ŠTÍTEK: Československá televize

Pochod z Václavského náměstí na Hradčanské náměstí v Praze k připomenutí 50. výročí potlačení občanských protestů při prvním výročí sovětské okupace i současnou informační válku
/FOTOGALERIE/ Prahou prošly tisíce lidí k připomínce obětí 21. srpna 1969. Podle pořadatelů ze spolku Milion chvilek pro demokracii jich bylo zhruba deset tisíc. U sídla KSČM nechali rakev se jmény pěti zastřelených a jejich siluety namalované na zemi. Na Hrad pak donesli Ústavu ČR, kterou podle nich prezident porušuje. Už před tím na shromáždění na Václavském náměstí po 18:00 pamětníci vzpomínali na okamžiky před 50 lety, které znamenaly "zlomení páteře národa", a varovali před vzestupem KSČM, jejíž předseda Vojtěch Filip dnes jednal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem.
6 fotografií

Vzpomínka na rok 1969. Demonstranti položili k sídlu KSČM rakev se jmény obětí

Praha
Ilustrační foto
Plzeň – Už ve čtvrtek 12. září, o den dříve, než bylo v plánu, odehrají hokejisté Škody Plzeň úvodní zápas nového ročníku extraligy v Praze se Spartou. Zprávu na svém webu potvrdil plzeňský klub.

Škoda zahájí extraligu na Spartě o den dříve

Hokej
Ilustrační foto.
V sobotu 25. května se koná ve sportovním areálu Velká cena Jičína v judu, která je současně i Českým pohárem. Tedy kvalifikací na mistrovství České republiky mužů. Jedná se již o 52. ročník soutěže, která má v českém judu nejdelší tradici. V Jičíně má delší tradici jen Mikulášský běh.

Judo: Velká cena Jičína již po dvaapadesáté

Ostatní sporty
Jan Jaroš.
Smutná zpráva zasáhla ostravské studio České televize. Ve věku 85 let zemřel Jan Jaroš, vedoucí technik prvního přenosového vozu tehdejší Československé televize Ostrava. Byl jedním z několika mála zaměstnanců ostravského televizního studia, který zůstal svému povolání v přenosovém oddělení věrný skoro 40 let.
3 fotografie

Odešel Jan Jaroš, šéf ostravských televizních přenosů

Volný čas
Snímek k článku Ostravské jaro 1968 v České televizi.
Osobní vzpomínky pamětníků a přímých účastníků tehdejšího dění, autentické dobové materiály Československého rozhlasu a Československé televize, sociologický ponor do historie specifického regionu, unikátní svědectví z archivů.
3 fotografie

Ostravské jaro 1968 v České televizi

Ostravsko
58. ZLÍN FILM FESTIVAL 2018 - Jaromír Hanzlík
„Z médií jsem se dočetl, že dostanu Zlatý střevíček. Dostanu ho jen na jednu nohu?“ pobavil přítomné Jaromír Hanzlík. Dostalo se mu vysvětlení, že Zlatý střevíček se nosí na rameni. „To je asi nějaká nová móda tady ve Zlíně,“ smál se.

Hanzlík: Střevíček jen na jednu nohu?

Volný čas
Výstava Žižkov přežil, Žižkov žije dál ke 40. výročí asanace této pražské čtvrti.
/FOTOGALERIE/ Kdyby v listopadu 1989 neproběhla sametová revoluce a vláda komunistické strany neskončila, dost možná by obyvatelé Žižkova znali tuhle populární pražskou čtvrť úplně jinak. Žádné staré domy, chyběl by i stadion fotbalové Viktorky. Všude jen paneláky a uprostřed magistrála. K 40. výročí asanace Žižkova městská část vystavuje zajímavé historické fotografie a další materiály.
17 fotografií

Likvidace špatného bydlení z buržoazní republiky. Pavlače na Žižkově šly k zemi

Praha
Eduard Landisch
První vysílání v televizi jsme museli předtočit. KSČ se živého přenosu bála jako čert kříže. Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten skrze krátká vyprávění připomíná historické momenty 20. století. Přinášíme vám druhý díl o Eduardu Landischovi. Minulý týden jsme se věnovali jeho totálnímu nasazení během druhé světové války, dnes připomeneme jeho profesní dráhu jako jednoho z prvních televizních kameramanů v Československu.

Eduard Landisch: KSČ se živého přenosu bála jako čert kříže

Praha
Eduard Landisch
„Podmínky v totálním nasazení byly často jako v koncentračním táboře. Ale aspoň jsme žili“, tvrdil Eduard Landisch. Pražský deník přináší seriál Příběhy pamětníků. Ten prostřednictvím krátkých vyprávění připomíná historické momenty 20. století. Další z dílů představuje muže, který byl povolán do totálního nasazení a jenž se po válce stal jedním z prvních televizních kameramanů v Československu.

Podmínky v totálním nasazení byly často jako v koncentračním táboře

Praha
Není to krása?!
Pasov - Stefanie (35) a Raimund (36) Geissovi z Abtschlagu, části Kirchdorfu im Wald, sanovali historický dům a zachránili tak jednu z nejstarších dochovaných venkovských budov v Bavorském lese, částečně pocházející už z roku 1542, píše PNP.

Sousedé zachránili historický dům

Z okolí
Setkání Kladenského deníku s jednadevadesátiletou Jaroslavou Skleničkovou doma v Lidicích.
Lidice – Jaroslava Skleničková, rozená Suchánková, z Lidic, je jednou ze dvou posledních žijících lidických žen, které strávily konec války v koncentračním táboře Ravensbrück. O hrůze, jež potkala jejich muže, děti a celou vesnici, se společně se sestrou a maminkou dozvěděly až po návratu do vlasti v roce 1945. Do nových Lidic se vrátila teprve v důchodovém věku.  
6 fotografií

Jaroslava Skleničková: Lágr mě vychoval!

Kladensko
Ludmila Rakušanová.
Její hlas jsem poprvé slyšel v oskarovém Koljovi. Lída Rakušanová tam v jedné scéně mluví z rozhlasu o tisícovkách sovětských okupantů na našem území. Děda mi tehdy v kině coby třináctiletému klukovi vyprávěl o Svobodné Evropě i tomto ženském hlase, který je pro celou generaci Čechů ztělesněním svobody. O dámě, která přispěla k pádu železné opony.

Gratulace k jubileu: Na vlnách Lídy Rakušanové

Komentáře
Stanislav Šulc.
V období kolem každého státního svátku či jinak význačného dne se vždy vyrojí ankety mezi mladšími. Znají smysl daného dne? U 17. listopadu to ještě jakž takž jde, u 8. května také, 28. říjen není problém. U Cyrila s Metodějem a Jana Husa si respondenti nanejvýš prohodí dané dny. Ale 1. květen?
16 fotografií

Pohledem Stanislava Šulce: Hledání 1. května

Komentáře
Jaroslava Skleničková z Lidic  na snímku s květinou, kterou jí donesl k 91. narozeninám fotograf Kladenského deníku.
Lidice - S neuvěřitelným elánem a jiskrou v oku slaví už od neděle v kruhu svých nejbližších 91. narozeniny Jaroslava Skleničková z Lidic. Žena oplývající láskou a životním optimismem je jednou z posledních žijících pamětnic lidické tragédie z 10. června 1942.

GRATULUJEME: Přeživší lidická žena slaví 91. narozeniny

Kladensko
Vítězové při udělování cen České hudební akademie (cena Gramy).
Praha - Jako Výroční československé hudební ceny udělila před 25 lety, 22. března 1992, odborná veřejnost poprvé ocenění nejlepším interpretům domácí populární hudby. Ceny, jejichž premiérový ročník zorganizovala Československá televize a které si za vzor vzaly slavné americké Grammy, tehdy získali zpěvačka Bára Basiková, zpěvák Pavol Habera nebo skupina Lucie, která dostala ocenění také za album, skladbu a videoklip roku. A Karla Gotta uvedli do Síně slávy.

Před 25 lety se poprvé udělovaly ceny Akademie populární hudby

Volný čas
Karel Gottstein dokázal fotografovat kravským okem.
Ústí nad Labem – Fotografoval bedýnkami vyrobenými na koleni. Ústečan Karel Gottstein dokázal s nimi vyrobit panoramatickou fotografii o úhlu záběru 75 stupňů v době, kdy to neuměly ani renomované světové firmy. Přitom ho to nestálo víc, než dvacetikorunu. Nejslavnější „škatulkou" je dodnes jeho Bednaflex.
6 fotografií

Karel Gottstein dokázal fotografovat kravským okem

Volný čas
Eduard Hrubeš.
Praha - Moderátor a hudebník Eduard Hrubeš, který 27. prosince oslaví osmdesátiny, je u televizních diváků i rozhlasových posluchačů zapsán pro svůj specifický humor a nápadité bonmoty. Diváci jej znají ze Studia Jezerka, z Halabalašou nebo z populárního pořadu Tak neváhej a toč …! Hrubeš se proslavil i jako kapelník, spíkr a banjista Velkopopovické Kozlovky.

Osmdesátiny slaví moderátor, hudebník a režisér Eduard Hrubeš

Ostatní
Václav Havel
Praha - Dokumentární i hrané filmy týkající se života i tvorby dramatika a bývalého prezidenta Václava Havla uvede dvoudenní filmový maraton. Diváci uvidí třeba dosud nepublikovaný sestřih z první cesty prezidenta Havla do Severočeského kraje v únoru 1990, záznam Havlova vystoupení v Československé televizi k upálení Jana Palacha v lednu 1969 či rozhovor pořízený s disidentem Havlem na lůžku Nemocnice Na Františku 28. října 1989. Filmový maraton bude 16. a 17. prosince v Národní technické knihovně v předvečer pátého výročí Havlova úmrtí.

Filmový maraton uvede filmy s Havlem i o Havlovi

Film a televize