ŠTÍTEK: Česká pošta

Přemysl Hanzelka
„Byla jsem zvyklá si důchod vyzvedávat v hotovosti, ale už mi moc neslouží kolena. Moje dcera mi radí, abych si raději zřídila bankovní účet, kam mi peníze budou chodit. Nevím ale jak na to a bojím se, že to bude znamenat další obíhání banky a úřadů. Poradíte mi?“ ptá se sedmasedmdesátiletá Jana. Na její dotaz odpovídá Přemysl Hanzelka, ředitel ČSOB Poštovní spořitelny.

Čtenářská poradna: Nechte si důchod zasílat na účet

Moje peníze
Návštěva restaurace. Ilustrační snímek
Nejedou na vlně stálého zdražování a drží kvalitu jídla za slušné ceny. Restaurací, které si zaslouží přesně takovou charakteristiku, najdeme v každém okrese několik. V zářijovém vydání Deníku Extra jsme pro vás vytipovali některé zajímavé podniky ve vašem okolí, kde se v současnosti vyplatí jít na oběd.

Kde si dá levně a dobře naobědvat? To zjistíte v Deníku Extra

O Deníku
Od 1. ledna 2025 se má rozšířit okruh plátců televizních a rozhlasových poplatků
Od 1. ledna 2025 se má rozšířit okruh plátců televizních a rozhlasových poplatků. Povinnost platit poplatky za Českou televizi a Český rozhlas se rozšíří z domácností s televizí a rádii také na majitele chytrých mobilních telefonů a notebooků. Výběr se tak má dotknout o téměř čtvrt milionů osob více, než je tomu nyní.

Máte mobil či notebook? Zaplatíte i vy poplatek za televizi, plánuje vláda

Ekonomika
Sobotka
Měla to být rutinní rekonstrukce starých prostor městského úřadu, kam se má přesunout poštovní přepážka v Sobotce. Termín znovuotevření zdejší pobočky ale Česká pošta už podruhé odložila. Minimálně do konce září tak Sobotečtí musí pro balíky a dopisy jezdit do Jičína. Mezitím se Česká pošta snaží přemluvit radnici k zavedení modelu Pošta Partner. Tedy pobočky provozované městem za přispění státního podniku. „To jsme jednoznačně odmítli,“ zdůraznil na webu města starosta Lubor Jenček.

Ze Sobotky se stává vesnice. Město bojuje o poštu, přestavba pobočky se protáhla

Jičínsko
Od čtvrtého září otevře po letní přestávce provozovna České pošty v Příměticích.
/FOTO/ Od čtvrtého září otevře po letní přestávce provozovna České pošty v Příměticích. Nově ji má ve své režii Znojmo jako poštu Partner+. „Od chvíle, kdy Česká pošta oznámila, že zavře tři stovky svých poboček, jsme se snažili udělat maximum pro udržení dostupnosti služeb pro obyvatele našeho města a jeho příměstských částí. Jsem ráda, že se to v případě Přímětic podařilo,“ komentovala znojemská starostka Ivana Solařová.
4 fotografie

Znojemští radní schválili smlouvu s Českou poštou. V Příměticích otevře od září

Znojemsko
Budova České pošty v Praze na Pankráci, jejíž prodej by měl vynést přes tři sta milionů korun.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Kancelářské prostory s minimální cenou necelých 43 tisíc korun za metr čtvereční, atraktivní lokalita Na Strži v Praze 4-Krči, od nynější stanice metra vzdálenost pět minut chůze a na dosah od té budoucí. To je nabídka k prodeji nemovitosti formou elektronické aukce, jejímž zveřejněním aktuálně upoutává Česká pošta. Těch plošných metrů je celkem 7244, takže státní podnik chce utržit přinejmenším 310,4 milionu korun. A zbavit se chce jednoho z nepřehlédnutelných objektů ve svém držení: obří budovy na Pankráci.
39 fotografií

Pošta nabízí obří komplex na Pankráci. Chce alespoň 310 milionů korun

Praha
Deník Extra
Poctivá, řemeslná, domácí, nebo prostě „jen“ chuťově tak výborná, že se na ni stojí fronty. Zmrzlina neodmyslitelně patří k létu. Stánků či cukráren, kde ji prodávají, stále přibývá, proto jsme se v srpnovém vydání Deníku Extra podívali, které zmrzlinárny jsou nejoblíbenější v každém z našich okresů.

Kde si dáte tu nejlepší zmrzlinu v okrese? To zjistíte v Deníku Extra

O Deníku
Potíže s doručováním už se mají do konce prázdnin stát minulostí. Na snímku budova hlavní pošty v Českých Budějovicích na Senovážném náměstí.
V některých obcích na Českobudějovicku se obnovuje zhroucené doručování České pošty. Nedávno zavedený nový systém České pošty je ale nastaven na doručení obyčejných zásilek třetí den. Jestli nám chcete napsat, jaké vy máte zkušenosti s doručováním zásilek Českou poštou, můžete využít redakční mailovou adresu: redakce.ceskobudejovicky@denik.cz i v příštích dnech.

Česká pošta slibuje, že doručování už bude bez problémů a hledá lidi

Českobudějovicko
Česká pošta, ilustrační snímek.
Zajít si na poštu v sobotu? O tuto možnost přišli obyvatelé Moravského Krumlova na Znojemsku počínaje srpnem. Zatímco někteří rozhodnutí České pošty vítají, jiní nešetří kritikou a nevědí, zda pobočku ve městě budou nadále vůbec navštěvovat. Po červencovém zrušení tří set poboček napříč Českou republikou se jedná o další změny ze strany státního podniku, jeho představitelé však argumentují pružnou úpravou provozu a otevírací doby v návaznosti na poptávku a návštěvnost.
5 fotografií

Na poštu v Moravském Krumlově už jen ve všední dny. Je to problém, reagují lidé

Znojemsko
Pobočka na Stříbrníkách je nově o víkendech zavřená
Nejprve rušení pošt, v některých velkých městech i polovinu poboček, nyní omezení víkendového provozu na dalších čtyřech pobočkách v Ústeckém kraji. Stejně jako při redukci poboček i zrušení víkendového provozu Česká pošta vysvětluje ekonomickými důvody, a především malým zájmem zákazníků. Těch přišlo na některé pobočky během čtyř hodin sobotní otvírací doby i výrazně méně než deset.

O víkendu na poštu? Na Severní Terase už vám dopisy nebo balíky nedají

Ústecko
Před otevřením zbylé pobočky pošty v Nymburce se na náměstí tvoří fronty.
/FOTO, VIDEO/ Česká pošta monitoruje situaci na nymburské pobočce na náměstí. Z monitoringu prvních čtrnácti prázdninových dnů vyplývá, že průměrná čekací doba jednoho klienta na poště činí 3:23 minuty. Řekl to na jednání s nymburským starostou Tomášem Machem manažer České pošty Roman Kořínek. Ranní fronty tvořící se před otevřením pošty zejména v pondělí a středu, kdy pobočka otevírá od 10 hodin, jsou tudíž zbytečné, lidé zde pouze ztrácí čas.
12 fotografií

Čekací doba na nymburské poště je něco přes tři minuty. Fronty jsou zbytečné

Nymbursko
Česká pošta. Ilustrační foto.
Nejprve rušení pošt, v některých velkých městech i polovinu poboček, nyní omezení víkendového provozu na dalších čtyřech pobočkách v Ústeckém kraji. Stejně jako při redukci poboček i zrušení víkendového provozu Česká pošta vysvětluje ekonomickými důvody a především malým zájmem zákazníků. Těch přišlo na některé pobočky během čtyř hodin sobotní otvírací doby i výrazně méně než deset. Jednou z pošt, která má v sobotu zavřeno, je ta v Postoloprtech.

O víkendu na poštu? V Postoloprtech vám dopisy nebo balíky nedají

Žatecko a Lounsko
Pošta. Ilustrační foto.
Nejprve rušení pošt, v některých velkých městech i polovinu poboček, nyní omezení víkendového provozu na dalších čtyřech pobočkách v Ústeckém kraji. Stejně jako při redukci poboček i zrušení víkendového provozu Česká pošta vysvětluje ekonomickými důvody a především malým zájmem zákazníků. Těch přišlo na některé pobočky během čtyř hodin sobotní otvírací doby i výrazně méně než deset.

O víkendu na poštu? V Duchcově nebo Dubí vám dopisy ani balíky nedají

Teplicko
Česká pošta od 1. června zrušila sobotní provoz v Novém Bydžově, od 1. května nemusí v sobotu do práce ani pošťačky v Kostelci nad Orlicí. Ilustrační foto.
Po zrušení patnácti poboček v Královéhradeckém kraji pokračuje Česká pošta v dalších opatřeních. Od 1. června zrušila sobotní provoz v Novém Bydžově, od 1. května nemusí v sobotu do práce ani pošťačky v Kostelci nad Orlicí. Ke stejnému kroku dojde od 1. srpna v Hostinném a od 1. září ve Dvoře Králové nad Labem.

Na poštu v sobotu už ne. Státní podnik omezil provoz v Bydžově a Kostelci

Hradecko
Zrušená pobočka pošty 5 v Sokolově
Od července jsou zavřené pobočky pošt ve všech městech Karlovarského kraje. Deník proto zjišťoval, co bude s opuštěnými budovami v Sokolově a Chebu. V Sokolově město usilovalo o bezplatný převod do svého majetku, v Chebu o ničem podobném prozatím neuvažovali. Na stole byl i návrh využít bývalé pobočky pro projekt Pošta Partner, ale městům se nelíbí, že by měla suplovat úkoly státu.
6 fotografií

Co bude v opuštěných budovách pošt v Sokolově a Chebu starostové netuší

Chebsko
Česká pošta. Ilustrační foto.
Očekávaná transformace České pošty snad nenabere kurs, jaký naplno předvedla státní organizace v minulých týdnech v několika obcích na pomezí Českobudějovicka a Českokrumlovska. Například ve Vrábči byli na obecním úřadu a přinejmenším někteří občané měsíc bez doručování zásilek. V Křemži se poště kamsi ztratilo několik set výtisků obecního zpravodaje. A v Boršově nad Vltavou přišla nová platební karta s výrazným zpožděním a na hranici platnosti té staré.

To je vrchol. Měsíc byli bez dopisů, Česká pošta prý nemá lidi

Českobudějovicko
Pošta v Kratochvílově ulici v centru Přerova. Ilustrační foto.
Libuše Šnajdrová z Přerova chodí na poštu u nádraží většinou jen pro důchod. Nikdy v minulosti s cestou na pobočku a čekáním ve frontě problém neměla. Zdravotní indispozice ji ale nejspíše přinutí uvažovat jinak. Po uzavření dvou poboček České pošty v Přerově - na Trávníku a v Předmostí - už nemá na dlouhé stání ve frontě energii.

Musíte vědět, kdy na poštu přijít, líčí své zážitky senioři z Přerova

Přerovsko
Pobočka pošty pod svitavským náměstím. Ilustrační foto.
Další posun v radikální přeměně ohlásila Česká pošta. Podle jejího vedení se sobotní provoz některých pošt nevyplácí a je tudíž zbytečné tam držet pracovnice u přepážky. V Pardubickém kraji se novinka platná od 1. září projeví pouze na Chrudimsku, v dalších třech okresech zůstává vše při starém a sobotní provoz pošt zatím omezován nebude.

Pošta ruší sobotní provoz v Heřmanově Městci, Skutči, Chrasti a ve Slatiňanech

Chrudimsko