ŠTÍTEK: Československá televize

Televizní moderátorka Kamila Moučková.
Praha /ROZHOVOR/ - Nad Prahou byly v noci na 21. srpna 1968 slyšet dunící motory vojenských dopravních letadel. Ve stejnou dobu do země vpadla vojska armád Varšavské smlouvy a lidem se rozplynul sen o socialismu s lidskou tváří. Už první den si invaze vyžádala téměř 60 životů. Sovětská vojska měla zůstat na našem území pouze dočasně, ale poslední sovětský voják opustil Československo až za 23 let, 27. června 1991.

Moderátorka: Dva vojáci mi stále mířili samopalem na záda

Česko
Kouzelník Hadaš. Ilustrační foto.
Uherské Hradiště – Už v pátek 15. června odstartuje v Uherském Hradišti další ročník kouzelnického festivalu Magic fest, který pořádá populární kouzelník Jiří Hadaš s kouzelníkem Šeklinem a občanským sdružením Arcanus. Letos si do Hradiště přičarují slavného francouzského kolegu i jednu opravdovou pohádkovou princeznu.

Jiří Hadaš vykouzlí na Magic festu francouzskou hvězdu a Arabelu

Volný čas
JAKO OPERNÍ DIVA. Kamila Magálová a Marián Geyberg ve hře Je úžasná, kterou přiveze Slovenské národní divadlo.
Praha - Čtyřlístek výtečných slovenských komedií, z nichž každá pobaví svým specifickým způsobem humoru, uvidíme od 18. května na letošní přehlídce Slovenské divadlo v Praze. Na jevišti Divadla Bez zábradlí dostanou velký prostor zejména šaramantní herečky z předních bratislavských scén jako Kamila Magálová, Božidara Turzonová. Zuzana Krónerová či Szidi Tobias, známá také jako šansoniérka. Už 17. ročník festivalu pořádá opět Divadlo Bez Zábradlí Karla a Hany Heřmánkových, patrony letošního ročníku jsou Ladislav Chudík a Kamila Magálová.

Festival slovenského divadla nabídne zábavné komedie i okouzlující herečky

Divadlo
Výstava Mexiko Miroslavy Nečasové a Jiřího Večerníkaa
Zbečno – Na cestu po Mexiku vás zvou prostřednictvím  svých fotografií Miroslava Nečasová a Jiří Večerník. Fotografie společně vystavují  v Galerii Zbečno – přízemí Správy CHKO.„Jak v krátkosti představit tuto výstavu, nevím. Nevím ani, z které strany mám začít,“ řekla v úvodu Miroslava Nečasová.
6 fotografií

Na své cestě se dostali i do těch nejzapadlejších míst

Rakovnicko
Zlata Maděřičová (velvo).
Moravská Nová Ves – Malířka Emílie Zárubová z Moravské Nové Vsi se nikdy neučila malířským technikám. Přesto si našla cestu k plátnu a štětci. Její práci můžeme nyní obdivovat v knížce, kterou vydala Jihomoravská komunitní nadace působící v rodišti malířky.

Malířku z Podluží přibližuje brožura

Břeclavsko
Václav Koubek.
Litoměřice - Nenápadný, ale nepřehlédnutelný muž mnoha aktivit (písničkář, harmonikář, herec, spisovatel, divadelník, režisér, cestovatel), tvůrce patřící do alternativní sféry, kritizující konzumní společnost, nikoliv tvrdě, ale s ironií a vtipem jemu vlastním, kterým rád shazuje i sebe samého Václav Koubek. V Litoměřicích se představí ve své asi nejznámější roli tedy jako písničkář s tahací harmonikou.

Václav Koubek zahraje v Hospodě U letního kina

Volný čas
Ilustrační foto.
Region - Dnes se loučíme s osobností, která nejvýrazněji ovlivnila životy současných obyvatel České i Slovenské republiky. Na svoji závěrečnou cestu se vydal Václav Havel, poslední prezident Československa a první hlava státu Česká republika.

Vzpomínka na prezidenta Václava Havla

Rakovnicko
Slavnostní přísaha vojáků Hradní stráže a povyšování generálů Armády České republiky 8. května 2001.
Příbram -Dnes se loučíme s osobností, která nejvýrazněji ovlivnila životy současných obyvatel České i Slovenské republiky. Na svoji závěrečnou cestu se vydal Václav Havel, poslední prezident Československa a první hlava státu České republiky.

Vzpomínka na prezidenta Václava Havla

Příbramsko
Snímek fotograf Deníku Martina Divíška, s kterým letos uspěl na Czech Press Photo.
Praha /ROZHOVOR/ - Na nejprestižnější fotografické soutěži u nás Czech Press Photo byl letos v říjnu oceněn i fotograf Deníku Martin Divíšek. Za snímek z motocyklové Velké cenyv Brně získal čestné uznání v kategorii Sport.

Fotograf Deníku: Moje oceněná fotka? Byla to náhoda

Praha
Jiří Hubač
Praha - Jiří Hubač zemřel v úterý ve věku 82 let. Jednu z nejvýznamnějších osobností moderní české dramatiky a scenáristiky připomene Česká televize 27. 9. na ČT1 od 20:00 filmem Všichni moji blízcí, 28. 9. Úsměvy Jiřího Hubače a Mistrovým portrétem Herci Jiřího Hubače a 2. 10. rozhovorem Na plovárně s Jiřím Hubačem, které do vysílání zařazuje mimořádnou programovou změnou.

Česká televize připomíná osobnost Jiřího Hubače

Film a televize
PO ALBU NA TURNÉ. Zpěvačku ve čtvrtek čeká první koncert v Košicích. Koncertovat bude i u nás, a to až téměř do Vánoc.
Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Maluj zase obrázky, Bludička Julie, Nešlap, nelámej nebo třeba Znám křišťálovou studánku… Spoustu dalších – a možná už i pozapomenutých – písní najdou posluchači na výběrovém trojalbu Hany Zagorové s názvem Zítra se zvedne vítr. Firma Supraphon jej vydala ke zpěvaččiným pětašedesátým narozeninám, které oslavila 6. září. První CD z kompletu je sestaveno z baladických písní, druhé přináší výběr hitů a třetí je věnováno raritám, jež vycházejí na CD vůbec poprvé. Novinkou jsou dvě nahrávky, které opatřila texty sama zpěvačka. „Již dlouho se mi líbil šanson Vivre en toi francouzského zpěváka Patricka Fiori a jsem šťastná, že se mi ho podařilo letos v červnu nahrát ve studiu České televize. Tato emotivní písnička, kterou jsem nazvala Zítra se zvedne vítr, nakonec pojmenovala i celé 3CD,“ říká Hana Zagorová. Druhá nová písnička nese název Mé dětské svátky (It´s Only Christmas) a je z dílny Paula Michaela Barrya. „Z novinek mám vždycky radost, jako když dostanete nové šaty. Teď jsem zvědavá, jakou reakci u posluchačů vzbudí.“ Zpěvačka Hana Zagorová vypráví nejen o 3CD Zítra se zvedne vítr, které jí k narozeninám vydal Supraphon…

Hana Zagorová: Novinky mi dělají radost, jako když dostanete nové šaty

Hudba
Režisérka Marie Poledňáková na autogramiádě knihy Líbáš jako Bůh 12. března 2009 v domě knih Kanzelsberger v Praze.
Praha – Vyzkoušela si leccos. Jako mladá pracovala jako dělnice v továrně, působila ve vydavatelství Studio Premiéra, jehož byla spolumajitelkou, teprve pak začala režírovat. Marie Poledňáková měla pestrý život, který se později v profesi režisérky šikovně zúročila. Marie Poledňáková ve středu slaví sedmdesátku. Svými filmy bavila svět, trhala stoličky a tatínky vrhala do polepšovny…

Marie Poledňáková slaví!

Film a televize
Ladislav Simon na archivním snímku z 15. června 1989. Skladatel, dramaturg, dirigent a klavírista Ladislav Simon zemřel 19. května 2011 v Čerčanech na Benešovsku po dlouhé těžké nemoci ve věku 82 let.
Praha - Ve věku 82 let zemřel 19. května v Čerčanech po dlouhé těžké nemoci skladatel, dramaturg, dirigent a klavírista Ladislav Simon. Byl mimo jiné autorem znělky televizního Večerníčku, která se z obrazovek ozývá každý večer už více než čtyři desítky let.

Zemřel autor znělky Večerníčku, skladatel Simon

Česko
Dan Bárta a Robert Balzar Trio koncertovali na chrudimském náměstí.
Nový Jičín – Tentokrát bez Dana Bárty se představí v novojičínském Beskydském divadle jedno z nejpůsobivějších jazzových uskupení na dnešní české scéně Robert Balzar Trio. Koncert kapely oceněné mnoha mezinárodními cenami tam uslyšíme ve čtvrtek.

Jazzové Robert Balzar Trio se vrací

Volný čas
JUDr. Ladislav Jíša.
Znojmo – V jednašedesáti letech zemřel ve středu první místopředseda Rady Českého rozhlasu a mimo jiné i dlouholetý ředitel mezinárodního festivalu televizních a rozhlasových pořadů o gastronomii Znojemský hrozen Ladislav Jíša.

Zemřel festivalový ředitel Ladislav Jíša

Znojemsko
Bývalá televizní hlasatelka Kamila Moučková.
Liberecký kraj - Zná ji snad celý národ. Patřila k počátkům Československé televize, její jméno je spjato se živým vysíláním 21. srpna 1968, odkud ji přímo ze záběru odvedli ruští vojáci. Nejen o tom ve čtvrtek bude mluvit na besedě v Jablonci a v Liberci.

Kamila Moučková: Stáří neznamená moudrost

Liberecko
Šéf týmu Ostrava 2015 Čestmír Kopecký.
Ostrava /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Sen se dávno rozplynul, v souboji o titul Evropské hlavní město kultury 2015 porazila loni v září Ostravu konkurenční Plzeň. Pomyslná karavana však jede stále dál. Aspoň tedy částečně. Podle Čestmíra Kopeckého, šéfa projektu Ostrava 2015, neúspěch v klání neznamená, že by se plánované kulturní projekty v Moravskoslezské metropoli nemohly realizovat. „Část našeho týmu pokračuje v některých aktivitách, už ale ne pod patronací města,“ prozrazuje v rozhovoru pro Deník Kopecký, který nyní mimo jiné chystá film o Ostravě.

Čestmír Kopecký: Vítězství Plzně jsem ještě nevydýchal

Umění
Kdo by tuto dvojici bavičů neznal…
Opava – Pořad Všechnopartička z dílny jeho moderátora Karla Šípa je sám o sobě vždy příslibem nezměrného přísunu humoru. Když si však tento bavič přizve ku rozpravě stejně brilantního kolegu Josefa Aloise Náhlovského, tak o tom, že se diváci budou „válet smíchy“ už prakticky není pochyb.

S Karlem Šípem a Josefem Náhlovským za zábavou

Volný čas
Autogramiáda Kamily Moučkové
Lány /FOTOGALERIE/– „Nemám ráda poučování. Svůj život jsem se rozhodla vyprávět ne proto, aby se z něj někdo poučil, ale aby se díky mým životním průšvihům lidé zamysleli a hlavně – nepropadali absolutní beznaději. Jsem živým důkazem toho, že co člověka nezabije, to ho posílí,“ řekla v úvodu své knihy Kamila Moučková, známá hlasatelka tehdejší Československé televize a Svobodné Evropy.
16 fotografií

Kamila Moučková chtěla lidi trochu podšprajcnout

Rakovnicko