ŠTÍTEK: cukrovinka

Jan Schneider.
Již jsme si zvykli na ty škaredé obrázky, které jsou povinně na krabičkách cigaret. Všechno se jednou okouká. Někdo přitom vesele kouří celý život, jako třeba slavný kubánský muzikant Compay Segundo, který ve filmu Buena Vista Social Club říká, že kouří od svých pěti, čili osmdesát let. A někdo si zase nedá ani šluka, a přesto skončí hůř než na těch obrázcích. 

Glosa Jana Schneidera: Proč jen cigarety?

Komentáře
Ilustrační foto.
Žďár nad Sázavou – Tradiční Letní trh v centru Žďáru se uskuteční i v letošním roce; opět ho na náměstí Republiky uspořádá žďárská radnice, a to ve čtvrtek 15. srpna od 8 do 18 hodin. Po celý den bude náměstí patřit stánkům s keramikou, porcelánem, bytovým textilem, oblečením, ale také například se šperky či hračkami.

Na žďárském náměstí nebude ani letos chybět Letní trh

Žďársko
Lomnické suchary
Kulturní a informační středisko v Lomnici nad Popelkou zve veřejnost v rámci projektu Tovaryšem čtvera řemesel na řemeslný workshop. Začíná v úterý od 16 hodin.

Jak si vyrobit lomnické suchary?

Jičínsko
Ilustrační foto
Žďár nad Sázavou – Do takzvaného Batůžkového projektu se v srpnu ve spolupráci s mezinárodní charitativní organizací Mary's Meals v průběhu srpna zapojí pracovníci Oblastní charity ve Žďáře nad Sázavou. Akce spočívá ve sbírce batohů pro děti ze základních škol v africké Malawi.

Sbírka batůžků pomůže dětem v africké Malawi

Žďársko
Okna operačních sálů Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc zdobí díky výtvarným schopnostem lékařky kliniky Michaely Uhrové rozměrné malby, které zpříjemňují personálu pracovní čas a pacientům dodávají klid.
Velké plochy zelené barvy až po strop, a ten je v operačních sálech ve starém nemocničním objektu hodně vysoko. Sterilní prostředí, které působilo až stísněným dojmem, se rozhodli na Klinice otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku Fakultní nemocnice Olomouc rozveselit, aby byl pobyt v místnosti příjemnější jak pro personál, tak pro pacienty.
4 fotografie

Lékařka vyzdobila operační sály ORL, krášlí je zentagle malby

Olomoucko
Ilustrační foto.
Střední Čechy – Velmi smutné svátky mělo kvůli řádění chřipkových virů hned několik rodin ze středních Čech. Zatímco v posledním předvánočním týdnu hygienici v kraji zaznamenali první výskyt chřipky potvrzený laboratorními testy – v tomto případě šlo o typ B – aktuální povánoční údaje jsou ještě daleko méně příznivé: ukazují, že udeřila také chřipka typu A – a to plnou silou.
10 fotografií

Sotva chřipka dorazila, už zabíjela

Z okolí
Ilustrační foto.
Jižní Morava - Koupí si sladkost a zároveň pomohou. Organizátoři sbírky Koláč pro hospic, která ve středu zavítá do Břeclavi, chtějí nejen penězi podpořit, ale zejména seznámit lidi s domácí hospicovou službou. „Výtěžek poputuje na zařízení sloužící k domácí kyslíkové léčebné kúře. Lidé přispějí zakoupením sladkého pečiva,“ uvedla za charitu Alena Káňová.

Koupí sladkého pečiva přispějí na péči o umírající

Břeclavsko
Necelá padesátka obyvatel Prostějova - jubilantů se sešla v Duze. Město jim nachystalo pohoštění i drobný dárek.
Setkávání, pohoštění. A také hudba. To vše čekalo v pondělí na návštěvníky prostějovského kulturního klubu Duha. Tedy alespoň na ty, kteří dorazili do sálu po čtrnácté hodině. Právě tou dobou totiž začínalo pravidelné setkání jubilantů. Sedmdesátníci a starší obyvatelé Prostějova slavící významné výročí dostali pozvánku na akci a zhruba čtyři desítky jich účast neodmítly.
13 fotografií

Jubilanty čekala hudba a sladkosti. Také však zklamání

Prostějovsko
Čokoládové velikonoční figurky
Pomlázka patří k nejstarším velikonočním zvykům. Odměnou pro koledníky bývají kromě tradičních malovaných vajec kupované sladkosti. Pod lákavě vyhlížejícím obalem můžete narazit na náhražky čokolády. Vajíčka nebo zajíčci z kakaové hmoty jsou často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Vždy se vyplatí přečíst si složení na obalech, jinak se může stát, že si místo čokoládového zajíčka odnesete sladkou hnědou hmotu.
4 fotografie

dTest: Pozor na velikonoční figurky. Některé jsou z falešné čokolády

Ekonomika
Ilustrační fotografie.
Domažlice, Kdyně – Ve středu 14. března sdělili policisté Obvodního oddělení Domažlice jednačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže, kterou prováděl opakovaně v průběhu několika uplynulých týdnů.

Muž se v krádežích zaměřil na sladkosti

Zločiny a soudy
Tradiční tříkrálová sbírka se konala už po sedmnácté v Křenovicích. Zapojilo se skoro sedmdesát dětí.
Křenovice /REPORTÁŽ/ – Dům od domu, ulice za ulicí. Už sedmnáct let vyrážejí do domácností v Křenovicích tři králové. A nejinak je tomu i letos. První sobotní odpoledne v novém roce se představitelé známé trojice schází na návsi. Děti společně s dospělým doprovodem procházejí celou obcí. Snaží se, chtějí vybrat co nejvíc peněz do tradiční tříkrálové sbírky.
17 fotografií

Zpěv, flétna i sladkosti: Křenovicemi prošli Kašpar, Melichar a Baltazar

Vyškovsko
Ilustrační foto
Finská společnost Raisio dnes zveřejnila informaci o prodeji své divize cukrovinek. Její součástí je i český výrobce lízátek, želatinových bonbonů a žvýkaček Pedro Candy Plus. Hodnota divize, jejímž novým majitelem se stane skupina Valeo Foods Group, je přibližně sto milionů eur (asi 2,5 miliardy korun).

Výrobce legendárních žvýkaček Pedro kupuje irská Valeo Foods

Ekonomika
Šohajky
Další tip na nepečenou dobrotu, tentokrát košíčky s ořechovými kuličkami a čokoládovým krémem.

Šohajky

Za jídlem
Pudinkové rohlíčky
Pudinkové cukroví nepotřebuje čas na rozležení, takže je můžete podávat na rozdíl od řady dalších druhů cukrovinek ihned po vychladnutí.

Pudinkové cukroví

Za jídlem