ŠTÍTEK: demonstrace

Demonstrace zemědělců v Praze
Zemědělci budou dnes odpoledne jednat o případném zrušení protestů, které naplánovali na středu 22. května v Praze. Důvodem je vypjatá situace na Slovensku. Už ve čtvrtek odvolaly demonstraci ohlášenou na úterý odbory, uvedly, že chtějí přispět ke zklidnění situace po středečním pokusu o atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Zemědělský svaz dnes dopoledne na dotaz ČTK sdělil, že přípravy protestů trvaly velmi dlouho a že s jejich uskutečněním zemědělci nadále počítají. Později informoval o odpoledním jednání.
201 fotografií

Zemědělci kvůli situaci na Slovensku projednají případné zrušení protestů

Praha
Z romské demonstrace v Kutné Hoře.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Při demonstraci Romů na Palackého náměstí v Kutné Hoře a následném pochodu na Masarykovu ulici nebyly v úterý 30. dubna porušeny zákony. „Akce byla ze strany Policie ČR ukončena ve 20 hodin, účastníci se začali v poklidu rozcházet již přibližně o hodinu dříve. Demonstrace proběhla bez narušení veřejného pořádku a protiprávního jednání," řekl ve čtvrtek policejní mluvčí Pavel Truxa.
24 fotografií

Romské demonstraci předcházela noční potyčka. Policie se jí intenzivně zabývá

Krimi
Demonstrace na podporu Palestiny na Harvardově univerzitě
Americké univerzity se potýkají se stále častějšími propalestinskými a protiizraelskými demonstracemi studentů, které mají trvat až do konce školního roku. Na několika z nich už musely zasahovat i policisté. Výuka na pár univerzitách se také kvůli protestům přesunula do online prostředí. Při demonstracích se stále častěji objevují antisemitská hesla.

Antisemitská hesla na univerzitách: Demonstrace se v USA vymykají kontrole

Svět
Demonstrace studentů Střední průmyslové školy strojnické Betlémská, odmítajících propuštění angličtináře a španělštináře Milana Šandy, proti řediteli školy Miroslavu Žilkovi.
Demonstrace studentů, při níž se žáci nejstarší pražské průmyslovky v pondělí 11. března hlasitě postavili proti svému řediteli a důrazně odmítli vyhazov oblíbeného učitele, vejde možná do moderních dějin studentského hnutí. Jako akce, při níž zástupu mladých lidí podařilo dosáhnout příslibu splnění svých požadavků možná snáz, než sami čekali.
74 fotografií

Boj studentů průmyslovky za oblíbeného učitele: Protesty přinesly slib změny

Praha
Odražená kulometná salva pokosila 4. března 1919 na kadaňském náměstí desítky lidí, pětadvaceti z nich se stala osudnou.
Při vzepjaté davové vášni stačí někdy maličkost, aby události přerostly v tragédii. Kadaňský masakr z 4. března 1919 začal potyčkou o to, zda na místní radnici bude viset prapor československý, nebo německý. Skončil kulometnou dávkou, jež si vyžádala 25 lidských životů. Ten den se střílelo i v dalších městech, v Kadani ale byly následky jednoznačně nejhorší.

PODCAST: Dějiny temné i tajemné. Kadaňský masakr

Tajemné dějiny
Desetitisíce lidí vyšly v Budapešti do ulic kvůli udělení prezidentské milosti muži, který kryl případ roky trvajícího sexuálního zneužívání dětí.
Desítky tisíc demonstrantů v pátek zaplavily ulice Budapešti kvůli udělení prezidentské milosti muži, který kryl případ roky trvajícího sexuálního zneužívání dětí. Podle agentury Reuters šlo o největší protivládní demonstraci za několik let. Protest na budapešťském Náměstí hrdinů zorganizovalo několik hudebních celebrit a internetových influencerů, takže demonstrace přilákala i mnoho mladých lidí, uvedla agentura Bloomberg.
5 fotografií

Máme toho dost. V Budapešti protestovaly desetitisíce lidí kvůli zneužívání dětí

Státy EU
Příznivci politické strany Právo a spravedlnost 20. prosince protestovali ve Varšavě proti krokům nové proevropské vlády, která se snaží osvobodit média od politické kontroly
V zasněžené Varšavě protestovalo několik desítek tisíc Poláků proti současné vládě. Spory, které demonstraci vyvolaly, svědčí o tom, jak moc je současné Polsko názorově rozštěpeno. Někteří politologové dokonce mluví o předčasných volbách.

Polsko je rozpolcené. Kvůli dvěma poslancům ve vězení

Státy EU
Demonstrace proti vládě na Václavském náměstí 11. března 2023, ilustrační foto.
Za veřejné schvalování válečných zločinů Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Trestného činu se podle nepravomocného rozsudku dopustil tím, že měl na květnové protivládní demonstraci na Václavském náměstí na batohu nášivku s logem ruské Wagnerovy skupiny. Jašek se dnešního jednání nezúčastnil. Za nošení nášivky byl souzen i v minulosti, i tehdy ho soud potrestal podmínkou. Odvolací soud ale tehdejší rozsudek zrušil a případ vrátil policii k došetření.
67 fotografií

Muži s nášivkou wagnerovců uložil soud za schvalování válečných zločinů podmínku

Zločiny a soudy
Demonstrace na Malostranském náměstí.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Demisi, Fuj, Hanba – ale také třeba Výborně nebo To-je-pravda. Takovéto skandování se v pondělí odpoledne neslo Malostranským náměstím v centru Prahy. Tisíce účastníků sice hlasité, ale poklidné protivládní demonstrace organizované odborovými svazy reagovaly na to, co právě pronesli řečníci na pódiu. Odboroví šéfové zdůrazňovali, že je třeba zlepšovat, nebo alespoň nezhoršovat, vše možné. Zdravotnictví, školství, mzdy, ceny energií i ceny zboží, podporu domácího průmyslu, sociální zajištění, důchody…
50 fotografií

Přišel jsem i za ty, kteří už nemohou, říká protivládní demonstrant Josef

Praha
Protest odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, 27. listopadu 2023, Malostranské náměstí, Praha.
Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské stávky zneužila a spojila s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit. Spolek to uvedl na sociální síti X. To, že odbory neinformovaly o tom, kdo bude na demonstraci vystupovat, považuje předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích Petra Mazancová za skandální. Podle jejího názoru by měl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula odstoupit. Řekla to ČTK.
126 fotografií

Středulo, odstup. Akce odborů zneužila záměr učitelské stávky, tvrdí platforma

Česko
Foxconn Kutná Hora - ilustrační foto
Jen okrajově se v pondělí 27. listopadu, v den výročí generální stávky z revolučního roku 1989, zapojí do protivládních protestů „za lepší budoucnost České republiky“ pracovníci společnosti Foxconn vyrábějící elektroniku. S 2,2 tisíce zaměstnanců pracujících v Kutné Hoře firma v regionu patří k největším zaměstnavatelům.

Stávkovat se ve Foxconnu nebude. Někteří pojedou demonstrovat do Prahy

Kutnohorsko
Jednodenní generální stávka 27. 11. 1989 v Českém Krumlově.
Už čtyřiatřicet let uběhlo od listopadých událostí roku 1989. A je to už čtrnát let, kdy na sametovou revoluci, na její dvacetileté výročí, zavzpomínali tři slavní Krumlováci. Jedním z nich byla i krumlovská legenda, fotograf Josef Prokopec (1925-2018), zakládající člen Fotogklubu Českým Krumlov, jenž svým fotoaparátem zachytil dění ve městě i v onom přelomovém období. Se vzpomínkami se svěřli Zdeňku Zajíčkovi, tehdejšímu redaktorovi Českokrumlovského deníku.  
54 fotografií

Revoluci v Krumlově fotil s fotografem STB. Kdyby režim nepadl, zavřeli by ho

Českokrumlovsko
Z veřejného shromáždění na podporu Izraele, nebo Palestiny v Praze.
Několik příznivců se v 16 hodin sešlo na veřejném shromáždění na Staroměstském náměstí ve středu 1. listopadu, aby vyjádřilo podporu Státu Izrael. Moderátorského postu se ujala Ester Janečková a Jakub Železný, slovo dostal i premiér Petr Fiala. O několik set metrů dál začala o hodinu později demonstrace na podporu Palestiny inciativy Ne naším jménem!
40 fotografií

Podívejte se: V Praze se konaly demonstrace na podporu Izraele i Palestiny

Praha
Nepovolená propalestinská demonstrace v Paříži. Francie už dříve protesty na podporu Palestiny v zemi zakázala.
Konflikt mezi Izraelem a hnutím Hamás v Gaze se promítl i do Evropy. Důkazem jsou časté demonstrace vyjadřující podporu jedné či druhé straně. Napětí mezi účastníky však stoupá, což se projevuje rostoucím násilím i četností antisemitských hesel. Deník přináší pohled na extrémní případy z evropských měst, které bylo možné sledovat v uplynulých dnech.
16 fotografií

Antisemitská hesla, protesty plné násilí. Válka v Gaze radikalizuje část Evropy

Svět
Demonstrace na podporu Palestiny v Berlíně se zvrhla v násilnosti
Noční propalestinské shromáždění v Berlíně opět doprovázely násilnosti, dav zapálil několik aut, útočil na policii a skandoval antisemitská hesla. Policie na síti X uvedla, že zraněno bylo několik policistů a také kolemjdoucích. Vyhrocené propalestinské demonstrace prožil Berlín už v noci na středu, kdy dvojice neznámých útočníků hodila zápalné lahve na židovské komunitní středisko se synagogou.
43 fotografií

Propalestinský dav v Berlíně zapaloval auta. Policie zadržela desítky lidí

Státy EU
Svědek zachytil demonstraci před rýmařovskou radnicí, kterou svolali příbuzní a přátelé zraněného mladíka v neděli 15. října 2023
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Konflikt sotva dospělých mladíků v Rýmařově skončil 13. října vážným zraněním. Šlo o potyčku vrstevníků jeden na jednoho. Nebýt toho, že zranění utrpěl Rom a způsobil mu ho Ukrajinec, asi by nikoho nenapadlo pořádat kvůli tomu demonstraci na náměstí před rýmařovskou radnicí. Emoce v romské komunitě rozvířila fáma, že čtyři Ukrajinci zranili Roma v přesile a že cizinec - útočník - byl válečný veterán.
10 fotografií

Konflikt dvou mladíků v Rýmařově provázely fámy o přesilovce Ukrajinců

Bruntálsko
Demonstrace pod heslem "Zastavte kolotoč násilí – End the Cycle of Violence" k vyjádření solidarity a účasti se všemi civilními oběťmi současné eskalace v Izraeli a Palestině.
Dvě až tři stovky lidí s palestinskými vlajkami se v neděli odpoledne sešly v horní části pražského Václavského náměstí na demonstraci kritizující odvetné kroky Izraele v Pásmu Gazy po útocích palestinského hnutí Hamás z minulého týdne. V reakci na shromáždění na náměstí dorazila i skupinka asi dvaceti lidí s vlajkami Izraele, mezi kterými byla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). 
57 fotografií

Obrazem: Desítky lidí v Praze podpořily Palestinu. Dorazili i příznivci Izraele

Praha
Ladislav Vrabel při Demonstraci za odvolání vlády premiéra Petra Fialy 12. října 2022 v Praze.
Policie obvinila českobudějovického pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela z dotačního podvodu. Stíhaný podle kriminalistů neoprávněně čerpal podporu pro své firmy v období koronavirové pandemie. Na případ upozornila Česká televize. Stíhání v případu dotačního podvodu se škodou 1,7 milionu korun ČTK potvrdil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner, jméno osoby ale neuvedl. Vrabelův obhájce Radek Suchý ČTK sdělil, že obvinění považuje za nesmyslné.
12 fotografií

Policie obvinila pořadatele protivládních demonstrací Vrabela kvůli podvodu

Českobudějovicko
Na obří demonstraci ve Varšavě dorazil podle odhadů zhruba milion lidí.
V centru Varšavy se sešla protivládní demonstrace, které se podle varšavské radnice v jednu chvíli účastnil zhruba milion lidí a která se tak stala největší demonstrací v historii polského hlavního města. „Pochod milionu srdcí“ svolal dva týdny před volbami opoziční vůdce Donald Tusk z liberální Občanské platformy (PO). Vládní nacionalistická strana Právo a spravedlnost (PiS) uspořádala vlastní masovou předvolební akci v Katovicích, které dominovala kritika na adresu Tuska.

Obří demonstrace ve Varšavě: Do ulic polské metropole vyšel milion lidí

Státy EU
Ladislav Vrábel na demonstraci proti vládě Petra Fialy
Obvodní soud pro Prahu 1 musí rozhodnout o námitce, kterou při hlavním líčení podal advokát pořadatele protivládních demonstrací Ladislava Vrabela viněného ze šíření poplašné zprávy proti soudci Lukáši Svrčkovi. Odvolací soud mu spis vrátil s tím, že bez jeho rozhodnutí o možné podjatosti nemůže projednat podané odvolání. ČTK to sdělil mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Vrabel se odvolal proti verdiktu, který mu za výroky o plánech Česka použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR uložil čtyřměsíční podmíněný trest.

Obvodní soud musí rozhodnout o námitce podjatosti soudce z Vrabelovy kauzy

Zločiny a soudy
Odvolací soud projednával případ muže, který podle policie na březnové protivládní demonstraci vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Za výzvu ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea na březnové protivládní demonstraci dnes odvolací Městský soud v Praze potvrdil aktivistovi Jaroslavu Popelkovi čtyřměsíční podmínku se zkušební dobou na rok a půl. Stvrdil mu také osmnáctiměsíční zákaz pobytu na území Prahy. Verdikt je pravomocný. Popelka se dnešního jednání nezúčastnil, v červnu u soudu uvedl, že podle jeho názoru jde nanejvýš o přestupek.
4 fotografie

Muž vyzýval ke stržení ukrajinské vlajky. Odvolací soud mu potvrdil podmínku

Zločiny a soudy
Ladislav Vrábel - Demonstrace za odvolání vlády premiéra Petra Fialy (ODS), 12. října 2022, Praha.
Soud ve čtvrtek 3. srpna opět uložil pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na ČR, byly podle soudce Lukáše Svrčka schopné vyvolat v části společnosti obavy a znepokojení. Vrabel vinu od počátku odmítá, dnes se jednání neúčastnil.
47 fotografií

Soud opět uložil Vrabelovi za šíření poplašné zprávy podmíněný trest

Zločiny a soudy
Dva muži byli zadrženi v Krupce. Jejich chování následně vyvolalo velkou demonstraci. Ilustrační foto
Policie se zabývá výtržnostmi v Bílině na Teplicku, které se odehrály v noci na středu 19. července. Nikdo při nich nebyl zraněn. Policie vyšetřuje události pro podezření z výtržnictví. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Kamil Marek. Do Bíliny se zřejmě přesunuli někteří účastníci úterní demonstrace v nedaleké Krupce. Tam se sešlo několik stovek Romů, kteří požadovali větší bezpečnost a při pochodu se vymezovali vůči Ukrajincům. Policie vyhodnocuje kamerové záznamy a veškeré dění na sociálních sítích ze strany veřejnosti a stejně tak i samotné projevy na shromáždění, řekl ČTK Marek. Policie se ohradila proti kritice, že na místě měla málo sil.
51 fotografií

Policie se zabývá výtržnostmi v Bílině, shromažďuje záznamy z protestu v Krupce

Teplicko
Demonstrace Romů v Krupce.
Přestože organizátor úterní romské demonstrace v Krupce jasně deklaroval, že akce není namířená proti Ukrajincům ani žádné jiné národnosti, mnozí demonstrující to viděli jinak. „My všichni tušíme, že se to bude dít dál, Ukrajinci s vraždami a znásilňováním nepřestanou,“ spekuloval Josef Čunka, jeden z řečníků, který vyzýval k pochodu a obléhání policejní služebny. Kromě jiného tvrdil, že násilnosti ze strany Ukrajinců budou pokračovat, a vykřikoval „My jsme tady doma!“.
51 fotografií

VIDEO: Majoritě je jedno, že nás Ukrajinci bijí, hřímali Romové na demonstraci

Teplicko
Žluté vesty se staly symbolem protestů proti vládě ve Francii v roce 2018
Občanská neposlušnost má ve Francii historickou tradici. Za posledních deset let se v zemi galského kohouta odehrálo devět velkých demonstrací a nepokojů. Jejich původ měl vždy politický základ, který společnost pobouřil - ať už to byl nepříjemný střet s policií či oddálení odchodu do důchodu. Francouzi pak vyšli do ulic a svůj nesouhlas dali tvrdě najevo. „Ve Francii je normální, že se při protestech zapalují auta a rabují obchody,“ shrnula francouzská studentka Estelle la Guyader. Deník vytvořil přehled pěti největších protestů za poslední dekádu.

Rabování a ulice v plamenech. Protesty jsou ve Francii tradicí, důvody se mění

Státy EU
Před třetí hodinou průvod došel do Anenské ulice. Na místo, kde se v sobotu večer odehrála potyčka.
/FOTO, VIDEO/ Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo sobotní zásah policie a zdravotníků u podjezdu v Pardubicích. Mělo jít o bitku Romů s Ukrajinci. Dnes, v neděli 2. července, sem proto na demonstraci zamířili Romové z celé republiky. Hlavní organizátor David Mezei dorazil z Ostravy. Po druhé hodině odpoledne se vydali účastníci od pardubického nádraží na místo, kde došlo k potyčce. Průvod doprovázeli policejní těžkooděnci a my vám přinášíme reportáž, jak vše postupně probíhalo - od začátku do konce. Podívejte se také na videa - uslyšíte i výpověď přítelkyně napadeného muže. 
20 fotografií

Romský protest kvůli údajné potyčce s Ukrajinci, organizátor dorazil z Ostravy

Ostravsko
Před třetí hodinou průvod došel do Anenské ulice. Na místo, kde se v sobotu večer odehrála potyčka.
Po sociálních sítích koluje video, které zachytilo sobotní zásah policie a zdravotníků u Anenského podjezdu v Pardubicích. Mělo jít o bitku Romů s Ukrajinci. Dnes se do Pardubic sjeli na demonstraci Romové z celé republiky. Po druhé hodině odpoledne se vydali účastníci demonstrace od pardubického nádraží na místo, kde došlo k potyčce, tedy do Anenské ulice v Pardubicích. Průvod doprovázeli policejní těžkooděnci. Podívejte se na videa. Uslyšíte i výpověď přítelkyně napadeného muže. 
20 fotografií

VIDEO: Romská demonstrace v Pardubicích. Protestní pochod prošel městem

Pardubicko