ŠTÍTEK: bomba

Bombový útok na Federální budovu Alfreda P. Murraha, komplex úřadu vlády USA v centru Oklahoma City, jenž poškodil řadu dalších budov v okolí. Zločin byl spáchán pomocí kamionu, který byl plný výbušniny vyrobené z hnojiv
Před 20 lety, 1. června 2004, začal v USA poslední proces s Terrym Lynnem Nicholsem, spolupachatelem bombového útoku v Oklahoma City v roce 1995. Tento útok představoval až do řízeného nárazu letadel do Světového obchodního centra z 11. září 2001 nejhorší teroristický čin v amerických dějinách, který zabil 168 lidí. Porota teď měla rozhodnout, zda jej svým životem zaplatí i ten, kdo ho pomohl zosnovat.
7 fotografií

Výbuch v Oklahoma City: Soud po krvavém útoku se změnil v bitvu o trest smrti

Historie
Ilustrační foto.
V pondělí 20. května před devátou hodinou ráno přijali policisté na linku 158 oznámení o e-mailu, který přišel na adresu Základní školy 1. máje v Havířově-Městě. Jeho obsahem byla výhružka o uložení bomby, která během dopoledne vybuchne. Zhruba ve stejnou dobu, ještě před příjezdem policie, začala evakuace zhruba šesti stovek osob.

Školák z Havířova posílal škole emaily o výbuchu bomby. Došlo i k evakuaci

Karvinsko
Jaderné pokusy spustila jako první armáda Spojených států v roce 1946 na atolu Bikini pod krycím názvem Operace Crossroads ( na fotografii). Indie provedla první jaderný výbuch v roce 1974.
Před 50 lety Indie oznámila světu, že vstoupila do elitního klubu národů, disponujících jadernou zbraní. Udělala to nanejvýš výmluvným způsobem: provedením zkušebního jaderného výbuchu. Došlo k němu 18. května 1974 na armádní střelnici Pokhran v poušti západního Rádžasthánu, kde byla pod zemí odpálena bomba o síle 12 až 13 kilotun TNT. Operace získala název Smějící se Buddha. Její význam přesahuje až do dneška.
11 fotografií

Buddha se usmál, radovali se Indové. Předběhli Pákistánce v testu jaderné zbraně

Historie
Zlínští hokejisté zahájili přípravu na novou sezonu druhé nejvyšší soutěže.
ROZHOVOR/ O dva zuby chudší, jinak ale ten starý dobrý Petr Kratochvíl. Energický, s dobrou náladou a pozitivním přístupem. 26letý útočník se společně se svým jmenovcem Holíkem stali posledními dvěma posilami hokejových Beranů. Ještě nedávno brněnská dvojice staronově bude vypomáhat ševcům za návratem do Tipsport extraligy. „Holas je geniální hráč, je famózní s ním nastupovat. Kdybychom spolu hráli, tak by to byla bomba,“ nezastírá Kratochvíl, jenž při prvním zlínském angažmá zapsal 25 bodů ve 32 zápasech.
46 fotografií

Kratochvíla mrzí konec Kindla, vítá Holíka: Hrát spolu? Byla by to bomba!

Hokej
Útok sovětských bombardérů na Děčín 8. května 1945. Jedna z bomb zničila dům č. 525 v tehdejší Schillerstrasse.
Bombardování českých a moravských měst v závěru druhé světové války představuje stále ožehavé téma. Proruští politici většinou připomínají americké a britské nálety na Prahu 14. února a 25. března 1945 nebo americké bombardování plzeňské Škodovky 17. a 25. dubna 1945 a zcela ignorují sovětské nálety, včetně těch z května 1945. Před 80 lety byly jejich cílem třeba Děčín-Podmokly, Moravské Budějovice nebo Hrotovice.
5 fotografií

Svět slavil mír, česká a moravská města ale čelila bombám. Sověti stíhali Němce

Historie
Slovenská policie. Ilustrační snímek
Slovensko v úterý zažilo hromadnou evakuaci žáků i dospělých. Do stovek tamních škol totiž někdo poslal přes tisíc výhrůžek bombovými útoky. Další více než stovka takových výhrůžek dorazila i do bank a asi čtyřicítka do prodejen s elektrotechnikou. Závažný trestný čin vyšetřují kriminalisté z Národní kriminální agentury jako terorismus.

Terorismus na Slovensku? Tisícovce škol, bank a obchodů někdo vyhrožoval bombou

Státy EU
Hlavní trenér litvínovské Vervy Karel Mlejnek.
Naprosto skvělá zpráva. Pro nejvyšší domácí soutěž i celý český hokej obecně. Hned dva extraligoví hráči – českobudějovický obránce Mikuláš Hovorka a hradecký útočník Oliver Okuliar – se po skončení sezony dostali do hledáčku organizace Floridy Panthers, se kterou před nedávnem podepsali své nováčkovské kontrakty. Velice hlasitě se zmiňuje i jméno Ondřeje Kašeho, litvínovský snajpr by se tak mohl stát dalším výhercem zájezdu do zámořské NHL. Nejen o tom byla řeč v dalším díle hokejové show Bomby na ledu.

Z extraligy do NHL? Přál bych to i Kašemu, říká Mlejnek. Broš věří v nový trend

Hokej
Rekonstrukce pod Větruší odhalila sílu válečného bombardování Ústí nad Labem. Se svolením Jiřího Preclíka
/FOTO/ V dubnu si připomeneme spojenecké bombardování Ústí nad Labem. Stopy po něm lze nalézt ještě dnes, po 79 letech. Shodou okolností jeho ničivou sílu odhalila rekonstrukce kruhové křižovatky pod Větruší. Zde se v roce 1945 nacházela čtvrť Ostrov. Bagr při zemních pracích tu narazil na pozůstatky historických budov a stavbaři povolali k jejich ohledání muzejníky.
6 fotografií

Rekonstrukce pod Větruší odhalila sílu válečného bombardování Ústí nad Labem

Zprávy
Policie ČR, ilustrační foto.
„Já tam dám bombu!“ Takovou zprávu rozesílal dvaapadesátiletý muž na Ústecku. Pravděpodobně neudržel své emoce na uzdě a tak telefonicky i po sms vyhrožoval umístěním výbušniny na jednu ze státních institucí. Ústeckým policistům se ho ale v podstatě ihned podařilo vypátrat a zadržet.

Vyhrožoval bombou. Za mřížemi může zpytovat svědomí až tři roky

Krimi
Následky teroristických útoků z 11. března 2004 v Madridu
Skoro dvě stě mrtvých a dva tisíce zraněných si vyžádaly teroristické útoky, které se odehrály 11. března 2004 v Madridu. Šlo o nejsmrtonosnější útok na evropské půdě v 21. století. Ve španělském hlavním městě teroristé odpálili několik bomb v příměstských vlacích. Přeživší trápí, že útoky dodnes obklopují politické kontroverze.

Teroristé útoky na vlaky ve Španělsku: Masakr dodnes obklopují kontroverze

Historie
Loňské pietní shromáždění na Karlově náměstí: připomínka obětí bombardování Prahy ze 14. února 1945 u pamětní desky na budově Všeobecné fakultní nemocnice.
Sedm stovek obětí a dalších 1,2 tisíce zraněných lidí si vyžádal tragický den, kdy do života Prahy a jejích obyvatel zasáhla druhá světová válka zřejmě nejděsivěji. Bylo 14. února, Popeleční středa a současně svátek sv. Valentýna – a po poledni se rozhoukaly sirény ohlašující blížící se bombardéry americké armády. Nálet! Hrůzy, které přinášejí pumy padající z nebes, do té doby Pražané znali spíš jen zprostředkovaně.
3 fotografie

Den, kdy v Praze zemřelo sedm set lidí. Na Valentýna je zabily bomby

Praha
Úspěšná tenistka z Valašska Linda Nosková nyní v Austrálii ohromuje svět. Palce ji drží i doma - rodiče Ivana a Drahoš.
/FOTOGALERIE/ Hrdost i únava. Již měsíc sledují tenisové snažení své dcery Lindy Noskové u protinožců rodiče ze svého domu ve Velké Lhotě, kousek od přehrady Bystřička. Talentovaná 19letá česká reprezentantka z malé obce na Valašsku potvrzuje vzestup výkonnosti a formy, které mají aktuálně za následek postup do čtvrtfinále grandslamového turnaje na Australian Open.
4 fotografie

Maminka tenistky Noskové o začátcích, podpoře i slávě. Je to bomba!

Ostatní sporty
V chomutovském Globusu přepadl lupič směnárnu. Vyhrožoval bombou, policisté museli z objektu evakuovat 500 lidí.
Čtyřiadvacetiletý muž z Jirkova, který ve čtvrtek 7. prosince přepadl směnárnu v chomutovském Globusu, je vyšetřovaný na svodobě. Policisté lupiče, jež se na přepadení vybavil latexovou maskou, umělým břichem, rouškou a dopisem, kde vyhrožoval výbuchem, když nedostane peníze, brzy po činu zatkli. Jejich podnět na vazbu ale nebyl akceptován. Kvůli výhružce výbušninou museli policisté evakuovat z obchodu 500 lidí.

Lupič, který hrozil bombou v Globusu, není za mřížemi. Vyšetřovaný je na svobodě

Zločiny a soudy
V chomutovském Globusu přepadl lupič směnárnu. Vyhrožoval bombou, policisté museli z objektu evakuovat 500 lidí.
Pečlivě se na přepadení směnárny v chomutovském Globusu připravoval. Měsíce. Vybavil se latexovou maskou, umělým břichem, rouškou a dopisem, kde vyhrožoval výbuchem, když nedostane peníze. Pokladní mu ale žádné nedala, spustila alarm a začala křičet. Muž se dal na útěk, jenže nedaleko byla policistka v civilu na manikůře. A i když se jí lupič nakonec vysmekl, pomohla k jeho rychlému dopadení. Čtyřiadvacetiletému muži z Jirkova nyní hrozí až 10 let za mřížemi.

Maska, umělé břicho, výhružka bombou. Směnárnu v Globusu přepadl muž z Jirkova

Zločiny a soudy
Kvůli anonymnímu oznámení, že se v plešivecké základní škole nachází bomba, přišli školáčci o kus svého vyučování.
Pokračuje seriál Českokrumlovského deníku Psali jsme před 15 lety. Dramatické dopoledne si 19. listopadu 2008 prožili žáci krumlovské ZŠ Plešivec. Anonym na linku 158 před desátou hodinou nahlásil, že ve škole je bomba a že vybuchne v půl jedenácté. Následovala okamžitá evakuace plná obav školáčků. Nakonec se ukázalo, že ve škole žádná nebyla. Byl to „vtip“.
36 fotografií

Psali jsme před 15 lety: Škole vyhrožovali bombou, u čtenářů vyhráli Pub Animals

Českokrumlovsko
Kdo z bývalých hráčů Vítkovic trénuje v Novém Jičíně? Zprava Rostislav Olesz, David Květoň, Jakub Lev nebo Peter Trška?
Velkou přestupovou bombu má v plánu odpálit druholigový hokejový klub z Nového Jičína. S mužstvem Ďáblů se už dva týdny připravuje známý borec, který má ve své sbírce medaili z olympijských her a taky odehraných osm sezon v NHL. Kromě české extraligy, kde působil dlouho ve Vítkovicích si zahrál také ve Švýcarsku. 

Nový Jičín odpálí přestupovou bombu. S Ďábly trénuje olympijský medailista

Hokej