ŠTÍTEK: Chodba

Z míst bývalé sklárny. Další objevené prostory a s nimi i otazníky, kam kanály vedou.
/FOTO, VIDEO/ Další objevené prostory a s nimi i otazníky, kam kanály vedou. Spletitý a nepřehledný je totiž labyrint podzemních malých chodeb, kanálů a dalších prostorů pod dávno zaniklou továrnou ve Frauenthálu. Záhady nedávají spát místnímu badateli Josefu Rídlovi z Přimdy. Proto opět pravidelně na místě hledá kudy a kam jednotlivé a pečlivě vyzděné kanály vedly.
43 fotografií

Téměř sto let tu nikdo nebyl, podívejte se s Deníkem do podzemí zaniklé továrny

Tachovsko
Jiřina Michálková před panelákem na sídlišti Písečná, kde město koupilo celkem čtyři byty. Tři jsou v jednom vchodě.
/FOTO, VIDEO/ Je to takový docela běžný panelák, kterých je na chomutovském sídlišti Písečná spousta. Má zánovní fasádu i vchodové dveře. Nedávno vymalované chodby jsou ale počmárané, stěny ve výtahu jsou od krve a na podlaze se válí obaly od chemikálií, které používají drogově závislí. O něco lépe vypadá vchod nejblíže ke zdravotnímu středisku. Město tam koupilo tři byty pro sociální účely a zdá se, že se tam situace zlepšila.
32 fotografií

Pomáhá nám, chválí lidé v Chomutově systémový výkup bytů od spekulantů

Co rozhodne volby u vás
Nedaleko Cvikova jsou obří podzemní prostory, které vznikly dolováním brusného písku.
Od malých sklípků až po dechberoucí umělé jeskyně a chodby. Údolí říčky Svitávky na Českolipsku je protkané desítkami podzemních prostor, které vznikaly před stovkami let. Některé jako obydlí, jiné jsou pozůstatkem těžby brusného písku do nedalekých zrcadláren. Pro působivou atmosféru si tyto bývalé doly několikrát vybrali pro své natáčení i filmaři.
77 fotografií

Máchala v Pustých kostelech nenajdete, podzemní jeskyně jsou ale stále úchvatné

Českolipsko
Mladíci v brněnských Husovicích ukradli dva notebooky i s nabíječkami.
Zatímco jednatřicetiletý muž nakládal své věci do auta, na chodbě domu mu dva mladíci ukradli notebooky i s nabíječkami. Zlodějů si všiml, vyrazil za nimi a zároveň krádež nahlásil na tísňovou linku městské policie. Jeden z pachatelů skončil nakonec v rukou republikových policistů.

Z chodby ukradli notebooky. Za mladíky se vydal sám majitel

Zločiny a soudy
Výroba pro třetí říši. V podzemní továrně Rabštejn se za druhé světové války vyráběly součástky pro nacistický zbrojní průmysl.
Hledáte, kam se vydat na výlet? Vypravit se můžete do krásných jeskyní s bohatou výzdobou, historických sklepení pod středověkými městy, poznávat bohatou hornickou činnost v bývalých dolech, projet si zajímavé dopravní stavby, podívat se do útrob elektrárny nebo na karlovarské Vřídlo tak, jak jej neznáte. Přinášíme vám tipy na místa, která stojí zato navštívit.
15 fotografií

České podzemí skrývá spoustu lákadel: navštívit lze doly, jeskyně i elektrárnu

Cestujeme
Štoly lomu Mořina.
Skupina členů České speleologické společnosti se vydala do západního překopu systému dopravních štol lomu Amerika. Aktualizují mapy, které tvoří do nejmenších detailů už třicet let předseda organizace Geospeleos Michal Mayk Kolčava. „Při té příležitosti si pořídíme i nějaké fotografie míst, která jsme si předem vytipovali,“ doplnil fotograf a jeskyňář Martin Majer z organizace Jeskyňáři Tetín.
53 fotografií

OBRAZEM: Speleologové zmapovali systém dopravních štol pod lomem Amerika

Berounsko
V Moravském krasu u Vilémovic na Blanensku nedávno jeskyňáři objevili desítky metrů pod zemí rozsáhlý podzemní dóm. S nedotčenou krápníkovou výzdobou. Má rozměry přibližně třicet krát třicet metrů.
/VIDEO, FOTO/ Dva roky tvrdé práce. Metr za metrem v podzemí. Čerpání vody, odklízení bahna a kamenů. Nepočítaně hodin s kladivy, majzlíky a vrtačkami ve stísněných prostorách. Vše s nejistým výsledkem. Vynaložené úsilí jeskyňářů ze speleologické skupiny Myotis a jejich kolegů se ale vyplatilo. Nedávno totiž objevili v Moravském krasu u Vilémovic na Blanensku desítky metrů pod zemí rozsáhlý jeskynní dóm. S nedotčenou krápníkovou výzdobou. Má rozměry přibližně třicet krát třicet metrů.
39 fotografií

Nový dóm v Moravském krasu: s unikátními krápníky, které popírají gravitaci

Blanensko
V Moravském krasu u Vilémovic na Blanensku nedávno jeskyňáři objevili desítky metrů pod zemí rozsáhlý podzemní dóm. S nedotčenou krápníkovou výzdobou. Má rozměry přibližně třicet krát třicet metrů.
/VIDEO, FOTO/ Dva roky tvrdé práce. Metr za metrem v podzemí. Čerpání vody, odklízení bahna a kamenů. Nepočítaně hodin s kladivy, majzlíky a vrtačkami ve stísněných prostorách. Vše s nejistým výsledkem. Vynaložené úsilí jeskyňářů ze speleologické skupiny Myotis a jejich kolegů se ale vyplatilo. Nedávno totiž objevili v Moravském krasu u Vilémovic na Blanensku desítky metrů pod zemí rozsáhlý jeskynní dóm. S nedotčenou krápníkovou výzdobou. Má rozměry přibližně třicet krát třicet metrů.
39 fotografií

Nový dóm v Moravském krasu: S unikátními krápníky, které popírají gravitaci

Věda a technika
Mohutná vojenská pevnost Stachelberg, vybudovaná na obranu proti Hitlerovi, je od soboty opět otevřená.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Do největší československé dělostřelecké tvrze s unikátním systémem vojenských bunkrů a propracovanou soustavou podzemních chodeb postavenou na obranu proti Hitlerovi, se můžou po osmi měsících znovu podívat návštěvníci. První dorazili na Stachelberg u Trutnova v sobotu. Úvodní den si prohlédlo pevnostní muzeum a podzemní prostory v bunkru T-S 73 64 lidí.
66 fotografií

Pevnost Stachelberg otevřela se sníženým vstupným, plánuje vojenskou přehlídku

Krkonoše
Městské muzeum Týn nad Vltavou nabízí expozice vltavínů, loutkářství nebo historie regionu. Ve městě lze navštívit i podzemní chodby.
Když se chystal pražský arcibiskup na letní byt, mohl mezi jinými místy zamířit i do Týna nad Vltavou. Někdejší výstavné pokoje byly v budově, která vévodí severní části náměstí Míru. Církevní rezidence dostala současnou podobu v baroku a pro místní je zámkem, i když ve skutečnosti sloužila víc jako úřadovna pro správu panství. Nyní má ale jiný účel, je v ní muzeum, které nabízí návštěvníkům expozici vltavínů, voroplavby nebo třeba loutek. Což není náhoda, neboť v nedalekých Kolodějích nad Lužnicí zemřel slavný loutkář Matěj Kopecký. Samozřejmě zde návštěvníci najdou i sezonní výstavy.
22 fotografií

Jihočeské arcibiskupské sídlo zdobí sbírka více než tisíce vltavínů

Českobudějovicko
Ve Flascharově dole v Odrách přes zimní měsíce hibernují netopýři.
/FOTOGALERIE/ Nerušit, spinkáme! Flascharův důl na kopci Nový Svět v Odrách na Novojičínsku patří mimo turistickou sezonu savcům z řádu letounů. Přezimují tu netopýři velcí, vrápenci, brvití, vousatí, ušatí, vodní a černí. Nesmí se na ně ani dýchat. I netopýři totiž chtějí mít v zimě klid a pohodlí. Když je někdo ruší, klidně se z hibernace vzbudí a přemístí jinam.
26 fotografií

Tohle jen tak neuvidíte. Netopýři z Oder spící v dole vás dojmou

Novojičínsko
Kladenská nemocnice
Snad s výjimkou tety Kateřiny ze Saturnina člověk obyčejně necituje „vhodná“ přísloví v příznačných situacích, často více či méně prekérních. Ale někdy mu připadá, že si sám přísloví oblékl jako obnošený kabát, který sedí jako ulitý. Když večer 22. prosince přebil vánoční světýlka v naší ulici maják sanitky, vzpomněl jsem si na známé: „Chceš-li Boha pobavit, řekni mu o svých plánech.“. Přijela pro mě.
4 fotografie

Na vlastní kůži: Jaké to je, prožít akutní operaci v době covidu

Zdraví
Arnošt Vašíček na festivalu v Ostravě.
/ROZHOVOR/ Posvátná hora Radhošť ukrývá spoustu pokladů. Ať už jde o zlatou sochu boha Radegasta, bájnou tajemnou zbraň starých Slovanů, či bohatá ložiska uhlí. Pokusy proniknout do podzemí a zmocnit se kteréhokoliv z nich vedou k přírodní katastrofě nedozírných rozměrů. V hlubinách Dolu Frenštát vypukne neuhasitelný požár, horami otřásají mohutné výbuchy metanu a hráz přehrady Šance praská……  

Perunův hněv jako dobrodružný thriller. Arnošt Vašíček odhaluje tajemství Beskyd

Volný čas