jsou přístupné celoročně, tak lidé můžou nyní zamířit i do Balcarky, Kateřinky a Sloupsko-šošůvských jeskyní.

V jeskyních Moravského krasu už začala sezóna

Blanensko
Muzeum a zámek v Blansku
Blanensko - Hledání cest ke kořenům české, evropské i světové civilizace. To je motto Dnů evropského dědictví, které se v České republice slaví vždy v polovině září už osmnáctým rokem. Do akce, během níž se zájemcům otevírají brány nejzajímavějších, někdy i nepřístupných, památek, budov, objektů a prostor, je zapojeno i více jak dvacet památek na Blanensku.

Dny evropského dědictví: 20 památek Blanenska

Blanensko
Moravský kras
V Moravském krasu je více než 1100 jeskyní. Vstoupit ale můžete pouze do pěti z nich. Jeskyně přístupné pro veřejnost se nacházejí v Chráněné oblasti Moravský kras na území Suchého a Pustého žlebu.

Moravský kras: dobrodružství v podzemí

Cestujeme
ilustrační foto
Balcarka- Jestli se tento úkaz zmiňuje při prohlídce Balcarky i dnes, o tom se budou moci přesvědčit návštěvníci v sezóně 2009, kdy budou dokončeny rozsáhlé rekonstrukce. Každý výklad průvodců ve zpřístupněných jeskyních má vždy své kouzlo a některé pasáže si předávají průvodci z generace na generaci. Jestli se někdy měřil propad zmiňovaného balvanu ve Velkém dómu Balcarky, není přesně známo, alespoň o tom neexistují žádné záznamy.

Je Balcarka vstupem do dalšího neznáma?

Blanensko
ilustrační foto
MORAVSKÝ KRAS - VBalcarce se už neprohání archeologové. Prostory jeskyně opustili předevčírem třicátého srpna. Vtěchto dnech podrobně zkoumají nalezené zvířecí pozůstatky.

Archeologové opustili Balcarku

Blanensko
ilustrační foto
BLANENSKO - Ke čtyřem veřejně přístupným jeskyním v Moravském krasu přibude pátá. Původně měla být otevřena již v červenci. Plány se však změnily a teprve se začne se stavebními úpravami.

Výpustek se otevře až v říjnu

Blanensko