ČlánkyKoho nezajímá výzkum DNA, připravuje se o pochopení vlastní budoucnosti. Jestli bude nějaký vědní obor ve 21. století vzkvétat, tak je to právě genetika…
ČlánkyJen málo vědců zná buňky lépe než profesot David Goodsell. Autor knihy The Machinery of Life a učitel na Scripps Research Institute je ale současně nadaným umělcem.
ČlánkySvět kolem nás je plný čísel. Obrovských čísel – někdy i neskutečně obrovských čísel. Tušíte třeba, kolik je na Zemi hmyzu, nebo ve vesmíru atomů?
ČlánkyKrásně červená barva rajčat, která vznikla dlouholetým šlechtěním, je prý důvodem jejich často mdlé chuti. Podle dnešní zprávy agentury DPA to vyplývá z nového výzkumu amerických vědců.
ČlánkyMexická restaurátorka náhodně objevila na předkolumbovských obsidiánových nožích pozůstatky lidské tkáně. Začala s analýzou, prošla jich už více než třicet a na všech se našly zbytky tělních buněk i fragmenty ošacení. Výzkum dále pokračuje.
ČlánkyPomocí magnetické rezonance vznikla zatím nejdetailnější mapa lidského mozku. A nejenže přináší lékařům spoustu užitečných informací, současně je nádherná.
ČlánkyPočet nádorových onemocnění by do roku 2030 na celém světě mohl stoupnout o 75 procent. Vyplývá ze studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) v Lyonu a Americké společnosti pro rakovinu (ACS), kterou dnes otiskl odborný časopis The Lancet Oncology.
ČlánkyVědci si dlouho mysleli, že jsou to jen legendy nebo povídačky opilých rybářů. A pak ty tvory sami nafilmovali. Seznamte se se sedmnáctimetrovou rybou, šestimetrovou medúzou a goblinním žralokem.
ČlánkyHorolezci překonávající obrovské výškové rozdíly mohou trpět halucinacemi nebo třeba poruchami soustředění. Co když ale pobyt v extrémních podmínkách může nadobro poškodit jejich mozek? Tato oblast je dosud neprozkoumaná…
SPECIÁL: Osmitisícovky Radka JarošePodívejte se na zrychlené záběry vzniku tornáda nebo oblačnosti. Za normálních podmínek tyto procesy neuvidíte, protože jsou příliš pomalé pro naše vnímání…
ČlánkyNizozemským vědcům se podařilo vytvořit v laboratoři masovou vlákninu. Ještě letos údajně hodlají dospět až k syntetickému karbanátku. Očekávají od této technologie šedesátiprocentní úsporu v ekologické zátěži vznikající při tradiční výrobě masa.
ČlánkyŽivot na Zemi vznikl díky vodní páře, která pronikla ven z hlubin planety. Na povrchu se pak pára přetvořila ve vodu, která tu zůstala v malých nádržkách, kde vytvořila ideální podmínky pro vznik života.
ČlánkyJaponci věnují na obranu proti vlnám cunami miliardy dolarů. Jak vypadají tlumiče otřesů a kolik životů podobné technologie zachrání?
29 fotografií
ČlánkyRakovina je nejobávanější nemocí současnosti. Každá zpráva o úspěšném boji proti ní potěší. Vy teď máte možnost podívat se, jak to vypadá, když rakovinu porazí lidský imunitní systém.
ČlánkyV 90. letech 20. století vznikl projekt Visible Human – neboli Viditelný člověk. Měl zmapovat dokonale lidské tělo. Znamenalo to mrtvé tělo nejprve hluboce zmrazit a pak rozřezat na uzoučké plátky.
ČlánkyČeští vědci vyvinuli unikátní metodu úpravy prostředku proti stárnutí glutathionu (GSH), která zrychlí a zlevní jeho výrobu ve formě lépe využitelné v organismu.
ČlánkyČím větší štír, tím slabší má jed, říká známé cestovatelské pravidlo. Bohužel tak úplně neplatí - ten nejjedovatější štír světa měří až 13 centimetrů.
ČlánkyGenetikům se podařilo nastartovat samoopravující proces v infarktem poškozeném srdci laboratorní myši. Přitom vlastní technika spočívala v podání svým způsobem obyčejné proteinové pilulky.
ČlánkyDíky pokroku v genetické technologii se může na svět vrátit tisíce let vyhynulý mamut. Stačí kousek tkáně zamrazený před tisíci lety a slonice jako náhradní matka.
ČlánkyUměle naprogramované bakterie produkující levná biopaliva nebo pohlcující skleníkové plyny – to jsou přísliby výzkumu Craiga Ventera, který stvořil buňku se syntetickou DNA, která se začala množit.
ČlánkyVědcům z Bostonu se podařilo s úspěchem vyzkoušet zařízení, které umí převést mozkové vlny na řeč. Dávají tak do budoucna naději lidem, kteří oněměli po mozkové mrtvici, nebo je postihla amyotrofní laterální skleróza (ALS), že budou schopni komunikovat s vnějším světem pomocí syntetického hlasu.