ŠTÍTEK: Dakar

Kamion Martina Macíka během Dakaru 2021.
Devět let čekal na svůj premiérový dakarský etapový vavřín. Teď slaví už druhý během dvou dnů. Poté, co Martin Macík zvítězil na Dakaru 2021 v úterní etapě s pořadovým číslem devět, ovládl i tu následující desátou. „Byl to fičák,“ hlásil bezprostředně po dojetí do cíle sedlčanský závodník, který v celkovém pořadí soutěže zůstává na páté pozici.

Skvělý Macík! Podruhé za sebou ovládl etapu, soupeře porazil i bez předního skla

Ostatní sporty
Libor Podmol během úterní deváté etapy Dakaru 2021
/FOTOGALERIE/ Má za sebou asi nejtěžším den Dakaru. Libor Podmol ale předvedl skvělý výkon. V etapě číslo devět, jejíž měřená část činila 465 kilometrů, dojel třicátý. Přestože na trati opět bojoval s namoženými šlachami v rukách. „Když jsem se ráno probudil, cítil jsem se jako Střihoruký Edward. Nemohl jsem hýbat prsty. Dnes mě to hodně limitovalo, protože ta trať byla převážně kamenitá a nedalo se nikde moc pustit řídítka a odpočinout si,“ uvedl šéf Podmol Dakar Teamu.
3 fotografie

Podmol v úterý uzavřel TOP 30. Cítil jsem se jako Střihoruký Edward, řekl v cíli

Ostatní sporty
Sedlčanská posádka Martina Macíka má za sebou úvodní prolog Dakaru 2021.
Pocity radosti a štěstí, které na Dakaru dosud nepoznali, zažili v úterní etapě s pořadovým číslem devět členové sedlčanského týmu Big Shock! Racing. Jejich kamion s posádkou Martin Macík, František Tomášek a David Švanda se dočkal premiérového etapového vítězství v nejslavnějším motoristickém závodě světa. „Konečně první vítězství v etapě. Trvalo to devět let,“ zářil v cíli Martin Macík. „Za celý tým také děkujeme všem fanouškům, kteří nám drží palce a partnerům, kteří nás podporují,“ doplnil svého syna šéf týmu Martin Macík starší.

Čekání je u konce. Tým Big Shock! Racing slaví na Dakaru historický úspěch

Ostatní sporty
Petr Vesecký je dvorním mechanikem Libora Podmola.
/FOTOGALERIE/ S Liborem Podmolem spolupracuje od roku 2010. Petr Vesecký je jeho dvorním mechanikem, zažil s ním v rámci jeho kariéry opravdu mnoho – epické výhry v mistrovství světa či na X-Games, ale také pády a zranění. Dakarská rallye je ale něco úplně jiného. Doslova! „Byli jsme zvyklí z freestyle motokrosu na nejmodernější arény a afterparty, Dakar je odlišný svět. Nepředstavitelně těžký! Přeju si už jediné – dostat se do cíle,“ prohlásil zkušený mechanik Podmol Dakar Teamu.
3 fotografie

Libor je bojovník, chce do cíle i přes bolest, tvrdí Podmolův mechanik Vesecký

Ostatní sporty
Ford týmu Offroadsport na Dakaru 2021.
Dřevohostický automobilový závodník Miroslav Zapletal po nedojetí páté etapy dakarské rallye dal do kupy svůj Ford a využil jedinečného žolíka od pořadatelů slavného závodu. Ten mu tak umožnil start do nedělní maratonské etapy a dal druhou šanci dorazit do cíle.  

Druhá šance. Zapletal na Dakaru jede dál

Ostatní sporty
Petr Vesecký.
S Liborem Podmolem spolupracuje od roku 2010. Petr Vesecký je jeho dvorním mechanikem, zažil s ním opravdu mnoho – výhry v mistrovství světa či na X-Games, ale také pády a zranění. Dakarská rallye je něco úplně jiného. Doslova. „Byli jsme zvyklí z freestyle motokrosu na nejmodernější arény a afterparty, Dakar je odlišný svět. Nepředstavitelně těžký. Přeju si už jediné – dostat se do cíle,“ prohlásil zkušený mechanik Podmol Dakar Teamu.

Podmolův mechanik: Libor je bojovník, chce do cíle Dakaru i přes bolest

Motorismus
Martin Macík projíždí se svým kamionem saúdskoarabskými dunami.
Po dni volna se znovu rozjela dakarská karavana. A pěkně zostra. Sedlčanská posádka kamionu Martina Macíka by o tom mohla vyprávět. Už zhruba po prvním půl kilometru etapy, dlouhé 453 závodních kilometrů, totiž musela nečekaně vyskočit z kamionu a vyměnit spojovačku, tyč propojující kola a řízení, která se ohnula po jednom ze skoků přes dunu. Následky? Konečná ztráta necelých čtyřiceti minut a propad na páté místo celkového pořadí.

Zase ta prokletá Macíkova spojovačka... Zbytek Dakaru slibuje velký český souboj

Ostatní sporty
Libor Podmol během první části maratonské etapy na Dakru 2021.
/FOTOGALERIE/ Elitní světový freestyle motokrosař si na Dakarské rallye připsal svůj nejlepší výsledek. V nedělní maratonské etapě dojel Libor Podmol na 29. místě, na nejrychlejší jezdce ztratil 46 minut. A to hlavní – pomalu mu přestávají bolet jeho namožené šlachy na rukou. „Vzbudil jsem se a nebyly už skoro vůbec nateklé. S první top třicítkou jsem velmi spokojený,“ prohlásil šéf týmu Podmol Dakar Team, který je v celkovém pořadí je 42. příčce. V noci z neděle na pondělí přespával Podmol společně s dalšími jezdci v jedné větší hale.
3 fotografie

Podmol dostal v neděli povolený doping. Dělal jsem, že hraji na piano, říká

Ostatní sporty
Den volna na Dakaru 2021 z pohledu sedlčanského týmu Big Shock Racing
/FOTOGALERIE/ Dakarská karavana se zastavila. Stoje zaparkovaly nedaleko saúdskoarabského města Ha´il. A závodní posádky si mohly užít zasloužený den relativního volna. Hlavní slovo totiž měli tentokrát ostatní členové týmu v čele mechaniky. Jinak tomu nebylo ani v bivaku sedlčanského týmu Big Shock! Racing, kde se usilovně pracovalo na závodním kamionu Martina Macíka, aby byl co nejlépe připraven pro druhou polovinu závodu, která odstartuje pořádně zostra – nedělní první částí maratonské etapy.
3 fotografie

Sobota na Dakaru: Slovo měli mechanici, stroj i Macík připraveni na maraton

Ostatní sporty
Libor Podmol na Dakaru 2021.
Takové martyrium patrně nečekal. Libor Podmol už během letošního Dakaru několikrát spadl, shořelo mu čerpadlo, urval si navigační panel a nyní musí řešit další zdravotní komplikace. Po probuzení do volného dne mistr světa ve freestyle motokrosu zjistil, že ho hodně bolí ruka. „Vzbudil jsem se ve čtyři hodiny ráno a nemohl otevřít pet láhev. Mám velký zánět šlach. Moc mě to mrzí. Mažu to různými mastmi, používám magnetickou terapii a dělám si masáže,“ popisoval Podmol. Před nedělní maratonskou etapou ale dává fanouškům jasný vzkaz: „Chci rozhodně dojet do cíle!“

Předčasný konec dobrodružství? Ne! Podmol se zdravotním potížím nechce vzdát

Ostatní sporty
Libor Podmol.
Každý, kdo na motorce dokončil Dakar, má u mě obrovský respekt. Tuhle větu prohlásil Libor Podmol po dojezdu 6. etapy slavné rallye, v níž obsadil 38. místo. „Bylo to opět super náročné. Speciálka se jela skoro celá na písku, což je vysilující. S motorkou je v něm potřeba hodně pracovat,“ líčil.

Vyčerpávající Dakar. Na volný den se těším, přiznal Podmol

Motorismus
Kamion Martina Macíka během Dakaru 2021.
Dakar 2021 je v polovině! A Martin Macík může být s dosavadním výkonem navýsost spokojen. Přestože po páteční šesté etapě se v celkovém hodnocení o jednu příčku propadl, stále se drží na vynikajícím čtvrtém místě. Ve druhé polovině slavného závodu tak bude útočit na vylepšení osobního maxima, kterým je dosud páté místo z ročníků 2018 a 2020.

Macík dál sahá po svém dakarském maximu. Do druhé půlky půjde ze čtvrtého místa

Ostatní sporty
Libor Podmol.
Říká se, že není důležité, jestli je zážitek pozitivní, hlavně když je silný. Libor Podmol si takových nezapomenutelných příhod „vychutnal“ v 5. etapě Dakaru hned několik. „Bloudil jsem, třikrát jsem spadl, třikrát mi vyletěl airbag, přišel jsem o zadní brzdu a vyhodil si žebro. Ale udělalo mi radost, že jsem pomohl dojet zraněnému soupeři,“ popsal nováček na slavné rallye, který do cíle dojel na 51. místě se ztrátou dvou hodin. Průběžně figuruje na 45. příčce.

Podmolovy čtvrteční zážitky: Tři pády, vyhozené žebro a záchrana soupeře

Motorismus
Libor Podmol v etapě číslo pět na Dakaru 2021.
Říká se, že není důležité, jestli je zážitek pozitivní, hlavně když je silný. Libor Podmol si takových nezapomenutelných příhod „vychutnal“ v 5. etapě Dakaru hned několik. „Bloudil jsem, třikrát jsem spadl, třikrát mi vyletěl airbag, přišel jsem o zadní brzdu a vyhodil si žebro. Ale udělalo mi radost, že jsem pomohl dojet zraněnému soupeři,“ popsal nováček na slavné rallye, který do cíle dojel na 51. místě se ztrátou dvou hodin. Průběžně je zatím na 45. příčce.
3 fotografie

Podmol si zase užil: Tři pády, vyhozené žebro a záchrana soupeře

Ostatní sporty
Libor Podmol zajel ve čtvrté etapě Dakaru své dosavadní maximum.
/FOTOGALERIE/ Motocyklista Libor Podmol dosáhl ve 4. etapě Dakaru zatím nejlepšího výsledku. Nováček na slavné rallye dojel nejdelší trasu letošního ročníku na 36. místě se ztrátou 32 minut na vítězného Španěla Barredu Borta. „Byla to hrozná palba. Písek v dunách byl dobrý, ale pak byly na trati na pistách takový nepříjemný šutry, které navíc často nebyly dobře vidět,“ prohlásil závodník žijící v Benešově, který je v průběžném pořadí osmačtyřicátý. „Zaslechl jsem, že tovární týmy si chtějí jít stěžovat organizátorům na moc nebezpečnou a rychlou trať.“
3 fotografie

Je to palba, říká Podmol o Dakaru. Ve čtvrté etapě zajel své dosavadní maximum

Ostatní sporty
Martin Michek.
Motocyklista Martin Michek si i ve 4. etapě Dakaru udržel vysoký standard. Po 813 kilometrech, z nichž bylo 337 měřených, dojel jezdec týmu ORION – Moto Racing Group do cíle na 19. místě. Největší manko nabral v závěru, ale nad ním tentokrát s úlevou mávl rukou. „V rychlosti 120 km/h jsem narazil do velkého kamene a letěl asi třicet metrů. Ustál jsem to jen absolutním zázrakem, ale odnesla to motorka. Posledních sto kilometrů jsem jel bez zadní brzdy,“ uvedl Michek. Jeho týmový kolega Milan Engel obsadil 28. příčku.

Michek ustál na Dakaru třicetimetrový let. Byla to krizovka, přiznal

Ostatní sporty
LIbor Podmol na Dakaru 2021.
/FOTOGALERIE/ Motocyklista Libor Podmol si šel ve třetí etapě Dakaru jistě za svým. Jeho cílem bylo poskočit v pořadí před pomalejší závodníky, což se povedlo – dojel na 43. místě. „Konečně to byla etapa bez větších problémů. Nespadl jsem a neměl žádné technické potíže. A ani jsem moc nebloudil,“ těšilo muže, který je průběžně na 48. příčce. „Jsem rád, že jsem postoupil dopředu. Není totiž vůbec lehké tady kohokoliv předjet,“ pokračoval nováček v dakarské společnosti.
3 fotografie

Podmol splnil ve třetí etapě Dakaru cíl: poskočil v pořadí a neměl žádný problém

Ostatní sporty
Libor Podmol.
Motocyklista Libor Podmol si šel ve třetí etapě Dakaru jistě za svým. Jeho cílem bylo poskočit v pořadí před pomalejší závodníky, což se povedlo – dojel na 43. místě. „Konečně to byla etapa bez větších problémů. Nespadl jsem a neměl žádné technické potíže. A ani jsem moc nebloudil,“ těšilo rodáka z Ostravy, který figuruje průběžně na 48. příčce. „Jsem rád, že jsem postoupil dopředu. Není totiž vůbec lehké tady kohokoliv předjet,“ uvedl bývalý mistr světa ve freestyle motokrosu.

Podmol splnil ve třetí etapě Dakaru cíl. Vyhnul se problémům a poskočil v pořadí

Motorismus
Kamion Martina Macíka během Dakaru 2021.
/FOTOGALERIE/ Slovy minuta a dvaačtyřicet vteřin. Tak málo dělilo Martina Macíka a jeho posádku od vítězství v úterní třetí etapě letošního Dakaru. Trať, která vedla kolem Vadí d-Davásiru a čítala 403 závodních kilometrů, nakonec dokončil ve čtvrtém nejrychlejším čase a stejná příčka mu nadále patří i v celkovém hodnocení soutěže kamionů.
4 fotografie

Útok na etapový vavřín Macíkovi těsně nevyšel. I tak zatím jede nejlepší Dakar

Ostatní sporty
Jezdci Jantar Teamu dokončili třetí etapu na Dakaru.
Oba závodníci Jantar Teamu David Pabiška a Rudolf Lhotský úspěšně dokončili třetí etapu na letošním Dakaru, která se uskutečnila především v písku a písečných dunách poblíž Wadi Ad-Dawasiru a byla plná rychlých pasáží. Etapa měřila 629 kilometrů, z nichž 403 se jelo v závodním tempu.

Jezdci Jantar Teamu mají za sebou 3. etapu na Dakaru

Ostatní sporty
Libor Podmol během druhé etapy Dakaru 2021.
/FOTOGALERIE/ Další trable. Dakarský nováček Libor Podmol, který po pádech v prologu a první etapě, kdy utrpěl i lehčí otřes mozku, měl problémy i v druhém dějství slavné rallye. Zabrzdilo ho vyhořelé čerpadlo a do cíle dojel na 61. místě s téměř dvouhodinovou ztrátou. „Sice jsem tentokrát nehodil tlamu, ale bohužel mě potkal technický problém, který se moc nestává. Abych vůbec mohl pokračovat, musel jsem pomocí hadičky a pet láhve přečerpat benzín do funkční nádrže,“ popsal své trampoty.
3 fotografie

Horké chvilky neberou konce. Podmola zachránila na Dakaru nalezená pet lahev

Ostatní sporty
Libor Podmol.
Další trable. Dakarský nováček Libor Podmol, který utrpěl v první etapě po pádu lehčí otřes mozku, měl problémy i v druhém dějství slavné rallye. Zabrzdilo ho vyhořelé čerpadlo a do cíle dojel na 61. místě s téměř dvouhodinovou ztrátou. „Sice jsem tentokrát nehodil tlamu, ale bohužel mě potkal technický problém, který se moc nestává. Abych vůbec mohl pokračovat, musel jsem pomocí hadičky a pet láhve přečerpat benzín do funkční nádrže,“ popsal své trampoty šéf týmu Podmol Dakar Team.

Podmol absolvoval etapu po otřesu mozku. Navíc mu shořelo čerpadlo

Motorismus
Posádka sedlčanského kamionu Big Shock! Racing týmu Martina Macíka mladšího během testovacího shake downu před startem Dakaru 2021.
Dva Kamazy, jeden Maz a pak už černožlutý speciál týmu Big Shock! Racing pilotovaný Martinem Macíkem. Tak vypadá po pondělní druhé etapě průběžné pořadí Dakaru 2021 v kategorii kamionů. Sedlčanský závodník se v ní znovu ukázal ve skvělém světle, dokončil ji opět v pátém nejrychlejším čase a v průběžném pořadí povyskočil o jednu příčku. „Víme, že můžeme být ještě rychlejší. Zatím nechceme trojčit,“ nechal se v cíli slyšet Macík.

Macík na Dakaru dál prohání východní giganty. Celkově už je čtvrtý

Ostatní sporty
Libor Podmol během Dakaru 2021.
Pád, poničená motorka, naražené tělo… Přesto se Libor Podmol na Dakarské rallye nevzdává! Úspěšný freestyle motokrosař má za sebou první etapu. Tu nejprve začal velmi dobře, když dokázal předjet několik soupeřů. Jenže poté ho přibrzdil pád. „Na 205 kilometru jsem ve vysoké rychlosti musel přeskočit dvě díry, schválně jsem přidal plyn. Ale nevšiml jsem si, že za nimi se nacházel pískem zavátý šutr. Skočil jsem na něj a letěl saltem přes řídítka,“ popisoval incident šéf Podmol Dakar Teamu, který dojel na 46. místě. Jeho Husqvarna se musí opravit, do druhé etapy by měl Podmol odstartovat.

Výborně rozjetou etapu zhatil pád. Podmol na Dakaru i přes komplikace bojuje dál

Ostatní sporty