ŠTÍTEK: detektivní román

Lucie Lukačovičová1
Předminulý týden zavítala do Liberce spisovatelka Lucie Lukačovičová, aby představila svou nejnovější knihu Poslední bůh. Autorské čtení proběhlo v oáze fantasy a sci-fi žánru, knihkupectví Svět Jotunheim, a role moderátorky se chopila liberecká spisovatelka Karolina Francová. „Kniha je mimo jiné poklonou dílu Julese Vernea a Rudyarda Kiplinga. A na předsádce má pečlivě vyvedenou dobovou mapu Indie,“ přiblížila v rozhovoru pro Deník Lukačovičová.

Lucie Lukačovičová zavítala do Liberce. Představila svou novou knihu

Z okolí
Lucie Lukačovičová1
Předminulý týden zavítala do Liberce spisovatelka Lucie Lukačovičová, aby představila svou nejnovější knihu Poslední bůh. Autorské čtení proběhlo v oáze fantasy a sci-fi žánru, knihkupectví Svět Jotunheim, a role moderátorky se chopila liberecká spisovatelka Karolina Francová. „Kniha je mimo jiné poklonou dílu Julese Vernea a Rudyarda Kiplinga. A na předsádce má pečlivě vyvedenou dobovou mapu Indie,“ přiblížila v rozhovoru pro Deník Lukačovičová.

Lucie Lukačovičová zavítala do Liberce. Představila svou novou knihu

Z okolí
Ilustrační foto
Spanilá jízda kočárů odstartuje ve čtvrtek z Pardubického závodiště v 16 hodin. Přes ulice Teplého, 17. listopadu a třídu Míru přijede až na Pernštýnské náměstí, kde je centrum Podzimních městských slavností. Kočáry budou předzvěstí víkendové Velké pardubické.

Kočárová jízda se zapojí do slavností a pozve na dostihy

Pardubicko
Závod Rallye du Maroc 2019.
/FOTOGALERIE/ Hned úvodní etapy marocké rally, které se i letos účastní sedlčanský Big Shock Racing tým ukázaly, že organizátoři pro jezdce připravili trať, na které se nebudou nudit. Náročný terén plný skal a kamení nekompromisně prověřuje odolnost závodních strojů i připravenost jezdců. Ve druhé etapě závodu to poznala i posádka ve složení Martin Macík, František Tomášek a David Švanda, kterou zastavily problémy s převodovkou a posádka zůstala v poušti. Nakonec se ale podařilo vše podařilo vyřešit a sedlčanská trojice může nadále pokračovat v závodě, akčkoliv se nevyhnula velké panalizaci.     
50 fotografií

Rallye du Maroc: Macík sehnal náhradní díly od místních a jede dál

Ostatní sporty
Janek Kroupa
Novinář Janek Kroupa (45) pracoval jako reportér pořadu Na vlastní oči, spolupracuje také s Českou televizí a Českým rozhlasem, získal cenu Elsa, Novinářskou křepelku a cenu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za válečné reportáže. V září se vrátil na Novu s pořadem Příběhy českých zločinů. A o nich si povídal s časopisem TV Star.
10 fotografií

Příběhy českých zločinů: Celému štábu se sevřelo hrdlo, říká k pořadu Kroupa

Film a televize
Šestatřicetiletá spisovatelka Tereza Semotamová pochází ze Spešova. Za knihu Ve skříni byla nominovaná na prestižní cenu Magnesia Litera. Léta žila v Německu. Poté se přestěhovala do Prahy, kde žije posledních pět let.
Praha, Spešov /ROZHOVOR/ - Sestra na očním v nemocnici vraždí své pacienty, nebo je jejich obětí. I takovéto detektivky by se čtenáři na Vyškovsku mohli v budoucnu dočkat z pera Terezy Semotamové. "Jednou to s kamarádem Jakubem Vítkem napíšeme a křest bude v cukrárně Severka, kterou oba velmi milujeme,“ říká talentovaná spisovatelka. V nedávné době sklidila velký úspěch se svou knihou Ve skříni, se kterou byla nominovaná na prestižní cenu Magnesia Litera.  

Spisovatelka Semotamová: Každý má vlastní příběh, který může vyprávět

Blanensko
Divadelní hra Splašené nůžky.
Diváci budou společně s herci řešit zločin, který se stal v jednom příbramském kadeřnictví. Jde o vraždu přímo v domě, kde žila slavná klavíristka a kde působí velmi originální kadeřník.

V divadle se bude řešit zločin

Volný čas
Ilustrační foto.
„Někdo mi nabídl vaši koloběžku. Za tři tisíce ji dovezu.“ Tak takhle nějak to vypadalo, než byla Richardu Žilákovi ze Zlína vrácena jeho ukradená koloběžka. Speciální koloběžku postrádal necelých dvacet čtyři hodin. K nalezení mu pomohly sociální sítě, i když si ji musel vykoupit.

Ukradenou koloběžku majitel vykoupil zpět

Zlínsko
Natáčení filmu Zátopek na fotbalovém stadionu za Lužánkami.
Jižní Morava - Známá místa a možná dokonce i sebe spatří v následujících měsících Jihomoravané na plátnech kin a televizních obrazovkách. V kraji se to totiž doslova hemží filmaři. Deník Rovnost přináší výběr fimů a seriálů, které štáby na jižní Moravě natáčely v uplynulých týdnech a měsících a již zanedlouho je tak lidé spatří v kinech.
31 fotografií

Detektivky, vinařská komedie či dokument o Zátopkovi. Jižní Morava láká filmaře

Z okolí
Miliardářka. J. K. Rowlingová patří k nejbohatším spisovatelům planety. Její série o čarodějově učni Harrym Potterovi se prodalo více než 450 milionů výtisků a jednu generaci vrátila k četbě.
Čeští fanoušci J. K. Rowlingové by měli zbystřit. Na knižní pulty přichází čtvrtý případ Cormorana Strika a jeho kolegyně Robin, který autorka Harryho Pottera vydala pod pseudonymem Robert Galbraith.

Rowlingová a případ z vyšší společnosti

Ostatní
Enigmatické variace, Martin Stránský a Jan Maléř.
Kašperk - Na nádvoří hradu Kašperk se v pátek 23. srpna od 20 hodin uskuteční premiérové divadelní představení Enigmatické variace aneb láska až za hrob. V hlavní roli vystoupí Martin Stránský a Jan Maléř. Autorem hry je E. E. Schmitt. Vynikající, místy hořký, jindy zase vtipný a překvapivý děj ve vynikajícím hereckém ztvárnění.
4 fotografie

Enigmatické variace na nádvoří hradu

Strakonicko
Večerníček Pat a Mat
První český hraný detektivní seriál pro děti, nové vzdělávací pořady nebo pokračování dvou známých a oblíbených večerníčků připravuje pro podzimní vysílání dětský kanál ČT:D. Seriál Kriminálka 5.C se bude věnovat tématu obchodování s ohroženými zvířaty a režíruje ho Juraj Nvota. Novinářům to dnes řekli zástupci České televize. Kromě dětských herců se v seriálu objeví Martin Myšička, Boleslav Polívka, Lenka Krobotová či Jan Dolanský.

Detektivka pro děti i večerníčky. ČT představila podzimní program Déčka

Ostatní
K členům Střediska východočeských spisovatelů patří známí autoři, například spisovatelka Marcela Marboe a František Uher.
Havlíčkův Brod – Na podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě se letos poprvé jako celek představí Středisko východočeských spisovatelů. Podstatnou informací pro regionální patrioty je skutečnost, že součástí střediska jsou rovněž spisovatelé, kteří žijí a tvoří také na Vysočině. Je to například známý autor detektivek František Uher nebo Miroslav Skačáni z Jihlavy, autor knihy Hodinu nevíš, inspirované skutečným případem heparinových vražd v havlíčkobrodské nemocnici.
3 fotografie

Na knižním veletrhu se na podzim představí nejen autoři z Vysočiny

Volný čas
Kniha, čtenář - ilustrační foto
Nejoblíbenějším žánrem u českých čtenářů je romantická literatura. Této kategorii vévodí autoři jako Patrik Hartl, Radka Třeštíková nebo Michal Viewegh. Ve světě dominuje žánr thrillerů, romantická literatura u zahraničních čtenářů obsadila až třetí místo. Thrillery jsou mezi českými zákazníky e-shopů až na páté pozici za romantickou literaturou, detektivkami, scifi a fantasy a moderní literaturou. Vyplývá to z výsledků ankety portálu Picodi.com u zákazníků českých a světových e-shopů.

Detektivky nebo sci-fi? Nikoli. Čeští čtenáři preferují romantickou literaturu

Ostatní