ŠTÍTEK: čaj

Mezinárodní den domácích mazlíčků připadá na 25. října. Ilustrační snímek.
V říjnu se to hemží významnými zvířecími svátky. Na začátku měsíce se slavil Světový den hospodářských zvířat (2. 10.) a Mezinárodní den zvířat (4. 10.), v jeho závěru slavíme Mezinárodní den domácích mazlíčků (25. 10.) a celý říjen je Mezinárodním měsícem černé kočky. Proto spojily své síly společnost Tripitaka, kavárna Café In The Ghetto, Charitativní kočičí spolek Kryšpín a Kateřina Dubovcová a společně zvou na Kočičí týden v Café In The Ghetto s výstavou, speciálním menu, dobročičinným čajem a dalšími kratochvílemi. Děkujeme dámám ze spolku za pozvánku.
13 fotografií

Kočičí týden v Café In The Ghetto. Pomoc útulkům spojí s gastronomií i uměním

Čtenář reportér
Úrazy způsobené opařeninami narůstají během zimy, kdy teplých nápojů na stolech a v našich rukou přibývá. Silvestr je zase typický pro úrazy od pyrotechniky, v létě narůstá nehod způsobených od ohně a grilů.
Opařeniny jsou u batolat a malých dětí jednou z nejčastějších nehod v domácnostech. Stačí malá nepozornost, kdy na sebe může dítě převrhnout hrnek horkého čaje nebo polévky na stole. Popáleniny se nevyhýbají ani odrostlejší dětem, které ze zvědavosti, kvůli fotce či adrenalinu lezou na vlakové soupravy, kde mohou dostat – a taky někteří dostanou – ránu elektrickým proudem. A jak si s takovou popáleninou poradit doma? Kdy už je nutné volat lékaře? Nebo co všechno je potřeba v takové chvíli udělat, aby se dítěti dostavila úleva?
5 fotografií

Nebezpečné popáleniny: Je to ohlušující a dlouhotrvající bolest, říká lékař

Zdraví
Netradiční snídaně v altánku u cyklostezky na Trávníkách.
Cyklisté mohli v tomto týdnu netradičně posnídat v altánku u cyklostezky na Trávníkách v Otrokovicích. Koláčky, chlebíčky, ovoce, čaj i kávu si mohli dopřát všichni, kteří se prokázali tričkem nebo nákrčníkem „Do práce na kole“. Letos šlo už o osmý ročník této akce, která je každým rokem populárnější. V Otrokovicích si mohou lidé na stejném místě pochutnat i na čerstvě pražené kávě z Pražírny Otrokovice ve středu 26. května od 14 do 16.30 hodin. Za snímky děkujeme Janě Vybíralové. 
5 fotografií

Chlebíčky, ovoce, čaj či káva. V Otrokovicích cyklisté netradičně posnídali

Čtenář reportér
Fotbalovékluby se chystají na volby v okrese.
Region - Zatímco na Vsetínsku o tom jen uvažovali, na Kroměřížsku tuto myšlenku – pořádat volební valnou hromadu venku na tribuně – dotáhli do konce. Volbu fotbalového vedení OFS Kroměříž svolal stávající předseda Libor Kopčil na úterní 16. hodinu na tribunu třetiligové Hanácké Slavie Kroměříž.

V Kroměříži budou volit na tribuně! Bez čaje a grogu a za poločas

Okresy
Děti tloustnou, jejich jídelníček postrádá ovoce a zeleninu.
Dvě z deseti českých dětí trpí nadváhou, nebo přímo obezitou. Alarmující čísla přinesli vědci z olomoucké univerzity, kteří se dlouhodobě zabývají životním stylem dospívajících. Takto nemocných dětí se v léčebnách ujímají nutriční terapeuti, ale také psychologové. Podle nich je u dětí důležitý individuální přístup, pochopení a přijetí.

Děti musí pochopit, proč jíst zdravě. Podívejte se na jídelníček od specialistky

Zdraví
Léčivé rostliny lze užívat mnoha způsoby, můžete z nich udělat například odvary či tinktury, zevně je pak můžete použít mimo jiné jako obklad nebo koupel.
Léčivé rostliny lze užívat několika různými způsoby, mezi ty nejznámější patří čaj, nálev, sirup nebo bylinné víno. Ale můžeme si z nich připravit také odvar, výluh, tinkturu, zevně se pak používají například jako mast, obklad nebo koupel. Také při zpracování bylinných rostlin musíme dbát na pravidla. Věděli jste například, že dvě lžičky tinktury mají sílu jako malý panák vodky?

Jak dostat z léčivek to nejlepší? Na čaj se hodí květy, na odvar kořeny a kůra

Léčivé byliny
Tektandr – čaj s příběhem. Ondřej Linhart s maminkou Alenou.
Exotické dálky i regionální ráz, historický exkurz a zároveň moderní tradici, poetické názvy a sezónní chutě skloubil dohromady začínající podnikatel pod názvem Tektandr – čaj s příběhem. Tvoří ho společně s maminkou a mladším bratrem a zájemcům pomáhají vytvářet atmosféru příjemných rodinných podvečerů s chutným, teplým a voňavým čajem a knihou v ruce.
7 fotografií

Student liberecké univerzity tvoří pečené čaje. Každý doplňuje příběhem

Příběhy a rozhovory
Vyzkoušejte jógu mezi levandulemi.
Pro uzdravování raději sáhnete po bylince než po prášku? Bylinky, směsi i čaje můžete zakoupit v lékárnách, ale také si můžete svoje léčivky najít na loukách, v lesích nebo si je vypěstovat na zahrádce. A přitom se pořádně protáhnout tělo, okysličit ho na zdravém vzduchu a ujít pár kilometrů.

Výlet za léčivkami, připravte si domácí lékárnu a rozhýbejte tělo

Zahrady
Srí Lanka
Colombo – Romantická dovolená a ceylonský čaj. A možná ještě Tamilští tygři. To se vybaví většině lidí, když zaslechne jméno Srí Lanka. Tento ostrov jižně od Indie se nyní po deseti měsících totální izolace od okolního světa opět otevřel turistům. Lukrativní cestovní ruch, z něhož z velké části Srílančané žijí, i zde velmi těžce zasáhla covidová pandemie.
12 fotografií

Na dovolenou do bubliny. Srí Lanka se znovu otevírá turistům

Cestujeme
Káva, ilustrační
Pojďte si vychutnat nádhernou slovní symfonii v malohanáčtině. Prostějovský deník přichází s novým seriálem Plkačky z Malé Hané, ve kterém bude pravidelně uveřejňovat humorné statě Pavla Kyseláka. Začtěte se a užijte si toto nádherné nářečí.

Plkačky z Malé Hané: Ranni kafé

Čtenář reportér
Fanda Viktorie Žižkov na Stínadlech
/VIDEO/ Říkejme mu třeba Petr. Nebo Pepa, Vašek. Je to jedno. Jisté ale je, že takových fanoušků české kluby moc nemají. Přestože se do hlediště nesmí, Petr obráží zápasy milované Viktorie Žižkov s neutuchajícím zápalem. "V týhle sezoně jsem ještě nikde nechyběl," pyšnil se za bránou teplického stadionu Na Stínadlech. Jeho Viktorka prohrála v přípravném duelu s prvoligovými "skláři" 0:1, při povzbuzování červeno-bílých jsme ho vyrušil právě v době, kdy Pražané inkasovali.

S čajem, jindy s rumem. Oddaný fanoušek Žižkova křičel za bránou

Fotbalové perličky
I když se letos kvůli koronavirovým opatřením první lednovou sobotu nekonal tradiční novoroční výstup na Helfštýn a brány hradu zůstaly zavřené, milovníci turistiky si výšlap nenechali ujít - lidé sem dorazili z Přerova, Hranic, Lipníku nad Bečvou, ale i
Tradice je tradice a pohyb na čerstvém vzduchu snad ještě není nezákonný. Takové byly nejčastější odpovědi turistů, kteří se vydali první lednovou sobotu na hrad Helfštýn. I přesto, že v cíli narazili jen na zavřenou bránu, protože tradiční novoroční výstup byl kvůli koronavirovým opatřením zrušen, nikomu to nevadilo. Občerstvení na hradním nádvoří nahradil stánek v podhradí, u kterého si mohli dát lidé po náročné túře teplý čaj nebo kávu.
44 fotografií

Tradice je tradice. Na Helfštýn vyrazili pejskaři i rodiny s dětmi. Podívejte se

Přerovsko