ŠTÍTEK: Datart

Obchodní dům ve Zlíně po rekonstrukci.
Rok a tři měsíce trvalo, než se ve Zlíně 20. prosince 1931 slavnostně otevřel nově postavený obchodní dům. Rok a čtyři měsíce trvala rekonstrukce před jeho znovuotevřením 9. listopadu 2018. Při svém prvním otevření byl obchodní dům zprovozněn jen na tři podlaží.  
47 fotografií

Otevření Prioru: zatím dvě patra

Podnikání
Ilustrační foto
Severní Čechy - Televizní fandové si mohou oddechnout. V roce, který je bohatý na sportovní události (hokejové či fotbalové MS), nepřijdou o akce, které vysílá Česká televize na programu ČT sport. Ten měl být od května postupně „vysunut“ ze starého vysílání DVB-T do nového DVB-T2. A diváci, kteří nemají novou televizi či set-top box, by tak o sport přišli.
12 fotografií

O sport v ČT fanoušci nepřijdou. Zůstane i ve „starém“ vysílání

Ústecko
Zboží za čtvrtinu ceny? Některé prodejny nabízejí až 75 procentní slevy.
Ostrava – Středa 27. prosince, jedenáct hodin dopoledne. Ostravská nákupní centra OC Futurum a OC Forum Nová Karolina zažívají po Vánocích běžný pracovní den. Výjimečný je ale tím, že kromě výměny nevhodných vánočních dárků, velikostí oblečení a zhmotnění dárkových voucherů začaly také povánoční slevy.
7 fotografií

Povánoční slevy lákají do obchodních center

Podnikání
Ilustrační foto
Igelitkám gratis, do nichž obchodníci zákazníkům dávají jejich nákupy, s příchodem Nového roku odzvoní. Na základě novely zákona o odpadech, která vstoupí v platnost od ledna, si za ně lidé při nákupech budou muset alespoň pár korun připlatit. Přinejmenším takovou částku, která odpovídá nákladům na jejich výrobu.

Igelitka v obchodě? Od ledna už je supermarkety nebudou moci rozdávat

Česko
Ilustrační foto.
Praha - Zákaz prodeje o některých státních svátcích, který čeští spotřebitelé loni poprvé pocítili 28. října a během tří vánočních dnů, se negativně podepsal na celoročních tržbách obchodníků. I když lidé více nakupovali ve dnech před a po těchto svátcích, ztrátu ze zavřených obchodů to nedokázalo vynahradit. Vyplývá to z prvních vyjádření obchodních řetězců.

Zákaz prodeje o svátcích měl dopad na roční tržby obchodníků

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Nevhodné vánoční dárky je možné vrátit u řady obchodníků do poloviny ledna. Vrácené zboží musí být nepoužité, v původním stavu a v originálním balení. Možnost vrátit zboží se nevztahuje například na CD, DVD, počítačové hry či produkty osobní hygieny. Vrácené zboží obchodníci prodávají se slevou, zájem je velký. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

Nevhodné dárky je možné vrátit u řady obchodníků do půlky ledna

Ekonomika
Internetový obchod Mall.cz
Praha - Velké obchody, které dnes po svátcích otevřely, nabízejí tradiční povánoční slevy. Už dříve začaly se slevami internetové obchody, zboží zlevňují řádově o desítky procent. Tržby podle nich rostou proti loňsku o desítky procent. Po Vánocích přetrvává zájem zákazníků například o mobilní telefony. Loni byly hitem výprodejů televize, které tvořily polovinu obratu.

Internetovým obchodům v povánočních výprodejích rostou tržby

Ekonomika
Slevy. Ilustrační foto
Praha - Velké obchody se dnes po svátcích otvírají a začíná tradiční hlavní povánoční vlna slev. Kvůli nové legislativě to je o den později než v posledních letech. Obchodníci slibují slevy v desítkách procent, zejména na veškeré sezónní zboží. Nejvýhodnější má být nákup rozbaleného zboží, které se vrací jako nevhodný dárek.

Začíná tradiční hlavní povánoční vlna slev

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Průměrná platba zákazníků v tuzemských internetových obchodech se v letošním roce zvýšila o 46 korun na 1324 korun. Nejvíc peněz Češi zaplatili 12. prosince. Vyplývá to ze statistiky platebního systému PayU, který má zhruba čtvrtinový podíl na všech on-line platbách v ČR.

Průměrná platba Čechů na internetu letos stoupla na 1324 korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Povánoční výprodeje letos začnou v řetězcích 27. prosince, o den později než v posledních letech. Důvodem je nová legislativa regulující otevírací dobu velkých obchodů. E-shopy spustí slevové akce jako obvykle na Boží hod. V nabídce se objeví také vrácené nevhodné dárky. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

Povánoční výprodeje začnou v řetězcích 27. prosince

Ekonomika
 Nákupy. Ilustrační foto.
Praha - Tuzemští obchodníci zaznamenali během tohoto víkendu, který následoval po slevovém Černém pátku, meziroční růst tržeb nejčastěji o 30 až 50 procent. Návštěvnost internetových obchodů se zvýšila proti loňské akci o více než třetinu. Vyplývá to z informací firem. Do akce se zapojilo více obchodníků, kteří mnohdy nabízeli slevy delší období.

Víkend po Černém pátku rostly tržby obchodů meziročně o polovinu

Podnikání
Nákupy. Ilustrační foto.
Praha - Tržby obchodníků, kteří se zapojili do slevových akcí na Černý pátek, dnes vyskočily o desítky procent. Zájem nakupujících byl zejména v e-shopech rekordní, nejatraktivnější zboží zmizelo v řádu minut. Většina prodejců pokračuje v akčních nabídkách až do neděle, největší nápor čekají o víkendu. V kamenných prodejnách se zvýšený zájem tolik neprojevil. Vyplývá to z dnešní ankety mezi obchodníky. Slevy se podle nich pohybují rovněž v desítkách procent.

Obchodníci si Černý pátek pochvalují, obrat vyskočil o desítky procent

Ekonomika
Upozornění , že bude zavřeno ve státní svátek. Ilustrační foto
Vyrážíte v pátek pravidelně na velký nákup? Tento týden budete mít nejspíše smůlu. Zákon totiž nově ukládá všem prodejnám s plochou větší než 200 metrů čtverečních, aby ostátním svátku zavřely. Poprvé se tak stane už tento pátek 28. října, kdy si připomínáme Den vzniku samostatného československého státu.

Ve státní svátek zůstanou zavřeny také některé prodejny na Opavsku

Podnikání
Ilustrační foto
Praha – Prodejci očekávají hlavní nápor zájmu o pokladní systémy k elektronické evidenci tržeb až na konci roku, velká část podnikatelů nechává nákup zařízení na poslední chvíli. Již nyní ale poptávka po těchto zařízeních vzrostla, vyplývá z ankety redakce mezi prodejci. Některé obchody pokladní systémy pro EET teprve zařazují do nabídky. Podle posledního průzkumu Hospodářské komory si 43 procent obchodníků hodlá pořídit co nejjednodušší technické řešení k EET.

Podnikatelé nechávají pořízení pokladen k EET na poslední chvíli

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Internetové obchody letos čekají rekordní Vánoce. V průběhu roku největší on-line prodejci posílili logistiku a navýšili kapacitu skladů. Obchodníci nyní finišují s přípravou na konec roku, který je pro ně nejdůležitějším prodejním obdobím. Většina e-shopů začne vánoční kampaně na začátku listopadu, vyplývá z ankety mezi obchodníky.

Internetové obchody letos čekají rekordní Vánoce

Ekonomika
Prior Jihlava.
Jihlava – Budova Prioru 
na jihlavském Masarykově náměstí se proměňuje. Ne však tak, jak by si asi její odpůrci přáli. Exteriér budovy zůstává stejný, zato 
se mění to, co najdou návštěvníci Prioru uvnitř.

Z Prioru zmizí malí prodejci

Jihlavsko
Ilustrační foto
Praha – Obchody s elektronikou Datart v Česku ve finančním roce 2015/2016 ztrojnásobily zisk na 27,4 milionu Kč. Tržby řetězce vzrostly meziročně o téměř 11 procent na 5,1 miliardy Kč. Letos firma otevře tři nové obchody a také první kuchyňské studio na Moravě.

Datart loni ztrojnásobil zisk, tržby vzrostly o desetinu

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - První obchody letos zahajují letní výprodeje. O desítky procent zlevní mimo jiné oděvy, obuv, sportovní vybavení či zahradní technika. Např. prodejci elektra akční slevy na televize odstartují se začátkem olympiády a fotbalového Eura. Dnes spouští letní slevové akce např. nábytkářský řetězec IKEA. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

První řetězce v Česku spouští letní výprodeje

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Prodejním hitem letošního roku budou podle obchodníků 3D brýle pro virtuální realitu, do kterých se vkládá mobilní telefon. Na trh má letos přijít řada novinek. Na brýlích lze sledovat filmy, hrát hry, prohlížet internet či třeba jít na virtuální procházku. Podle prodejců je právě virtuální realita budoucností elektroniky.

Letošním hitem budou podle obchodníků brýle pro virtuální realitu

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Dvě třetiny obchodních řetězců již nabízejí zákazníkům možnost nákupu přes internet. Nejvíce internetových obchodů loni otevřeli prodejci módy, naopak své zboží on-line stále většinou nenabízejí prodejci potravin a drogerie. Vyplývá to z výzkumu konzultační společnosti Acomware mezi 126 největšími obchodníky, který byl zveřejněn v rámci dnešního Retail Summitu.

Dvě třetiny obchodních řetězců nabízejí nákup přes internet

Ekonomika