ŠTÍTEK: Broad Peak

Filip Vítek z Kunic na Blanensku vyrazil s výpravou brněnského Expedičního klubu do pákistánského pohoří Karakoram. Tři z členů výpravy zdolali osmitisícovku K4. Vítek vzdal 155 metrů pod vrcholem.
Chladicí věže Jaderné elektrárny Temelín jsou vysoké sto padesát pět metrů. Přesně tolik výškových metrů nedávno zbývalo Filipovi Vítkovi z Kunic na vrchol třinácté nejvyšší hory světa Gašerbrum II. V pákistánském pohoří Karakoram, kde v extrémních podmínkách na stěně osmitisícového ledového obra riskuje člověk život doslova každý metr. Směrem nahoru i dolů.
13 fotografií

Souboj s osmitisícovkou? Jedním slovem peklo, říká dobrodruh Filip Vítek z Kunic

Blanensko
Ilustrační foto
Frýdek-Místek - Známý a úspěšný frýdecko-místecký horolezec Libor Uher pořádá ve čtvrtek 15. ledna od 18.30 hodin videoprezentaci úspěšné expedice Broad Peak 2014, která se uskuteční v místeckém Kině Petra Bezruče.

Libor Uher pořádá videoprezentaci

Ostatní sporty
Snímek ze závodu Beskydská sedmička
Velká výzva je po roce znovu na scéně! Extrémní a širokou veřejností vyhledávaný závod Adidas-Continental Beskydská sedmička, který má statut Mistrovství ČR v horském maratonu dvojic, odstartuje už dnes z náměstí Svobody v Třinci a cíl má ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Extrémní Beskydská sedmička startuje už dnes

Ostatní sporty
Snímek ze závodu Beskydská sedmička
Velká výzva je po roce znovu na scéně! Extrémní a širokou veřejností vyhledávaný závod Adidas-Continental Beskydská sedmička, který má statut Mistrovství ČR v horském maratonu dvojic, odstartuje už dnes z náměstí Svobody v Třinci a cíl má ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Extrémní Beskydská sedmička je zpět

Ostatní sporty
Profil trati.
Více než tři tisícovky sportovních nadšenců vyrazí dnes po desáté hodině večerní do dalšího ročníku extrémního závodu Adidas-Continental Beskydská sedmička. Závod, který má statut Mistrovství České republiky v horském maratonu dvojic, má start z třineckého náměstí Svobody, cíl je pak ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Beskydská sedmička odstartuje dnes z Třince

Ostatní sporty
Horolezec Radek Jaroš
Nové Město na Moravě - Český horolezec Radek Jaroš se v základním táboře zotavuje z náročného sobotního výstupu na K2, která mu jako jediná chyběla ke zkompletování "Koruny Himálaje". Na oslavy nemá moc sílu a v rozhovoru přiznal, že měl při závěrečném výstupu krizi a dokonce chvíli pochyboval, jestli se na vrchol druhé nejvyšší hory světa vůbec dostane. Nyní se chce co nejdříve dostat do České republiky, kde mu prý teprve asi všechno dojde a kde by chtěl úspěšnou expedici pořádně oslavit.
3 fotografie

Jaroš se zotavuje a přiznal, že měl při výstupu velkou krizi

Ostatní sporty
Libor Uher na K2
Frýdek-Místek - Horolezec Libor Uher, který jako druhý Čech v historii vystoupil na druhou nejvyšší horu světa K2 a následně i Gasherbrum I a Gasherbrum II bez použití kyslíku a výškových nosičů, se nyní rozhlédl i z vrcholu dvanácté nejvyšší hory světa Broad Peak.

Libor Uher pokořil další osmitisícovku

Frýdecko-Místecko
Tomáš Petreček se Zuzanou Kroutilovou plánují trasu.
Opava – Není to tak dlouho, co se opavský extrémní sportovec Tomáš Petreček vrátil z Polska, kde se konalo mistrovství Evropy v Adventure Race. Jeho tým Salomon/Suunto/ OpavaNet obsadil čtvrté místo. Tomáš Petreček společně s dalšími třemi závodníky – Zuzanou Kroutilovou, Pavlem Kurzem a Zbyňkem Cyprou – měli jednoznačné medailové ambice. Nebýt jednoho menšího zaváhání na běžkách, mohlo se i naplnit.

Tomáš Petreček čtvrtý na ME v Adventure Race

Ostatní sporty
Tomáš Petreček (vpravo) na vrcholu Grossglockneru.
Opava – Konec minulého a začátek nového roku si opavský adrenalinový sportovec a také horolezec Tomáš Petreček zpestřil výletem do Rakouska. Jeho cílem bylo v několika dnech hned dvakrát zdolat nejvyšší horu našich jižních sousedů Grossglockner.

Tomáš Petreček zdolal nejvyšší horu Rakouska

Ostatní sporty
Radek Jaroš
Královéhradecko, Teplice nad Metují – Český rozhlas Hradec Králové minulý týden vysílal svůj pravidelný páteční pořad PéHá z dějiště 29. ročníku Mezinárodního festivalu horolezeckých filmů. Moderátorka Lada Klokočníková a ředitel hradeckého rozhlasu Jiří Kánský pozvali k mikrofonu dva úspěšné české horolezce.

O Annapurně a vášni, kterou nezastaví ani omrzlé prsty

Názory z regionu
Ilustrační foto
Blatnička na Hodonínsku - Horolezec Martin Minařík z Blatničky na Hodonínsku, který se před více než týdnem ztratil pod himálajskou Annapurnou, v horách pravděpodobně zůstal a zahynul. Přestože ještě minulou neděli měl odstartovat vrtulník se záchranáři, jejich snaha horolezce najít byla marná.

Horolezec z Blatničky pod horou asi zemřel

Zlínsko
Libor Uher na K2
BAŠKA - Setkání s českým horolezcem Liborem Uhrem, který 20. července jako druhý Čech v historii, při expedici na osmitisícovky K 2 a Broad Peak vedené Leopoldem Sulovským, vystoupil na K 2, druhou nejvyšší horu naší planety, proběhne v pátek 5. října v 18 hodin v sále Kulturního domu v Bašce.

Libor Uher bude besedovat v Bašce

Frýdecko-Místecko
K2 při sestupu.
LINHARTICE / SCARDU - Desetičlenný tým, v němž důležitou úlohu sehrál i Roman Langr z Linhartic, je na cestě ze základního tábora K2. Čtyřdenní chůzí završí horolezci pobyt v horách a přesunou se do města Scardu, odkud budou pokračovat do Islamabadu.

Horolezci se z K2 vracejí domů

Cestujeme
Zdeněk Hrubý na Broad Peak. V pozadí je vidět K2.
LINHARTICE / K2 - Před dvěma měsíci odletěla česká expedice do Pákistánu, aby se pokusila zdolat nejtěžší osmitisícovku planety. Po dlouhém čekání na počasí zdolal v pátek vrchol K2 druhý Čech v historii. Hora, kterou zdolal před odletem expedice jako jediný z Čechů Josef Rakoncaj, pustila na vrchol dalšího našeho horolezce.
4 fotografie

Druhý Čech na vrcholu K2

Cestujeme
Výškový tábor ve stěně K2.
LINHARTICE / K2 - Část expedice, jejíž hlavní cíl je vrchol K2, si odskočila na méně náročný Broad Peak (8047 metrů n.m.). Linhartický Roman Langr dobral léky. „Kluci vystoupili na vrchol Broad Peak. Počasí nezklamalo a vydrželo do odpoledne, teď už se tam zase honí mraky a začíná foukat,“ tak komentoval ze základního tábora situaci Libor “Liban“ Uher, člen české expedice.
5 fotografií

Horolezci zdolali Broad Peak

Ostatní sporty
Roman Langr a Kamil Bortel ve stěně K2.
LEDOVEC BALTORO - Expedice Leopolda Sulovského počítala se šestidenní nudou v základním táboře. Všechno je ale jinak. Dlouhodobá předpověď totiž nutí horolezce si navzdory počasí pospíšit. V pondělí ráno měla vyrazit první skupina vstříc C4, kempu pod vrcholem.

Češi finišují přípravy pro útok na K2

Ostatní sporty