ŠTÍTEK: Dakar

Stříbrní. Posádka zprava: David Švanda, František Tomášek a Martin Macík mladší dojela v Polsku druhá.
V neděli všechny tři české kamiony, sestrojené na základě vývoje Martina Macíka staršího v sedlčanských dílnách Big Shock! Racing týmu, šťastně dorazily do cíle Baja Poland. Ačkoliv deštivé počasí polskou trať změnilo v blátivé koryto s úseky, v nichž bylo vody po pás, české kamiony si zasloužily respekt. Potvrdily, že dovedou být hodně rychlé a neztratí se ani v silné konkurenci osobních vozů.

Polský souboj sedlčanských kamionů: Macíka porazil Valtr

Ostatní sporty
Test formy. Martin Macík ještě před prvním závodem Baja Poland otestoval formu svého speciálu.
/FOTOGALERIE/ Dakarský tým Big Shock! Racing startuje do prvního ostrého závodu letošní sezóny. Baja Poland, na kterou se fanoušci motorsportu dlouho těšili, už 4. září vyšle závodníky na offroadovou trať vedoucí vojenským prostorem nedaleko Štětína. Závod bude o to zajímavější, že se na trati potkají hned tři české kamiony, které byly sestrojeny v sedlčanských týmových dílnách
2 fotografie

Macík letos poprvé na startu. V Polsku ho čeká boj s vlastní konkurencí

Ostatní sporty
Herec Pavel Nový natáčel pro projekt Jedu s dobou.
Populární herec Pavel Nový natáčel ve středu na výcvikových plochách polygonu edukativní spoty pro projekt Jedu s dobou, jemuž propůjčil svou tvář. Stále aktivní řidič a bývalý závodní jezdec oslaví 5. září 72. narozeniny. Za volantem radí svým vrstevníkům, jak se správně rozjíždět do kopce, jak z něj sjíždět, nebo jak efektivně využívat moderní asistenční systémy v současných automobilech.

Herec Pavel Nový natáčel pro projekt Jedu s dobou

Čtenář reportér
Libor Podmol vyhrál v rámci dálkové rallye v Řecku etapu.
Úspěšný freestyle motokrosař Libor Podmol má za sebou první dálkovou rallye. A premiéra v Řecku se více než vydařila! V konkurenci skoro padesáti jezdců skončil nováček dálkových soutěží na skvělém třetím místě. V poslední sobotní etapě zajel osmý nejrychlejší čas. „Jsem nadšený. Zjistil jsem, že špička Evropy jede v tempu, které bych časem zvládl. U rallye jezdců jsem si vydobyl respekt,“ těšilo Podmola, jezdce z týmu Orion Moto Racing Group. Soutěž ovládl Polák Maciek Giemza, druhý byl Milan Engel.

Podmol skončil při své premiéře celkově třetí. Vydobyl jsem si respekt, řekl

Ostatní sporty
Libor Podmol vyhrál v rámci dálkové rallye v Řecku etapu.
/FOTOGALERIE/ Senzace! Libor Podmol dál ohromuje svět motorek. Při své premiérové rallye v Řecku vyhrál šestou etapu o jednu vteřinu před týmovým kolegou Milanem Engelem. Před sobotním závěrečným dějstvím drží bývalý úspěšný freestyle motokrosař pomyslnou bronzovou příčku. Vede Polák Macieka Giemza. „Jsem ohromně spokojený. Tohle jsem fakt nečekal,“ prohlásil Podmol, jezdec stáje Orion Moto Racing Group.
2 fotografie

Fantastický Podmol vyhrál v Řecku etapu! Připadám si jako v počítačové hře, říká

Ostatní sporty
Libor Podmol.
Senzace! Libor Podmol dál ohromuje svět motorek. Při své premiérové rallye v Řecku vyhrál šestou etapu o jednu vteřinu před týmovým kolegou Milanem Engelem. Před závěrečným dějstvím drží bývalý úspěšný freestyle motokrosař pomyslnou bronzovou příčku, Engel je dokonce stříbrný. Vede Polák Macieka Giemza. „Jsem spokojený. Tohle jsem fakt nečekal,“ prohlásil Podmol, jezdec stáje Orion Moto Racing Group.

Podmol vyhrál šestou etapu Řecké rallye. Připadám si jako v počítačové hře, líčí

Motorismus
Libor Podmol během 3. etapy dálkové rallye v Řecku.
/FOTOGALERIE/ Liboru Podmolovi se v jeho premiérové rallye daří. Úspěšný freestyle motokrosař připravující se na slavný Dakar skončil ve 3. etapě v Řecku senzačně druhý. „Považuji to za velký úspěch. Nikdo tady nečekal, že by freestyler mohl jezdit takhle rychle. Ani já ne,“ prohlásil jezdec týmu Orion Moto Racing Group, který je průběžně na pátém místě.
4 fotografie

Freestyler v Řecku překvapuje! Podmol byl v úterní etapě druhý nejrychlejší

Ostatní sporty
David Křípal (vlevo) s pilotem Tomášem Ouředníčkem.
Třikrát se postavil na start nejslavnějšího dálkového závodu v rallye a jako navigátor po boku Tomáše Ouředníčka také třikrát Dakar dokončil. Třebíčský kopilot David Křípal se svým parťákem chystají na čtvrté společné vystoupení, to ale komplikuje současná situace. Nyní netrpělivě vyhlíží dobu, kdy se znovu začne závodit. „Doba koronaviru zasáhla nás všechny, od přípravy na Maroko máme stopku,“ připomíná držitel tří beduínů za dokončení Dakaru.

Třebíčský navigátor Křípal: Tratě v Saúdské Arábii mají ohromný potenciál

Ostatní sporty
ÚSPĚŠNÝ TÝM. S Tomášem si snad ve všech ohledech skvěle rozumíme. To je hodně důležité, protože v těžkých soutěžích dochází k velkému množství stresových situací. Když se můžeme po tom všem zasmát, tak je to fajn.
Mít možnost se na někoho spolehnout, je v životě velmi důležité. V životě závodníka Dakaru to pak platí dvojnásobně. Když jezdec z Velkého Meziříčí Tomáš Ouředníček hledal navigátora, tak měl velké štěstí. Do svého týmu si vzal Davida Křípala z Třebíče a spolu vytvořili dobře fungující dvojici, oba se na sebe můžou spolehnout. Výsledek je jasně vidět. Třikrát v řadě dokončili Dakar, nejprestižnější dálkovou soutěž v rallye. Dvakrát se tak stalo ještě na jihoamerickém kontinentu, letos v lednu pak v Saúdské Arábii. Ve sbírce tak mají tři uznávané „Beduíny“.

Život navigátora Davida Křípala z Třebíče zcela vyplnily motory

Zprávy z Česka
Do loketského amfiteátru zavítá v sobotu mimo jiné i dakarský jezdec Milan Engel.
Setkání s jezdci a účastníky Dakar Rallye v zastoupení motorek, SSV a doprovodných automobilů, interaktivní přednáška, pohled do zákulisí závodu, představení techniky, způsobu navigace a života v bivaku.

Tip na sobotu 20. června: Z Dakaru do Lokte

Volný čas
Dvojčata Aliyyah (vlevo) a Yasmeen Kolocovy.
/ROZHOVOR+VIDEO/ Své dcery vedl k tenisu, viděl v nich nové sestry Williamsovy, dvojčata Plíškovy. Jenomže slibně se rozvíjející kariéry Aliyyah a Yasmeen Koloc se nakonec stočily úplně jiným směrem. Dvojčata několikanásobného evropského šampiona v závodech tahačů Martina Koloce se přeorientovala od tenisu k motorismu. Letos šestnáctileté slečny tak začaly kráčet v šlépějích otce, který se pohybuje v motorismu už třicet let.
9 fotografií

Všem by se líbilo mít v závodním týmu rychlou holku, říká otec dvojčat Koloc

Motorismus
Dvojčata Aliyyah (vlevo) a Yasmeen Kolocovy.
/ROZHOVOR+VIDEO/ Své dcery vedl k tenisu, viděl v nich nové sestry Williamsovy, dvojčata Plíškovy. Jenomže slibně se rozvíjející kariéry Aliyyah a Yasmeen Koloc se nakonec stočily úplně jiným směrem. Dvojčata několikanásobného evropského šampiona v závodech tahačů Martina Koloce se přeorientovala od tenisu k motorismu. Letos šestnáctileté slečny tak začaly kráčet v šlépějích otce, který se pohybuje v motorismu už třicet let.
9 fotografií

Všem by se líbilo mít v závodním týmu rychlou holku, říká otec dvojčat Koloc

Ostatní sporty
Dakarská závodnice na čtyřkolkách Olga Roučková trénovala s týmem Olympia Spartan Training Kutná Hora.
Úspěšná česká motorsportová závodnice Olga Roučková (35) zavítala ve čtvrtek na kutnohorskou Olympii mezi tamní spartany. První Češka v cíli Dakaru, a navíc třetí žena na čtyřkolkách v roce 2018 považuje za největší úspěch vítězství na mistrovství Evropy mezi muži na čtyřkolkách. Nyní si zpestřuje přípravu překážkovými závody.

Dakarská závodnice Olga Roučková trénovala se spartany z Olympie

Ostatní sporty
Ze zahájení výstavy Motocykly s vůní dálek.
/FOTOGALERIE/ Jawa muzeum v Rabakově jistě neuniklo pozornosti našich čtenářů. Pro letošní sezonu bylo rozšířeno o čtvrtý návštěvnický okruh. Majitelé muzea se dohodli s Jaroslavem Šímou, známým motocyklovým novinářem, fotografem, cestovatelem a dobrodruhem, který v loňském roce oslavil 1 500 000 km v sedlech mnoha motocyklů, a ten velice rád souhlasil s vystavením nejdůležitějších motocyklů svého života, se kterými navštívil čtyři kontinenty a najel naprostou většinu ze svých rekordních kilometrů.
27 fotografií

Motocykly s vůní dálek

Čtenář reportér
Parní lokomotiva 354.195 "Všudybylka".
/FOTOGALERIE/ Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka už o tomto víkendu zatopí pod kotlem téměř sto let staré parní lokomotivy přezdívané „Všudybylka“. Návštěvníci si tak budou moci zpestřit zážitek z návštěvy muzea svezením ve vyhlídkových vozech tažených parní lokomotivou.
72 fotografií

V Lužné zatopí v kotli stoleté lokomotivy

Rakovnicko
Pilot Buggyry Adam Lacko (vlevo) a konstruktér týmu David Vršecký.
Truckeři musí květnový start evropského šampionátu odložit. Poslední změnou je přeložení premiérového závodu v Misanu. Místo 23. – 24. května se bude na okruhu na pobřeží Jadranu závodit 14. – 15. listopadu. Další důležitá zpráva zní: i přes současnou koronavirovou krizi zůstane počet podniků ME tahačů s velkou pravděpodobností 2020 zachován. Na mosteckém okruhu by se mělo závodit poslední srpnový víkend.  

Truckeři mají odklad. Začínat v Itálii? To mi přišlo divné, přiznal Vršecký

Ostatní sporty
Závodník Martin Macík.
/ROZHOVOR/ Situace způsobená virem Covid-19 se ho dotýká z mnoha úhlů. Nejen jako občana samotného, nýbrž i jako sportovce či podnikatele. Přesto se Martin Macík junior snaží brát vše s nadhledem, ale zároveň patřičnou opatrností. „Nejdůležitější je teď zdraví. Musíme být všichni ohleduplní. To si bohužel stále ještě spousta lidí neuvědomuje,“ podotkl třicetiletý automobilový závodník, který se vyjádřil i o případném ohrožení Dakaru 2021.

Macík volá po ohleduplnosti. Spousta lidí si to neuvědomuje, říká

Ostatní sporty
Závodník Martin Macík.
/ROZHOVOR/ Situace způsobená virem Covid-19 se ho dotýká z mnoha úhlů. Nejen jako občana samotného, nýbrž i jako sportovce či podnikatele. Přesto se Martin Macík junior snaží brát vše s nadhledem, ale zároveň patřičnou opatrností. „Nejdůležitější je teď zdraví. Musíme být všichni ohleduplní. To si bohužel stále ještě spousta lidí neuvědomuje,“ podottkl jednatřicetiletý automobilový závodník, který se vyjádřil i o případném ohrožení Dakaru 2021.

Macík volá po ohleduplnosti. Spousta lidí si to neuvědomuje, říká

Ostatní sporty
Závodník Martin Macík.
/ROZHOVOR/ Situace způsobená virem Covid-19 se ho dotýká z mnoha úhlů. Nejen jako občana samotného, nýbrž i jako sportovce či podnikatele. Přesto se Martin Macík junior snaží brát vše s nadhledem, ale zároveň patřičnou opatrností. „Nejdůležitější je teď zdraví. Musíme být všichni ohleduplní. To si bohužel stále ještě spousta lidí neuvědomuje,“ podottkl jednatřicetiletý automobilový závodník, který se vyjádřil i o případném ohrožení Dakaru 2021.

Macík volá po ohleduplnosti. Spousta lidí si to neuvědomuje, říká

Ostatní sporty