ŠTÍTEK: Dakar

Martin Macík měl při dni volna na Dakaru spoustu povinností
Závodní stroje na Dakaru si v pondělí odpočinuly. Na programu byl den volna. V zázemí týmu MM Technology ale už od rána panoval čilý ruch. Pralo se, rovnala se záda i věci ve stanech a karavanech. Nejvíc práce ale měli mechanici, kteří připravovali kamiony vyrobené v Sedlčanech na druhou část rallye, která účastníky zavede do dun Pusté končiny. Podle pořadatelů by měla být ještě náročnější než doposud zdolané etapy. Pilot Martin Macík má zatím na kontě vyhraný prolog a tři etapy, v celkovém pořadí ho dělí 47 vteřin od bronzové příčky. Všichni členové týmu proto dělali maximum pro to, aby byl jeho kamion Čenda na zlověstné duny skvěle připravený.
19 fotografií

Den volna? Macíkovi ho na Dakaru nedrží. Chystali se na duny

Ostatní sporty
Martin Michek na Dakaru ve dni volna léčil bolavý kotník.
Místo relaxace zodpovědné léčení. Jihočeský motocyklový závodník Martin Michek si totiž během nedělní etapy narazil pravou nohu, kterou během volného dnu na Dakarské rallye léčil. A hlavně ledoval. „Pečuji o nohu, protože se to tolik nezlepšilo. Pořádně ji nenasoukám do boty, mám to šíleně oteklé z obou stran,“ popsal Michek, který zatím drží 14. celkovou příčku. Ve druhé polovině už na závodníky čeká proslulá oblast jménem „Pusté končina,“ kde jsou obrovské duny. „Moc se tam těšíme. Důležité ale bude, aby byl Martinův kotník v lepším stavu,“ dodal Ervín Krajčovič, šéf týmu Orion – Moto Racing Group.

Na Dakaru byl volný den, Jihočech Martin Michek léčil bolavý kotník

Ostatní sporty
Martinovi Macíkovi se s kamionem Čendou na Dakaru daří
Posádka Martina Macíka zdolala na dakarské rallye v rámci šesté etapy písečné duny a do cíle dorazila na třetím místě. O necelé tři minuty za vítězem. V celkovém hodnocení je sedlčanský tým na čtvrté pozici Kamion Čenda dokázal projet všechny nástrahy trati ve skvělém tempu, zvládl na kluzké mokré skále vybrat smyk a na trati potkal i velbloudy. Po dojetí náročné etapy čekal všechny ještě dlouhý přejezd do deštivého Rijádu. Kvůli počasí se mění program i nadcházející dny.

Macík zažil smyk i velbloudy. V dunách si doletěl pro třetí místo

Ostatní sporty
Martinovi Macíkovi se s kamionem Čendou na Dakaru daří
Posádka Martina Macíka zdolala na dakarské rallye v rámci šesté etapy písečné duny a do cíle dorazila na třetím místě. O necelé tři minuty za vítězem. V celkovém hodnocení je sedlčanský tým na čtvrté pozici Kamion Čenda dokázal projet všechny nástrahy trati ve skvělém tempu, zvládl na kluzké mokré skále vybrat smyk a na trati potkal i velbloudy. Po dojetí náročné etapy čekal všechny ještě dlouhý přejezd do deštivého Rijádu. Kvůli počasí se mění program i nadcházející dny.

Macík si v dunách doletěl pro třetí místo, zažil smyk i velbloudy

Ostatní sporty
Libor Podmol v 10. etapě Dakaru 2021
Z nejhoršího je venku, nicméně dlouhá rekonvalescence ho čeká. Motocyklista Libor Podmol utrpěl na Dakaru zlomení hrudního obratle a slavný závod pro něj skončil předčasně. Už v první etapě. Na druhou stranu je ale rád, že je v pořádku. Nyní čeká, až se vyřídí vše potřebné, aby se mohl vrátit do Česka. Sám jezdec přitom přiznal, že už jenom dojet první etapu byl hodně špatný nápad.
3 fotografie

Viděl hvězdičky, lezl po čtyřech. Podmol promluvil o zranění

Ostatní sporty
Obrázky z 1. a 2. etapy.
/FOTOGALERIE/ Tenhle ročník není pro slabé… Pořadatelé nejslavnější dálkové soutěže náročnost pořádně zostřili. Důkazem toho je také druhá etapa v Saudské Arábii, která opět vedla přes velké kamení a duny. „Kdo šlapal, tak si sáhl na dno. Fyzicky jsem úplně vycucaný a nejsem rozhodně sám,“ prohlásil motocyklista Martin Michek, který dojel na 21. místě.
14 fotografií

Nejtěžší Dakar za poslední roky. Drncá a fyzicky vycucává, říkají jezdci Orionu

Ostatní sporty
Roudnická stáj Buggyra v 1. etapě na Dakaru bojovala a dosáhla na zajímavé výsledky.
Roudnická parta jde do boje. První "ostrá" etapa letošního Dakaru přinesla týmu Buggyra ZM Racing po prologu další pozoruhodné výsledky. Jaroslav Valtr starší byl v kategorii kamionů čtvrtý, hned za ním se umístil Martin Šoltys. Jenže z pátého místa se neradoval dlouho, dostal patnáctiminutový trest za projetí kontrolních bodů ve špatném pořadí. Se ctí se s etapou se startem a cílem v bivaku Sea Camp popasovali zástupci Buggyry v kategorii T3 Lehké prototypy. Josef Macháček obsadil 16. pozici, debutantka Aliyyah Koloc byla devětadvacátá. Radovan Kazarka dojel na skvělém třetím místě s Tatrou Puma ve své kategorii Dakar Classic.
5 fotografií

FOTO: Valtr byl v první etapě Dakaru čtvrtý, debutantka Koloc polykala prach

Ostatní sporty
Českokrumlovský čtyřkolkář Zdeněk Tůma se chystá na svůj další Dakar.
Jde o významnou novinku v jeho kategorii. Jezdci na čtyřkolce budou mít na Dakarské rallye povinný elektronický roadbook. V něm dostávají účastníci dálkové soutěže základní informace o trati a hlavně o kontrolních bodech. Doposud je dostávali ve formě kroužkového papírového bloku, na letošním ročníku je však poprvé pro čtyřkolkáře takto klíčová věc elektronická s displejem. „Musíme se s tím sžít, je to něco nového. Hrozbu spatřuji v tom, že pokud udělám kotrmelec a rozbije se mi, tak nevím, kudy pak jet,“ prozradil o novince Jihočech Zdeněk Tůma z týmu BARTH Racing.

Čtyřkolkář Tůma testoval na Dakaru novou navigaci. Hlavně nesmím spadnout, říká

Ostatní sporty
Martin Macík vyrazí na Dakar v nové barevné kombinaci
Pilot Martin Macík míří na jedenáctý Dakar v kariéře, který bude v mnoha ohledech jiný než předchozí. Na trať vyjede v novém kamionu pojmenovaném Čenda. Poprvé společně startovali na Rallye du Maroc a vyhráli. V Saúdské Arábii se ale představí již v oranžové a černé. Navzdory všem změnám zůstává posádka – do kabiny s Macíkem zasednou navigátor František Tomášek a mechanik David Švanda.

Macík v nové kombinaci představil plány pro Dakar

Ostatní sporty
Zdeněk Tůma slaví v cíli Africa Eco Race
Jezdec na čtyřkolce má zdárně za sebou kolem 6000 kilometrů napříč Marokem, Mauretánií a Senegalem. V celkovém pořadí Africa Eco Race skončil Zdeněk Tůma na 21. místě. „Myslím, že se mi podařilo potrápit několik motorkářů. Je to fakt náročná soutěž a kvůli velkému vedru je to těžší než dakarská rallye v Saúdské Arábii,“ říkal v cíli Tůma, který tuto soutěže pojímal jako přípravu na Dakar.
26 fotografií

Africa Eco Race? Těžší než Dakar. Jsem rád, že jsem vůbec dojel, říkal Tůma

Motorismus
Martin Macík musel při čtvrté etapě řešit problémy s pneumatikami
Pilot Martin Macík stále drží po čtyřech závodních dnech na Rallye du Maroc vedoucí pozici před Nizozemcem Keesem Koolenem. Oba závodníci jedou v kamionech od sedlčanských MM Technology. Macíkova posádka současně úspěšně pokračuje v testování limitů nového závodního speciálu pojmenovaného Čenda. Už společně stihli zažít spoustu nečekaných situací.
13 fotografií

Čenda jede kudlu. Macík třikrát měnil pneumatiku, přesto v Maroku vede

Ostatní sporty
Martin Macík vyráží na poslední test před Dakarem
Jakmile byly na čerstvě sestrojeném závodním speciálu pilota Martina Macíka dotaženy poslední šroubky, mechanici kamion naložili na podval a vydali se na cestu směr Agadir. Už 1. října odpoledne tam odstartuje náročný šestidenní závod Rallye du Maroc a posádka týmu Big Shock! Racing v novém závodním voze bude na startu. Martin Macík se těší na první jízdu s Čendou.

Jízda s Čendou začíná! Macík testuje nový kamion na Rallye du Maroc

Ostatní sporty
David Peška
Odmalička hrál hokej a chtěl se stát profesionálním hokejistou, později ho však zaujala audiovizuální tvorba. Pořídil si GoPro a začal stříhat videa z dovolených. V současné době David Peška fotí pro hokejový klub PSG Berani Zlín, fotil na Barum Czech Rally Zlín přímo pro pořadatele.

Mladý fotograf: Dělá hokej i rally, touží se dostat i k NHL

Zlínsko
Společná jízda aut veteránů Jeseníky Trofeo Niké má letos podtitul Andělská jízda pro Karla Lopraise.
Společná jízda aut veteránů Jeseníky Trofeo Niké přitahuje pozornost veřejnosti už 22 let. Letošní ročník má podtitul Andělská jízda pro Karla Lopraise. Byl to nejen šestinásobný vítěz Rallye – Paříž – Dakar, ale také generální ambasador všech předchozích jednadvaceti ročníků podhorské jízdy veteránských vozů Trofeo Niké.
70 fotografií

Jeseníky: Andělská jízda aut veteránů pro Karla Lopraise

Bruntálsko
Mistrovství Evropy v autokrosu 2022 v Přerově. Tomáš Enge
/ROZHOVOR/ Formule 1, 24 hodin Le Mans, dakarská rally a nově i autokros. Tomáš Enge už několikrát dokázal, že jeho závodní um zdaleka není spojený pouze s jeho účastí na třech podnicích F1. Už tak široký záběr motoristických disciplín rozšířil o uplynulém deštivém víkendu v Přerovské rokli, kde se vrhl na rozblácenou trať se speciálem od firmy Marat Engineering. Vyhrál úvodní měřený trénink, na blátě ve finále královské divize SuperBuggy skončil na pěkném osmém místě.
133 fotografií

Od Formule 1 k bugině! Bahenní hardcore, popsal Enge autokrosovou premiéru

Ostatní sporty
Mistrovství Evropy v autokrosu 2022 v Přerově. Tomáš Enge
Formule 1, 24 hodin Le Mans, dakarská rally a nově i autokros. Tomáš Enge už několikrát dokázal, že jeho závodní um zdaleka není spojený pouze s jeho účastí na třech podnicích F1. Už tak široký záběr motoristických disciplín rozšířil o uplynulém deštivém víkendu v Přerovské rokli, kde se vrhl na rozblácenou trať se speciálem od firmy Marat Engineering. Vyhrál úvodní měřený trénink, na blátě ve finále královské divize SuperBuggy skončil na pěkném osmém místě.
133 fotografií

Od formule 1 k bugině. Bahenní hardcore, popsal Enge autokrosovou premiéru

Motorismus
Na sedmnáctý ročník memoriálu Františka Proseckého sen přijelo do Bystřice nad Pernštejnem na čtyři sta veteránů
Na sedmnáctý ročník memoriálu Františka Proseckého sen minulý týden přijelo do Bystřice nad Pernštejnem velké množství veteránů. Zájemci o historická vozidla mohli napočítat na čtyři sta exponátů, z nichž bylo velké množství předválečných. Z dvaačtyřiceti předválečných Tater bylo dokonce jedenáct dvouválcových typů 11, 12 a 13. Nechte na sebe dýchnout atmosféru starých časů v galerii. Děkujeme za fotografie. 
71 fotografií

OBRAZEM: Memoriál v Bystřici: Stovky veteránů, jedenáct dvouválcových Tater

Čtenář reportér
Na sedmnáctý ročník memoriálu Františka Proseckého sen přijelo do Bystřice nad Pernštejnem na čtyři sta veteránů.
Na sedmnáctý ročník memoriálu Františka Proseckého sen minulý týden přijelo do Bystřice nad Pernštejnem velké množství veteránů. Zájemci o historická vozidla mohli napočítat na čtyři sta exponátů, z nichž bylo velké množství předválečných. Z dvaačtyřiceti předválečných Tater bylo dokonce jedenáct dvouválcových typů 11, 12 a 13. Nechte na sebe dýchnout atmosféru starých časů v galerii. Děkujeme za fotografie. 
71 fotografií

Čtyři sta veteránů, jedenáct dvouválcových Tater. To byl memoriál v Bystřici

Čtenář reportér
Libor Podmol
Nastávající ročník Dakarské rallye nebude bez Libora Podmola! Český freestyle motokrosař by se měl účastnit kategorie Original bez asistence. Oznámení o účasti pojal originálně – na dakarském speciálu předvedl na své zahradě trik – Backflip Indian air. „Být sám na Dakaru je výzva a hlavně dobrodružství, které chci zkusit. Bude to podobný adrenalin, jako salto na této motorce přes můj plot. Myslím, že jsem první, co předvedl opravdový freestyle trik na dakarském speciálu,“ dodal s úsměvem Podmol, který se připravuje na další velkou věc – za týden bude mít premiéru jeho nový film Adam a jeho poslední cesta v CineStaru Praha na Andělu.

Podmol oznámil účast na Dakaru. Předvedl trik a čeká ho premiéra filmu

Ostatní sporty
Akce Posedlí Dakarem v Přerově.
Fotbaloví nadšenci jásají. O víkendu startují dvě nejvyšší české soutěže. Kromě toho je na programu také předkolo poháru MOL Cup, v němž se představí několik celků z Olomouckého kraje na vlastním hřišti. Týmy z nižších soutěží pak finišují přípravy posledními duely před ostrým startem. Příznivci motorsportu pak uvítají akci Posedlí Dakarem v Přerovské rokli. Pořádáte sportovní akci a chybí vám ve výčtu? Napište na sport.olomouc@vlmedia.cz
81 fotografií

Kam za sportem: Dakar v Přerově, začíná ligový fotbal či MOL Cup

Ostatní sporty
Kamion Franta se vrací na scénu. Martin Macík s ním pojede Baja Aragon
Už 22. července odstartuje Martin Macík s posádkou Baja Aragon – třídenní rallye, která je tradičně součástí přípravy na Dakar. Tentokrát však překvapil volbou závodního stroje. Na start se totiž postaví v legendárním Frantovi, kamionu značky LIAZ, se kterým dojel legendární závod před čtyřmi lety na pátém místě. Martinův nový speciál pro nadcházející ročník Dakaru právě teď staví mechanici v dílnách.

VIDEO: Legendární vůz se vrací! Macík vyraží na Baja Aragon s liazkou

Ostatní sporty
Šéfkuchař a člen Národního týmu kuchařů a cukrářů ČR Martin Svatek ve čtvrtek 14. července v podvečer připravil pro padesát dětí a jejich vedoucí na letním táboře v Dražičkách na Táborsku žranici, zahanbit se nenechali ani táboroví kuchaři.
Překvapení připravil ve čtvrtek 14. července v podvečer padesáti dětským účastníkům letního tábora v Dražičkách na Táborsku a jejím vedoucím šéfkuchař a člen Národního týmu kuchařů a cukrářů ČR Martin Svatek. V přírodním aranžmá zařízl zauzenou vepřovou kýtu, tradiční závěrečnou žranici táborníkům zpestřil i milým povídáním.
56 fotografií

Šéfkuchař Martin Svatek navštívil letní tábor v Dražičkách. Děti si mlaskaly

Táborsko
Buggyra odjíždí ze Slovenska alespoň s jednou trofejí, a to za teřtí místo v hodnocení týmů. Foto: Buggyra media
To se podle představ nepovedlo. Jezdci roudnické stáje Buggyra ZM Racing museli při dalším podniku evropského šampionátu truckerů na Slovakia Ringu bojovat s větší smůlou. Elitní pilot Adam Lacko letos podruhé odjel z okruhu bez pódia v celkové klasifikaci, ale zůstal na čtvrtém místě průběžného pořadí. Bohužel ani druhý jezdec severočeské party Téo Calvet neskončil na stupních vítězů v Promoter´s Cupu a je nyní třetí v průběžném pořadí.

Těžké zkoušky. Slovenská mise se podobala Dakaru, Buggyra si na ní vybrala smůlu

Ostatní sporty
Martin Macík se pilně připravuje na další Dakar
Podle ředitele Dakaru Davida Castery bude nadcházející ročník legendárního dálkového závodu oproti předchozím pořádaným v Saudské Arábii drsnější a delší. Trať by jezdce měla zavést do zlověstných dun Pusté končiny. Pilot týmu Big Shock! Racing Martin Macík okomentoval zveřejněné novinky a popsal, jak bude vypadat jeho nový kamion pro Dakar 2023. Vysvětlil, proč se před Dakarem rozhodl trénovat ve Frantovi – oblíbené liazce. A prozradil také, kdo bude závodit v Karlovi – kamionu, ve kterém absolvoval poslední tři dakarské ročníky.

Podoba Dakaru 2023 se rýsuje. Macík přišel se zajímavou strategií

Ostatní sporty