ŠTÍTEK: Čečensko

Moskva/Praha - Krásné ženy jsou novou volební zbraní, která má patrně vynést ruského premiéra Vladimira Putina opět do prezidentského křesla. Zatímco v minulosti si pověst "ruského macha" získával zejména díky siláckým projevům, poslední dobou se stává jakýmsi sexsymbolem.

Za image premiéra Putina bojují v Rusku i krásné ženy

Svět
Čištění silnic. Ilustrační foto.
Morkovice-Slížany – Obec Morkovice-Slížany na Kroměřížsku založila technické služby. Samostatný podnik ve třítisícovém městě zajistí úklid a péči o veřejnou zeleň, ale bude také provozovat kompostárnu a městské koupaliště.

Morkovice založily technické služby

Kroměřížsko
Obžalovaný Nikita Tichonov s kuklou na hlavě
Moskva – Státní žalobce na ostře sledovaném procesu s dvojící ruských nacionalistů obžalovaných z vraždy známého advokáta a mladé novinářky ve čtvrtek navrhl soudu, aby Nikitu Tichonova odsoudil na doživotí a jeho partnerku Jevgeniji Chasisovou k 20 letům vězení.

Prokurátor žádá pro nacionalisty vysoké tresty

Svět
Lidé pokládají na místo tragédie květiny. Ilustrační foto
Moskva – Ve vyšetřování pondělního sebevražedného atentátu na moskevském letišti Domodědovo, který připravil o život 35 lidí, se objevila „slovanská stopa“ i jméno prvního podezřelého.

Rusko prý zná jméno prvního atentátníka

Svět
Klub Na Rampě Jablonec nad Nisou
Jablonec n. N. - Čtvrtek 6. ledna: Klub Na Rampě Jablonec: od 20.00 Anna v přední linii. Z nabídky Jeden svět 2010 Film vypráví poutavou dokumentární formou životní příběh zavražděné ruské novinářky Anny Politkovské, otevřeně kritizující ruskou vládu za její postup ve válce v Čečensku.

Film vypráví příběh zavražděné novinářky

Volný čas
Ilustrační foto
Moskva - Ruské letadlo na vnitrostátní lince z Moskvy do čečenské metropole Groznyj se 73 cestujícími a posádkou dnes nouzově přistálo ve Volgogradu kvůli anonymnímu telefonátu, že má na palubě bombu. Cestující byli bez úhony evakuováni a stroj prohledávají přivolaní pyrotechnici se speciálně vycvičenými psy. Oznámila to agentura ITAR-TASS s odvoláním na mluvčího federálního úřadu pro letectví.

Letadlo nouzově přistálo po hrozbě bomby na palubě

Svět
Ilustrační fotografie.
Komentář - V brněnské ulici Hlinky se toho zas tak moc mimořádného neděje. Pondělní rumrajch, kdy u tamní pobočky ruské ambasády policie zkoumala podezřelý balík a nakonec v něm s úlevou nenašla žádný trinitrotoluen, rychle překryjí další zprávy.

Čečensko za rohem

Názory z regionu
Ilustrační foto
Moskva – Vyhrožovali mu, ale zastrašit se nenechal, málem ho to stálo život. Ruskému novináři Michailu Beketovovi se psaní článků o pochybných zakázkách, korupci státních úředníků či podvodech na moskevském předměstí Khimki mohlo stát osudným.

Novináři jsou terčem útoků, úřady jen přihlíží

Svět
Ilustrační foto.
Vysoké Mýto – Regionální muzeum přispěje do programu „Festivalu svobody“ originálními příspěvky. Do konce festivalu, závěru června, se bude jednat o několik výstav a přednášek.

Války a konflikty ve světě

Volný čas
Ilustrační foto.
Mikulov - Šest čečenských běženců i s polským převaděčem zadržela v sobotu večer v Mikulově cizinecká policie. A to nezávisle na kontrolní akci zaměřené právě na cizince bez povolení k pobytu, která ve stejnou dobu vrcholila v Brně.

Šest Čečenců s Polákem dojelo jen k Mikulovu

Zločiny a soudy