ŠTÍTEK: Chicagská univerzita

O senzačním americkém procesu s vrahy! hlásal dobový popisek k tomuto snímku, na němž jsou zachyceni Richard Loeb (vlevo) a Nathan Leopold v Chicagu. Oba se přiznali k vraždě 14letého Roberta Frankse a byli odsouzeni na doživotí
Právě před 100 lety se dva američtí studenti z bohatých rodin, Nathan Freudenthal Leopold mladší a Richard Albert Loeb, obvykle označovaní jen jako Leopold a Loeb, doznali k vraždě. Pro Chicago to byl proces století. Oba mladíci zavraždili 14letého Roberta „Bobbyho“ Frankse podle svých slov jen proto, aby spáchali dokonalý zločin. Jejich advokát Clarence Darrow si svou obhajobou získal globální pozornost.
10 fotografií

Vražda století skončila fiaskem. Leopolda s Loebem usvědčily brýle

Historie
Chuť na nezdravé jídlo se dá zažehnat. Přílišná konzumace představuje zdravotní riziko
Hektický životní styl, málo času, spěch, stres. To jsou faktory, které nás často doženou k myšlence na nezdravé jídlo. To navíc často hltáme na jeden nádech, abychom vše stihli. Rychlá jídla ale často obsahují vysoké množství soli, cukrů a přídatných látek, které nejenže našemu tělu neprospívají, ale vytváříme si na nich i závislost. Nezdravému jídlu se dá přitom celkem snadno vyhnout, což se brzy projeví nejen na našem zdraví, ale i na naší váze.

5 triků, které oklamou mozek, aby neměl chuť na nezdravé jídlo. Kila půjdou dolů

Zdravý život
Velikost i tvar poprsí vypovídá o osobnosti ženy.
Dobrá zpráva pro všechny „horňáky“. Koukáte ženám nejen do očí, ale vždy váš zrak nakonec chtěně či nechtěně spočívá o patro níž na jejích prsou? Možná si o sobě myslíte tak trochu, že jste nevychovanými muži, kterým etiketa nic neříká. Ale co když jste si pouze chtěli ověřit, jaké má žena IQ, než vůbec otevřela ústa? I tak totiž váš upřený pohled na ženská prsa můžete vnímat. A jakou že mají ňadra a osobnost ženy souvislost? Podle některých výzkumů obrovskou.
5 fotografií

Prsa o ženách prozradí hodně. Vědci řekli, jak ňadra souvisí s hodnotou IQ

Zdraví
Donald Trump
Bývalý americký prezident Donald Trump zuří při sledování výsledků voleb do Kongresu. S odvoláním na jednoho Trumpova poradce, který je v kontaktu s nejbližším exprezidentovým okolím, o tom informovala stanice CNN. Výsledky zatím pro republikány nejsou tak přesvědčivým úspěchem, jak čekali. Souboj o Senát zůstává vyrovnaný, ve Sněmovně reprezentantů mají zatím republikánští kandidáti převahu.
16 fotografií

Vyrovnaný souboj. Trumpa výsledky voleb do Kongresu rozzuřily, tvrdí média

Svět
Fotografie George Floyda
Americká agentura Associated Press používá od pátku 19. června ve svých textech nový styl psaní, v němž píše velké Č ve slově "černý" (respektive v originále B ve slově "Black"), pokud toto slovo používá v souvislosti s lidmi v rasovém, etnickém nebo kulturním kontextu. Označení pro bělochy však chce v kontextu rasy a kultury psát i nadále s malým písmenem.
18 fotografií

Černé budeme psát s velkým Č, bílé pak s malým b, uvedla agentura AP

Svět
Při sledování nám z nich běhá mráz po zádech, ale v životě mohou pomoci. Katastrofické a postapokalyptické filmy umí diváky připravit na skutečné nebezpečí
Sledování strašidelných katastrofických nebo postapokalyptických filmů nemusí být jen bezduchá zábava. Každý, kdo někdy shlédl klasiku katastrofického žánru Skleněné peklo, si pamatuje, že uvězní-li ho požár v bytě, je dobré ucpat škvíry pode dveřmi mokrými ručníky, které omezí šíření kouře. "Postapo" filmy mají podobný smysl. Předkládají divákům vzorce chování, jež se při skutečném ohrožení mohou hodit.
11 fotografií

Milovníci postapokalyptických filmů jsou na pandemie připravenější, tvrdí vědci

Věda a technika
Zdravotní sestra, kapačka - ilustrační foto
Stav pacientů s nemocí covid-19 se po podání antivirotika remdesivir rychle zlepšuje. Vyplývá to z dílčích výsledků studie Chicagské univerzity, podle kterých takřka všichni pacienti byli do týdne propuštěni z nemocnice. Společnost Gilead, jejíž akcie v reakci na slibné zprávy v médiích skokově posílily, ale upozornila, že před učiněním závěrů bude nezbytné vyhodnotit konečná data. Obdobné prohlášení vydala i sama Chicagská univerzita, která poukázala na to, že interní výzkumné informace byly zveřejněny bez schválení, napsala dnes agentura Reuters.
24 fotografií

Remdesivirem proti koronaviru: Stav pacientů se po podání léku rychle zlepšuje

Zdraví
Ilustrační foto
Od nástroje měnícího lidské geny CRISPR si vědci slibují, že by mohl pomoci léčit většinu z více než šesti tisíc známých genetických chorob. Systém CRISPR, schopný "opravovat" stavební kameny lidského těla, byl poprvé představen v roce 2012. Teď se začíná zkoušet na prvních pacientech. V první řadě klinických studií chtějí vědci využít CRISPR / Cas9 k boji s rakovinou a krevními poruchami. 
43 fotografií

Nástroj v boji s rakovinou? Genetické nůžky zkouší vědci poprvé na pacientech

Zdraví
Americké Chicago zažilo loni nejhorší rok co se týče vražd za posledních dvacet let. V roce 2016 bylo v tomto třetím nejlidnatějším městě Spojených států zavražděno 762 lidí, o rok dříve jich bylo 481. Podle chicagské policie se loni také téměř zdvojnásobil počet útoků proti policistům.

V Chicagu bylo loni zavražděno nejvíce lidí za posledních 20 let

Krimi
Ilustrační foto.
Řím - Staří lidé, kteří kolem sebe mají alespoň tři rodinné příslušníky kromě partnera a pravidelně se s nimi stýkají, žijí déle než ti, kdo jsou sami. Přátelé naopak nemají na délku života žádný vliv, píše italský deník Corriere della Sera.

Rodinná pouta pomáhají žít déle a lépe

Zdraví
Americký biolog James Watson prodává Nobelovu cenu, kterou dostal společně s dalšími dvěma vědci za objev struktury DNA (deoxyribonukleové kyseliny).
New York - Americký biolog James Watson prodává Nobelovu cenu, kterou dostal společně s dalšími dvěma vědci za objev struktury DNA (deoxyribonukleové kyseliny). Podle aukčního domu Christie's je to poprvé, kdy toto prestižní ocenění draží žijící laureát, napsal list Financial Times. Zlatá medaile by se na čtvrteční aukci v New Yorku mohla prodat podle odhadů až za 3,5 milionu dolarů (77,6 milionu Kč).

Biolog Watson prodává Nobelovu cenu za objev struktury DNA

Svět
Ilustrační foto.
Londýn - Manželství, které vzešlo ze známosti přes internet, má třikrát vyšší pravděpodobnost rozpadu než to, kde se partneři poznali tradičním způsobem. Tvrdí to autoři studie z Michiganské státní univerzity, o níž píše na svých internetových stránkách britský The Daily Telegraph.

Párům, které se poznají na internetu, prý více hrozí rozchod

Svět
Gary Becker
Chicago – Ve věku 83 let zemřel v sobotu po dlouhé nemoci americký ekonom Gary Becker, držitel Nobelovy ceny za ekonomii za rok 1992. Oznámila to v neděli Chicagská univerzita, na níž po většinu života působil. Becker proslul jako průkopník uplatňování ekonomických principů na studium lidského chování a mezilidských vztahů, což byla do té doby doména sociologie či psychologie.

Zemřel držitel Nobelovy ceny za ekonomii Gary Becker

Ekonomika
Nobelova cena. Ilustrační foto
Stockholm – Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller, a to za empirickou analýzu cen aktiv. Oznámila to dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd. Laureáti vyvinuli nové metody pro analýzu trendů na trzích s akciemi, dluhopisy a dalšími aktivy. Jejich výzkum tak přispěl ke zlepšení předpovědi cen aktiv v dlouhodobém výhledu.

Nobelovu cenu za ekonomii získali tři Američané

Ekonomika