ŠTÍTEK: Datart

Ilustrační foto
Praha – Češi každoročně vrátí do e-shopů zboží v hodnotě zhruba 2,5 miliardy korun. Obchodníci poté takové produkty nabízejí s označením rozbaleno či použité. Vyplývá to z údajů vyhledávače slev Skrz.cz. Nabídka tohoto sortimentu je největší po Vánocích a zájem o zlevněné zboží každý rok roste, zjistila redakce mezi obchodníky.

Češi každoročně vrátí do e-shopů zboží za 2,5 miliardy korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Letošní povánoční výprodeje jsou podle obchodníků velmi úspěšné, stejně jako byla celá vánoční sezona. K nejžádanějšímu zlevněnému zboží patří elektronika. Obchodníci nyní zařazují do slevových akcí další produkty. Méně pozitivně zatím hodnotí výprodeje obchody se sportovním vybavením a oblečením. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

O povánoční výprodeje je podle obchodníků větší zájem než loni

Ekonomika
Ilustrační foto
Plzeň – Povánoční výprodeje jsou stále oblíbené a zákazníci na ně každý rok čekají. Lidé nakupují v těchto dnech nejčastěji oblečení, elektroniku, hračky, ale také domácí potřeby. Slevy dosahují až 80 %.

Slevy lákají, kupují se také vrácené dárky

Plzeňsko
Ilustrační foto
Praha - Letošní vánoční sezona byla pro e-shopy i obchodníky s elektronikou nejsilnější v historii. Obrat jim stoupl meziročně i o desítky procent. Například prodejnám Datart vzrostly v prosinci tržby meziročně o 36 procent, Euronics hlásí nárůst o 30 procent, Alza.cz uvádí meziroční nárůst o desítky procent.

E-shopy a obchody s elektronikou zažily rekordní vánoční sezonu

Ekonomika
Vracení nevhodného dárku. Ilustrační foto
Praha - Nevhodné vánoční dárky je možné vrátit u většiny velkých obchodníků většinou až do poloviny ledna, výhodnější podmínky nabízejí e-shopy. Vrácené zboží musí být nepoužité, v původním stavu a v originálním balení. Možnost vrátit zboží se nevztahuje například na produkty osobní hygieny. Vyplývá to z ankety redakce mezi obchodníky.

Nevhodné vánoční dárky je možné vrátit u většiny obchodníků do půlky ledna

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Většina nákupních center a obchodů dnes zavře ve 14:00 či 15:00. Diskonty Lidl zůstanou otevřené do poledne, Tesco do 13 hodin. Nejdéle zůstane otevřené pražské obchodním centrum Palladium, a to až do 17 hodin. Největší opozdilci mohou ještě večer na Štědrý den koupit svým blízkým na internetu například elektronickou knihu, počítačovou hru či poukaz na zájezd. Prodeje elektronického obsahu a poukazů na různé služby na slevových serverech v posledních dnech vrcholí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Většina obchodníků dnes zavře ve 14 či 15 hodin

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Do výprodejů na takzvaný černý pátek se letos v Česku zapojilo výrazně více obchodníků než v minulých letech. Slevy nabídly z velkých řetězců například Mark & Spencer, Tesco, Datart, Hervis či Electro World a desítky velkých e-shopů. Nejatraktivnější položky byly vyprodány v řádu minut, u prodejců elektra byla zřejmě nejžádanějším zbožím herní konzole Playstation 4. Obrat zúčastněných e-shopů stoupl o desítky procent. Vyplývá to z ankety mezi prodejci. Nákupní svátek Black Friday je v USA synonymem rekordních slev a startem vánoční nákupní horečky.

Výprodeje na černý pátek: Některé zboží zmizelo během pár minut

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Do výprodejů na tzv. černý pátek se letos poprvé zapojí v Česku také velké obchodní řetězce jako Datart či Tesco, zatímco v posledních letech slevy nabízely hlavně e-shopy. Například Alza.cz slevové akce spustila již v pondělí. Tuzemští obchodníci, kteří se výprodejů zúčastní, slibují na pátek 27. listopadu slevy v řádu desítek procent. 

Do výprodejů na černý pátek se poprvé zapojí velké řetězce

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Na Štědrý den bude letos možné nakoupit v obchodních řetězcích většinou do 14 hodin, tedy stejně jako loni. Například Lidl však zavře již v poledne, Tesco ve 13 hodin. Většina obchodníků také od 17. do 23. prosince prodlouží večer otevírací dobu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Na Štědrý den letos většina řetězců zavře opět ve 14 hodin

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Ve středu 18. listopadu se zapojí 1500 e-shopů do akce Den dopravy zdarma, při němž prodejci zákazníkům nabídnou bezplatné doručení zboží. Obchodníci čekají, že středa bude patřit k nejsilnějším prodejním dnům předvánoční sezony na internetu. „Na základě zkušeností z minulých ročníků očekáváme růst obratu až o 30 procent," uvedla Andrea Čižmářová z e-shopu Kasa.cz.

Poštovné letos před Vánoci odpustí výrazně více e-shopů

Ekonomika
V brněnském obchodním centru Letmo problém neočekávají.
Jižní Morava /ANKETA/ – Strávit Vánoce doma a po Štědrém dni doplnit zásoby v obchodním centru? Poslanci jsou proti. Návrh zákona, který před týdnem Sněmovna přes odpor pravice podpořila v prvním kole schvalování, totiž počítá s omezením otvírací doby obchodů. Normu, o jejíž přijetí usilují odbory, nyní projednají sněmovní výbory.

Omezení otevírací doby o svátcích: obchody a nákupní centra jsou proti

Z okolí
Ilustrační foto
Praha - Navrhované omezení otevírací doby obchodních řetězců o některých svátcích by znamenalo denní propad tržeb zhruba 700 milionů korun včetně propadu odvodů DPH. Vyplývá to z materiálu Svazu obchodu a cestovního ruchu. Státní rozpočet by tak podle svazu přišel ročně o stovky milionů korun. Obchodníci v případě účinnosti novely podle svých vyjádření neplánují snížení počtu zaměstnanců.

Zákaz prodeje o svátcích? Státní kasa přijde podle obchodníků o stovky milionů

Ekonomika
iPhone 6s (vpravo) a iPhone 6s Plus.
Praha - Nový model telefonu iPhone od společnosti Apple si první den od zahájení prodeje v Česku pořídilo několik set zákazníků. Největší zájem byl o menší model 6S s pamětí 64 GB v šedé barvě, uvedli dnes obchodníci pro ČTK. Česko je ve vlně 40 zemí, ve kterých se přístroj dnes začal prodávat.

Pro iPhone 6S si v Česku první den přišly stovky zákazníků

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Mobilní klimatizace jsou v tuzemských obchodech i e-shopech kvůli současným vedrům vyprodané. Obchodníci očekávají dodávku posledních dostupných kusů v nejbližších dnech, další až na jaře příštího roku. Ventilátory má ještě část prodejců skladem. Stejná situace jako v Česku je v celé Evropě. Vyplývá to z ankety mezi prodejci elektra. Podle údajů Heureka.cz ceny klimatizací zatím nevzrostly.

Mobilní klimatizace jsou vyprodané, letos už nebudou

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Prodeje ventilátorů a mobilních klimatizací rostou s nástupem tropických dnů o stovky procent. Zvyšuje se zájem o klimatizace, které zároveň plní úlohu čističky vzduchu nebo fungují jako ionizátor. Nejlépe se prodávají mobilní klimatizace, které kromě chlazení disponují funkcí ventilátoru, topení a odvlhčování. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci elektra.

Tropické dny zvyšují prodej klimatizací o stovky procent

Ekonomika
Hodinky Apple Watch. Ilustrační foto
Praha - Prodeje nositelné elektroniky v Česku rostou o stovky procent ročně. Nejlépe se prodávají chytré hodinky či náramky. Tzv. wearables, za které se označují miniaturizovaná elektronická zařízení, jež jsou navržena tak, aby mohla být běžně nošena člověkem, jsou nejrychleji rostoucím segmentem spotřební elektroniky. Na trh se dostávají například již sluchátka, která měří tep srdce z vnitřního ucha či GPS lokátory pro psy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci elektra.

Prodeje nositelné elektroniky rostou o stovky procent ročně

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Prodej televizí v období před nadcházejícím hokejovým mistrovstvím světa stoupl proti březnu až na dvojnásobek. Nejvíc se prodávají 3D přístroje s připojením k internetu a úhlopříčkou od 47 palců. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes oslovila ČTK. Šampionát, který se bude konat v Praze a v Ostravě, začíná v pátek.

Prodej TV je kvůli MS proti březnu až dvojnásobný

Ekonomika
Projekt Ruce na prsa -na fotografii Andrea Kloboučková s manželem
Mladá Boleslav - Rakovina prsu je nejčastějším druhem zákeřné nemoci, kterou trpí české ženy. Stejně jako u jiných druhů rakoviny lze fatálním důsledkům předcházet, pokud je nemoc diagnostikována včas. V tomto ohledu má nezanedbatelný význam samovyšetření. Jak se vyšetřit v pohodlí domova? To vám poradí ještě celý tento týden ve stánku projektu Ruce na prsa v obchodním centru Olympia v Mladé Boleslavi.

V boji proti rakovině prsu je klíčový čas, v Olympii vás naučí, jak se vyšetřit

Středočeský kraj
Ilustrační foto.
Praha - Oslabení koruny k dolaru a euru by se v cenách některé elektroniky mohlo projevit na jaře. Obchodníci uvádějí zdražení od čtyř do 15 procent. Ceny notebooků a mobilů by mohly stoupnout i dříve. Prodejci proto doporučují nákupy dražších produktů příliš neodkládat.

Elektronika by kvůli oslabení koruny mohla zdražit na jaře

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Jako nevhodné vánoční dárky lidé vrátí obchodníkům dvě až čtyři procenta z před Vánoci zakoupeného zboží. Nejčastěji jde o nejlevnější elektroniku. Část darujících se pod stromečkem také již tradičně netrefila do velikosti či vkusu obdarovaného v oblečení. Častým důvodem vracení nevhodného dárku je případ, kdy obdarovaný dostane stejný dárek dvakrát. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky. Ti vrácené zboží často poté prodávají se slevou.

Z vánočních dárků lidí vrací nejčastěji elektroniku a oblečení

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Většina obchodníků spustí v pátek hlavní vlnu výprodejů, v některých řetězcích budou trvat až do konce února. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky. Některé e-shopy letos v rámci konkurenčního boje spustily výprodeje před Štědrým dnem. Již v polovině prosince přišli se slevovými akcemi prodejci oblečení, kterým kvůli teplému počasí klesly tržby.

V pátek spustí obchodníci výprodeje, slevy budou až 70 procent

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha - Předvánočních výprodejů je v obchodech letos méně a začínají později. Slevové akce již spustily některé obchody s oděvy, ty mají kvůli teplému počasí nižší tržby. Loni první velcí obchodníci zahájili výprodeje již 12. prosince. Většina řetězců spustí plošné slevové akce po svátcích, vyplývá z ankety ČTK.

Obchodníkům se letos do předvánočních výprodejů nechce

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha  - Prodeje dětské elektroniky letos dál rostou. Na trhu se kromě dětských tabletů a herních konzolí objevuje řada dalších produktů určených pro nejmenší, jako jsou třeba dětské televize, rádia, fotoaparáty nebo DVD přehrávače. Například mobilní telefony určené pro děti se ale téměř neprodávají. Vyplývá to z ankety ČTK mezi obchodníky.

Nabídka elektroniky určené pro děti na trhu stále roste

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Dárkovým hitem letošních Vánoc bude kromě tradičních mobilů a tabletů nositelná elektronika jako jsou chytré náramky, outdoorové kamery či chytré hodinky. Řada lidí také najde pod stromečkem i teleskopický držák na focení selfie. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

Hitem letošních Vánoc jsou chytré hodinky či fitness produkty

Ekonomika
Ilustrační foto.
Praha – Z českých obchodů se každoročně ztratí zboží odpovídající 1,5 procentu maloobchodních tržeb, což představuje zhruba 13 miliard korun. Tento podíl se dlouhodobě příliš nemění. Po loňské amnestii se ale počet krádeží zvýšil nárazově o 30 procent. Zloději se na ztrátách podílejí zhruba ze 45 procent, téměř 30 procent zboží rozkradou sami zaměstnanci, zbývajících 25 procent jde na vrub krádežím dodavatelů a chybám v účetní evidenci. Vzrůstá také agresivita zlodějů. Vyplývá to z údajů bezpečnostní agentury Abas IPS Management a odpovědí obchodníků.

V obchodech se každoročně ztratí zboží za zhruba 13 miliard korun

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Zatímco někteří vyzdvihují jejich pozitiva a výuku si už bez nich neumějí představit, jiní jsou k dotykovým zařízením skeptičtí. Poukazují například na to, že většinu aktivit jde stejně jako na tabletu dělat s obyčejnou tužkou a papírem nebo školní tabulí.

Tablety ve školách. Co vlastně umí?

Česko
Ilustrační foto
Praha - Francouzská společnost Darty prodala 60 procentní podíl v českém řetězci s elektronikou Datart zpět jeho zakladatelům. Ti nyní vlastní 80 procent firmy. Zbylý pětinový podíl získal HP Invest, který provozuje síť obchodů Euronics. Datart o tom informoval v tiskové zprávě. Darty podíl prodala za pět milionů eur (139 milionů korun), uvedla firma na svém webu.

Francouzi prodali Datart jeho zakladatelům, pětinu má HP Invest

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha - Zisky tuzemských řetězců s elektronikou klesají. Euronics vykázal v loňském roce pokles zisku o 2,1 milionu na 2,76 milionu korun. Obchody Datart ve finančním roce 2012/13 prohloubily ztrátu na 102 milionů korun. Electroworld v ČR a na Slovensku v posledním hospodářském roce vykázal ztrátu 5,6 milionu liber (194 mil. Kč).

Řetězcům s elektronikou v Česku klesají zisky

Ekonomika
Projekt Ruce na prsa -na fotografii Andrea Kloboučková s manželem
Teplice - Jak se provádí samovyšetření prsu, si mohou od dnešního dne vyzkoušet ženy a dívky v rámci preventivní kampaně Ruce na prsa v obchodním centru Olympia Teplice. Edukativní stánek se speciálním modelem prsou tu bude k dispozici až do 25. května.

Projekt Ruce na prsa zavítá dnes do Teplic

Teplicko
Ilustrační foto.
První obchodní řetězce spustí dnes, ve čtvrtek 26. prosince, povánoční výprodeje, internetové obchody zahájily slevové akce již ve středu. Obchodníci do akcí zařadí mj. elektroniku, zimní oblečení, obuv i sportovní zboží.

Obchodníci spustili povánoční výprodeje

Podnikání
Ilustrační foto.
Vysočina – Přání neteří vyvedlo trochu z míry Marii Smutnou z Havlíčkova Brodu. Když přijela na návštěvu ke své sestře do Pelhřimova, vzala na procházku její dvě dcerky. Chtěla jim udělat radost, a tak říká: „Co kdybychom, holky, zašly do hračkárny? Ukážete mi, co byste rády pod stromeček." „My chceme raději do elektry, teto."

Dárky? Hitem jsou tablety, boom zažívají společenské hry

Havlíčkobrodsko
Herní konzole Wii U.
Praha - Prodeje spotřební elektroniky určené pro děti v Česku rychle rostou, zejména před Vánocemi. V nabídce tuzemských obchodů se stále častěji objevují dětské tablety, dětské fotoaparáty či interaktivní hračky propojené s tabletem nebo počítačem. Vyplývá to z ankety mezi prodejci.

Obchodníci: Prodeje dětské elektroniky v Česku rychle rostou

Ekonomika
Na vánoční shon jsou v datartu připraveni dobře.
Praha – Vánoce se kvapem blíží, obchodníci se připravují na nápor zákazníků. Letos bude podle odborníků největší zájem o elektroniku, zejména o tablety. Rozhodli jsme se proto zjistit, jak se na vánoční příval objednávek připravil úspěšný řetězec Datart. Právě jeho sklady v prodejnách totiž slouží jako 'zásobárna' dárků pro desetitisíce českých domácností.

Reportáž z Datartu: na Vánoční shon jsou tu připraveni dobře

Podnikání
Ilustrační foto.
Praha – Češi si kupují stále větší televize. Nejprodávanější jsou v současnosti televizní přijímače s úhlopříčkou 102 až 107 cm. Poptávka po TV o rozměrech 125 cm a vyšších se meziročně zvýšila o 30 procent. Průměrná cena televize je asi 13.000 korun. Vyplývá to z údajů obchodů s elektronikou Datart.

Češi si kupují stále větší televize, podobné, jako na západě Evropy

Ekonomika
Ilustrační foto
Praha – Někteří obchodníci i letos spustí předvánoční výprodeje, dnes je zahájily hypermarkety Globus. Další řetězce jako C&A Moda nebo IKEA se přidají v dalších dnech. Slevy, hlavně sezonního zboží, podle prodejců dosáhnou desítek procent. Větší část obchodů čeká začátkem výprodejů na konec prosince či leden. Vyplývá to z ankety mezi obchodníky.

V Česku začíná sezona předvánočních výprodejů

Ekonomika