ŠTÍTEK: Belveder

Ústečtí senioři ve Františkových Lázních.
/FOTO/ Ve Františkových Lázních to předsedkyně okresní organizace tělesně postižených Ústí nad Labem Milena Černá dobře zná, zdraví ji personál hotelů, primář ji hrál na harmoniku k narozeninám, ředitel předával ohromnou kytici růží, s gratulací přispěchal i herec Petr Rychlý po odehraném divadelním představení v divadle Boženy Němcové.
74 fotografií

Ústečtí senioři ve Františkových Lázních: léčebné procedury, výlety i divadlo

Čtenář reportér
Výlet do Vídně.
Klienti chráněného bydlení z Naděje Zlín Rostislav a Kamil se vydali do zábavního parku Prater ve Vídni. Tento výlet byl Rostislavovým dlouhodobým přáním, které sám inicioval a s minimální podporou pracovnice i zorganizoval. Nejenže si oba dva užili všelijaké atrakce, ale také se toho mnoho naučili v rámci organizace výletu – vyhledávání vlakových spojů do zahraničí, organizace času stráveného na výletě, směna českých peněz na cizí měnu, orientace v novém zahraničním prostředí a mnoho dalšího.
6 fotografií

Výlet do Vídně. Dvojice ze zlínské Naděje si užila nejen všelijaké atrakce

Čtenář reportér
Ve valtické galerii Korek je k vidění unikátní výstava soch a mechanických historických tužek ze soukromé sbírky Györgye Szabóa.
/FOTO, VIDEO/ V ruce ji má každý dennodenně. A to od chvíle, kdy jako malé dítě začne vědomě ovládat prsty a nesmělými pokusy protahovat první čáry po papíru, zdech i podlahách. Koho? Přece obyčejnou tužku. Jejímu vzniku a vývoji věnují kurátoři valtické galerie Korek novou výstavu. Nazvali ji Hardtmuthova cerussa a jiné čáry a slavnostně ji otevřeli vernisáží za doprovodu tónů violy di gamba v podání rakouského umělce Christopha Urbanetze v pátek vpodvečer.
62 fotografií

Knížecí architekt, který zdokonalil obyčejnou tužku. Korek oslavuje Hardtmutha

Volný čas
Výstava v galerii Korek potrvá až do 23. července.
Tužka. Obyčejná věc, kterou používáme denně, na rychlé poznámky, kutilové v dílně, děti ve škole na rýsování, umělci na kreslení. Jaká byla její historie a kdo se zasloužil o snadnější použití? Odpověď mohou najít zvídavé povahy ve Valticích. Vernisáž výstavy soch a mechanických historických tužek s názvem „Hardtmuthova cerussa a jiné čáry“ se uskuteční v pátek 16. června od šesti hodin v galerii Korek.
3 fotografie

Hardtmuthova cerussa a jiné čáry. Galerie Korek připomíná vznik tužky

Břeclavsko
Ve Sloupě v Čechách upoutá především skalní hrad na osaměle stojící skále.
Děčínský Sněžník je pískovcová stolová hora, která se zvedá sedm kilometrů západoseverozápadně od města Děčína. Z okrajů vrcholové plošiny se na mnoha místech otevírá daleký rozhled na Lužické hory i Českosaské Švýcarsko. Nejvýznamnějším kruhovým výhledovým bodem je však 33 metrů vysoká kamenná rozhledna z roku 1864, která je jednou z nejstarších na území České republiky. Na sever Čech se vydala Petra Jandová Dittrichová z Rousínova, které děkujeme za tip na výlet i působivé fotografie.
90 fotografií

Tip na výlet: Historická kamenná rozhledna na Děčínském Sněžníku a skalní hrad

Čtenář reportér
Princ Evžen Savojský je považován za jednoho z nejlegendárnějších vojevůdců historie.
Jeho matka nebyla příliš významnou šlechtičnou, on si ale v dospělosti žil lépe než sám císař. Narodil se ve Francii, jako voják však sloužil habsburské monarchii a rodnou zemi porážel na bitevních polích. Vojenské úspěchy jednoho z největších turkobijců v evropských dějinách, vojevůdce a politika Evžena Savojského, jsou známé. Pojí se s ním ale i řada méně známých zajímavostí.
15 fotografií

Evžen Savojský: Zajal část sultánova harému, skončil s vyříznutým srdcem

Svět