ŠTÍTEK: cukrovinka

První koho stonavští volební komisaři navštívili při volbách doma byla v pátek paní Zofia Wawrzyczková.
/FOTOGALERIE/ Tak, a co nám to teď dá? Hlavně, ať se máme lépe a jsme zdraví! Paní Zofia Wawrzyczková má 92 let a žije ve stonavském Domě s pečovatelskou službou. Právě odvolila a výše psanými slovy "po našymu" okomentovala svou volební účast. Patří mezi stonavské obyvatele, kteří požádali, aby volební komise přišla 
k nim domů.
13 fotografií

Voliči doma? Na komisi jsou milí, nabídnou i kafe nebo sladkost

Karvinsko
Ilustrační foto.
Praha - České pobočce největšího světového výrobce cukrovinek Nestlé loni stagnovaly tržby na 11,3 miliardy korun. Zisk vzrostl o zhruba třetinu na 370,9 milionu korun. Firemní továrny Zora Olomouc a Sfinx Holešov loni vyrobily cukrovinky za více než 5,6 miliardy korun, což je meziroční snížení o desetinu. Více než polovinu těchto produktů firma vyvezla.

Českému Nestlé loni vzrostl zisk o třetinu

Ekonomika
Ilustrační foto
Řím - Dětství a sladkosti. Je na čase toto spojení zpřetrhat. V době, kdy prudce narůstá dětská obezita, radí odborníci rodičům, aby dětem nedávali cukr. Úplný zákaz platí do dvou let jejich věku. Až do osmnácti let by pak mladiství neměli konzumovat více než 25 gramů cukru denně, což se rovná asi šesti nepříliš plným kávovým lžičkám. Organizace American Heart Association uvádí, že není nikdy příliš brzy začít bojovat s kilogramy navíc, které s sebou nesou riziko cukrovky a zvyšování množství tuku v krvi. To pak v dospělosti ohrožuje zdraví tepen a srdce.

Nedávejte malým dětem žádný cukr

Svět
V německé spolkové zemi Hesensko se v protipožární nádrži utopila trojice sourozenců, nejmladšímu dítěti bylo pět let, nejstaršímu devět. Ilustrační foto.
Kiel – Německá policie dnes ráno zadržela takzvaného marcipánového vyděrače, který vyhrožoval, že do škol v severním Německu rozmístí otrávené cukrovinky, pokud nedostane velkou částku peněz. Informovala o tom agentura DPA. Podle ní tedy už nehrozí odložení začátku školního roku ve Šlesvicku-Holštýnsku, o kterém úřady kvůli případu uvažovaly.

Německá policie zatkla muže, který ve škole rozmístil otrávené cukroví

Svět
Školní bufet na ZŠ Karoliny Světlé v Havířově.
Havířov - Pro svačinky a pití si už děti nebudou chodit do školních bufetů, ale do prodejen poblíž škol. Tam koupí i zakázané sladkosti, kvůli kterým bufety ukončí svůj provoz.

Zdravé jídlo pohřbí školní bufety

Karvinsko
Ilustrační foto
Praha - V Česku svému dítěti pravidelně spoří dvě třetiny rodičů, na Slovensku jsou to však tři čtvrtiny. Češi svým potomkům zároveň spoří o polovinu méně peněz než rodiče na Slovensku. Děti peníze využívají na hračky, elektroniku nebo sladkosti. Vyplývá to z průzkumu, který pro mBank uskutečnila agentura STEM/ MARK mezi tisícovkou rodičů.

Češi dětem spoří o polovinu méně než rodiče na Slovensku

Ekonomika
Ilustrační foto
New York - Americká potravinářská společnost Mondelez International přestala usilovat o převzetí konkurenční společnosti Hershey. Mondelez, který je známý například výrobou sušenek Oreo a který působí i v České republice, za svého rivala v červnu nabídl zhruba 23 miliard dolarů (556,3 miliardy Kč). Správní rada Hershey ale tehdy návrh odmítla jako neadekvátní. Sloučením obou firem by vznikl největší výrobce cukrovinek na světě.

Výrobce cukrovinek Mondelez přestal usilovat o rivala Hershey

Ekonomika
Ilustrační foto.
Znojmo – Čtyřiadvacetiletá žena z Třebíčska nakupovala o víkendu v jednom ze znojemských supermarketů. U pokladny však zjevně nehodlala zaplatit vše. Zaměstnanci prodejny totiž chvíli předtím zpozorovali, jak si v oddělení s cukrovinkami ukryla čokoládu na záda za podprsenku. „Sladkost v hodnotě patnáct korun pak bez zaplacení pronesla," popsala mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová. Vzhledem k tomu, že žena byla v posledních třech letech za krádež již odsouzena, bude nyní čelit dalšímu trestnímu stíhání.

Čokoládu schovala za podprsenku. Ženu čeká další trestní stíhání

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Zlínsko – Teprve devatenáctiletý mladík z Otrokovic skončil ve vazbě poté, co během deseti dní ukradl ve třech obchodech v Napajedlích a v Otrokovicích cukrovinky a k přepravě mezi obchody si ještě před krádežemi obstaral v Otrokovicích, jak jinak než krádeží, uzamčené jízdní kolo. Navíc byl letos za krádeže již třikrát soudně trestaný.

Milovník sladkostí si na trest za krádež počká v cele

Zločiny a soudy
Školáci zabojují o truhlici markraběte Jošta. Ve speciální hře.
Brno – Truhlu plnou drobných dárků a sladkostí vyhráli v úterý žáci z Brna, kteří uspěli v soutěži O truhlici markraběte Jošta. V závěrečném slosování ze všech úspěšných soutěžících zvítězili žáci Soukromé mateřské a základní školy Brno - Jundrov. „Účast v soutěži jsme brali jako zábavný doplněk výročí narození Karla IV. Historie naše žáky moc baví a rádi také zjišťují neobvyklé zajímavosti o minulosti," uvedla učitelka z vítězné školy Veronika Jetelinová.
5 fotografií

OBRAZEM: Joštův poklad? Za znalosti historie získali žáci truhlici se sladkostmi

Brněnsko
Ilustrační foto
Dvůr Králové - Náčiní i výrobky cukrářů budou od pátku moci vidět a sladkosti také ochutnat návštěvníci městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem. Výstava nazvaná Kavárna, cukrárna aneb sladké léto v muzeu bude pro milovníky kávy a sladkostí i další zájemce otevřená do 18. září. ČTK to dnes řekla zástupkyně ředitelky muzea Dana Humlová.

Dvorské muzeum připomene prvorepublikové cukrárny a kavárny

Krkonoše
Ilustrační foto.
Hustopeče – Dosud se snažil o zajištění výnosných obchodů, nyní si potřebuje zajistit především dobrého advokáta. Devětačtyřice­tiletému jednateli mezinárodní dopravní společnosti hrozí až osm let vězení, stejně jako jeho o rok mladšímu řidiči z Břeclavska. Kriminalisté z okresního města je viní ze zpronevěry. Dvojice předstírala krádež naloženého kamionu, ve skutečnosti chtěla pouze řešit svízelnou situaci.

Krádež kamionu s cukrovinkami? Lež, jde o zpronevěru, zjistili policisté

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Brno – Noviny, časopisy, tabák, cukrovinky. Na takovou nabídku lákají poutače lidi, kteří chodí kolem trafiky u Dělnického domu v Židenicích. Jenže kolemjdoucí si tam noviny nebo jízdenku na tramvaj už přes deset let nekoupili. Opuštěný a posprejovaný novinový stánek hyzdí okolí a zabírá veřejný prostor. Jenže městská část nevyužívanou budku nemůže odstranit. Na opuštěné trafiky narazí lidé také v jiných městských částech. Radnice ale zavřené stánky neřeší.

Zkrachovalé trafiky hyzdí okolí. Radnice neví, jak se jich zbavit

Brněnsko
Ilustrační foto.
Praha - Předělejme supermarkety tak, aby zákazníky zbytečně nelákaly ke koupi cukrovinek a přizpůsobme dopravu a veřejná prostranství k tomu, aby lidé rádi chodili pěšky. To jsou některé z návrhů ke zlepšení péče o chronicky nemocné, které zazněly na právě probíhajícím 8. Prague International Health Summit, kterého se účastní odborníci ze 14 zemí celého světa.

Chceme zdravý životní styl? Cukrovinky 
by měly zmizet ze stojanů u kas

Česko
Vyhlášená cukrářka Barbora Brožová z Prahy.
Praha - Dalo by se říci, že je svatební jedničkou. Ač sama svobodná, dokáže připravit svatebčanům to, na co vzpomínají celý život. Doslova vypiplaný svatební obřad korunovaný sladkostmi, které vyrábí. Barbora Brožová je vyhlášenou cukrářkou, její svatební dorty jsou vyhlášené.

Barbora Brožová. Žena dorty doslova posedlá

Praha
Ilustrační fotografie
Jarošov – Podezřelý pohyb pomalu blížícího se auta, stáhnutí okénka a plíživá, leč velmi uváženě zvolená slova. Po prvním neúspěchu snaha zaujmout pozornost neodolatelnou nabídkou lízátek, pootevření zadních dveří, a pak už jen čekání na rozhodující okamžik. Jeden moment a život dětí několika rodin v městské části Uherského Hradiště, v Jarošově se mohl ubírat úplně jiným směrem než doposud.

Muž v červené dodávce lákal děti v Jarošově na sladkosti

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Islámábád – Nejméně 23 lidí zemřelo na otravu cukrovinkami v centrální části Pákistánu. Policie v souvislosti s neštěstím zadržela majitele místního obchodu se sladkostmi a jednoho ze zaměstnanců. Úřady mají podezření, že do cukrovinek se dostaly pesticidy ze sousedního skladu, napsal zpravodajský server BBC News.

V Pákistánu zemřelo na otravu cukrovinkami 23 lidí

Svět
Whole30.
Havlíčkův Brod /RECENZE/ - Zkuste si představit, že na třicet dní přestanete jíst obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, sóju, čokoládu, alkohol či další sladké cukrovinky. Místo toho si složíte jídelníček z masa, ryb, ovoce, zeleniny a zdraví prospěšných tuků. K čemu mi to bude?

Změňte svůj jídelníček a životosprávu s Whole30

Ostatní
Podle knihy Whole30, tedy třicetidenního restartu, získáte především svobodu v jídle, lepší zdraví, kvalitnější spánek, mnohem více energie a možná také zhubnete.
Havlíčkův Brod - Zkuste si představit, že na třicet dní přestanete jíst obiloviny, luštěniny, mléčné výrobky, sóju, čokoládu, alkohol či další sladké cukrovinky. Místo toho si složíte jídelníček z masa, ryb, ovoce, zeleniny a zdraví prospěšných tuků. K čemu mi to bude?

Změňte svůj jídelníček a životosprávu s Whole30

Havlíčkobrodsko
Ilustrační foto.
Hodonín – Šest tabulkových čokolád se vešlo pod bundu třiatřicetiletému zákazníku jednoho z hodonínských obchodních. Kdyby za ně zaplatil, tak by stály šest set korun. „Muž ale bez zaplacení prošel pokladní zónou. Bezprostředně poté ho pracovníci ostrahy zadrželi a následně předali policistům," informoval o sobotním odpoledním případu hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Schoval si sladkosti pod bundu. Za šest čokolád mu hrozí až tříleté vězení

Zločiny a soudy
Ilustrační foto.
Cukr zvyšuje nebezpečí vzniku rakoviny prsu a metastáz, především jde o fruktózu. Výzkum amerických vědců osvětluje mechanismus, který vyvolává „nebezpečnou souvislost" mezi konzumací sladkostí a vznikem nádoru. Není to jen otázka kilogramů navíc a estetického vzhledu. Hojná konzumace cukrů, typická pro západní stravování, zvyšuje nebezpečí vzniku zhoubných národů na prsou a metastáz v plicích. Novým způsobem osvětluje „sladké nebezpečí" studie vědců z prestižního Andersonova centra pro výzkum rakoviny americké Texaské univerzity.

Corriere della Sera: Cukr zvyšuje riziko rakoviny prsu

Zdraví
Ilustrační foto.
Litomyšlský zámek s novou sezonou zavádí gastronomické prohlídky. Návštěvníci si při povídání o životě na zámku mohou dát kávu či sladkosti v podobě, v které je konzumovali lidé v minulosti, řekla kastelána Zdeňka Kalová. Zámek se otevírá veřejnosti 17. března.

Litomyšlský zámek zavádí gastronomické prohlídky

Cestujeme
Ilustrační foto.
Brno – Tvrdá práce v zimní přípravě se snáší líp s kamarády. Fotbalisté třetiligové Líšně první týdny po pauze trénují i s rezervním B a C týmem. Zvlášť kapitán týmu kapitán Rudolf Čampa si s kolegy z tréninkové jednotky rozumí. „Všechny kluky tam znám, jde o dobrou partu. Jsou to Líšňáci, kteří hrají pro radost. Trénuje víc lidí, tak aspoň nejsem ve všem poslední," směje se opora brněnského týmu.

Líšeňská parta snáší dřinu s úsměvem. Fotbalisté se odměňují sladkostmi

Fotbal
Ilustrační foto.
Vánoční svátky jsou pro nás svátkem klidu, pokoje a obdarovávání. Pod stromeček proto dáváme dárky nejen pro své rodiče, partnery a děti, ale také pro naše domácí čtyřnohé přátele. V tyto dny se jim snažíme přilepšit i nějakou laskominou nebo větší porcí masa. Ale právě tady děláme největší chybu a svým zvířecím miláčkům zaděláváme na pozdější potíže.

Zvířata Vánoce neslaví, nekrmte je sladkostmi!

Bydlení
Ilustrační foto.
Východní Čechy - Vánoční svátky jsou pro nás svátkem klidu, pokoje a obdarovávání. Pod stromeček proto dáváme dárky nejen pro své rodiče, partnery a děti, ale také pro naše domácí čtyřnohé přátele. V tyto dny se jim snažíme přilepšit i nějakou laskominou nebo větší porcí masa. Ale právě tady děláme největší chybu a svým zvířecím miláčkům zaděláváme na pozdější potíže.

Zvířata Vánoce neslaví, nekrmte je sladkostmi!

Z okolí
Ilustrační foto.
Východní Čechy - Vánoční svátky jsou pro nás svátkem klidu, pokoje a obdarovávání. Pod stromeček proto dáváme dárky nejen pro své rodiče, partnery a děti, ale také pro naše domácí čtyřnohé přátele. V tyto dny se jim snažíme přilepšit i nějakou laskominou nebo větší porcí masa. Ale právě tady děláme největší chybu a svým zvířecím miláčkům zaděláváme na pozdější potíže.

Zvířata Vánoce neslaví, nekrmte je sladkostmi!

Z okolí
Ilustrační foto.
Východní Čechy - Vánoční svátky jsou pro nás svátkem klidu, pokoje a obdarovávání. Pod stromeček proto dáváme dárky nejen pro své rodiče, partnery a děti, ale také pro naše domácí čtyřnohé přátele. V tyto dny se jim snažíme přilepšit i nějakou laskominou nebo větší porcí masa. Ale právě tady děláme největší chybu a svým zvířecím miláčkům zaděláváme na pozdější potíže.

Zvířata Vánoce neslaví, nekrmte je sladkostmi!

Z okolí
Pes na vodítku. Ilustrační snímek.
Svitavsko - Vánoční svátky jsou pro nás svátkem klidu, pokoje a obdarovávání. Pod stromeček proto dáváme dárky nejen pro své rodiče, partnery a děti, ale také pro naše domácí čtyřnohé přátele. V tyto dny se jim snažíme přilepšit i nějakou laskominou nebo větší porcí masa. Ale právě tady děláme největší chybu a svým zvířecím miláčkům zaděláváme na pozdější potíže.

Zvířata Vánoce neslaví, nekrmte je sladkostmi!

Svitavsko
Želatinoví medvídci Haribo.
Bonn, Praha - Německý cukrář Hans Riegel sbíral nejprve zkušenosti u několika firem v oboru, než 13. prosince 1920 založil v Bonnu vlastní společnost. Pojmenoval ji podle počátečních slabik svého jména a místa působení Haribo a zprvu byl jeho podnik jedním z mnoha výrobců cukrovinek v poválečném Německu.

Před 95 roky byla založena cukrářská firma Haribo

Ekonomika
Hráči Slezského FC v pondělí dopoledne navštívili dětské oddělení Slezské nemocnice, aby malým pacientům předali plyšáky, puzzle, pastelky, sladkosti a spoustu dalších věcí, které se povedlo nashromáždit při společné sbírce fanoušků a hráčů.
Zdeněk Pospěch, František Metelka, Jakub Janetzký, Jan Žídek a sekretář Slezského FC Lumír Sedláček v pondělí dopoledne navštívili dětské oddělení Slezské nemocnice, aby malým pacientům předali plyšáky, puzzle, pastelky, sladkosti a spoustu dalších věcí, které se povedlo nashromáždit při společné sbírce fanoušků a hráčů nejen prvního týmu. Velmi vydatně totiž přispěli také fotbalisté opavské třináctky.

Fotbalisté podarovali děti ve Slezské nemocnici

Opavsko
Policisté z Ďáblic obdarovali děti z Klokánku v Praze 4.
Praha - Označení „čerti" občas použijí někteří lidé pro policisty - zvláště jedinci z těch kruhů, které muže a ženy zákona nevidí ve své blízkosti zrovna rádi. O víkendu se příslušníci pohotovostní motorizované jednotky pražské policie ovšem proměnili v čerty skutečné. Rovněž i v anděly - a ano; samozřejmě: nechyběl ani policista s maskou Mikuláše (a především se zásobou mikulášských dárků pro nadílku, jíž vyvrcholila nachystaná besídka).

Maskovaní policisté přinesli sladkosti, dárek i peníze

Praha