ŠTÍTEK: Československá televize

Ilustrační foto
Praha - Se zpožděním dorazila smutná zpráva o úmrtí filmového, divadelního a především televizního režiséra a scenáristy Ivana Baladi, který náhle zemřel 17. června ve věku 78 let. Oznámila to jeho rodina. Poslední rozloučení se konalo v Praze v úzkém rodinném kruhu tuto středu.

Ve věku 78 let zemřel filmový režisér Ivan Balaďa

Film a televize
Luboš Sluka
Opočno/Praha – Hudebnímu skladateli a textaři Luboši Slukovi se dostalo velké pocty v podobě udělení nejvyššího ocenění – Zlaté ceny Ochranného svazu autorského (OSA) za přínos české hudbě.

Opočenský rodák Sluka vyznamenán

Rychnovsko
Libuše Němcová, vedoucí loutkářského souboru Čtyřlístek.
Česká Třebová – Loutku vzala do ruky poprvé v roce 1969. Tehdy byla Libuše Němcová čerstvě po maturitě. Vznikl z toho vztah na celý život. Dodnes loutky nejen vodí, ale také píše pohádky. Nejlépe se cítí skrytá v propadle jeviště. „Já bych velké divadlo nehrála, odvodím všechno, ale nesmí mě být vidět," říká vedoucí českotřebovského loutkářského souboru Čtyřlístek Libuše Němcová. V tradiční jarní premiéře soubor v sobotu uvedl pohádky V lese a Na dvoře.

Zlo musí být potrestáno, říká loutkoherečka

Volný čas
Miroslav Bobek, ředitel pražské zoo.
Říkám si, že bych měl svým dětem ukázat co nejvíc; třeba je vzít na tu slavnou déjedničku. Sice se trochu obávám, jestli by to nebylo až příliš nebezpečné, ale na druhé straně patrně neexistuje proslulejší silnice, která by současně nabízela tak silné zážitky.

POHLEDEM Miroslava Bobka: Déjednička

Názory z regionu
Jen počkej, zajíci!
Praha /ROZHOVOR/ - Herec, mim, moderátor Michal Nesvadba patří k nepřehlédnutelným osobnostem českého šoubyznysu. Rozhodl se však pro tu nejtěžší disciplínu, bavit děti, stal se „Michalem z Kouzelné školky", se svým zábavným programem jezdí republikou. Mimo to napsal a režíroval balet Billiard a lední show Princezna Zmrzlina. Letos vyráží jako hlavní hvězda na lední revue „Jen počkej, zajíci!" po sedmi městech v Čechách a na Moravě.

Michal Nesvadba: Jen počkej, zajíci!? O tom se nedá vyprávět, to se musí vidět!

Ostatní
Městské divadlo Brno - ilustrační foto.
Brno – Divadelní Brno se loučí s Bohumilem Slezáček – hercem, který nejvýznamější éru svého uměleckého života spojil se scénou Městského divadla Brno (tehdy ještě Divadla bratří Mrštíků). „Bohumil Slezáček zemřel 18. března ve věku nedožitých šestaosmdesáti let," potvrdila informaci mluvčí divadla Lenka Pazourková.

Zemřel Bohumil Slezáček, člen souboru někdejších Mrštíků

Volný čas
Nová kniha a kalendář o Lipníku nad Bečvou
Lipník nad Bečvou – Pěkný dárek pod stromeček vymyslelo pro své obyvatele i zájemce o historii a region město Lipník nad Bečvou. Právě v těchto dnech vydalo novou publikaci starých pohlednic a fotografií, jež navazuje na loňské vydání reprintu knihy „Lipník nad Bečvou, město a okres, 1933". Knihu doprovází stejnojmenný stolní kalendář na rok 2014 s podtitulem „Co se nevešlo do knihy".

Kniha a kalendář. Dvojice plná historických snímků je právě v prodeji

Přerovsko
Ve věku 72 let zesnul v neděli 17. listopadu v Praze herec, dramaturg, scenárista a pedagog Jiří Bednář.
Praha  - Ve věku 72 let zesnul v neděli 17. listopadu v Praze herec, dramaturg, scenárista a pedagog Jiří Bednář. Server Blesk napsal, že zemřel v Bohnické léčebně, kde se dlouhodobě léčil s epilepsií. Bednář byl spoluautorem mnoha scénářů televizních inscenací, seriálů, divadelních her a muzikálů. Jeho poslední významnou dramaturgií byla práce na hře Pavla Kohouta Cizinec a krásná paní. ČTK to dnes oznámila jeho rodina, poslední rozloučení se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Zemřel herec, dramaturg a scenárista Jiří Bednář, „nebeský jezdec"

Film a televize
Televizní moderátorka Kamila Moučková.
Praha - Rázná žena známá svou etickou i politickou neústupností. To je televizní a rozhlasová hlasatelka a moderátorka Kamila Moučková, jež jako první ohlásila v Československé televizi srpnovou invazi vojsk na naše území. V návrhu na státní vyznamenání byla už za Václava Havla. Převzala je ale až dnes, od prezidenta Miloše Zemana.

Hlasatelka Kamila Moučková: První uznání jsem hodila Husákovi na hlavu

Ostatní
Ve věku 82 let zemřel v úterý spisovatel, dramatik, dramaturg a scenárista Otto Zelenka.
Praha - Ve věku 82 let zemřel v úterý spisovatel, dramatik, dramaturg a scenárista Otto Zelenka. ČTK to oznámila jeho rodina. Zelenka se podílel na scénářích desítkách seriálů a inscenací. Byly mezi nimi seriály Cirkus Humberto a O zvířatech a lidech, inscenace a minisérie Manželská tonutí, Zelňačka a Člověk proti zkáze.

Ve věku 82 let zemřel spisovatel a scenárista Otto Zelenka

Film a televize
Populární moderátor s charismatickým hlasem, který se před dvěma lety vrátil na televizní obrazovku, má doma hned pět televizních cen TýTý v kategorii moderátor.
Ivanovice na Hané /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Kultivovaný projev, pečlivě zastřižený knírek a usměvavá tvář. Rozhlasový a televizní moderátor, scénárista a příležitostný herec Jan Rosák téměř tři desítky let přitahuje k televizním obrazovkám i rozhlasovým přijímačům miliony lidí. Rodák z Ivanovic na Hané známý mimo jiné i pro svou spisovnou češtinu se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

Moderátor Rosák: Své první grotesky jsem viděl v ivanovickém kině

Vyškovsko
Kardinál Dominik Duka.
Praha - Pracovníky veřejnoprávní televize, kteří dokázali v kritických dobách oslovit a sjednotit národ a nebáli se stát na straně pravdy, vyzdvihl při dnešní bohoslužbě za sdělovací prostředky ve svatovítské katedrále kardinál Dominik Duka. Mše se konala k 60. výročí vysílání Československé televize na její podnět.

Duka vyzdvihl pracovníky televize, kteří stáli na straně pravdy

Česko
Jan Rejžek
Mikulov – Enfant terrible české žurnalistiky Jan Rejžek se vrací na klubová podia se svými postřehy a katovskými šlehy. Návštěvy známého českého hudebního kritika a novináře se dočká i mikulovská galerie Efram, v jejíž klubové noci vystoupí jako host. Rejžkův pořad s názvem Kaleidoskop se roztočí ve středu desátého dubna od devatenácti hodin.

Kritik a novinář Rejžek pobaví mikulovskou galerii Efram

Volný čas
Televizní režisér Ivo Paukert.
Praha - Ve věku 82 let zemřel dnes po delší nemoci televizní režisér Ivo Paukert, potvrdila to mluvčí České televize Michaela Fričová. Paukert pro Československou a Českou televizi vytvořil desítky především zábavných pořadů.

Ve věku 82 let zemřel televizní režisér Ivo Paukert

Česko
Otakar Černý
Kladno - Po více než čtyřiceti letech spolupráce se s Českou televizí loučí současný šéfredaktor sportovní redakce Otakar Černý. Ke konci března odchází Kladeňák a tvůrce hodně čtených sloupků Kladenského deníku do důchodu, dohodl se na tom s vedením televize. Zodpovědnosti šéfredaktora sportu převezme výkonný ředitel sportovního kanálu ČT a jeho nejbližší vedoucí spolupracovníci.

Otakar Černý k odchodu z ČT: Na důchod už mám nárok

Z okolí
Chátrající areál SVA Holýšov.
Holýšov - Zatímco minulost továrny je bohatá a zajímavá, budoucnost chátrajícího areálu nevypadá příliš růžově. Lukrativní pozemky kdysi proslulého závodu SVA Holýšov na Domažlicku, který kdysi vyráběl přenosové vozy pro Československou televizi i celé autobusy, leží v centru města i nadále ladem.

Areál závodu SVA Holýšov stále zeje prázdnotou

Ekonomika
V pátek ve Vsetíně začíná třetí ročník Balkánských filmových návratů. Dramaturg festivalu Jiří Fiala.
Vsetín /ROZHOVOR/ - Dobrá zpráva pro všechny filmové nadšence. Ve vsetínském kině Vatra dnes začíná třetí ročník Balkánských filmových návratů. Co vše diváci uvidí a jaké byly přípravy, prozradil dramaturg festivalu, pětatřicetiletý Jiří Fiala.

Ve Vatře začínají Balkánské filmové návraty

Volný čas
Zámek Kinských. Ilustrační foto.
Valašské Meziříčí – Výstavu o vývoji televize a rozhlasu připravují na konec ledna pracovníci Muzea regionu Valašsko. Lidé si budou moci v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí prohlédnout několik set kusů historických radiopřijímačů, televizorů, gramofonů, magnetofonů, ale i historických fotoaparátů.

Zámek Kinských chystá výstavu o vývoji rozhlasu a televize

Zlínský kraj
Zámek Kinských. Ilustrační foto.
Valašské Meziříčí – Výstavu o vývoji televize a rozhlasu připravují na konec ledna pracovníci Muzea regionu Valašsko. Lidé si budou moci v zámku Kinských ve Valašském Meziříčí prohlédnout několik set kusů historických radiopřijímačů, televizorů, gramofonů, magnetofonů, ale i historických fotoaparátů.

Zámek Kinských chystá výstavu o vývoji rozhlasu a televize

Volný čas
Fan Vavřincová.
Praha - Necelý měsíc po svých 95. narozeninách zemřela dnes časně ráno spisovatelka a scenáristka Fan Vavřincová. Sdělila to její vnučka Jolana Peterská. Žena se proslavila zejména jako autorka předlohy k filmu Eva tropí hlouposti a scénáře k seriálu Taková normální rodinka.

Zemřela Fan Vavřincová, autorka Takové normální rodinky

Česko
Fan Vavřincová.
Praha - Necelý měsíc po svých 95. narozeninách zemřela v neděli časně ráno spisovatelka a scenáristka Fan Vavřincová. Sdělila to její vnučka Jolana Peterská. Žena se proslavila zejména jako autorka předlohy k filmu Eva tropí hlouposti a scénáře k seriálu Taková normální rodinka.

Zemřela Fan Vavřincová, autorka Takové normální rodinky

Film a televize
Ilustrační foto.
Začalo to docela prozaicky. Po ulici kráčel blonďatý chlapec šlechetného srdce Mirek Dušín. Jiného chlapce, Jarku Metelku, vysvobodil ze spárů všehoschopných darebáků. Ti dva spolu uzavřeli přátelství na život a na smrt.

SOUTĚŽ MOJE VÁNOCE: Příběh dvanáctý

Z okolí
První český polistopadový ministr práce a sociálních věcí Milan Horálek.
Praha - Ve věku 80 let dnes zemřel první český polistopadový ministr práce a sociálních věcí Milan Horálek, sdělila to jeho rodina. Příčinu úmrtí nechtěla komentovat. Horálek mimo jiné působil také v Československé televizi, později byl členem Rady České televize.

Ve věku 80 let zemřel bývalý ministr Milan Horálek

Česko
Z listopadových dnů roku 1989 v Jičíně.
Nová Paka – Sedmnáctého listopadu si připomeneme třiadvacet let od Sametové revoluce. Jak nám změnila život, jak na listopadové události vzpomínáme vám přiblížíme v našem seriálu.

Ohlédnutí za listopadem roku 1989

Jičínsko
V kompletním časovém a stylovém záběru z let 1964–2012 představuje Helenu Vondráčkovou novinková 3CD platinová kolekce s názvem Helena (nejen) o lásce.
Praha /ROZHOVOR/ –V kompletním časovém a stylovém záběru z let 1964–2012 představuje Helenu Vondráčkovou novinková 3CD platinová kolekce s názvem Helena (nejen) o lásce. Před několika dny ji vydal Supraphon jako připomínku nedávného půlkulatého jubilea jedné z našich nejpopulárnějších zpěvaček. „Z výsledku mámstrašnou radost, protože se nám přesně podařilo, co jsme chtěli. Od dramaturgie písní až po vizuální stránku celé kolekce. Poděkovat se tudíž patří jak Supraphonu, že do mě investoval, tak mým spolupracovníkům, grafičce Gábině Novotné, vizážistovi Zdeňkovi Fenclovi, kostymérce Táně Kováříkové a Jakubovi Ludvíkovi, který nafotil úžasné fotky," říká Helena Vondráčková.

Helena Vondráčková: Mám radost, podařilo se, co jsme chtěli

Hudba
Kameraman Petr Polák.
Praha – V 68 letech zemřel dnes dopoledne po dlouhé nemoci kameraman Petr Polák v jedné z pražských nemocnic. ČTK to bez bližších podrobností oznámila jeho rodina. Polák se podílel například na úspěšné tuzemské komedii S tebou mě baví svět.

Zemřel Petr Polák, kameraman snímku S tebou mě baví svět

Praha