ŠTÍTEK: Chartúm

Ilustrační foto
Juba - Rebelové v Jižním Súdánu dnes zabili pět indických vojáků mírové mise OSN a nejméně pět civilistů. Útoku na vojáky doprovázející konvoj se odehrál v neklidném státě Jonglei, kde operují rebelové. Podle neoficiálních zpráv z OSN při útoku zahynulo až sedm civilistů, napsala agentura AP.

Rebelové v Jižním Súdánu zabíjeli vojáky OSN i civillisty

Svět
Ilustrační fotografie.
Ouagadougou 36°C, Niamey 38°C, N´Djamena 39°C, Chartúm 42°C! Těmito teplotními údaji v saharských městech, vyhledanými na mobilu, jsem se symbolicky zahříval, když jsem při nemoci útrpně sledoval zimu venku.

Dobrý den, Vysočino

Názory z regionu
Ilustrační foto
Yaoundé - Kamerun nasadil armádu včetně vrtulníků k ochraně svých slonů. Úřady nechtějí dát šanci dobře vybaveným súdánským pytlákům, kteří loni zabili kvůli slonovině 300 zvířat a nechali je pohozené v buši, napsala agentura Reuters.

Slony v Kamerunu chrání před pytláky armáda

Svět
Ilustrační foto
Chartúm – Sup vybavený navigačním systémem GPS a zařízením pro přenos snímků přes satelit byl chycen v Súdánu. S odvoláním na izraelská média o tom informoval britský list The Daily Telegraph. Mrchožrout prý měl na končetině štítek s nápisy „Hebrejská univerzita, Jeruzalém" a „Izraelská služba pro přírodu". Súdánští činitelé údajně dospěli k závěru, že opeřenec byl tajný agent na špionážní misi ve službách Izraele.

V Súdánu chytli supa, údajně prováděl špionáž pro Izrael

Svět
Ilustrační foto
Chartúm – Letadlo se súdánskou oficiální delegací dnes krátce před přistáním na jihu země havarovalo. O život přišlo podle agentury AP, která se odvolává na úřad súdánského prezidenta, 32 lidí. Mezi oběťmi je i jeden súdánský ministr a několik dalších členů vlády a politiků.

V Súdánu vybuchlo letadlo, zahynulo 32 lidí včetně ministra

Svět
Ilustrační foto.
Řím/Juba - Přibližně 4,7 milionu obyvatel Jižního Súdánu čelí hrozbě, že letos nebudou mít dost potravin. Je to o 1,4 milionu lidí více než loni. Oznámil to Světový program pro výživu (WFP) a Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) ve společné zprávě zveřejněné dnes na webu. Vážný nedostatek jídla podle nich hrozí asi milionu lidí.

V Jižním Súdánu hrozí hladomor 4,7 milionu lidí

Svět
Chartúm – V sobotu 9. července se Jižní Súdán stane nejnovějším státem světa, když se formálně odtrhne od Súdánu. Ale co všechno to zahrnuje? Pasy, měnu, známky, hymnu, internetovou doménu – i vlastní fotbalový tým, například.

BBC: Jižní Súdán, aneb jak se vytváří nový stát

Svět
Archeologové zkoumají starověké město u dnešního Wad Ben Naga.
Súdán, Uherské Hradiště – Z archeologické expedice do Súdánu se vrátil archeolog Slováckého muzea Miroslav Vaškových. Byla to již jeho druhá cesta do této africké země (první expedice se konala v roce 2009) za výzkumem starověkého města u současné vesnice Wad Ben Naga, která se nachází přibližně 130 kilometrů severně od hlavního města Chartúmu.

Hradišťský archeolog Vaškových se vrátil ze Súdánu

Volný čas
Česká archeologická expedice se v oblasti Wad Ben Naga věnovala mimo jiné vykopávkám Malého chrámu, jenž je součástí komplexu ze 4. století př. n. l.
Praha /ROZHOVOR/ – Odkrytí zbytků menšího chrámu, pokračování v průzkumu tzv. kruhové stavby a konzervačně-restaurátorské práce v paláci královny Amanišacheto. To jsou výsledky již druhé archeologické expedice Národního muzea v Súdánu, kde působila loni od 11. listopadu do 20. prosince v oblasti Wad Ben Naga.

Česká expedice zanechá v Súdánu trvalou stopu

Česko
Česká archeologická expedice se v oblasti Wad Ben Naga věnovala mimo jiné vykopávkám Malého chrámu, jenž je součástí komplexu ze 4. století př. n. l.
Staré Město – Odkrytí zbytků menšího chrámu, pokračování v průzkumu tzv. kruhové stavby a konzervačně-restaurátorské práce v paláci královny Amanišacheto. To jsou výsledky již druhé archeologické expedice Národního muzea v Súdánu, kde působila loni od 11. listopadu do 20. prosince v oblasti Wad Ben Naga.

Česká expedice zanechá v Súdánu trvalou stopu

Praha
Ilustrační foto.
Chartúm - Pokutu za "nemravné" chování uložil soud v Súdánu sedmi amatérským modelům, kteří na módní přehlídce v hlavním městě Chartúmu promenovali nalíčení. Každý má zaplatit 200 súdánských liber (více než 1600 korun). Show se konala v severní muslimské části země, kde platí islámské právo šaría.

Manekýni za make-up na módní přehlídce dostali pokutu

Svět
Momentka z cesty Roberta Šamonila na kole ke Kilimandžáru.
Blansko, Chartúm – Robert Šamonil šlape na kole podél Nilu. Dobrodruh z Adamova je na cestě k nejvyšší africké hoře Kilimandžáro již šestý týden. Jeho tachometr ukazuje podle poslední zprávy, kterou poslal ze Súdánu, 6 724 kilometrů.

Robert Šamonil ztratil u Nilu fotoaparát

Ostatní sporty
Archeologové ze Slovácká pátrají po památkách v Súdánu. Na snímku královský palác Amanišacheto.
Slovácko, Súdán - Pátrat v Africe po památkách starověkých civilizací je patrně snem každého archeologa. Ne každému se však vyplní. Mezi ty šťastné patří vedoucí archeologického oddělení Slováckého muzea Miroslav Vaškových.

Hradišťský archeolog kope v poušti

Volný čas
Súdánská novinářka Lubna Ahmad Husajnová
Chartúm – Súdánská novinářka, která byla v pondělí odsouzena k pokutě 500 súdánských liber (asi 3600 korun) za nošení kalhot, jež islámské právo hodnotí jako nemravné, odmítla pokutu zaplatit a půjde na měsíc do vězení.

Novinářka byla uvězněna za nošení kalhot

Svět
Mia Farrow
New York – Vyslankyně dobré vůle UNICEF a americká herečka Mia Farrowová přerušila po necelých čtrnácti dnech ze zdravotních důvodů hladovku, již držela v solidaritě s lidmi ze súdánského Dárfúru. Štafetu po ní ale převezme britský miliardář Richard Branson.

Herečka Farrowová skončila hladovku za Dárfúr

Svět
Na ilustračním snímku jsou sirotci z válkou zmítaného Darfúru.
New York – Mírová mise OSN vzápadosúdánském Dárfúru byla vnoci ze čtvrtka na pátek na poslední chvíli prodloužena o další rok. Pomoci tentokrát mají i Češi.

OSN obnovuje mírovou misi v Dárfúru

Svět
Súdán - povodně
CHARTÚM - Zatímco v jižní Evropě řádí požáry způsobené několikaměsíční absencí dešťů, o pár tisíc kilometrůdál, poblížrovníku, zuří záplavy. Už tak zkoušený Súdán, jehož západ je devastován válečným konfliktem v Dárfúru, prožívá další tragédii. Východ země je pod vodou.  

Súdán spláchly obří povodně. Hrozí epidemie

Svět