ŠTÍTEK: detektivní román

Jindřich Šrejber, jeden z pořadatelů Mezinárodního hudebního festivalu Porta
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – Když je na koho a na co vzpomínat, MUSÍ se to udělat. Zvlášť, vepsal-li se ten člověk do srdcí řady lidí tak, jako Kapitán Kid. Rád na něj vzpomíná i Jindřich Šrejber, exředitel Krajského kulturního střediska v Ústí, dnes šéf kulturního sdružení Ars Porta Bohemica a jeden z organizátorů Porty jako mezinárodního hudebního festivalu. Tedy akce, na jejíž existenci měl a má trampský písničkář Kapitán Kid lví podíl… Autor báječných detektivek i netradičních sci-fi knih Jaroslav Velinský, jako osobitý písničkář známý pod jménem Kapitán Kid, by se letos dožil již 80 let. Zemřel však po těžké nemoci v neděli 19. února. Jeho blízcí a přátelé na něj jen tak nezapomenou!

Jindřich Šrejber: Kapitán Kid? Kamarád i velký sběratel

Hudba
Autor předlohy Případu pro exorcistu Michal Sýkora. Olomoucký pedagog, literární vědec a spisovatel
Olomouc - Svět detektivních příběhů má novou hrdinku. Jmenuje se Marie Výrová a lidé ji najdou v nedávno vydaném literárním debutu s názvem Případ pro exorcistu Michala Sýkory. Místem činu se v knize pedagoga a literárního vědce stává obec Štěpánov, která se nachází nedaleko Olomouce.

Místo činu: Štěpánov. Nová česká detektivka

Volný čas
Pavel Horváth
Plzeň – Už se nemůže dočkat, až si zahraje na přírodním trávníku. „Jsme rádi, že máme v zimě k dispozici umělou trávu, ale ta normální je na pohyb docela jiná. Obzvláště pro mě, s mojí postavou a váhou,“ vypočítává přednosti přírodního povrchu kapitán Viktorie Pavel Horváth.

Horváth si vzal na soustředění detektivku

Fotbal
Busher brzy vystoupí v Příbrami a také v Třebsku.
Příbram – Svou první skladbu nazval Vlasta Buch po městě, ve kterém žije, tedy Příbram. Říká si Busher a hip hop začal produkovat v roce 1995. Mezi největší úspěchy řadí vystoupení s Kontrafaktem a rád by vystupoval také s Eminemem. Příbramský deník Busherovi položil před premiérou jeho nového CD několik otázek.

Busher: Hip hop je jako zajímavá detektivka

Příbramsko
Divadlo Point. Ilustrační foto
Prostějov – Divadlo Point otevře nový rok reprízou detektivní hry Druhý výstřel, který s mladým prostějovským ansámblem nastudoval Vojtěch Pospíšil. Pustili se do látky známého francouzského autora Roberta Thomase a výsledek své práce předvedli už loni v listopadu.

Divadlo Point podruhé vystřelí, reprizuje detektivku

Volný čas
Počítačová hra The Elder Scrolls 5: Skyrim.
Raptr je speciální program, který si nainstalujete a on pak sleduje vaše hraní. Využívá se jako sociální síť, zaznamenává achievementy a spoustu dalších věcí. Co je nejdůležitější, Raptr používá deset milionů hráčů, což už je velice slušný statistický vzorek.

Nejhranější titul v roce 2011? S přehledem Skyrim

Hry
Jakub Smolík
Stříbro – Známý zpěvák Jakub Smolík se v uplynulém týdnu představil publiku ve Stříbře. Jeho zdejší tříhodinový koncert odměnili diváci dlouhotrvajícím potleskem, v závěru došlo také na tanec. Zpěvák v tomto městě vystoupil prý vůbec poprvé.

Nejvíce si odpočinu u dobré detektivky

Tachovsko
PRŮVODKYNĚ SERIÁLOVÉHO SOUBOJE. Tereza Kostková ve své nové televizní roli.
Praha – Očekávaný Souboj seriálů začíná. Česká televize v sobotu přichází s původním projektem, v jehož rámci nabídne divákům šest pilotních snímků. Ti budou moci svým hlasováním rozhodnout o tom, který z nich bude nakonec zrealizován do seriálové podoby. Průvodkyní pořadu je herečka Tereza Kostková. Jinak řečeno, Česká televize tedy vybízí diváky, aby si vybrali svůj „pilot“, z něhož vzejde třináctidílný se­riál…

Rodinný seriál, sitcom nebo detektivka?

Film a televize
Petr Svoboda zvaný Důče
Ústí nad Labem /ROZHOVOR/ – Zajímavá nostalgická publikace z časů velkého nadšení, ale i útlaku skautů fašisty i komunisty, slavnostně představili junáci na besedě v Severočeské vědecké knihovně ve čtvrtek. Slíbili, že ji věnují všem školním a městským knihovnám, pro ostatní čtenáře již je dostupná za 150 Kč. Autorovi knihy „Devadesát let skautingu v Ústí nad Labem“ Petru Svobodovi – Důčemu, předsedovi Okresní rady Junáka v Ústí n. L. jsme položili několik otázek.

Byla to úplná detektivka, popsal Petr Svoboda vznik knihy o historii skautů

Knihy
Třídílnou minisérii pro Českou televizi Skrytá brána natáčí ve znojemském podzemí filmaři pod vedením režiséra Jiřího Stracha. Ivan Trojan, Anna Geislerová a další zde točí úvodní scény detektivního příběhu s tajuplnými motivy podle námětu Arnošta Vašíčka
Praha /ROZHOVOR/ – Ve středu má v Praze premiéru slovenský snímek Petera Krištúfka Viditelný svět, v němž si zahrál hlavní roli citově oslabeného Olivera parazitujícího na cizích životech Ivan Trojan. Pro režiséra a jeho debut v kinech to byla výhra. S hercem Ivanem Trojanem jsme si povídali o natáčení Viditelného světa na slovenském sídlišti, pokračování Ďáblovy lsti a detektivce z 50. let…

Ivan Trojan: Hraju podivíny, jinak jsem ale normální

Film a televize
Plzeňská šachistka Jitka Jánská
Plzeň – Nová šachová naděje roste v Plzni. Teprve dvanáctiletá školačka Jitka Jánská poráží ve hře králů nejen své vrstevníky ale už i dospělé. V červnu dotáhla klatovské žáky k titulu mistrů republiky, teď září na velkém turnaji v Klatovech, kde sbírá skalpy jednoho zkušeného borce za druhým.

Malá šachistka čte detektivky a poráží i dospělé soupeře

Plzeňsko
V Poličce od včerejšího dne natáčí režisér Milan Šteindler pilotní díl seriálu Mazáci.
Polička – „Ticho! Akce!“ K tmavému autu na náměstí vedou dva muži v černém menšího tlouštíka v klobouku. Za nimi náhle přibíhají dva důchodci a křičí, že mají zbraň. Ne, nejde o přepadení za bílého dne. V Poličce od středečního dne natáčí režisér Milan Šteindler pilotní díl seriálu Mazáci.
32 fotografií

Šteindler točí v Poličce detektivku s Labudou

Film a televize
V Poličce od včerejšího dne natáčí režisér Milan Šteindler pilotní díl seriálu Mazáci.
Polička – „Ticho! Akce!“ K tmavému autu na náměstí vedou dva muži v černém menšího tlouštíka v klobouku. Za nimi náhle přibíhají dva důchodci a křičí, že mají zbraň. Ne, nejde o přepadení za bílého dne. V Poličce od středečního dne natáčí režisér Milan Šteindler pilotní díl seriálu Mazáci.
32 fotografií

OBRAZEM: Šteindler točí v Poličce detektivku s Labudou

Volný čas
Natáčení čapkovy povídky Příběh sňatkového podvodníka v neděli na uhlířskojanovickém nádraží.
Uhlířské Janovice /EXKLUZIVNÍ REPORTÁŽ, ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Část jedné povídky Karla Čapka nazvané Příběh sňatkového podvodníka se točila v neděli na uhlířskojanovickém nádraží. Na place bylo možné potkat dva hlavní hrdiny, sňatkového podvodníka Plichtu v podání Radka Holuba, a role detektiva Holuba se zhostil herec David Novotný.
25 fotografií

Jak natáčeli novou detektivku v Uhlířských Janovicích

Film a televize
Tisková konference při příležitosti zahájení natáčení nového filmu v česko-slovensko-polské koprodukci Ve stínu proběhla 28. února v Praze. Na snímku herec Ivan Trojan.
Praha /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ – Původně Ve stínu koně, teď už jen Ve stínu (linie koně prý podle režiséra během úprav scénáře vymizela). To je název nového snímku Davida Ondříčka, jehož scénář napsal Marek Epstein a který by měl být temnou detektivkou z 50. let. Detektiv Hakl vyšetřuje vykonstruované loupežné přepadení, jehož indicie směřují k židovské obci. StB se jím však pokouší odvrátit pozornost od mnohem klíčovější události – měnové reformy. První klapka padne tuto sobotu 5. března v Bubnech, Hakla hraje Ivan Trojan. A právě s Ivanem Trojanem jsme si povídali o roli kriminalisty ve filmu Ve stínu, národní vypočítavosti a oblíbených detektivech…

Ivan Trojan: Detektivky mě baví

Film a televize
Štěpánka Křesťanová a Zdeněk Rohlíček na scéně plzeňského Komorního divadla v detektivní komedii Hrobka s vyhlídkou. Soubor činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni ji uvedl poprvé uplynulou sobotu
Plzeň – Hrobku s vyhlídkou v plzeňském Divadle J. K. Tyla můžete vítat slovy: Je skvělé, že se hraje detektivka! Nebo se třeba budete ptát: Proč se uvádí na jevišti hororová komedie, když kriminálek a thrillerů je plná televize?

Je libo namíchat hororový koktejl?

Volný čas
Český spisovatel historických románů Jan Bauer.
Hustopeče - Klub historie a vlastivědy v Hustopečích hostil známého českého spisovatele historických románů Jana Bauera. Přednáškovou místnost tamní městské knihovny zaplnili do posledního místečka příznivci historických detektivek, románů i literatury faktu.

Spisovatel Bauer přiblížil Velkomoravskou říši

Volný čas
Nadace RWE a Filmové studio Barrandov podporují čeké filmy. Ilustrační foto
Praha – Běh na dlouhou trať – tak označují čeští scenáristé a autoři námětů cestu svých děl k filmové realizaci. Platí to i o většině z těch, které už pět let pravidelně oceňuje filmová nadace RWE & Barrandov Studio. Šest čerstvých držitelů finančních příspěvků zveřejnila nadace v úterý. Tři muži a tři ženy z 88 žadatelů druhého kola 2010 se podělili o 460 000 korun, z toho čtyři z nich dostali tuto podporu svých prací už podruhé. Nadace RWE tedy ocenila šest nových projektů. Jsou mezi nimi detektivky i rodinná dramata…

Impulsy a čekání scenáristů

Film a televize
TVŮRCI A HERCI. Na snímku zleva scénárista Petr Jarchovský, herec Hynek Čermák, producent Rudolf Biermann, režisér Jan Hřebejk, herečka Anna Linhartová, Aňa Geislerová, autorka hudby Vladivojna La Chia a herec Ondřej Vetchý.
Praha – Dvojí morálka, křivé obvinění, partnerské křivdy, bludy milenek, rodinné vztahy – o tom všem je nový film Jana Hřebejka Nevinnost, který v pátek tvůrci představili novinářům. Vypráví příběh lékaře, kterého mladičká pacientka obviní z pohlavního zneužívání a kolem kterého se rozpoutá rodinné peklo. Rozuzlení, jež přijde ve finále, pak přinese nejedno překvapení - Hřebejk představil svůj další film, kde uvidíme Annu Geislerovou, Ondřeje Vetchého i Luďka Munzara…

Nevinnost: detektivka i etický příběh

Film a televize
Divadelní spolek Vlastimil.
Jedovnice /FOTOGALERIE/ - Jak uspokojit manželku a zavděčit se jejím kamarádkám i tchýni. Záhadná vražda. Kupte si Zvláštní vydání. Vykřikující kamelotka se prodírá zaplněným hledištěm a stává se průvodkyní novým autorským představením jedovnického spolku Vlastimil. Jeho členové divákům tentokrát naservírují manuál pro ideálního muže či detektivku.
16 fotografií

Dvorní autorka Vlastimila: Chceme bavit lidi

Blanensko
Ilustrační foto
Zlín /DENÍK ZLÍŇÁKA/ -Už to začíná! Otevřu oči a začnou hlavou šrotovat otázky. Sněžilo? Mrzne? Co silničáři, vyjeli, sypali? Jak vypadá Rablina? Kolik tam stojí nešťastníků, co se nemůžou vyškrábat nahoru? Nebo kamion, co mu byla silnice úzká?

Každodenní zimní napínavá motoristická detektivka

Zlínsko
Ilustrační foto.
Komentář - Vzpomínáte si? Určitě už vás to někdy potkalo. Zvoní telefon, zvedáte sluchátko a… nic. Klap. No, což? Jak bylo zjištěno, telefonování má mít i silný erotický náboj. Dává tedy snad někdo najevo svůj zájem? Nebo jde o pouhou zvědavost? Nebo jde o to vyvolat napětí, strach či obavy?

Není to jen v detektivkách

Názory z regionu
Ilustrační foto.
Zlínský kraj /SKÓRE DENÍKU/ - Na dovolené si jistě každý rád přečte nějakou zajímavou knížku. Na výběr je mnoho titulů různých žánrů. Velmi oblíbené prázdninové čtení tvoří detektivní literatura. Přečtete si rádi nějakou detektivku?

HLASUJTE: Čtete rádi detektivky?

Zlínsko
Stanislav Češka se psaní začal věnovat už při studiích na gymnáziu.
Brno /ROZHOVOR/ - Psaní se začal věnovat už při studiích na brněnském Gymnáziu Křenová. Napsal několik básní, povídek i textů k písním. Poté však vystudoval obor technická kybernetika. K psaní se až vrátil nyní. V srpnu pětapadesátiletému brněnskému rodákovi Stanislavu Češkovi vyšel v nakladatelství Moba detektivní román Starožitná smrt.

Češka: Mistrem pera je u mě jednoznačně Karel Čapek

Volný čas