ŠTÍTEK: Česká pošta

Znovuotevření pobočky České pošty v Orlí ulici chystají její zástupci v příštím roce. Filiálka ve Velkém Špalíčku skončí.
/VIDEO/ Návrat zpět do Orlí ulice v Brně. Tak lze popsat změny ve fungování brněnských poboček České pošty, které státní firma plánuje se začátkem února. Nově se znovuotevřou tři přepážky na filiálce v Orlí, kterou vládní představitelé zrušili během letošního snižování počtu poboček, místo toho čeká konec filiálku v obchodním centru Velký Špalíček.
8 fotografií

Česká pošta hlásí návrat na Orlí v Brně. Pobočka ve Velkém Špalíčku skončí

Brněnsko
Na předvánoční období, kdy mají doručovatelé nejvíce práce, je připravena Česká pošta i soukromé přepravní společnosti. Ilustrační snímek
Na předvánoční období, kdy mají doručovatelé nejvíce práce, je připravena Česká pošta i soukromé přepravní společnosti. Skokové navýšení počtu zásilek jako v koronavirových letech doručovatelé vzhledem k vysoké inflaci a snaze lidí šetřit neočekávají. Přesto se nemusí vyplatit nechat objednání vánočních dárků až na poslední chvíli. Deník přináší odpovědi na nejdůležitější dotazy týkající se letošního posílání vánočních zásilek.

Vánoční dárky včas: Kdy je objednat, do kdy poslat přes poštu a další kurýry

Ekonomika
Česko zpívá koledy
Ve středu 13. prosince se s úderem 18 hodiny opět rozezní tradiční koledy na stovkách míst napříč celou republikou. Uskuteční se totiž už 13. ročník oblíbené akce Česko zpívá koledy s Deníkem, které se díky její kouzelné atmosféře každoročně účastní tisíce lidí. A kde všude se koledy budou zpívat v letošním roce? To zjistíte v Deníku Extra, který vychází už tuto sobotu 2. prosince.

Zpívání koled se blíží. Kde se uskuteční ve vašem okrese, najdete v Deníku Extra

O Deníku
Datovka bude mít nově modernější vzhled a přehlednější funkce. Ilustrační foto
Česko ve srovnání s ostatními členskými státy EU zaostává v digitalizaci. Nastartovat zájem má nová podoba webového Portálu občana. Ten už nyní nabízí uživatelům přístup k více než šesti stem službám státu. Uživatele potěší i přepracované datové schránky a jejich snadnější ovládání. Brzy bude k dispozici i nová mobilní aplikace.

Datové schránky mění vzhled. Nyní připomínají klasickou správu mailů

Ekonomika
Instalace vánočního stromu na náměstí Přemyslovců v Nymburce.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pro část místních začíná advent už příjezdem vánočního stromu na náměstí. Toho se dočkali Nymburští v úterý 28. listopadu dopoledne. Kamion se speciálně upraveným návěsem přivezl zhruba šestnáctimetrový smrk na náměstí krátce před půl desátou. Zhruba o hodinu později se už tyčil do výše nedaleko morového sloupu jako nový dočasný symbol města.
69 fotografií

Vánoční strom už zdobí náměstí. Z místa, kde rostl, ujel do centra jen kilometr

Nymbursko
Systém Argos odhalí kromě neplatné dálniční známky i to, zda má auto platnou technickou, jestli je pojištěné, či je v registru dlužníků.
V prosinci uplynou tři roky od spuštění prodeje elektronických dálničních známek u nás. Většina řidičů je za tu dobu nakupovala v období tradiční prodejní špičky, tedy od prosince do března. Nejinak tomu bude zřejmě i nyní. Pojďme si proto připomenout, jak novou elektronickou dálniční známku pořídit, kolik za ni zaplatíme a kde ověřit platnost té stávající.

Elektronické dálniční známky: Vše, co potřebujete vědět o jejich nákupu

Život řidiče
Kostel u Jesenické přehrady
Nabídky realitních kanceláří jsou velmi široké. Koupit dnes může člověk například nejen byt, dům, garáž, pozemek, ale i betonový vojenský bunkr nebo významnou sakrální památku a dominantu širokého okolí u vodní nádrže Jesenice. Jde o kostel, který nevyjde ani draho. Zájemce za něj zaplatí 2,2 milionu korun. Mnohem hlouběji musí sáhnout do peněženky například zájemce o koupi bytu v samotném centru Lokte. Město a jeho historické skvosty jsou nejnavštěvovanějším místem Karlovarského kraje. Své nemovitosti nabízí také po svém nedávném zeštíhlení Česká pošta.
6 fotografií

Byt za osm milionů, pošta, kostel nebo domek s autoservisem, to vše je na prodej

Chebsko
Vánoční dárky. Ilustrační foto.
Koncerty známých hudebníků, stánky s občerstvením i dárkovými předměty, programy pro děti i dospělé a mnohé další zajímavosti nabídnou v adventním čase vánočním trhy na náměstích napříč všemi okresy v Česku. Kdy se budou rozsvěcovat vánoční stromy ve městech a obcích ve vašem regionu a kdy se uskuteční tradiční akce Česko zpívá koledy s Deníkem? To a mnoho dalšího zjistíte z nového vydání Deníku Extra, který vychází už tuto sobotu 11. listopadu.

Novinky letošních vánočních trhů a také slevové kupony najdete v Deníku Extra

O Deníku
Odpovědnou aktivitou roku 2023 je činnost komunitního centra Silo Jihlava
Počtvrté je v rámci srovnávacího výzkumu Místo pro život vyhlašován vítěz speciální kategorie Odpovědná aktivita roku. V ní je oceňována konkrétní aktivita, která v nedávné době vedla ke zlepšení života obyvatel nebo přispívá ke zlepšení prostředí v lokalitě. Možnost nominace měli nejen členové kolegia, ale také zástupci municipalit a široké veřejnosti. Letošním vítězem se staly aktivity komunitního centra Silo Jihlava, které rozvíjí kulturu, podporuje kreativitu, sdílení a spolupráci v krajském městě Vysočiny.
3 fotografie

Odpovědnou aktivitou roku 2023 je činnost komunitního centra Silo Jihlava

Podnikání
Nová pobočka v přízemí soboteckého městského úřadu.
Téměř rok trvající nejistoty ohledně nové pobočky České pošty v Sobotce tento týden oficiálně skončily. V poslední říjnový den se konečně otevřely nově zrekonstruované prostory poštovní pobočky v budově městského úřadu. Kromě lítého boje radnice o plnohodnotnou pobočku tak skončilo také nepohodlí Soboteckých, kteří museli pro balíky a dopisy jezdit až do Jičína.
4 fotografie

VIDEO: Boj o poštu Sobotka oficiálně vyhrála. Otevřela se nová pobočka na úřadě

Jičínsko
Pobočka České pošty v Křemži.
Než se to stalo, nikdo si ani neuměl představit, že je něco takového v 21. století vůbec možné. Aby tři týdny nikomu do schránky nepřišel žádný dopis, faktura, upomínka, zkrátka nic. Roznáška České pošty v červenci v Křemži zcela zkolabovala. „Od té doby nastal mírný posun, ale do normálu, který tu fungoval do června, to má daleko,“ posteskl si pro Deník starosta Josef Troup. „A je vidět, že ještě po čtyřech měsících je to stále ještě provizorium.“
6 fotografií

Roznáška České pošty v Křemži? Do normálu to má ještě daleko, říká starosta

Českokrumlovsko
Budova České pošty v Praze na Pankráci, jejíž prodej by měl vynést přes tři sta milionů korun.
Zastupitelé magistrátu hl. města Prahy se ve čtvrtek 26. října dohodli na přímém odkupu nemovitostí České pošty v ulici Na Strži v Krči. Na kupní ceně 425 milionů korun se obě strany shodly. Součástí transakce je i podmínka o uzavření smlouvy, která umožní České poště budovu v následujících 15 letech ještě využívat a poskytovat své služby. 
39 fotografií

Praha odkoupí nemovitosti České pošty v Krči. O její služby ale lidé nepřijdou

Praha
Městská policie kontroluje nový systém parkování v Brodě, nejdražší je náměstí. Hodina vyjde na 90 korun.
/VIDEO/ Nový systém parkování zavedlo v centru město Havlíčkův Brod po vzoru krajské Jihlavy. Novinka v Brodě platí od října a městská policie chystá sérii přísnějších kontrol. V Jihlavě vyjede do ulic města auto s kamerou, která přečte dopravní značku i v noci. V Havlíčkově Brodě mají strážníci na kontrolu hříšníků mobilní aplikaci v telefonu.
4 fotografie

Kontrola parkování v Havlíčkově Brodě: hříšníka ukáže policii telefon

Havlíčkobrodsko
Rakovničtí skauti oslavili na začátku letošního září pět let od obnovení skautingu v Rakovníku.
/FOTOGALERIE/ Od návratu skautingu do Rakovníka před pěti lety místní skauti stále marně shánějí dlouhodobé zázemí. V jednom z objektů rakovnické nemocnice měli sídlit na přechodnou dobu, už jsou tam ale tři roky a sklepní prostory jim nestačí. Možná budou muset dokonce další děti čekat na přijetí v pořadníku. Skauti mají zájem o budovu zrušené pošty, město se ji ale nechystá koupit. Radnice jim nabídla jiný pozemek s malou stavbou, ovšem bez jistoty na patnáct let, kterou skauti žádají.
23 fotografií

Rakovničtí skauti se už tři roky tísní v suterénu. Marně hledají stálé zázemí

Rakovnicko
Ilustrační foto.
Podmínky, pokuty přesahující sto tisíc korun a náhrada škody – to je trest pro Lukáše Grilla (30) z Domažlicka a Luboše Uldricha (37) z Klatovska, kteří prodali harvestor, jenž jim nepatřil a který stál v lese na Domažlicku. Nový majitel už ho měl ve východních Čechách a opravoval ho, když k němu přijela policie a oznámila mu, že stroj musí vrátit.

Chcete ho? Je levný. Vykukové prodali cizí harvestor, soud je potrestal

Zločiny a soudy
Zavlažovací vaky. Ilustrační foto.
Na území města roste deset tisíc stromů, které, jak upozornila komise pro životní prostředí, potřebují větší péči, než která se jim v současné době věnuje. Mnohé dřeviny jsou na první pohled zdravé, ale uvnitř kmene může být problém. Pokud totiž přijde vichřice, může dojít ke zřícení jako zhruba před čtyřmi lety, kdy spadla k zemi lípa u Hotelu Bohemia a starou zaparkovanou felicii proměnila v hromadu šrotu.
5 fotografií

Každý strom v Chrudimi bude mít "občanku". Ne každý je zdravý, hrozí vážné úrazy

Chrudimsko
Jedna ze zásilek, kterou našla adresátka až na sociální síti, kde byla zveřejněna.
Polovina obce Mokřiny u Aše nedostala minulý měsíc Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva (SIPO). Jde o službu, kterou poskytuje Česká pošta. Tato služba umožňuje sdružit několik pravidelných inkasních příkazů jako jsou telefon, nájem, televize nebo stravné do jediné platby, kterou strhne z účtu plátce. Další lidé přímo z Aše zase dávají na sociální sítě zásilky, které našli na své adrese. Nejenže patří někomu, kdo tam nebydlí, ale jsou dokonce určené do vlastních rukou.

Lidé z Aše mají opět problém s poštou. Starosta je vyzývá, ať ho informují

Chebsko
Budova České pošty v Praze na Pankráci, jejíž prodej by měl vynést přes tři sta milionů korun.
Kdo se stane novým vlastníkem komplexu České pošty na Pankráci, není zatím jasné – nicméně aktuálně se zdá, že hlavní město Praha k tomu má mnohem blíž nežli blíže neupřesněný zájemce o koupi, který 21. září uspěl v elektronické aukci. Tuto dražbu (podle jejíhož výsledku hodlal nový majitel za tři samostatně nabízené nemovitosti s pozemky zaplatit bezmála 400 milionů korun a současně se zavázat, že poště pronajme prostory umožňující zachovat provoz nynější hojně navštěvované poštovní pobočky) totiž Česká pošta zrušila. Bez udání důvodu.
39 fotografií

Prodávaná pošta na Pankráci už prodaná není. Dražba byla zrušena

Praha
Pošta Partner otevírá přepážky ve Fontáně už 2. října.
Obratu k dobrému se nakonec dočkali Karlovaráci. Nákupní centrum Fontána, kde působí řetězec Tesco, totiž od příštího týdne obnovuje provoz poštovních přepážek. Ty se pod hlavičkou České pošty zákazníkům uzavřely k poslednímu letošnímu únoru. Zdejší pošta bývá přitom hojně navštěvovaná, za což může hned několik faktorů – jednak má nadstandardní provozní dobu, která částečně kopíruje tu v okolních obchodech, zákazník u ní může pohodlně zaparkovat a navíc návštěvu poštovní přepážky spojí klient s běžným nakupováním.

Přepážky pošty se v Tesco znovu otevřou, a to díky soukromému provozovateli

Karlovarsko
Budova České pošty v Praze na Pankráci, jejíž prodej by měl vynést přes tři sta milionů korun.
Ke změně majitele směřuje pankrácký komplex České pošty, který se nachází v těsném sousedství budoucí stanice linky metra D. Byť ještě na počátku týdne pražský magistrát ohlašoval, že by rád dosáhl změny, ve čtvrtek 21. září se uskutečnily ohlášené elektronické aukce. Mluvčí státního podniku Matyáš Vitík oznámil, že do prodeje, připraveného formou trojice samostatných dražeb, se v jednotlivých případech zapojilo vždy několik zájemců. Celkový výnos těchto tří aukcí dosahuje bezmála 400 milionů korun.
39 fotografií

Česká pošta prodala nemovitosti na Pankráci. Za téměř 400 milionů korun

Praha