ŠTÍTEK: detektivní román

Spisovatel František Uher
Havlíčkův Brod – Příští rok oslaví už 80. narozeniny spisovatel František Uher z Havlíčkova Brodu.Za svou dlouholetou a velice plodnou literární činnost získal řadu ocenění. Dvakrát dostal Cenu Havrana za nejlepší detektivní povídku roku, udělovanou Mezinárodní organizací autorů detektivní literatury (AIEP). Získal také Cenu Eduarda Fikera. Jeho román Dlouhá nepřítomnost byl poctěn první cenou v literární soutěži O poklad byzantského kupce a podobně.

Aforismy potřebují zkušenost, nadhled a toleranci

Havlíčkobrodsko
Věra Kubánková, která si zahraje energickou slečnu Marplovou, se na roli prý připravuje už od října.
Mladá Boleslav - Mladoboleslavské městské divadlo začalo zkoušet novou inscenaci Vražda na faře spisovatelky Agathy Christie. Inscenaci režíruje Helena Glancová. Premiéra je naplánována na 13. února 2015. Řekl to tiskový pracovník města Pavel Šubrt. Titulní roli slečny Marplové hraje hostující Věra Kubánková.

Mladoboleslavské divadlo uvede v únoru detektivku Vražda na faře

Divadlo
Populární britská autorka detektivních příběhů P.D. Jamesová.
Londýn - Ve věku 94 let zemřela populární britská autorka detektivních příběhů P.D. Jamesová. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na nakladatelství Faber and Faber. Autorka, která bývá označována za nástupkyni Agathy Christie, se proslavila hlavně kriminálními zápletkami, jež řeší detektiv Adam Dalgliesh.

Zemřela spisovatelka P.D. Jamesová. Stvořitelka detektiva Dalglieshe

Ostatní
Novinář a spisovatel Jan Bauer.
ČR - Známý autor Jan Bauer, který se věnuje popularizaci české historie i beletrii, vydává v těchto dnech už dvanáctou historickou detektivku s postavami Jakuba Protivy z Protivce a mnicha Blasia. Kniha se jmenuje Jihlavský zlý duch a, jak nám její autor prozradil, věnoval ji právě Jihlavě, kde se před 69 lety narodil.

Spisovatel Jan Bauer věnoval Jihlavě svou detektivku

Z okolí
Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová
Přerov – Osudy ztracených dětí a jen těžko sdělitelné pocity matek, které přišly o to nejcennější, co v životě měly. Přerovská spisovatelka Lenka Chalupová se ve své knize, která vychází tento čtvrtek, snaží čtenářům zprostředkovat trochu jiný svět, než dosud. Po detektivce Utopená přichází s novinkou Pomněnkové matky. Na pultech se objeví počátkem příštího týdne.

Příběhy ztracených dětí mě fascinovaly, říká spisovatelka Lenka Chalupová

Volný čas
Ľubica Mezerová
Bruntál /ROZHOVOR/ – Slovenština je zvukomalebná řeč. A pokud ještě zazní z úst pohledné a milé ženy, běhá mužům příjemný mráz po zádech. Touto řečí vítá návštěvníky bruntálského muzea a zámku, ale i hradu Sovince a karlovické Kosárny historička umění Ľubica Mezerová.

Ľubica Mezerová: Dějiny umění jsou jako detektivka

Bruntálsko
Jiří Březina.
České Budějovice – Třiatřicetiletý Jihočech Jiří Březina získal se svým románem a literárním debutem Na kopci prestižní Cenu Jiřího Marka. Ta se uděluje za nejlepší český detektivní román roku.

Nejlepší česká detektivka je ze Šumavy

Volný čas
Jiří Březina.
České Budějovice – Třiatřicetiletý Jihočech Jiří Březina získal se svým románem a literárním debutem Na kopci prestižní Cenu Jiřího Marka. Ta se uděluje za nejlepší český detektivní román roku.

Nejlepší česká detektivka je ze Šumavy

Ostatní
Ilustrační foto.
Praha - Údajné vydírání obchodníka s diamanty a krádež drahých kamenů za 200 milionů korun. Tohle se ve středu přetřásalo v jednací síni Obvodního soudu pro Prahu 1. Krádež, jíž se měl v roce 2012 dopustit rusky hovořící člověk představující se jako Konstantin Lebekin, prý byla možná fingovaná – rozhodně ale zůstala neobjasněná.

Diamantová kauza je jak z detektivky

Zločiny a soudy
David Ondříček.
Praha /ROZHOVOR/ - David Ondříček je fanoušek i režisér noiru, který před pár lety přesvědčil diváky, že tenhle žánr není mrtvý. Jeho dobová detektivka Ve stínu měla vše, co má noir mít podmanivou vizuální náladu, tajemství a bravurní práci se světlem a stínem. Teď ji mohou diváci znovu vidět na Noir Film Festivalu na Křivoklátě v sekci český noir.

Režisér a producent David Ondříček: Můj temný křest byl Angel Heart

Film a televize
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek udělil 6. června v Praze ceny Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Na snímku je polská filmová režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová.
Praha – Na polsko-českém pomezí natočí napřesrok režisérka a někdejší absolventka pražské AMU Agnieszka Hollandová film Přes kosti mrtvých, jehož podkladem je román polské spisovatelky Olgy Tokarczukové. Kritici ho označují za morální thriller a srovnávají se Jménem růže Umberta Eca, neboť také kombinuje mysterium s filozofií.

Agnieszka Hollandová připravuje polsko-českou detektivku

Film a televize
Spisovatel Jan Bauer.
Knihou (chtěl jsem psát „poslední", ale dnes už možná ani sám Jan Bauer neví, kolik jich od té doby vyšlo – vybavuje se mi jeden Milenec rudé komisařky, také vyšlý 
v Mobě), nad kterou se zde chceme krátce zamyslet, je historická detektivka z doby krále Václava IV – nese název Rožmberské dědictví.

GLOSA: V novém příběhu Blasia má Jan Bauer věrojatnější postavy

Volný čas
Ilustrační foto
Praha - 5 metrů, 75 kg, 49 000 stran a téměř 13 000 000 slov. Tak dlouhá a těžká by byla řada svazků, jež dosud vyšly v edici Původní česká detektivka nakladatelství MOBA. Za čtrnáct let existence bylo vydáno na dvě stě knižních titulů (svazek č. 200 vychází právě nyní) od šedesátky autorů, které se setkaly s pozitivním čtenářským ohlasem.

Česká krimi stoupá v oblibě

Ostatní
Českokrumlovský hrad, kde se odehrává větší část děje románu Rožmberské dědictví, na rytině z počátku 19. století.
Severní Čechy /ROZHOVOR, UKÁZKA/ - Na knižních pultech se v těchto dnech objevila nová historická detektivka z pera zkušeného autora Jana Bauera. Jmenuje se Rožmberské dědictví a je už v pořadí jedenáctým příběhem, v němž vystupují v úloze vyšetřovatelů Jakub Protiva z Protivce a mnich Blasius.

Janu Bauerovi vyšla již jedenáctá historická detektivka

Ostatní
Českokrumlovský hrad, kde se odehrává větší část děje románu Rožmberské dědictví, na rytině z počátku 19. století.
Severní Čechy - Na knižních pultech se v těchto dnech objevila nová historická detektivka z pera zkušeného autora Jana Bauera. Jmenuje se Rožmberské dědictví a je už v pořadí jedenáctým příběhem, v němž vystupují v úloze vyšetřovatelů Jakub Protiva z Protivce a mnich Blasius.

Janu Bauerovi vyšla již jedenáctá historická detektivka

Z okolí
Spisovatel Thomas Enger.
Praha /ROZHOVOR/ - Instinkt dravce. To je třetí kniha čtyřicetiletého norského autora Thomase Engera, který ji přijel minulý týden představit českým čtenářům. Jeho detektivky jsou už dnes domácími bestsellery, které se prosadily i ve světě. Poslední kniha, jež je volným pokračováním románů Kamenný déšť a Fantomová bolest (Moba), vyšla ve více než dvacítce zemí. Ústřední postavou je novinář Henning Juul.

Spisovatel Thomas Enger: Manželka je sekretářka. Radí mi se zápletkami

Ostatní
Á LA BOGART.  Svein Andre Hofsø jako Breienův svérázný detektiv Robert.
Praha /RECENZE, VIDEO/ - Dosti neobvyklá krimi. To je Detektiv Down, film, jehož příběh i styl utvářel režisér Bård Breien podle hlavního představitele. Herce Sveina Andre Hofsø, kterého našel v komunitě lidí s Downovým syndromem. Už to samo o sobě působí zvláštně, u detektivek je alfou omegou dobře napsaný scénář a potřebné napětí. Jenže u Bårda Breiena holt nikdy nevíte.

Detektiv Down mimo hranice žánru

Film a televize
Beseda se spisovatelkou Jarmilou Pospíšilovou v prostějovské knihovně
Prostějov/Vincencov – Píše nejen oblíbené detektivky, ale vydala také několik společenských románů. Její detektivky jsou většinou zasazené do venkova a prolíná se jimi postava Marie Kovandové, ve společenských románech se zaměřuje na mezilidské vztahy. Je vášnivou zahrádkářkou a houbařkou a baví ji procházky se psem v přírodě. Advokátka, starostka Vincencova a spisovatelka Jarmila Pospíšilová besedovala ve středu se čtenáři v prostějovské knihovně.
9 fotografií

Při psaní nechci být svázaná skutečnými příběhy, říká Jarmila Pospíšilová

Volný čas