ŠTÍTEK: cukrovinka

Mikulášská nadílka ve Vojnově Městci.
Žďársko - Drtivá většina domácností v okrese Žďár nad Sázavou si v sobotu 5. prosince připomněla svátek svatého Mikuláše. Děti zažily návštěvu Mikuláše, čerta a anděla. Stejně tomu bylo v domácnostech ve Vojnově Městci (na snímku). A po troše strašení, básničce a slibu, že do příští návštěvy mikulášské družiny budou hodné, si teď děti užívají sladkostí.
1 fotografie

Průzkum: Mikuláše slaví tři čtvrtiny lidí

Žďársko
Na hokeji v Mostě byl také Mikuláš s čertem.
Most /FOTOGALERIE/ - Těsně před startem dalšího prvoligového zápasu zavítal na mostecký zimák Mikuláš s čertem potěšit děti. Známá dvojice obešla stadion a drobotině rozdávala sladkosti. Naděleno pak dostali i domácí hokejisté, ale sladko z toho v ústech neměli. Kladenští Rytíři v Mostě vyhráli jasně 3:0, když se v každé třetině trefili jednou. Domácí parta se trápí. Ve druhém zápase v řadě padla a podruhé za sebou nedala ani gól.
13 fotografií

Na hokeji dětem naděloval Mikuláš s čertem. Hráčům pak nadělilo Kladno

Hokej
Ilustrační foto.
Nadměrná spotřeba cukru zvyšuje riziko nemocí srdce a cév, řekl člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek. Většina lidí si riziko spojuje jen s tuky. Spotřeba cukru je oproti doporučením v ČR téměř dvojnásobná. Jedním z viníků je vysoká spotřeba potravin s přidanými cukry. Vedou sladkosti, cukrářské a pekárenské výrobky a slazené nápoje. Nahradit cukr medem problém neřeší.

Odborník: Nadměrná spotřeba cukru zvýší riziko nemocí srdce a cév

Zdraví
Pohled na vánoční trhy a rozsvícený strom na pražském Staroměstském náměstí v roce 2015.
Praha /FOTOGALERIE/ - Historie zdobení stromů pochází ještě z dob pohanských magií a kouzel souvisejících s kultem Slunce, jeho matky Asratry a kultem zelených stromů. Slavily se takzvané svaté noci zasvěcené slunečnímu božstvu. A při nich nechyběl ani tanec pod stromy, které byly ozdobeny ovocem, sladkostmi a světly. Původně se takto zdobily stromy ve volné přírodě, později se tento zvyk přenesl do lidských obydlí.
31 fotografií

První vánoční stromeček v Čechách se rozzářil v Praze v roce 1812

Volný čas
Ilustrační foto
Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila společnosti Mondelez Czech Republic, která vyrábí mimo jiné sušenky či piškoty pod značkou Opavia, aby na obalech potravin uváděla zemi původu. Letos přesunula z Opavy do Polska výrobu piškotů. S výrobcem zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Výrobce bude zemi původu uvádět na obalech nejpozději do 31. března příštího roku, jak ukládá nařízení SZPI, řekl dnes mluvčí firmy Lukáš Hora.

Výrobce piškotů Opavia musí na obalech uvádět zemi původu, nařídila inspekce

Ekonomika
Návrh obalu čokolády Nové Paky.
Nová Paka – První čokoládu vyráběli původní obyvatelé střední Ameriky dávno před příchodem Evropanů. Kakaové boby, základ pro přípravu sladkosti, přivezl do Evropy Fernando Cortéz, který se s čokoládou setkal na dvoře aztéckého krále.

Nová Paka v pokušení. Zamlsejte si.

Jičínsko
Ilustrační foto.
New York - Někteří Američané jsou natolik posedlí škodlivostí cukru, že přemýšlejí, jak se mu vyhnout i o Halloweenu, který je v USA tradičně spjat s mlsáním. Nechtějí děti zklamat do té míry, že by jim nabídli rovnou jablka, avšak mnozí v sortimentu hledají to, co je sice sladké, ale taky zdravé, píše agentura Reuters.

O Halloweenu se mlsá, ale stále zdravěji

Svět
Majitelka cukrárny Pusinka Jarmila Křížová.
Brno /ROZHOVOR/ - Minulý týden podruhé získala titul jihomoravského živnostníka roku, její originální perníkový řez navíc odborníci ocenili jako nejlepší regionální potravinu. Majitelka brněnského Cukrářství a perníkářství Pusinka Jarmila Křížová podniká v oboru sladkostí už čtyřiadvacet let. Přitom je vystudovaná inženýrka ekonomie a po škole vystřídala sedm zaměstnání. Na začátku devadesátých let ale nemohla najít práci, proto se vrhla na podnikání. „Byla to tehdy drzost, že jsem si jako inženýrka otevřela cukrárnu. Vždycky jsem šla jinou cestou a snažila se být originální," usmívá se Křížová.
8 fotografií

Inženýrka v cukrárně? Považovali to za drzost, říká Jarmila Křížová

Brněnsko
Ilustrační foto
Josefov, Karlín – Drakiádu pořádají již tuto sobotu ve dvě hodiny odpoledne na poli u hřbitova v Josefově. „Na tuto akci bude k dispozici celé fotbalové hřiště a přilehlé plochy. Organizátoři budou mít pro děti připravené draky. A za ty vlastnoručně vyrobené budou rozdávat i odměny, a to v podobě dobrot a diplomů," sdělila Radka Pospíšilová z josefovského obecního úřadu. Občerstvení na takové události nesmí chybět, proto budou nachystané špekáčky na opékání a drobné sladkosti. Tuto akci může zkazit jen nepřízeň počasí.

Draci ovládnou víkendovou oblohu na Hodonínsku

Hodonínsko
Ilustrační foto
Kroměříž – V rámci slavnostního zahájení nové výstavy Čokoládové pokušení a Reklama a děti připravilo Muzeum Kroměřížska tvořivou dílnu. Koná se už tuto sobotu 24. října od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin a hlavním tématem bude nejpopulárnější sladkost na světě – tedy čokoláda.

Muzeum v Kroměříži připravilo čokoládové dílny

Volný čas
Ilustrační foto
Světlá nad Sázavou - U světelské věznice bude v červnu příštího roku otevřen nový závod belgického výrobce cukrovinek, který zaměstná 200 odsouzených žen. Bude to střežené pracoviště propojené koridorem přímo s areálem věznice. Díky tomu tam budou moci pracovat i ženy odsouzené za závažnou trestnou činnost, které nemohou za prací ven z věznice. Zájem Vězeňské služby a soukromého investora se takto prolíná poprvé, řekl generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek při dnešním poklepání základního kamene závodu.

Světelská věznice získá střežený závod pro 200 odsouzených žen

Ekonomika
Martin Štajnoch
Pardubice – Na rozhovor po zápase s Karlovými Vary přišel pardubický obránce MARTIN ŠTAJNOCH s úsměvem, který hlásil velkou úlevu. A taky s koláčem v ruce. „To není žádný vítězný rituál, jen bylo v kabině docela dost svátků, tak tam máme pár sladkostí," vysvětloval.

Štajnoch: První půlka super, pak jsme bláznili dopředu

Hokej
Ilustrační foto.
Prostějov – Nezdravé jídlo a sladké nápoje ze škol přece jenom nezmizí. Jejich omezení nebo úplné výměny jídla v automatech ve školách se snažil dosáhnout exministr školství Marcel Chládek. O jejich budoucnosti a o tom, jestli ve školách budou, však nakonec mají rozhodovat ředitelé škol. Resort ministerstva školství vydá jen doporučení, jak by pochutiny a dětské stravování mělo vypadat.

Sladkosti ve školách? Zdravé jídlo je nahradí jen někde

Prostějovsko
Ilustrační foto
Hodonínsko – Žáci se vrátili po letních prázdninách do školních lavic. Kromě dalších vědomostí je v některých školách čekala změna jídelníčku na chodbách. Už na jaře senát odhlasoval novelu školského zákona, která zakazuje ve školách prodej nezdravých potravin. I když přesný prováděcí předpis, který má konkrétně jmenovat zakázané potraviny, chybí, školy preventivně z bufetu nezdravé potraviny vyřadily.

Sladkosti ve školách končí, bufety už mění nabídku

Hodonínsko
Zahájení školního roku 2015/2016 v ZŠ Jiráskova Benešov.
Benešovsko /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Také na Benešovsku začal nový školní rok. Znovu v první třídě se 1. září 2015 na chvíli ocitla také místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zastupitelka Benešova Jaroslava Jermanová. Její kroky vedly do ZŠ v Jiráskově ulici, kde prvňáčkům předala při příležitosti zahájení jejich školní docházky trochu sladkostí. 
70 fotografií

Škola začala, poslankyně Jermanová popřála prvňáčkům i pětky

Středočeský kraj
Zahájení školního roku 2015/2016 v ZŠ Jiráskova Benešov.
Benešovsko  - Také na Benešovsku začal nový školní rok. Znovu v první třídě se 1. září 2015 na chvíli ocitla také místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zastupitelka Benešova Jaroslava Jermanová. Její kroky vedly do ZŠ v Jiráskově ulici, kde prvňáčkům předala při příležitosti zahájení jejich školní docházky trochu sladkostí. 
70 fotografií

VIDEO: Škola začala, poslankyně Jaroslava Jermanová popřála prvňáčkům i pětky

Benešovsko
Ilustrační foto
Mělnicko - Novela školského zákona, kterou letos na jaře schválili poslanci, zakazuje prodávat na základních školách produkty, které nejsou vhodné pro zdravý vývoj dětí. Školy se touto normou musejí řídit už od nového školního roku, většina školáků z Mělnicka si proto bude muset nechat zajít chuť na chipsy, cukrovinky nebo třeba přeslazené nápoje.

Ze školních kiosků mizí chipsy, sladkosti i energetické nápoje

Středočeský kraj
Ilustrační foto
Vyškovsko – Dětská obezita je problém, na který už několik let upozorňují čeští lékaři. Na vině není pouze nedostatek pohybu, ale také nezdravé stravovací návyky. Ministerstvo školství proto vytáhlo do boje proti cukrovinkám, které například v automatech nabízí ve většině škol. Přesná pravidla však zatím nikdo nezná. Co je a není nezdravé, se ještě musí upřesnit.

Školy vyrazily do boje proti dětské obezitě. V automatech zakazují sladkosti

Vyškovsko
Automat na pití, sladkosti a bagety. Ilustrační foto.
Brno – Nejdřív si koupit o velké přestávce bagetu, tu pořádně zapít limonádou a nakonec povzbudit mozek kávou. Takhle vypadá stravování většiny dětí ve školách v Brně. A nejspíš se nezmění ani po novele školského zákona, která říká, že se nezdravá jídla ve školách prodávat nesmějí. Jaká jídla to přesně jsou, se totiž stále neví. Stanoví to až vyhláška, na které stále ještě pracuje ministerstvo školství a zdravotnictví. A začátek roku se blíží.

Sladkosti ve školách? V automatech je děti stále najdou

Brněnsko
Sezonní ovoce a zeleninu, ale i populární uzeniny, med a sladké dobroty nabídne zákazníkům žďárský farmářský trh. Koná se pozítří na náměstí Republiky od 8 do 11.30 hodin. Novinkami budou domácí limonády i žďárské pivo.
Žďár nad Sázavou - Už potřetí budou letos moci lidé ve Žďáře nakupovat sezonní zboží od místních prodejců. Červencový farmářský trh pořádá město tuto sobotu 25. července od 8 do 11.30 hodin.

Trhovci přivezou zeleninu i sladkosti

Podnikání
 Až 1350 dětí ze základních a středních škol se na Filipínách od pátku přiotrávilo sladkostmi, které z dodávek přímo před školami prodávala skupina mužů a žen.
Manila - Až 1350 dětí ze základních a středních škol se na Filipínách od pátku přiotrávilo sladkostmi, které z dodávek přímo před školami prodávala skupina mužů a žen. Devět z prodejců už policie zadržela a nyní zkoumá, zda byly sladkosti prošlé, anebo zda do nich byl záměrně přidán jed. Informovala o tom agentura AFP.

Na Filipínách se otrávilo sladkostmi až 1350 školáků

Svět
Vítězný tým mladší přípravky FC Mělník.
Mělník – Po jednom prvním a druhém místě zůstalo doma během dalšího ročníku Mělnické kličky – fotbalového turnaje přípravek. Toho se ve sportovním areálu Na Podolí zúčastnilo 22 týmů ve třech věkových kategoriích. Pořádající FC vyslal do bojů na pěti hřištích čtyři týmy.

Na Mělnické kličce padaly z nebe sladkosti

Fotbal
Dr. Leoš Středa.
Východní Čechy – Hubnutí a sladkosti nejdou dohromady. Tohle čtete a slýcháte skoro v každém rádiu, časopise či článku na internetu. Vždy to tak ale být nemusí. Sladká chuť je potravině dodávána cukrem. To je jednoduchý sacharid, který opravdu při dietě není vhodný. Chuť na sladké se však dá zahnat i bez tohoto úhlavního nepřítele všech redukčních kúr. Dnešní článek věnujeme náhražkám cukru, tedy umělým sladidlům.

Středy doktora Středy: Chuť na sladké? Jak s ní naložit

Orlicko
Doktor Leoš Středa.
Východní Čechy - Hubnutí a sladkosti nejdou dohromady. Tohle čtete a slýcháte skoro v každém rádiu, časopise či článku na internetu. Vždy to tak ale být nemusí. Sladká chuť je potravině dodávána cukrem. To je jednoduchý sacharid, který opravdu při dietě není vhodný.

Středy doktora Středy: Chuť na sladké? Jak s ní naložit

Z okolí
Doktor Leoš Středa.
Východní Čechy - Hubnutí a sladkosti nejdou dohromady. Tohle čtete a slýcháte skoro v každém rádiu, časopise či článku na internetu. Vždy to tak ale být nemusí. Sladká chuť je potravině dodávána cukrem. To je jednoduchý sacharid, který opravdu při dietě není vhodný.

Středy doktora Středy: Chuť na sladké? Jak s ní naložit

Z okolí
Doktor Leoš Středa.
Východní Čechy - Hubnutí a sladkosti nejdou dohromady. Tohle čtete a slýcháte skoro v každém rádiu, časopise či článku na internetu. Vždy to tak ale být nemusí. Sladká chuť je potravině dodávána cukrem. To je jednoduchý sacharid, který opravdu při dietě není vhodný.

Středy doktora Středy: Chuť na sladké? Jak s ní naložit

Z okolí
Fitness Contours.
Kroměříž – Soutěž Hubneme do plavek, kterou vyhlásil Kroměřížský deník společně s centrem Contours fitness pro ženy v Kroměříži, už je v polovině. Tři finalistky tak musely první měsíc odbourat neřesti v podobě sladkostí, alkoholu a nezdravého jídla a také pravidelně cvičit. Trojice maminek tak minulý týden podstoupila měření, které ukázalo, jak moc se během první poloviny soutěže ženy snažily.

Pokroky dělají, jen vydržet. Účastnice Proměny s Deníkem a Contours po měsíci

Kroměřížsko
Čokoládové muzeum mohli lidé poznat i na Festivalu čokolády, který se uskutečnil na začátku dubna v Quadriu Praha na Národní třídě.
Den bez čokolády je jako den bez slunce. Takové přísloví se hodí pro jedno netradiční muzeum v Praze nedaleko Vyšehradu. Zaměřují se totiž na čokoládu. Jejich cílem je navrátit slávu hlavně českým cukrovinkám zpět do povědomí lidí. Muzeum čokolády se zabývá sběrem, uchováváním a prezentací historie čokolády. Není to ale obyčejné muzeum.

Muzeum čokolády není jenom o prohlížení. Lze tam i tvořit a ochutnávat

Cestujeme
Ministr zemědělství Marian Jurečka
Praha – Nejedná se o žádnou maličkost. „Doplácejí na to spotřebitelé, kteří platí za něco, co neočekávají a nechtějí," zmínil včera na odborné prezentaci v Poslanecké sněmovně s názvem Falšování potravin: aktuální problém? jeden z negativních dopadů ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Falšování potravin: dejte si pozor na cukrovinky, med a víno

Ekonomika