ŠTÍTEK: Československá televize

Parní léto nabízí možnost prohlédnout si v Třešti na nádraží Muzeum Tesly.
U příležitosti parních jízd se o uplynulém víkendu otevřelo pro návštěvníky Muzeum Tesla na hlavním vlakovém nádraží v Třešti. Stejnou příležitost budou mít lidé ještě tuto neděli 14. srpna. Lidé tam najdou opravdové skvosty historické radiotechniky, včetně té vysílací, kterou lidé jen tak nikde neuvidí. Za fotky děkujeme Táně Piechowiczové.
45 fotografií

RETRO: Měli jste je doma? Stará rádia, ale i vysílací studio najdete v Třešti

Čtenář reportér
Strahovské autokino vás v úterý večer zve na novou českou komedii Hádkovi.
Máte už představu, co budete mít tento den po práci nebo v rámci prázdnin v plánu? Podívejte se níže, třeba vám pár našich tipů rozhodování usnadní.

Tipy na úterý 9. srpna

Volný čas
Návrhy projektantů na Dalovickou a Bezděčínskou spojku.
Místo nynější hodiny a půl by se vlakem dalo dojet z Mladé Boleslavi do centra Prahy za 40 minut; do budoucna by se také mohlo výrazně zrychlit železniční spojení Praha–Liberec. Takové možnosti nabízejí návrhy projektantů, na něž na facebooku v pondělí upozornil středočeský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN). Ty navazují na loňské jednání s účastí zástupců Správy železnic i města Mladá Boleslav. Právě jeho občanů by se změna týkala – a to nejen těch, kteří cestují vlakem. Vlastně všech.
5 fotografií

Akce na Krásné louce by se mohly odehrávat pod estakádou s vlaky

Z okolí
Rodný dům F. L. Věka
Už celé půl století se v Dobrušce otevírá k prohlídce dům čp. 185 v Novoměstské ulici, v němž se narodil František Vladislav Hek, osobnost, která se stala předlohou Jiráskova románu F. L. Věk. Vznik muzejní expozice v rodném Hekově domě ovšem vlastně inicioval seriál F. L. Věk a především mimořádný divácký ohlas na jeho premiérové uvedení na obrazovkách tehdejší Československé televize - lidé z celé republiky se o hlavní postavu začali nebývale zajímat.

Navštívili jste před padesáti lety rodný dům F. L. Věka v Dobrušce?

Rychnovsko
V roce 1990 vyrostl v Děčíně utečenecký tábor pro uprchlíky z Rumunska.
Možná až stovky tisíc válečných uprchlíků zamíří v příštích týdnech či měsících do České republiky. Země v uplynulých třiceti letech zvládla několik velkých utečeneckých vln. Kromě té spojené s válkou v bývalé Jugoslávii zasáhla Děčín hned ta první v roce 1990, kdy se do Německa snažily dostat tisíce Rumunů. Nedaleko centra města kvůli tomu dokonce vyrostl shromažďovací tábor.
13 fotografií

Migranti z Rumunska oblehli Děčín. Před 32 lety pro ně vznikl tábor

Děčínsko
Stanislav Hložek a Petr Kotvald
Rok 1982. Ve Španělsku se hraje fotbalové mistrovství světa, Babiš podepisuje spolupráci s STB, Jackson boduje s albem Thriller, v Sovětském svazu umírá Brežněv, ve světě se poprvé použije termín „bod G” a v tuzemské populární hudbě vzrušuje fanynky duo Petr Kotvald - Stanislav Hložek. Jejich slavná píseň Holky z naší školky byla dokončena v nahrávacím studiu Československé televize 17. února. 
73 fotografií

Velký příběh hitu Holky z naší školky. Kotvald s Hložkem si užili beatlemánii

Společnost
Bývalý televizní sportovní komentátor Jan Slepička se v posledních letech věnuje intenzivně tenisu vozíčkářů, pro něž organizuje turnaje po celém Česku. Stejně tam pořádá akce pro podnikatele holdující golfu.
Pár let je už sice v důchodu, ale stále žije sportem, pracovně i aktivně. Dvaasedmdesátiletý Jan Slepička, legenda české sportovní žurnalistiky a matador mezi sportovními komentátory a moderátory, se po nějaké době objevil v Karviné, kde se konal mezinárodní turnaj světového okruhu tenistů vozíčkářů Ferrmont Indoor Cup 2021.

Komentátorská legenda Jan Slepička: Dnes už se sportem jen bavím

Ostatní sporty
Šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun
Když jsem 9. listopadu 1989 uviděl v Televizních novinách Československé televize záběry, jak tisíce Východoberlíňanů svobodně a bez zábran režimu proudí přes tři a půl metru vysokou zeď do tzv. Západního Berlína, propadl jsem euforii a nabyl přesvědčení, že jde o předzvěst politických změn, které musí dorazit i do naší vlasti.

O plotech a zdech kolem bohatého evropského ráje

Názory z regionu
Z výstavy Radka Pilaře.
/FOTOGALERIE/ Pod názvem Radek Pilař 90 otevřela ve středu 20. října Galerie Villa Pellé velkou retrospektivní výstavu představující známá i neznámá díla výtvarníka, ilustrátora a průkopníka multimediální tvorby Radka Pilaře. Vedle známých postaviček Večerníčka, Rumcajse, Manky a Cipíska, provázejících dětství několika generací, expozice nabízí i prozatím veřejnosti utajená díla z autorovy volné tvorby.
36 fotografií

Výstava Radka Pilaře připomíná Rumcajse i méně známá výtvarníkova díla

Volný čas
Setkání s herci a dlouholetými protagonisty legendárních postav Jů a Hele, Jiřím Lábusem a Otou Jirákem.
Jů a Hele slaví letos 40. narozeniny. Muzeum loutkářských kultur při té příležitosti navštívili vzácní hosté – dabéři postav Jů a Hele – herci Jiří Lábus a Ota Jirák. S vtipem jim vlastním vyprávěli na terasách Mydlářovského domu historky, které nevymyslíte, z běžného života i z natáčení. Za fotografie děkujeme Marii Sieberové.
19 fotografií

Herci Jiří Lábus a Ota Jirák vyprávěli nejen o čtyřiceti letech v kůži Jůheláků

Čtenář reportér
Setkání s herci a dlouholetými protagonisty legendárních postav Jů a Hele, Jiřím Lábusem a Otou Jirákem.
Jů a Hele slaví letos 40. narozeniny. Muzeum loutkářských kultur při té příležitosti navštívili vzácní hosté – dabéři postav Jů a Hele – herci Jiří Lábus a Ota Jirák. S vtipem jim vlastním vyprávěli na terasách Mydlářovského domu historky, které nevymyslíte, z běžného života i z natáčení. Za fotografie děkujeme Marii Sieberové.
19 fotografií

Herci Jiří Lábus a Ota Jirák vyprávěli nejen o čtyřiceti letech v kůži Jůheláků

Čtenář reportér
Josef Ladislav Jícha
Významný plzeňský malíř, grafik, ilustrátor a literát Josef Ladislav Jícha zemřel ve středu 18. srpna ve věku nedožitých 87 let. Deník o tom informovala jeho dcera. Jíchova bohatá tvorba se zapsala do povědomí několika generací.

Odešel Josef Ladislav Jícha

Volný čas
Napište svým blízkým to, co jste jim vždy chtěli říci, ale nikdy jste to neudělali.
Ech, já měl tátů! Třeba toho, co mně a bráchovi po nocích lupénkovou pilkou vyřezal a vyrobil autodráhu, co z bramborového salátu na míse udělal moře s vlnami, na nichž pluly kachny z vajíček na tvrdo, a co si věděl rady úplně se vším, co šlo opravit, vyrobit, rozmontovat a zase smontovat. A měl jsem taky tátu, co byl mistr devatera řemesel a kutil od pánaboha, který navíc maloval, fotografoval a vyšíval. I sparťanskou šálu si sám uháčkoval. To proto, že ačkoliv v mládí vystřídal bydlení ve všech pražských čtvrtích, hlásil se k Letné. 

Dopis napsal Roman: Píšu tátovi. Ale kerýmupa?

Píšu Ti
Nejdéle uváděné televizní pořady - Kalendárium
Československá televize začala vysílat v roce 1953, před úctyhodnými osmašedesáti lety. Diváci se během té spousty let mohli seznámit s nespočtem pořadů nejrůznějšího zaměření. Některé z nich měly jepičí život, jiné se však zapsaly do historie veřejnoprávní televize nesmazatelně. Pokud vás zajímá, se kterými pořady se v současné době setkáváme nejdéle, máme pro vás odpověď!
8 fotografií

Nejdéle uváděné televizní pořady. Znáte je všechny?

Věda a technika