ŠTÍTEK: detektivní román

Martin Polách
Liberec,Vratislavice - Setkání se zajímavými lidmi, čtení detektivek, knižní burzy, ale dokonce i odpustky pro čtenáře, kteří nevrátili včas vypůjčené knížky. To vše nabízí Krajská vědecká knihovna v Liberci i knihovna ve Vratislavicích.

Knihovny nabízejí akce i odpustky

Liberecko
Generální ředitel Gabriel Slanicay.
Uherské Hradiště - Dokud jsme si povídali o velké vášni Gabriela Slanicaye, kterou jsou obrazy a jejich rozsáhlá sbírka, která zdobí stěny kanceláří firmy Linea Nivnice, měl na tváři úsměv. Když jsme změnili téma a začali se bavit o pančovaném alkoholu, úmrtích lidí a nezdaněných a nekolkovaných lahvích, zvážněl.
5 fotografií

Gabriel Slanicay: Kauza metyl je detektivka a zločin

Slovácko
Martin Sviták.
Valašské Meziříčí – Anglický týden jako vymalovaný. Svěřenci trenéra Roberta Blaška vyhráli oba zápasy a v tabulce divize E jsou již na druhé příčce. Sobotní zápas proti Šumperku byl tradičně hororový.

Fotbalová detektivka se šťastným koncem

Fotbal
Netradiční mysteriózní zápletku, paradoxní situace a spojení trpké reality s bizarní poetikou nabídne kriminální seriál Cirkus Bukowsky, který začala natáčet Česká televize.
Praha - Netradiční mysteriózní zápletku, paradoxní situace a spojení trpké reality s bizarní poetikou nabídne kriminální seriál Cirkus Bukowsky, který začala natáčet Česká televize. Pilotní díl ponuré detektivky, v níž lavinu záhad spustí jedno nečekané dědictví, se o přízeň diváků ucházel v Souboji seriálů.

V České televizi vzniká Cirkus Bukowsky

Film a televize
VE STÍNU. V Ondříčkově detektivce přišly ke slovu dobové baloňáky a klobouky: zleva Martin Myšička, Ivan Trojan, Aleš Najbrt a David Švehlík.
Praha – V kvartetu filmových novinek na sebe tento týden poutá pozornost detektivně laděné drama Davida Ondříčka e stínu. Slavnostní premiéru má film s Ivanem Trojanem v hlavní roli už dnes večer na pražském Andělu a v Lucerně. A čeští filmaři by se měli mít na pozoru, protože dobový thriller z 50. let nasazuje svou kvalitou laťku proklatě vysoko.

Kinům týdne vévodí Ondříčkova dobová detektivka

Film a televize
Litovel u míče. Ilustrační foto
Litovel – Napínavou osmigólovou detektivku s remízovým koncem předvedli ve vloženém středečním kole krajského přeboru slušné návštěvě fotbalisté Litovle a Velkých Losin. Hosté dvakrát vedli o dvě branky, nakonec ale Hanou opouštěli „pouze" s jedním bodem za remízu 4:4.

Osm gólů, čtyři žluté, jedna červená: Litovel versus Losiny

Fotbal
S ROZVAHOU. Věřím, že energie, kterou jsme filmu dali, se někde projeví, říká režisér David Ondříček.
Praha /ROZHOVOR, VIDEO/  – Málokterý filmař má odvahu i nervy sáhnout už do hotového filmu. David Ondříček měl zkraje roku svůj film Ve stínu sestřihaný. Ale rozhodl se pro radikální čin, sedl do střižny a z filmu vystřihl ještě patnáct minut. Včetně nejdražší scény s koněm. „Krvácelo mi srdce, ale myslím, že to filmu prospělo," říká. Za necelé dva týdny vstoupí jeho detektivka z 50. let ve stylu noir do kin, v hlavní roli s Ivanem Trojanem. S režisérem Davidem Ondříčkem jsme hovořili o natáčení dramatu Ve stínu, těžkých producentských rozhodnutích a tlačence pro Sebastiana Kocha.

David Ondříček: Náš film je detektivka s mravním podtextem

Film a televize
Počítačová hra Whore of the Orient.
Mysleli jste si, že po provalení nezaplacených přesčasů a nezáviděníhodných pracovních podmínek to australské studio Team Bondi raději zabalí? Omyl, firma podepsaná pod detektivkou L.A. Noire to nevzdává, byť tam z původních zaměstnanců skoro nikdo nezbyl a hledá proto posily na všemožné pozice.

Oznámení Whore of the Orient od tvůrců L. A. Noire

Hry
Spisovatel Jan Bauer vydal nedávno v pořadí už osmý detektivní příběh z doby vlády Václava IV. nazvaný Klášter kostlivců.
Severní Čechy /ROZHOVOR/ - Spisovatel Jan Bauer vydal nedávno v pořadí už osmý detektivní příběh z doby vlády Václava IV. nazvaný Klášter kostlivců. Tak jako v předchozích románech, i tentokrát se čtenáři setkávají se sympatickými středověkými detektivy novoměstským rychtářem Jakubem Protivou z Protivce a mnichem Blasiem.

Nová detektivka z doby vlády Václava IV.

Z okolí
Ilustrační foto.
Havířov – Ostravské studio České televize začíná v pátek natáčet klasickou detektivku. První klapka filmu Ženy, které nenávidí muže padne v psychiatrické ordinaci havířovského Domu zdraví. V Havířově, Ostravě a okolí se bude natáčet až do 19. srpna. Režisérem je Robert Sedláček, scénář napsal Zdeněk Zapletal. Autoři slibují napětí do samého konce.

Ostravští filmaři začínají v Havířově točit novou detektivku s Langmajerem

Film a televize
Michal Viewegh.
Východní Čechy /ROZHOVOR/ - Michal Viewegh píše druhý díl detektivky Mafie v Praze, nazval ji Mráz přichází z hradu. Plánuje také napsat další knížku pohádek, aby si odpočinul "od politiky, od těch svinstev a toho všeho," čím se brodí, když sbírá materiál na zmíněnou detektivku. S naším současným nejúspěšnějším spisovatelem jsem se setkala v dobrušské knihovně, která slavila své desáté výročí.

Michal Viewegh: Jediné, co nám zbývá, je se politikům alespoň vysmát

Ostatní
Ilustrační foto.
Plzeň – Na cesty, k vodě i jako alternativa trávení volného času při ošklivém počasí. Oddechové čtivo je o prázdninách vítaným společníkem mnoha lidí. Táhnou hlavně detektivky a knihy pro ženy.

Z knihoven v létě mizí beletrie

Plzeňsko
Dům, ve kterém byla Eva Rausingová nalezena mrtvá.
Londýn - Dědic společnosti vyrábějící kartonová balení Tetra Pak a jeden z nejbohatších lidí v Británii Hans Kristian Rausing je zadržován kvůli podezření z vraždy poté, co jeho manželka Eva byla v pondělí nalezena mrtvá. Před londýnským soudem to uvedla detektivka Sharon Marmanová, podle níž zatím policie nebyla s to Rausinga vyslechnout. Příčina smrti Evy Rausingové také ještě nebyla stanovena.

Dědic Tetra Paku je zadržen kvůli podezření z vraždy manželky

Svět
Spisovatelka Veronika Černucká na autogramiádě ve svých rodných Teplicích.
Praha, Ústí nad Labem – Bez knížky na dovolenou? Tak to ani náhodou! A pokud si budete „muset" vařit sami, třeba oceníte i Příručku jadranské snoubenky. Dovolená je ideální čas ulehnout s knihou. Dobrá kniha je zkrátka dobrý přítel! Nezklame. Peníze si od vás nepůjčuje, tedy ho nemůžete ztratit. A když už do ní investujete, pobaví.

Masožravé rostliny Kačírkové, ale i detektivka z Islandu

Ostatní
„V Pelhřimově se cítím doma a rád bych se sem vrátil,“ uvedl při představování nové knihy Zdeněk Pošíval.
Pelhřimov /ROZHOVOR/ – Zdeněk Pošíval je český divadelní režisér, spisovatel, ale hlavně pelhřimovský rodák. Ve svých knihách se věnuje zejména české historii. Nový román s názvem Zakázané doteky přijel autor osobně představit do svého rodného města.

Nepíšu krváky, ale detektivky, říká Zdeněk Pošíval

Ostatní
Spisovatelka Veronika Černucká na autogramiádě ve svých rodných Teplicích.
Teplice, Duchcov /ROZHOVOR/ - Máte rádi krimi příběhy, ale neznáte novelu Tajemství sedmi ještěrek ani povídkovou knihu Noc, kdy jsem měla zemřít? Chyba, obě se pěkně čtou, pobaví. Jejich autorka Veronika Černucká má na to buňky, cit, ale nebudeme jí to říkat, ano? Aby nezpychla… Autogramiádu „Tajemství sedmi ještěrek" (Moba, jaro 2012) má 9. června na Casanovských slavnostech. „Odehraje se od 9.00 do 11.00 v duchcovském knihkupectví U Zámku," zve rodačka z Teplic, která absolvovala UJEP i praxi v Ústeckém deníku, dnes píše, je vdaná a podniká.

Agatha Christie není můj vzor, tvrdí autorka detektivek Veronika Černucká

Ostatní
Východočeské divadlo Pardubice
Pardubice – Východočeské divadlo (VČD) v Pardubicích už má pro diváky připraven dramaturgický plán na příští sezonu. Návštěvníci divadla se mohou těšit na klasiku od Shakespeara či Moliéra, zbrusu novou pohádku, detektivku od Agathy Christie či osvědčenou převlekovou komedii Charleyova teta.

Divadlo chystá Shakespeara, pohádku, ale také detektivku

Volný čas
Východočeské divadlo Pardubice
Pardubice – Východočeské divadlo (VČD) v Pardubicích už má pro diváky připraven dramaturgický plán na příští sezonu. Návštěvníci divadla se mohou těšit na klasiku od Shakespeara či Moliéra, zbrusu novou pohádku, detektivku od Agathy Christie či osvědčenou převlekovou komedii Charleyova teta.

Divadlo chystá Shakespeara, pohádku, ale také detektivku

Divadlo
Počítačová hra Hitman: Absolution.
Pátý díl zabíjácké série s agentem 47 v novém videu lehce poodhaluje zápletku, ale moudří z toho stejně moc nejsme. Náš Hitman ve videu vysvobozuje svoji pomocnici z předcházejících dílů Dianu Burnwood a v rámci toho každého, kdo mu příjde pod ruku, brutálně zpacifikuje.

Nový trailer na Hitman: Absolution

Hry
TOMÁŠ DIANIŠKA s herečkou činoherního souboru Barborou Mottlovou.
Liberec /ROZHOVOR, FOTOGALERIE, VIDEO/ - Divadlo F. X. Kalby připravuje novou hru Mickey Mouse je mrtvý. O čem hra je, na jaké herce se mohou diváci těšit a další zajímavosti, nám v rozhovoru prozradil autor hry Tomáš Dianiška. Mladý herec a autor Tomáš Dianiška je v angažmá Divadla F. X. Šaldy od roku 2009. Do povědomí Liberečanů se dostal nejenom jako herec činoherního souboru Šaldova divadla, ale také jako člen mladého souboru F. X. Kalby, pro který píše hry a také v něm hraje. Tento mladý muž už má na kontě tři úspěšné autorské hry Googling and Fucking, Pipinky z plakátu a Přísně tajné: Hrubá nemravnost, které přilákaly do divadla i mladší publikum, jež je z jeho inscenací nadšené. Nyní mladí herci chystají novinku s názvem Mickey Mouse je mrtvý, kterou veřejnosti představí v sobotu 31. března…
21 fotografií

Dramatik Tomáš Dianiška: Mickey Mouse bude horor, deprese i detektivka

Divadlo