ŠTÍTEK: bunda

Zimní bundy, které obsahovaly toxickou perfluorooktanovou kyselinu a další PFAS, mělo v prodeji podle organizace Arnika celkem devět prodejců sportovní módy. Šlo prý ale o výrobky ze starších kolekcí. Ilustrační foto.
Ekologická organizace Arnika tento měsíc představila výsledky studie, která prokázala, že v Česku se dostaly do prodeje dětské bundy, které obsahují toxické látky, nazývané věčné chemikálie (PFAS). Podle výrobců se ale jedná o oblečení, které vzniklo před delší dobou a v souladu s legislativou. Od té doby hledají alternativy a zákazníkům garantují oblečení bez těchto látek.

Jedovatý textil v Česku? Výrobci ho vyřazují z nabídky, hledají alternativy

Česko
Nejvyšší koncentrace látek, které mohou narušovat hormonální rovnováhu organismu, ničit orgány a způsobovat rakovinu, odborníci našli v bundách prodávaných v Česku. Ilustrační snímek
Mezinárodní studie odhalila, že evropské děti se oblékají do oblečení, které obsahuje nebezpečné a zakazované perflourované látky, takzvané věčné chemikálie. Nejvyšší koncentrace látek, které mohou narušovat hormonální rovnováhu organismu, ničit orgány a způsobovat rakovinu, odborníci našli v bundách prodávaných v Česku.

České děti nosí jedovaté bundy. Testy dopadly nejhůř z celé Evropy

Česko
Aukce. Ilustrační foto.
Zelená bunda Václava Havla, kterou ještě jako tehdejší disident nosil v přelomových chvílích roku 1989, se v neděli v Praze vydražila za 2,76 milionu korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena ikonické parky, v níž mimo jiné pronesl svůj projev 25. listopadu 1989 na Letenské pláni, jež se stala místem největší manifestace proti komunistické moci v Československu, byla 200 tisíc korun.

Havlova bunda z roku 1989 se vydražila za 2,76 milionu korun

Praha
Robert Banda, obžalovaný z loupeže a vydírání, u Krajského soudu v Plzni
Kvůli pár korunám a bundě zbil Robert Banda z Plzně velmi surově prodavačku v jednom z plzeňských obchůdků. Ženě v důchodovém věku přerazil nos a způsobil i další zranění, ještě více ale utrpěla její duše, má posttraumatickou stresovou poruchu. Už se nedokázala vrátit do práce a bojí se lidí. Recidivistovi Bandovi, který čin vysvětloval tím, že byl pod vlivem alkoholu a pervitinu, hrozí až 12 let vězení.
3 fotografie

Pro pár korun surově zbil prodavačku. Ta už se do práce nevrátí, bojí se lidí

Krimi
Robert Banda, obžalovaný z loupeže a vydírání, u Krajského soudu v Plzni.
Kvůli pár korunám a bundě zbil Robert Banda z Plzně velmi surově prodavačku v jednom z plzeňských obchůdků. Ženě v důchodovém věku přerazil nos a způsobil i další zranění, ještě více ale utrpěla její duše, má posttraumatickou stresovou poruchu. Už se nedokázala vrátit do práce a bojí se lidí. Recidivistovi Bandovi, který čin vysvětloval tím, že byl pod vlivem alkoholu a pervitinu, hrozí až 12 let vězení.
3 fotografie

Pro pár korun surově zbil prodavačku, ta už se do práce nevrátí

Zločiny a soudy
Ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková
Technologie se vyvíjejí mílovými kroky. To, co bylo moderní před několika měsíci, bude za rok zastaralé. Platí to i o kamerových systémech, které používají třeba městští policisté. „Blízko je doba, kdy se systém po zjištění, že pachatel měl na sobě červenou bundu, automaticky zaměří na všechny muže v červené bundě v dané lokalitě,“ vysvětluje ředitelka Městské policie Třebíč Lucie Šerková.
31 fotografií

Ředitelka městské policie v Třebíči: Kamery brzy vyhodnotí důležité poznatky

Třebíčsko
Městská policie. Ilustrační foto.
Převážně alkohol končil v únoru v bundách zlodějíčků. Městská policie byla v tomto krátkém měsíci přivolána do marketů osmkrát. V neděli 5. února šlohl v Penny vodku za 110 korun muž (48) z malé vesničky kousek od Drážova. V registru přestupků už má pět záznamů, s každým stoupá výše pokuty.

Zloději v akci. Madetka, bonbóny a hlavně alkohol v bundách

Strakonicko
Vozidlo, ve kterém zloděj k restauraci u dálnice přijel.
Kapsář řádil v restauraci u benzinové pumpy na dálnici D1 u Jihlavy. Hostovi ukradl z peněženky stovky eur. Šestatřicetiletého Gruzínce za to nyní soud potrestal několikaměsíčním trestem a zákazem pobytu v České republice. „V pondělí 27. února stanul cizinec před okresním soudem v Jihlavě. Od něj odcházel s trestem ve výši deset měsíců s podmínečným odkladem na tři roky a dvouletým zákazem pobytu na území České republiky,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.
2 fotografie

Krádež na D1 u Jihlavy. Muži vzal zloděj z peněženky stovky eur

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
S vánočními dárky zřejmě nebyl spokojený čtyřicetiletý muž, který přišel ve středu krást do prodejny sportovního zboží v Lipnické ulici v Přerově. Předstíral, že shání nové kousky do svého šatníku a v kabince si vyzkoušel troje tepláky a dvě mikiny, které byly zabezpečeny čipy.

Muž v Přerově nakupoval v kabince pod bundu a do batohu

Zločiny a soudy
Trutnovský podnikatel Zdeněk Rinth zachránil tradiční českou firmu Kara.
/ROZHOVOR/ Na dámskou eleganci a praktičnost u pánů bude nadále sázet tradiční česká oděvní a kožešnická firma Kara Trutnov. Intenzivně pracuje na nové módní kolekci pro podzim a zimu, připravuje rekonstrukce prodejen v obchodních centrech, chystá novinku šatna Kara. Na trh se vrátila poté, co je zpět v rukách trutnovského podnikatele Zdeňka Rintha.
43 fotografií

V módě se nápady kradou, na kolekci pracuje utajený tým expertů, říká šéf Kary

Krkonoše
Manželé Molanovi
Do prodejny Papion na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. nebo její filiálky v supermarketu Globus přišel alespoň jednou shánět džíny nebo koženou bundu snad každý Budějčák. Letos je tomu již 29 let, co společnost Papion, specialista na kožené oděvy a džíny, vznikla. Za jejím dlouholetým úspěchem stojí manželé Iveta a Ezat Molanovi.
4 fotografie

Koženým bundám a džínám dal jméno motýl. Značka Papion vznikla na jihu Čech

Příběhy a rozhovory