ŠTÍTEK: čaj

Ilustrační foto.
/KRÁTKÉ ZPRÁVY/ Přijďte si v úterý od 18 hodin do knihovny v Lázních Bělohradu poslechnout vzpomínky Jaroslava Groha z Hradce Králové na pracovní pobyt v zemi vycházejícího slunce. Dnešní Japonsko je zemí kontrastů, kde se bohaté historické tradice prolínají s nejmodernějšími trendy.

Ve zkratce: Cesta za samuraji, gejšami a čajem

Jičínsko
Ilustrační foto.
Plzeňské Poetické divadlo uvede ve středu 5. června od 18 hodin v přednáškovém sále Západočeské galerie v Pražské ulici v Plzni divadelní hru ze života architekta Adolfa Loose a jeho ženy Claire. Jmenuje se Odpolední čaj u Loosů.

Tip Deníku: Odpolední čaj bude u Loosů

Plzeňsko
Snímky z loňského 5. ročníku Čajů Festu 2018
Ústí nad Labem – Rok od roku sílí tradiční ústecká slavnost hudby, čaje a radosti Čajů Fest. Vymyslela ho a dnes (v neděli 26. května od 10.00 do 19.00 hodin) pořádá v útulné zahradě Českého rozhlasu Sever Jolana „Yo Li Cha“ Vaverková, majitelka ústecké Čajovny U Vysmáté žáby. Její osvěžovna letos slaví patnáct let existence.
6 fotografií

Zahrada rozhlasu v Ústí bude žít oslavou čaje i Dnem dětí

Volný čas
Ilustrační foto.
Česká Lípa – Odpolední čaje pro seniory, tedy zábavné odpoledne s hudbou pro starší občany, plánuje pravidelně pořádat město Česká Lípa. První akce proběhne v pátek 3. května od 16 hodin v sále v KD Crystal, vstupné na akci je zdarma. K tanci a poslechu zahrají V. a J. Horákovi.

Česká Lípa obnoví tradici odpoledních čajů pro seniory

Českolipsko
Ilustrační foto
Teplice – Otužovat se každý den v sudu se studenou vodou, pít čistící bylinkové čaje a vodu z kohoutku, vyloučit ze stravy cukry a naopak zařadit více zeleniny nebo si uvařit třeba mrkvový perkelt. I takové rady mají ženy z Teplicka, které v této předjarní době procházejí detoxem, tedy očistou svého těla. Podle nich to je zároveň vhodná prevence před různými nemocemi, které na nás v době střídajících se teplot číhají.

Ženy z Teplic oceňují přínosy jarního detoxu těla, poradí vám, jak na to

Teplicko
Masopustní průvod se vydal z Josefova do Radvanova a dále zamířil i do Luhu a Hřeben
Josefov – „Tedy dobrá. Povoluji váš masopustní průvod obcí Josefov, ale budu mít několik podmínek. Neuděláte žádné škody na majetku obecním i soukromém. Nebudete budit veřejné pohoršení, mládež kaziti a všechny masky, případně i čumily, kteří se masopustním veselím a chlastem unaveni budou po příkopech váleti, si ráno sesbíráte.“
53 fotografií

OBRAZEM: Masopustní veselí vtrhlo do kraje

Sokolovsko
Ilustrační foto.
Orlickoústecko - Odpoledne na jarmark, večer do divadla. To vše v dnešních tipech Deníku.

Tipy Deníku

Volný čas
Jako ve sci-fi: u Znojma bude řopík se satelitem
Znojmo – Jako ve sci-fi komedii Zítra vstanu a opařím se čajem si budou připadat lidé, procházející kolem řopíku u Dyje na okraji Znojma. Na malém vojenském bunkru z třicátých let minulého století uvidí moderní třímetrovou parabolu. Pokud se tedy podaří záměr obdivovatele vojenských pevnůstek Pavla Maška. Ten po neúspěchu se svým projektem u Březí na Břeclavsku chce změnit chátrající pevnůstku u Znojma na „Satelitní řopík“.

Jako ve sci-fi: u Znojma bude řopík se satelitem

Z okolí
Ledové míle se v Hradci Králové zúčastnily tři plavci. Denisa Haltmarová ze Zábřehu doplavala v čase 38 minut a 20 sekund, Mojmír Václavek z pražského klubu 52 minut a 5 sekund a Petr Friesinger z druhého pražského klubu s časem 54 minut  a 8 sekund.
Hradec Králové /FOTO/ - „Po 600 metrech přišla první krize. Rychle a nečekaně, jako blesk z čistého nebe. Třásla jsem se zimou. Začala se mi točit hlava, zmocnila se mě panika, nemohla jsem se nadechnout a nevěděla jsem, co se děje, ani kde jsem,“ popisuje své pocity plavkyně Denisa při svém prvním záchvatu.
9 fotografií

Cítila jsem, že se topím

Hradecko
Hromnice: Světový den zasvěceného života
Smiřice - Český svaz ochránců přírody Smiřice a Slovanský kruh z.s. zvou širokou veřejnost na oslavu prastaré tradice. Svátek Hromnic uctí ve Smiřicích v neděli 10. února od 15 hodin v Biocentru Obora ohněm.

Oslava svátku Hromnic se koná ve Smiřicích

Hradecko
V Plavech převzala v roce 2017 zdejší sokolovnu obec a zainvestovala do ní cirka pět milionů korun. Vnitřek je doslova úchvatný. Další milion korun chce obec proinvestovat letos.
Plavy – Když projdete hlavním vstupem do sokolovny v Plavech, skoro se vám zatají dech. Elegance, čistota, novota. Jaký rozdíl oproti jiným sokolovnám nejen na Jablonecku. Obec do obnovy té své „nalila“ cirka pět milionů korun, další milion má připravený na letošek. Zdejší sokolovnu tak mohou Plavským závidět široko daleko.
10 fotografií

FOTO: Sokolovna v Plavech září novotou, povstala z popela

Jablonecko
Hoop Cola
Společnost Kofola ČeskoSlovensko prodá polského výrobce nápojů Hoop Polska firmě ZMB Capital, která vlastní výrobce polských minerálních vod Ustronianka. Kofola to dnes oznámila s tím, že součástí prodeje je výrobní závod v polském Kutnu. Cena obchodu je minimálně 13 milionů eur, tedy zhruba 334 milionů korun. Na polském trhu tak Kofole zůstane firma Premium Rosa, která vyrábí rostlinné a bylinné produkty.
8 fotografií

Kofola už nebude vyrábět polskou limonádu Hoop Cola, prodá továrnu v Kutnu

Ekonomika
Výstava i katalog nesou stejný název – Moondust a představují fotografie, které vznikly za jejího pobytu v Austrálii
Kolín /FOTOGALERIE/ – Symbolicky v den, kdy končila její výstava v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře, pokřtila kolínská fotografka Kristýna Erbenová v místní Malé galerii na Hradbách katalog k této expozici. Výstava i katalog nesou stejný název - Moondust a představují fotografie, které vznikly za jejího pobytu v Austrálii a byly foceny v noci na citlivý materiál bez dodatečného osvětlení či zábleskových zařízení.
13 fotografií

Kristýna Erbenová pokřtila svůj katalog nočních fotografií Moondust

Volný čas
Po filmu následovala diskuze.
Havlíčkův Brod - V pondělí 28. ledna proběhl v Krajské knihovně Vysočiny další Biograf v knihovně, který se každé poslední pondělí v měsíci snaží přiblížit divákům filmovou dokumentární tvorbu. Promítání probíhá v komorní atmosféře m-centra, kde mají návštěvníci možnost dát si šálek čaje nebo kávy a strávit tak příjemný podvečer při sledování filmu.

Biograf v knihovně: Dobrý život sokola Bendy

Volný čas
Ilustrační foto
Tábor – Bezpečná manipulace s málo pohyblivým a nepohyblivým člověkem bude tématem dnešních Čajů – setkání pečujících, která se konají v hospici Jordán v Bydlinského ulici.

Hospic navštíví ergoterapeut

Táborsko
Zimního turnaje v discgolfu Krumlovská klendra 2019 se předposlední lednovou sobotu v Moravském Krulově zúčastnilo 87 závodníků.
Moravský Krumlov /FOTOGALERIE/ – Areál zámeckého parku v Moravském Krumlově pokrývá předposlední lednovou sobotu jemná sněhová peřina. Po zmrzlých cestách i rozsáhlých trávnících popocházejí skupinky lidí. Občas zastaví a rychlým pohybem vyhodí z ruky létající talíř. Zpoza keřů jde slyšet kovový zvuk cinkajících řetězů. „Yes,“ zvolá anglicky s polským přízvukem sportovně oděný muž. Začal turnaj v discgolfu Krumlovská klendra.
13 fotografií

Moravskokrumlovský turnaj v discgolfu absolvoval i mistr střední Evropy Rádl

Ostatní sporty
Hasiči zasahují v pondělí 28. ledna 2019 u požáru stodoly na pasekách v údolí Jezerné ve Velkých Karlovicích.
Pověstné valašské kotáry zase jednou ukázaly svou nevyzpytatelnost. Přesvědčili se o ní hasiči, kteří v pondělí večer vyráželi k nahlášenému požáru stodoly do údolí Jezerné ve Velkých Karlovicích. S těžkou technikou v náročném terénu pohořeli. Hasit se proto nakonec muselo poněkud neobvyklým způsobem.
7 fotografií

Stodolu hasili sněhem, cisterny zůstaly pod kopcem

Požáry
Černý bez
Cukrovka (diabetes) patří mezi rozšířené civilizační choroby. Zjednodušeně řečeno se jedná o poruchu metabolismu cukrů (sacharidů), která vzniká v důsledku nedostatečné tvorby inzulinu. Pozitivně na tvorbu inzulínu a hladinu glukózy v krvi působí některé byliny, které můžou být vhodnou prevencí nebo doplňkovou léčbou.

Zelená lékárna: Byliny, které hlídají cukr

Zdraví
Ilustrační foto
Střední Čechy – O týden dřív, než na většině ostatních míst v kraji i jinde v republice, se příznivci ptáků na Kutnohorsku vydají slavit Světový den mokřadů. Ten připadá na sobotu 2. února – a právě na tento den dobrovolníci z celé republiky připravili pro zájemce dvě desítky vycházek na místa u řek či vodních ploch, odkud lze vodní opeřence nejlépe pozorovat. Ve středu o tom informovala Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické.

Zájemci okouknou, jak ptáci tráví mrazivé dny u vody

Z okolí