ŠTÍTEK: Dárfúr

Ilustrační foto.
Chartúm/Praha/Brusel - Soud v súdánské metropoli Chartúmu tento týden vyslechl obhajobu českého občana Petra Jaška, který v této africké zemi čelí obvinění z protistátní činnosti a dalších zločinů. Přizvaní svědci uvedli, že Jašek pouze předal šek na léčbu zraněného studenta Alího Umara a nesnažil se financovat rebelská hnutí, jak tvrdí obžaloba. Konečný verdikt by měl padnout 23. ledna. Ve středu o tom informoval mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského, který se v případu angažuje.

Súdánský soud vyslechl obhajobu vězněného Čecha Petra Jaška

Svět
Ilustrační foto.
Chartúm/Praha - Dnešní soudní stání v Chartúmu s českým misionářem Petrem Jaškem přišli sledovat i zástupci ambasády Evropské unie. Sdělila to česká velvyslankyně v Káhiře Veronika Kuchyňová Šmigolová, jejíž úřad má působnost také pro Súdán. Jašek čelí v africké zemi obvinění z protistátní činnosti a v minulosti se jej zastal Evropský parlament.

K soudu s Čechem v Súdánu přišli i zástupci ambasády EU

Svět
Ilustrační foto.
Chartúm – Súdánská armáda letos nejméně ve 30 případech použila chemické zbraně v oblasti Dárfúru. Na následky užití těchto zbraní zemřelo až 250 lidí. Dnes z toho vládu v Chartúmu obvinila mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Mluvčí súdánské armády zprávu označil za chybnou.

Amnesty International: Súdán použil v Dárfúru chemické zbraně

Svět
 Vedoucí vyjednávač, bývalý jihoafrický prezident Thabo Mbeki.
Addis Abeba – Súdánská vláda a zástupci dvou povstaleckých skupin zahájili jednání o ukončení mnohaletého konfliktu v Dárfúru. Rozhovory zprostředkované Africkou unií začaly v neděli večer v etiopské metropoli Addis Abebě. Vedoucí vyjednávač, bývalý jihoafrický prezident Thabo Mbeki, vyzval obě strany k okamžitému zastavení bojů.

Súdánská vláda jedná s povstalci o ukončení konfliktu v Dárfúru

Svět
Ilustrační foto
Chartúm – Více než sto lidí zahynulo ve zříceném dole na zlato v súdánském Dárfúru. Nejnovější bilanci dnes zveřejnily místní úřady. Mezi oběťmi je podle agentury AFP i devět záchranářů, kteří se snažili horníky vyprostit. Ilegální důl v Jebel Amir leží v severní části Dárfúru, který byl letos kvůli sporům o doly dějištěm bojů mezi dvěma kmeny.

Zasypaný zlatý důl v súdánském Dárfúru pohřbil nejméně sto lidí

Svět
Ilustrační foto
Chartúm – Sup vybavený navigačním systémem GPS a zařízením pro přenos snímků přes satelit byl chycen v Súdánu. S odvoláním na izraelská média o tom informoval britský list The Daily Telegraph. Mrchožrout prý měl na končetině štítek s nápisy „Hebrejská univerzita, Jeruzalém" a „Izraelská služba pro přírodu". Súdánští činitelé údajně dospěli k závěru, že opeřenec byl tajný agent na špionážní misi ve službách Izraele.

V Súdánu chytli supa, údajně prováděl špionáž pro Izrael

Svět
Mia Farrow
New York – Vyslankyně dobré vůle UNICEF a americká herečka Mia Farrowová přerušila po necelých čtrnácti dnech ze zdravotních důvodů hladovku, již držela v solidaritě s lidmi ze súdánského Dárfúru. Štafetu po ní ale převezme britský miliardář Richard Branson.

Herečka Farrowová skončila hladovku za Dárfúr

Svět
Mia Farrow
Los Angeles - Americká herečka Mia Farrowová, která je vyslankyní dobré vůle UNICEF, bude od příštího týdne držet hladovku jako projev solidarity s lidmi v súdánském Dárfúru. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Mia Farrowová bude držet hladovku kvůli Dárfúru

Svět
Písničková smršť. Po letech snahy překročit vlastní stín Levellers opět postaru šlápli na plyn.
Praha - Věční rockoví nomádi Levellers nabrali někde po cestě do svého karavanu Múzu a čerstvou dávku energie. Už zase roztáčejí pekelně ostré rytmy, sázejí do uší zpěvné refrény a v politických textech míří přímo na komoru „prohnilé společnosti“.

Levellers jsou na novém albu nakažliví jako cholera

Hudba
Na ilustračním snímku jsou sirotci z válkou zmítaného Darfúru.
New York – Mírová mise OSN vzápadosúdánském Dárfúru byla vnoci ze čtvrtka na pátek na poslední chvíli prodloužena o další rok. Pomoci tentokrát mají i Češi.

OSN obnovuje mírovou misi v Dárfúru

Svět
Ivan Hoffman
Britská BBC dnes odvysílá dokument, ve kterém slibuje přinést důkazy o čínském podílu na masakrech v Dárfúru. 300 000 lidí mělo být zabito hlavně čínskými zbraněmi, které proudili do Súdánu navzdory zbrojnímu embargu.
0 fotografií

Vzájemné usvědčování

Hoffmanův deník
Vrtulník Mi-24 v Dárfúru
Brusel - Na pátečním jednání armádních důstojníků NATO v Bruselu byl schválen návrh na vyslání evropských mírových sil do Čadu a Středoafrické republiky. Kontingent o počtu 3 500 vojáků by měl poskytnout ochranu prchajícímu civilnímu obyvatelstvu ze západosúdánské provincie Dárfúr.

Armáda schválila vyslání evropských mírových sil do Čadu

Svět
Ilustrační foto
Název dua Mattafix je zkomoleninou fráze matter fixed – žádný problém, kterou zpěvák dua Marlon Roudette často slýchal v dětství prožitém v Karibiku.

Mattafix už nejsou bezstarostní

Umění
George Bush
USA - Americká Sněmovna reprezentantů dala zelenou Bushovým plánům vIráku, když ve středu schválila rozpočet ve výši 555miliard dolarů. Součástí balíku je 70miliard dolarů, které půjdou na výdaje spojené sválkou vIráku a Afghánistánu. Schválení předcházela dlouhá bitva vedená opozičními demokraty, kteří se neúspěšně pokoušeli změnit směr Bushovy zahraniční politiky.

Americký Kongres schválil Bushův rozpočet

Svět
Část dětí, odebraných francouzské organizaci Zoeina archa, našla útočiště v nemocnici v Abéché. Starají se tam o ně čadští zdravotníci.
ABÉCHÉ - Pokoušeli se z oblasti na hranicích mezi Čadem a Súdánem, zmítané občanskou válkou, dopravit do bezpečí stovku sirotků? Nebo děti unesli rodičům v rámci pečlivě připravené akce, na jejímž konci měly být ilegální adopce?

Čad: únos jako humanitární akce

Svět
Súdán - povodně
CHARTÚM - Zatímco v jižní Evropě řádí požáry způsobené několikaměsíční absencí dešťů, o pár tisíc kilometrůdál, poblížrovníku, zuří záplavy. Už tak zkoušený Súdán, jehož západ je devastován válečným konfliktem v Dárfúru, prožívá další tragédii. Východ země je pod vodou.  

Súdán spláchly obří povodně. Hrozí epidemie

Svět
Václav Havel s bývalou irskou prezidentkou Mary Robinson
MANCHESTER - Britský deník Guardian dnes zveřejnil článek Václava Havla o situaci v Dárfúru. Český exprezident v něm upozorňuje, že si obě strany konfliktu - jak sudánská vláda ajejí spřízněné jednotky, tak opoziční vzbouřenci v Dárfúru - musí uvědomit, že civilisté se už nemohou dále stávat oběťmi jejich politických sporů.

Havel napsal do Guardianu o Dárfúru

Svět
Čekání na azyl v nové, zaslíbené zemi? Izraelská vláda říká ne.
JERUZALÉM - Měsíce izraelský kabinet zvažoval, jak naložit s rostoucí vlnou uprchlíků ze súdánského Darfúru. Rozhodnutí padlo o víkendu: sinajská hranice, kterou žadatelé o azyl přebíhají, se zavře. Od teď budou vojáci ilegální imigranty vracet zpět do Egypta.

Izrael už nebude přijímat uprchlíky z Dárfúru

Svět
Konflikt v súdánském Dárfúru je považovaný za jeden z nejhorších na světě, hraničící s genocidou černošských farmářů. Někteří experti věří, že ho z části způsobil i nedostatek vody.
DÁRFŮR - Vyschlou, nehostinou pouštní krajinu súdánského regionu Dárfúr možná čekají zásadní změny. Geologové z Bostonské univerzity tvrdí, že objevili ve válečným běsněním zbídačené oblastí obrovské podzemní jezero.

Objev jezera je příslibem pro konec války v Dárfúru

Svět