ŠTÍTEK: Čečensko

Ramzan Kadyrov
Moskva - Promoskevský vládce autonomního Čečenska Ramzan Kadyrov, jehož dostihovou stáj v Česku postihly sankce Evropské unie, dnes obvinil Západ z porušování práv koní. Stalo se tak poté, co české ministerstvo financí oznámilo, že v rámci protiruských sankcí zadrží případné zisky Kadyrovovy stáje, která ale jinak může normálně dál fungovat.

Kadyrov v reakci na sankce obvinil Západ z porušování práv koní

Svět
Předsedajícím kriminálního sjezdu byl údajně „generál Aziz Batukajev," muž, který by měl být podle Rosbaltu správně ve vězení.
Moskva - Konference vůdců mafiánských gangů operujících na území bývalého Sovětského svazu se podle kusých zpráv ruských médií uskutečnila v severokavkazském Čečensku. „Vory v zakoně," jak ruská zločinecká hantýrka označuje pohlaváry kriminálních band, hostila podle dnešní zprávy agentury Rosbalt čečenská ves Džalka nedaleko města Gudermesu.

V Čečensku jednali šéfové postsovětských mafiánských gangů

Svět
Boj o postup do finále turnaje série Absolute Championship Berkut: Filip Macek versus Murad Kalamov.
Praha /VIDEO/ - Na ruský Kaliningrad nebude Filip Macek, zápasník v MMA (smíšená bojová umění) z pražského oddílu Penta Gym vzpomínat v dobrém. I když jel k semifinálovému souboji pyramidového turnaje Absolute Championship Berkut 19: Baltic Chalenge jako mírný favorit, nakonec realita byla opačná. Proti němu stál Čečenec Murat Kalamov.

Zápasník Macek měl semifinálové vítězství na dosah, ale prohrál

Ostatní sporty
Boj o postup do finále turnaje série Absolute Championship Berkut: Filip Macek versus Murad Kalamov.
Praha - Po pár týdnech se Filip Macek vrátil do Ruska. Čeká ho semifinálový souboj pyramidy v MMA (smíšená bojová umění), a tedy boj o postup do finále turnaje série Absolute Championship Berkut. Zápasník pražského oddílu Penta Gym (odchovanec mladoboleslavského trenéra bojových umění Jiřího Dimitrova) ve středu vyrazil s trenérem Danielem Bartákem do ruského Kaliningradu.

Filip Macek bude bojovat opět v Rusku. Nyní o postup do finále pyramidy

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Moskva – V případu vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova se prý objevil nový podezřelý, Čečenec Ruslan Muchadinov. Ten údajně mohl být mužem s přezdívkou „Rusik", který sliboval ostatním podezřelým 25 milionů rublů (asi 12 milionů Kč) za zabití bývalého vicepremiéra a sžíravého kritika Kremlu a dodal auto a pistoli. Muchadinov má u vyšetřovatelů podle dnešní zprávy listu Kommersant nahradit v roli objednavatele vraždy majora čečenské policie Ruslana Geremejeva, těšícího se zřejmě ochraně z nejvyšších kruhů autonomní severokavkazské republiky.

Nový podezřelý. Němcovovu vraždu mohl objednat Čečenec Muchadinov

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Moskevská radnice dnes odmítla návrh opozice na trvalé uctění památky opozičního politika Borise Němcova, který byl koncem února zastřelen na moskevském mostě nedaleko Kremlu. Důvodem je údajně ustanovení zákona, podle něhož se v Rusku nesmějí stavět pomníky osobám, od jejichž smrti neuplynulo přinejmenším deset let. Opozice ale namítá, že zákon připouští výjimky.

Moskevská radnice se postavila proti pomníku pro Němcova

Svět
Ramzan Kadyrov
Moskva – Kontroverzní čečenský vládce Ramzan Kadyrov, jehož země je součástí Ruské federace, prý nařídil svým ozbrojencům střílet po federálních vojácích, policistech a agentech, pokud budou na území autonomní republiky operovat bez jeho svolení. Rusové na severním Kavkazu často zasahují proti radikálům, toužícím v oblasti vybudovat islámský stát. Právě poslední zásah ruských policistů v čečenské metropoli byl prý důvodem Kadyrovova hněvu a vydání pokynu.

Čečenský vůdce Kadyrov údajně přikázal střílet na "cizí" vojáky a policisty

Svět
Rodiče osmiletého chlapce, který zahynul při předloňském bombovém útoku v cíli bostonského maratonu, nechtějí pro atentátníka Džochara Carnajeva trest smrti.
Boston – Rodiče osmiletého chlapce, který zahynul při předloňském bombovém útoku v cíli bostonského maratonu, nechtějí pro atentátníka Džochara Carnajeva trest smrti. Příbuzní federální úřady požádali, aby s ohledem na rodiny obětí předešly dlouhým letům odvolání, která se dají v případě udělení absolutního trestu čekat. Informovala o tom agentura AP.

Rodiče bostonské oběti nechtějí pro atentátníka Carnajeva smrt

Svět
Džochar Carnajev u soudu.
Boston – Členové americké poroty, kteří příští týden začnou jednat o trestu pro atentátníka Džochara Carnajeva, nesmějí na letošní bostonský maraton. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Carnajev je strůjcem teroristického útoku na tuto běžeckou soutěž, při kterém předloni zahynuli tři lidé a dalších 264 utrpělo zranění.

Porotci rozhodující o trestu pro Carnajeva nesmějí na maraton

Svět
Boris Němcov
Moskva - Neznámí útočníci v noci na dnešek poškodili pomník, který koncem února živelně vznikl v centru Moskvy na místě vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova. Podle informace moskevského rozhlasu se na portrétech zavražděného objevily pomlouvačné nápisy, několik tabulek s pietními vzkazy bylo zničeno. K odpovědnosti za útok se přihlásilo blíže neurčené „hnutí odporu".

Neznámí útočníci poškodili improvizovaný pomník mrtvého Němcova

Svět
Ilustrační fotografie.
Moskva – Do rozsáhlé kampaně ruských vojenských cvičení se dnes zapojily jednotky od Kaliningradu na západě Ruska po ostrov Sachalin na Dálném východě. Nebývalá aktivita vojsk zahrnuje manévry v severském Barentsově moři, cvičení motostřeleckých útvarů v Povolží a na Uralu nebo manévry Baltské a Černomořské flotily. Vojáci cvičí i v Čečensku.

Ruská armáda je na nohou, cvičí od Sachalinu po Balt

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Spekulace, že by vraždu ruského opozičního předáka měli mít na svědomí islamisté, jsou nesmysl, myslí si jeden z ruských opozičních vůdců a Němcovův stranický kolega Ilja Jašin. Takovýto vývoj se podle něj jen hodí Kremlu, který odmítá obvinění, že by za smrtí stál některých z ruských politických představitelů.

Islamistický motiv je nesmysl, říká o vraždě Němcova jeho kolega

Svět
Souboj v osmihranné kleci v rámci prvního pyramidového utkání turnaje ACB 14 (Absolute Championoship Berkust) v čečenském městě Groznyj, ve váhové kategorii do 61,5 kilogramu: ruský bojovník Murad Zeinulabidov a vítězný český zápasník Filip Macek.
Praha /VIDEO/ - Ten zápas trval 10 minut a 55 vteřin. Na jeho konci se radoval český zápasník Filip Macek (Penta gym Praha). V prvním pyramidovém utkání turnaje ACB 14 (Absolute Championoship Berkust) v čečenském městě Groznyj, ve váhové kategorii do 61,5 kilogramu, se mu do cesty v MMA (smíšená bojová umění) postavil do osmihranné klece ruský bojovník Murad Zeinulabidov.

Čečensko tleskalo Mackovi, který překvapivě 'uškrtil' Rusa

Ostatní sporty
Filip Macek je čerstvým šampionem GCF v bantamové váze, když v prosinci roku 2014 porazil v Mladé Boleslavi Pavla Svobodu z Ostravy.
Praha /FOTOGALERIE/ - V sobotní noci budou fanoušci bojových sportů, zejména pak MMA (Mixed Martial Arts - smíšená bojová umění), hodně netrpěliví. Třiadvacetiletý Filip Macek z Penta gymu Praha (odchovanec mladoboleslavského trenéra Jiřího Dimitrova) už ve středu ráno odletěl s trenérem Danem Bartákem do čečenského města Groznyj.
5 fotografií

Filip Macek bude bojovat v Čečensku v kleci

Ostatní sporty
Ilustrační foto
Damašek – Organizace Islámský stát (IS) vydala soupis pravidel pro ženy, které chtějí žít na území, jež IS ovládá. Materiál zvaný Ženy v Islámském státě: Manifest a rozbor problému slibuje za plnění regulí ochranu a harmonický život ve světě, v němž „muži jsou muži a ženy ženami". Dokument prý vytvořila skupina aktivistek IS brigáda Al-Chansáa. IS už v minulosti vydal rady pro těhotné a pokyny, jak jednat se zajatkyněmi. Nynější dokument je prvním uceleným materiálem věnovaným ženám.

Islámský stát vydal rozsáhlou příručku pro ženy

Svět
Ilustrační foto
Moskva – Mezi bojovníky Islámského státu (IS) operujícími v Sýrii a Iráku může být až 800 ruských občanů. Rozhlasové stanici Echo Moskvy to dnes řekl pracovník ruského ministerstva zahraničí Ilja Rogačov. Jde podle něj většinou o Čečence a obyvatele dalších autonomních republik na neklidném severním Kavkazu.

Mezi bojovníky Islámského státu může být až 800 Rusů

Svět
Ramzan Kadyrov.
Moskva - Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes vyhlásil novou taktiku v boji proti islamistům, kteří počátkem prosince po delší době klidu znovu tvrdě udeřili v čečenské metropoli Grozném. Kadyrov na svém webu oznámil, že od nynějška připadne na každého hledaného teroristu jeden policejní velitel, jehož osobním úkolem bude extremistu dopadnout nebo zabít. Podle kritiků nese nová taktika známky kavkazské krevní msty.

Čečenský vůdce Kadyrov zavedl osobní odpovědnost policistů za likvidaci radikálů

Svět
Jaromír Štětina v Hradci Králové
Ústí n. O. – V pátek 10. 10. zavítala do Ústí  vzácná návštěva. Novinář, spisovatel a politik Jaromír Štětina totiž přijal pozvání na besedu s tamními gymnazisty. Již tradiční akce, při níž se mohou studenti setkat s významnými českými literáty, se i tentokrát konala ve spolupráci s Městskou knihovnou Ústí nad Orlicí.

Jaromír Štětina přijel za ústeckými gymnazisty

Orlicko
Desetitisíce lidí slavily v ulicích narozeniny prezidenta Putina.
Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin prostřednictvím mluvčího vzkázal, že své 62. narozeniny oslaví dnes v sibiřské tajze stovky kilometrů od civilizace, ale v ruských městech se narozeniny šéfa státu slaví spíše masově. Všechny gratulanty nejspíš zase trumfl čečenský vládce Ramzan Kadyrov, který na Putinovu počest uspořádal v metropoli autonomní republiky stotisícový pochod.

Putin stráví narozeniny v tajze, v ulicích Grozného slavilo sto tisíc Čečenců

Svět
Pět policistů zabil a dalších 12 zranil sebevražedný atentátník v Grozném, metropoli autonomního Čečenska na neklidném ruském severním Kavkazu.
Moskva – Pět policistů zabil a dalších 12 zranil sebevražedný atentátník v Grozném, metropoli autonomního Čečenska na neklidném ruském severním Kavkazu. Úřady zprvu hovořily o čtyřech zabitých, pátý strážce zákona však později zemřel v nemocnici. Zvýšily podle agentury TASS rovněž údaj o počtu zraněných policistů a potvrdily, že útok nejspíše spáchal devatenáctiletý mladík Opti Mudarov z Grozného.

V Grozném odvrátili velký atentát, přesto sebevrah zabil pět policistů

Svět
Rozstřílená školní budova v Beslanu už k výuce od tragédie neslouží a viditelně chátrá. V tělocvičně, kam většinu rukojmích teroristé shromáždili, vznikl památník (na snímku), kam chodí nejen místní na oběti vzpomínat.
Moskva – Letos před sebou mají poslední rok povinné školní docházky. Z dětí, které před deseti lety čekal jejich první den v lavicích základní školy 
v Beslanu, se ho dočkaly jen některé. Rusko si včera připomnělo už desáté výročí teroristického útoku, který otřásl celým světem a v ruské společnosti zanechal hluboké rány. Zemřelo tehdy 334 lidí, především dětí.

Rusové si připomněli masakr v Beslanu. Je to deset let

Svět
U Novoazovska na jihu Doněcké oblasti prý ruští vojáci obsadili několik vesnic a také tu údajně transportér ruských výsadkářů najel na minu.
Kyjev – Ukrajinští představitelé dnes opět obvinili Rusko, že nasazuje své vojáky na východu Ukrajiny, kde se vládní jednotky už od dubna snaží potlačit proruské povstání. U Novoazovska na jihu Doněcké oblasti prý ruští vojáci obsadili několik vesnic a také tu údajně transportér ruských výsadkářů najel na minu.

Kyjev: Ruští vojáci pronikli na jihovýchod Ukrajiny

Svět
Igor Girkin-Strelkov.
Kyjev – Vůdce doněckých povstaleckých jednotek Igor Girkin-Strelkov byl těžce zraněn, oznámila dnes s odvoláním na důvěryhodné zdroje tisková agentura východoukrajinských vzbouřenců Novorossija. Stav „ministra obrany" samozvané Doněcké lidové republiky je vážný, uvedla agentura bez dalších podrobností.

Vůdce doněckých vzbouřenců Strelkov byl údajně těžce zraněn

Svět
Ruský soud dnes poslal na doživotí do vězení Lom-Aliho Gajtukajeva a Rustama Machmudova, dva hlavní pachatele vraždy novinářky Anny Politkovské.
Moskva - Smrtí jí vyhrožovali několikrát, ale to ji nedonutilo přestat kritizovat poměry v Rusku a Čečensku. Nakonec ale Annu Politkovskou smrt dostihla. Je to téměř osm let, co slavná ruská novinářka a kritička prezidenta Vladimira Putina zemřela poté, co na ni útočník ve výtahu moskevského domu, kde bydlela, šestkrát vystřelil z pistole.

Doživotí za vraždu Politkovské. Kdo ji objednal, je záhada

Svět
Děti Anny Politkovské Ilya (vlevo) a Vera (vpravo) s jejich právní zástupkyní Annou Stavitskayovou.
Moskva - Ruský prokurátor dnes v procesu týkajícím se vraždy opoziční novinářky Anny Politkovské navrhl pro pachatele tvrdé tresty. Pro přímého vraha a pro jednoho z organizátorů žádá doživotí a pro další tři účastníky dlouholetá vězení. Informovala o tom agentura RAPSI, která se specializuje na soudní případy.

Ruský prokurátor žádá pro vraha novinářky Politkovské doživotí

Svět
Anna Politkovská
Moskva - Ruská porota dnes rozhodla o vině v kauze zavražděné novinářky Anny Politkovské. Vrahem novinářky, která se proslavila kritickými reportážemi z Čečenska, je podle porotců Rustam Machmudov, který usmrtil opoziční žurnalistku šesti ranami z pistole. Za organizátory vraždy byli označeni obchodník Lom-Ali Gajtukajev a bývalý policista Sergej Chadžikurbanov. Inspirátor činu zůstal neobjasněn.

Ruská porota rozhodla o vině v kauze novinářky Politkovské

Svět
Ilustrační foto
Ostrava – Dokumentaristé ostravského studia České televize (ČT) natočili pořad věnovaný válečným konfliktům z pohledu dětí. Zajímali se například i o války ve Vietnamu či Čečensku. Dokument Válka očima dětí televize odvysílá 6. května ve 21:00 na programu ČT2, řekla mluvčí ostravského studia ČT Jolanda Pilařová.

Nový dokument ČT se věnuje válce z pohledu dětí

Film a televize
Ilustrační foto
Praha - Dalšího přitvrzení poměrů v samém Rusku jako jednoho z důsledků či doprovodných jevů ukrajinské krize se obává aktivista ruského nevládního Výboru proti mučení Anton Ryžov. Právník z Nižního Novgorodu se angažuje v případech porušování lidských práv, v nichž je zapletena policie či jiné státní složky. Působil i v Čečensku na neklidném severním Kavkazu.

Ukrajinská krize podle aktivisty ještě více zhorší poměry v Rusku

Svět
K batohům byli přivoláni experti na likvidaci bomb, kteří zavazadla preventivně vyhodili do povětří.
Boston – Stovky lidí evakuovala v úterý večer policie v Bostonu kvůli nálezu dvou podezřelých batohů nedaleko místa loňského pumového atentátu na účastníky maratonu, při němž před rokem zahynuli tři lidé a 264 utrpělo zranění. K batohům byli přivoláni experti na likvidaci bomb, kteří zavazadla preventivně vyhodili do povětří. Batohy zřejmě nic nebezpečného neobsahovaly, informovala dnes agentura AP.

V cíli bostonského maratonu evakuovány stovky lidí kvůli batohům

Svět
Ilustrační foto.
První země, kterou jsem v dětství navštívila, bylo sousední Slovensko. Tehdy ještě byly hraniční kontroly a tak si doteď pamatuji, jak nám policista v zelené uniformě vzal pasy a kontroloval, zda se fotografie shodují s námi.

V Anglii si často pletou Česko s Čečenskem

Soutěže
Vladimir Putin
Moskva – Popularita ruského prezidenta Vladimira Putina vzrostla o devět procent z 67 na téměř 76 procent, čímž dosáhla nejvyšší úrovně za posledních pět let. Vyplývá to z průzkumu ruské státní agentury pro výzkum veřejného mínění VCIOM, který se uskutečnil během referenda o připojení Krymu k Rusku.

Putinova obliba láme v Rusku rekordy

Svět
Severokavkazský povstalecký předák Doku Umarov.
Moskva - Velitel severokavkazských teroristů Doku Umarov je mrtev, oznámil dnes bez dalších podrobností web ruských islamistů Kavkazcenter. Zpráva je prý „oficiální". Rusko zatím o údajné smrti úhlavního nepřítele Kremlu neinformovalo.

Šéf severokavkazských teroristů Umarov je prý po smrti

Svět
Ilustrační fotografie.
Kyjev - Ruská vojska pronikla do ukrajinské obce Čonhar v těsném sousedství Krymu a vytvářejí tam minová pole. Oznámil to dnes ukrajinský tisk s odvoláním na čonharské zastupitele. Obec leží na jedné ze dvou hlavních přístupových silnic na Krym a administrativně je součástí sousední Chersonské oblasti. Oficiální ukrajinská místa informaci zatím nepotvrdila.

Ruská vojska údajně severně od Krymu vytvářejí minová pole

Svět
Ilustrační foto.
Vysoké Mýto – Zvláštní cestování po státech a regionech dvou kontinentů (Eurasie) přinese jarní semestr druhého ročníku „Univerzity volného času".

Pravdivé zprávy o zemích

Orlicko
Ramzan Kadyrov.
Groznyj (Rusko) – Kontroverzní čečenský vůdce Ramzan Kadyrov se nabídl, že zachrání druhou žirafu, kterou se chystá utratit zoo v Dánsku. Nabídku ujmout se sedmiletého žirafího samce Mariuse zveřejnil Kadyrov na internetové síti Instagram. Usmrtit zvíře chce jutský zoopark, a to navzdory mezinárodnímu pobouření, které vyvolalo nedávné zabití stejnojmenného žirafího mláděte v kodaňské zoologické zahradě.

Dánská zoo chce utratit další žirafu. Čečenský boss ji chce zachránit

Svět
Džochar Carnajev
Washington – Američtí žalobci budou požadovat trest smrti pro Džochara Carnajeva, obžalovaného z loňského atentátu během bostonského maratonu, při kterém zahynuli tři lidé a asi 260 bylo zraněno. Oznámilo to dnes americké ministerstvo spravedlnosti. Podle prohlášení o tom definitivně rozhodl ministr spravedlnosti Eric Holder. Celkem 17 z 30 bodů obžaloby umožňuje vynést v případě usvědčení trest smrti.

Američtí žalobci budou žádat pro atentátníka Carnajeva smrt

Svět
Ruský parlament. Ilustrační foto
Moskva - Pořádný skandál se zrodil ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu: dva prominentní poslanci vládní strany Jednotné Rusko Alexej Žuravljov a Adam Delimchanov si spory vyřizovali ručně s takovou vehemencí, že jednomu zákonodárci během fackování na půdě sněmovny vypadla z kapsy pozlacená pistole, napsal server newsru.com. Nejen výbor pro etiku, ale i předseda sněmovny nyní dávají od incidentu ruce pryč. Prý je to případ pro policii.

Při rvačce poslanců vypadla jednomu z nich z kapsy pozlacená pistole

Svět
Ilustrační foto
Praha – Dny ruského filmu včera v pražském multikině Cinestar Anděl odstartovala evropská premiéra snímku Tři mušketýři režiséra Sergeje Žigunova. Do pondělí 2. prosince přehlídka nabídne dalších pět nových celovečerních snímků. Chybět mezi nimi nebudou filmové hity i debuty včetně animovaných snímků pro děti. Součástí některých projekcí budou i setkání s autory nebo herci.

Přehlídka ruských filmů do pondělí ovládne metropoli

Volný čas
Adrenalinová magická show bavila diváky v neděli odpoledne v Jiráskově divadle.
Hronov /FOTOGALERIE/ - Adrenalinová magická show bavila diváky v neděli odpoledne v Jiráskově divadle. Jednalo se o druhý ročník zábavného programu, ve kterém převážnou část vystoupení vyplnily břišní tanečnice. Významným hostem byla multikulturní kapela Annas Ekvátor. Kapela je složená z muzikantů z Iráku, Ruska, Čečny, Tuniska, Arménie a Česka a její repertoár tvoří moderní arabská a irácká hudba.
15 fotografií

Magická show byla plná kouzel

Volný čas
Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov hrozbě zemětřesení navzdory schválil v Grozném stavbu 80patrového mrakodrapu.
Groznyj - Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov hrozbě zemětřesení navzdory schválil v Grozném stavbu 80patrového mrakodrapu. Napsala to agentura RIA Novosti. Budova, která bude vysoká 400 metrů, se inspiruje ve středověkých strážních věžích, které jsou dodnes v horách Kavkazu.

Kadyrov schválil v Grozném výstavbu 80patrového mrakodrapu

Svět
Vůdce severokavkazských islámských povstalců Doku Umarov
Berlín – V Německu výrazně přibývá čečenských žadatelů o azyl a jsou mezi nimi i předáci islamistické teroristické skupiny Kavkazský emirát. Napsal to dnes německý deník Die Welt, podle něhož se tito Čečenci do Spolkové republiky stále častěji dostávají přes Česko. Německé úřady kvůli jejich přílivu začínají bít na poplach.

Německo děsí příliv čečenských islamistů, míří tam i přes Česko

Svět
Anna Politkovská
Moskva – V sále moskevského městského soudu dnes začalo hlavní líčení s údajnými vrahy známé ruské novinářky Anny Politkovské, kterou v říjnu 2006 v Moskvě zastřelil nájemný vrah. Ostře sledovaný proces řídí soudce Pavel Melechin, poškozená strana, kterou reprezentují děti mrtvé novinářky, jednání na protest proti údajnému porušování svých práv bojkotuje.

V Moskvě začal soud s údajnými vrahy komentátorky Politkovské

Svět