ŠTÍTEK: Čečensko

Ředitelka organizace LGBT Network Russia Tatiana Vinničenková (vlevo) a Olga Baranova, ředitelka moskevského komunitního centra
V Čečensku se před nedávnem rozpoutal hon na lidi s menšinovou sexuální orientací. Podle dostupných informací jsou čečenští homosexuálové systematicky zatýkáni, brutálně mučeni a vyslýchání. Nejméně tři byli zabiti, ale odhaduje se, že počet obětí je daleko větší. Prahu v těchto dnech navštívila Tatiana Vinničenková, ředitelka organizace LGBT Network Russia. 
5 fotografií

Aktivistka Vinničenková: Situace homosexuálů v Čečensku je temně černá

Svět
Rozstřílená školní budova v Beslanu už k výuce od tragédie neslouží a viditelně chátrá. V tělocvičně, kam většinu rukojmích teroristé shromáždili, vznikl památník (na snímku), kam chodí nejen místní na oběti vzpomínat.
Evropský soud pro lidská práva dnes rozhodl, že ruská vláda má pozůstalým obětí z Beslanu vyplatit jako kompenzaci částku tři miliony euro (78 milionů korun) a soudní výdaje. Vyšetřování teroristického útoku na školu v Beslanu, při kterém zahynulo 330 lidí, se táhne již 13 let. Podle soudu ruské úřady při zásahu selhaly. Mohly rukojmí ochránit, ale místo toho zaútočily. Kremlu verdikt odmítl.
7 fotografií

Rusko má vyplatit kompenzace za oběti z Beslanu, rozhodl Evropský soud

Svět
Ilustrační foto.
Praha - Zhruba stovka účastníků podvečerní demonstrace na podporu severosyrského Halabu (Aleppa) na Jungmannově náměstí v Praze vyzvala světové politiky, aby vyžadovali po režimu Bašára Asada humánní přístup k civilistům ve městě. Příslušníci syrské komunity v Praze se bojí, že režim v Halabu potlačí své kritiky. Lidé tam už umírali při bombardování. Účastnici demonstrace se obávají, že světové společenství přehlédne zločiny proti lidskosti, podobě jako se tomu stalo například v bývalé Jugoslávii či v Čečensku.

Demonstranti v Praze žádali humánní přístup k civilistům v Halabu

Česko
Ilustrační foto.
Praha - Zhruba stovka účastníků podvečerní demonstrace na podporu severosyrského Halabu (Aleppa) na Jungmannově náměstí v Praze vyzvala světové politiky, aby vyžadovali po režimu Bašára Asada humánní přístup k civilistům ve městě. Příslušníci syrské komunity v Praze se bojí, že režim v Halabu potlačí své kritiky. Lidé tam už umírali při bombardování. Účastnici demonstrace se obávají, že světové společenství přehlédne zločiny proti lidskosti, podobě jako se tomu stalo například v bývalé Jugoslávii či v Čečensku.

Demonstranti v Praze žádali humánní přístup k civilistům v Halabu

Praha
Ramzan Kadyrov
Moskva - Neomezený vládce Čečenska Ramzan Kadyrov vyhlásil v severokavkazské autonomní republice totální prohibici. Oznámila to místní média. Opatření je reakcí na nedávnou tragickou automobilovou nehodu, při níž zahynulo sedm lidí. Řidič byl podle policie opilý.

Kadyrov vyhlásil v Čečensku prohibici

Svět
Ilustrační foto
Vídeň - V Rakousku žije či donedávna žilo přinejmenším 287 radikálních islamistů; čtyřicet procent z nich přišlo do země jako žadatelé o azyl. S odvoláním na údaje ministerstva vnitra o tom dnes informovala agentura APA. Většina z téměř tří stovek osob, které jsou jako potenciální džihádisté pod dohledem úřadů, pochází z Čečenska či z Bosny a Hercegoviny.

Rakouské úřady sledují 287 islamistů, většinou Čečence a Bosňany

Svět
Ilustrační foto.
Varšava – Němci častěji vracejí do Polska uprchlíky z třetích zemí, které dříve nechávali být. Upozornila na to dnes polská zpravodajská televize TVN 24. Berlín jen za první pololetí vrátil Varšavě na 4000 migrantů, což je přibližně stejně jako za celý loňský rok. V nejbližší době má následovat vrácení dalších čtyř stovek běženců, pocházejících vesměs z Čečenska.

Němci vracejí do Polska čečenské uprchlíky, mají dost vlastních

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Dva údajné severokavkazské extremisty dnes komando ruské tajné služby zabilo v obytném domě na jihozápadě Petrohradu. Při operaci, kterou podle očitých svědků doprovázely výbuchy a střelba z automatických zbraní, byli další dva ozbrojenci zadrženi. U Moskvy dvojice útočníků, pocházejících zřejmě z Kavkazu, zranila střelbou dva policisty. Oba útočníci byli zastřeleni.

Ruské komando likvidovalo údajné severokavkazské extremisty

Svět
Ilustrační foto.
Brusel – Rakouské a maďarské úřady ve spolupráci s Europolem odhalily převaděčskou síť, která pašovala migranty přes hranice. Oznámil to dnes evropský policejní úřad Europol. Trasy, které skupina k přepravě lidí využívala, vedly v některých případech také přes Slovensko.

Rakušané, Maďaři a Europol rozbili síť převádějící migranty

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Ruská tajná služba FSB dnes provedla razii v kancelářích nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy v rámci vyšetřování jednoho opozičního činitele, který vyzval k nezávislosti Čečenska. Oznámil to šéfredaktor Echa Moskvy Alexej Venediktov na internetové sociální síti.

Ruská tajná policie provedla razii v rádiu Echo Moskvy

Svět
Ramzan Kadyrov
Groznyj (Rusko) - Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vyzval tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k vydání teroristů, kteří utekli z Čečenska a ukrývají se v Turecku. Učinil tak na svém účtu na Instagramu v souvislosti s informacemi, že organizátorem krvavého atentátu z minulého týdne na istanbulském letišti byl zřejmě Čečenec Achmet Čatajev.

Kadyrov vyzval Erdogana k vydání čečenských teroristů

Svět
Ramzan Kadyrov.
Moskva – Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov si chce vybrat nového asistenta s pomocí televize. Stanice Rossija 1 totiž chystá do vysílání nový pořad, kde budou v uchazeči o tuto prestižní práci muset plnit nejrůznější úkoly, aby budoucího šéfa přesvědčili o svých schopnostech. Pořad má být jakousi svéráznou obdobou úspěšné reality show The Apprentice, v níž uchazeče o zaměstnání úkoloval mediální magnát a nynější republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump, napsal deník The Guardian.

Čečenský vůdce Kadyrov bude vybírat svého asistenta v televizní show

Svět
Ilustrační foto.
Berlín – Mezi žadateli o azyl v Německu v posledních měsících výrazně vzrostl počet Čečenců. Informoval o tom dnes na svých internetových stránkách německý deník Die Welt s odvoláním na statistiky spolkového ministerstva vnitra. Od druhé poloviny loňského roku přichází do Německa z Ruska s úmyslem žádat o azyl v průměru 900 lidí měsíčně, většina z nich udává právě čečenskou národnost.

Mezi žadateli o azyl v Německu roste počet Čečenců

Svět
Nové oficiální označení se lidem zatím moc nelíbí..
Trutnovsko - Možnost volby většinou vítáme, návrh zavést k Czech Republic druhý oficiální název, Czechia, ale vyvolává až vášnivé debaty. Od obav záměny s Čečenskem po argument: Mnoho zemí má z praktických důvodů víc variant, tak proč by nemohla Česká republika.

Na Trutnovsku nemá Czechia velké zastání

Krkonoše
Vira Savčenková.
Moskva - Ruská policie stáhla zatykač na Viru Savčenkovou, sestru vězněné ukrajinské letkyně a poslankyně Nadiji Savčenkové. Oznámila to agentura Interfax. Vira byla koncem dubna v Rusku zatčena po návštěvě své sestry ve vězení, z vazby se ji podařilo dostat až ukrajinským diplomatům. Nyní Moskva oznámila, že Viře Savčenkové v Rusku už nic nehrozí.

Ruská policie stáhla zatykač na sestru Savčenkové

Svět
Vlajka České republiky. Ilustrační snímek.
Kolínsko - Česká republika hledá nový jednoslovný název pro použití v zahraničí. Takový, který by se líbil. V okresních poměrech přitom tato myšlenka příliš pochopení nenachází. Podle náměstka středočeského hejtmana, historika Marka Semeráda je změna názvu naší země nápad, po kterém není žádná poptávka.

Czechia? Bohemia? Zbytečná změna, říkají lidé z Kolínska

Středočeský kraj
Ilustrační foto
Praha - Náklady na postupné zavedení krátkého jména Czechia jsou minimální až nulové. Česká republika nebude muset vracet žádné dotace Evropské unii. V tiskovém prohlášení to dnes uvedla Občanská iniciativa Česko/Czechia, která od roku 1997 bojuje za užívání anglického jednoslovného názvu. Uvedení názvu Czechia do seznamu OSN je podle sdružení nutným krokem pro dlouhodobé budování mezinárodní značky, jako bývala dříve Czechoslovakia.

Náklady na zavedení názvu Czechia? Nulové, tvrdí sdružení

Česko
Novinářka Lída Rakušanová.
Vážená paní ministryně Šlechtová, co Vám to, proboha, ti Vaši kolegové z vlády zas provedli?! Na schůzce s prezidentem si odsouhlasili jakousi Czechii coby jednoslovnou verzi oficiálního názvu naší republiky a Vám nic neřekli?! A co Vy teď máte asi tak dělat se tou zavedenou značkou, za jejíž propagaci utratil Czechtourism přes miliardu ze státního rozpočtu a z evropských fondů?! Fakt průšvih!
0 fotografií

Sobotník Lídy Rakušanové ministryni Šlechtové

Sobotník Lídy Rakušanové
Czechia. Ilustrační foto.
Praha – Těžký porod i zdroj pobavení pro Evropu. Tak popisují zahraniční média rozepři kolem nového jednoslovného názvu pro Českou republiku. Výraz Czechia má sice sjednocovat, ale zatím spíše rozděluje, a to zejména na domácí politické scéně. Oznámení nového názvu namíchlo ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou (za ANO), jejíž rezort má na starosti propagaci České republiky v zahraničí.

Czechia rozděluje politiky a baví Evropu

Česko
Vladimír Putin a Ramzan Kadyrov
Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin dnes podpořil čečenského vůdce Ramzana Kadyrova, jemuž zanedlouho končí mandát, pověřil ho výkonem funkce do voleb a vyjádřil naději, že v září bude znovu obhajovat svůj úřad. "Čečenský lid jistě ocení, co jste pro republiku udělal," řekl šéf Kremlu.

Putin doufá ve znovuzvolení Kadyrova. Vyjádřil mu svou podporu

Svět
Ilustrační foto.
Moskva - Skupina neznámých útočníků dnes na hranicích Čečenska a Ingušska na severu Kavkazu napadla automobil ruské odbočky mezinárodní organizace Výbor proti mučení. Podle ruské agentury TASS aktivisté mířili do Čečenska. Útočníci posádku mikrobusu zbili a okradli a auto zapálili. Krátce nato byla dalšímu útoku vystavena kancelář výboru v Ingušsku.

Na severu Kavkazu byli napadeni členové Výboru proti mučení

Svět
Ramzan Kadyrov
Moskva – Soupis všech mladých obyvatel autonomního Čečenska nařídil vytvořit prezident severokavkazské republiky Ramzan Kadyrov. Podle dekretu, zveřejněného dnes na republikovém webu, mají být v databázi všichni obyvatelé ve věku od 14 do 35 let. Důvodem prý je prevence terorismu.

Kadyrov nařídil sestavit soupis všech mladých Čečenců

Svět
Ramzan Kadyrov
Moskva – Vůdce Čečenské republiky Ramzan Kadyrov zveřejnil na sociální síti Instagramu nezakrytou pohrůžku likvidace dalšího předáka ruské opozice Michaila Kasjanova. Na svém účtu umístil videozáznam s bývalým premiérem na mušce zaměřovacího dalekohledu odstřelovače. Čečenská stopa je za vraždami známých kritiků ruského prezidenta Vladimira Putina, včetně loňské likvidace Borise Němcova.

Čečenský vůdce Kadyrov hrozí vraždou dalšímu předákovi ruské opozice

Svět
Patrik Kincl.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Pro ultimátní boj v kleci potřebuje brutální sílu. Proto trénuje tak, že by to normální smrtelník nepřekousl. Proto se také v životosprávě řídí přísnými přikázáními. „Někdy mě to štve," usmívá se Patrik Kincl, bojovník MMA z Hradce Králové.

Silák jako Pepek námořník - jede na špenát

Ostatní sporty
Vůdce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov dnes slíbil vypátrat a zlikvidovat rusky hovořícího muže, který na nahrávce takzvaného Islámského státu (IS) podřízl jeho krajana jako údajného ruského špeha.
Moskva - Vůdce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov dnes slíbil vypátrat a zlikvidovat rusky hovořícího muže, který na nahrávce takzvaného Islámského státu (IS) podřízl jeho krajana jako údajného ruského špeha. V řadách IS v Sýrii a v Iráku podle zpravodajských služeb a médií bojuje až několik tisíc Kavkazanů.

Kadyrov slibuje pomstu IS: Ten kdo podřízl hlavu Čečenci, nebude dlouho žít

Svět
Xindl X.
Kamarádi, je to tady! Začíná další hlasování do Slavíka. Ano, do té ceny, co si takřka každoročně odnáší Karel Gott. Vy teď asi čekáte, že vás začnu burcovat, ať společně přepíšeme historii a pro jednou zase necháme vyhrát někoho jinýho - jako třeba mě. No, nebudu vám lhát, původně jsem to tak zamýšlel… Ale pak jsem si udělal malý historický průzkum a došel jsem k šokujícímu objevu. Zjistil jsem totiž, že pokaždé, když Karel nevyhrál, způsobilo to ve světě nečekaně razantní reakci.

Xindlův deník: Další Slavík se blíží, prosím vás – volte Karla

Ostatní
ČESKÝ SKOT ROSTISLAV PROCHÁZKA své hraní ve skupině Hewllin opravdu prožívá.
Chabařovice - Do místnosti vstupuje vlasatý chlápek v kostkované suknici a každému je jasné, že se nejedná o filmový kompars. Jmenuje se Rostislav Procházka a bydlí v Chabařovicích. Snad celý svůj život prožil s kytarou u táborových ohňů.

Skotové si pletli Čechy s Čečnou

Ústecko
Ewa Kopaczová
Varšava – Polsko přijme na své území jen symbolický počet uprchlíků. V televizním projevu to v neděli večer uvedla polská premiérka Ewa Kopaczová. Varšava navíc prý přijme jen lidi, kteří prokazatelně prchají před válkou a nikoli hospodářské migranty.

Uprchlíci? Přijmeme jen symbolický počet, hlásí Poláci

Svět
ilustrační foto
Slunce a moře, vybraná jídla a lahodné nápoje, či fascinující historické památky - to vše je úžasné, ale pro mnoho lidí mají tato tradiční místa pro trávení dovolených jen omezenou přitažlivost. Proto nyní v Japonsku vyšlo první číslo časopisu Dark Tourism zasvěceného fenoménu takzvané temné turistiky. A na svých 96 stránkách nabízí morbidnější varianty destinací pro ty turisty, kdo se chtějí ponořit do mizérie, zkázy a smrti, napsal zpravodajský server The Times.

Chcete jinou dovolenou? Zkuste leprovou kolonii, Fukušimu nebo hřbitov

Cestujeme
Arsenij Jaceňuk
Moskva - Ruští vyšetřovatelé viní ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka z mučení a vraždění vojáků ruské armády během první války v Čečensku v polovině 90. let. Ve středečním vydání, o němž dnes informovala agentura TASS, to napsal list Rossijskaja gazeta, oficiální orgán ruské vlády. Kyjev v reakci doporučil Moskvě svěřit ruské vyšetřovatele do péče psychiatrů.

Rusko viní Jaceňuka ze zločinů v Čečensku, Kyjev se tomu vysmál

Svět
Bývalý ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Moskva – Ruští vyšetřovatelé viní ukrajinského premiéra Arsenije Jaceňuka z mučení a vraždění vojáků ruské armády během první války v Čečensku v polovině 90. let. Ve středečním vydání, o němž dnes informovala agentura TASS, to napsal list Rossijskaja gazeta, oficiální orgán ruské vlády.

Ruští vyšetřovatelé viní Jaceňuka ze zločinů v čečenské válce

Svět
Ramzan Kadyrov
Moskva - Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov nechal uprostřed horkého kavkazského léta otevřít v metropoli Grozném první výlučně ženskou pláž. Do ohrazeného prostoru u vodní nádrže nedaleko jihoruského města nemají muži přístup v souladu s přísnými muslimskými pravidly, která Kadyrov okázale vyznává. Mužská pláž se údajně chystá.

Kadyrov nechal v Grozném zřídit pláž výlučně pro muslimské ženy

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Velitelé extremistických skupin na ruském severním Kavkazu přísahali věrnost Islámskému státu (IS). Zvukový záznam přísahy náčelníků takzvaného Kavkazského emirátu se objevil v komunikační síti YouTube. Slib věrnosti islamističtí radikálové adresovali vůdci IS abú Bakru Bagdádímu.

Kavkazští extremisté složili přísahu věrnosti Islámskému státu

Svět