ŠTÍTEK: detektivní román

Roman Cílek
Praha - Dne 1. června se stal autor nakladatelství XYZ, Roman Cílek, už patnáctým držitelem Ceny Jiřího Marka za nejlepší detektivní román Letopisy zločinu. Do soutěže bylo přihlášeno 17 knih a 16 autorů. Ceny vítězům předali předseda české sekce mezinárodního sdružení autorů detektivní literatury (AIEP) dr. Cimický a náměstek ministra vnitra plk. JUDr. Jiří Komorous.

Roman Cílek je laureátem prestižní literární ceny za nejlepší detektivku

Knihy
Ilustrační foto
Krnov– Třetí představení v rámci letošního divadelního abonmá v Krnově se přesune z komediálního žánru k detektivce. Místní Městské divadlo naplánovalo na čtvrtek 22. dubna od 19.30 hodin Případy Sherlocka Holmese v podání divadla Šumperk.

Případy Sherlocka Holmese v divadle

Volný čas
Deset malých černoušků.
Liberec – Kdo by neznal román královny světové detektivky Agathy Christie Deset malých černoušků? Liberečtí diváci zhlédnou napínavý příběh jako divadelní inscenaci. A to nejen pod jiným názvem, ale také s jiným koncem.

Známou detektivku uvidí lidé s jiným koncem

Volný čas
Robert Downey, Jr. jako Sherlock Holmes a Jude Law jako doktor Watson
Praha /EXKLUZIVNÍ RECENZE/ - Ritchieho film je detektivkou na efekt, z Doyleovy legendární postavy mnoho nezbylo. Efektní, akční, klipový. Málo překvapivý. Takový je slavný anglický detektiv Sherlock Holmes ve stejnojmenném filmu britského filmaře Guye Ritchieho (někdejšího manžela popové hvězdy Madonny).

Nový Holmes je prachobyčejná akční krimi

Film a televize
Králův Dvůr - Dukla Praha 0:0, na penalty 1:4
Králův Dvůr - Fotbalisté Králova Dvora ve středečním pohárovém střetnutí dokázali, že dokáží sehrát vyrovnané utkání se soupeři z vyšší soutěže. V zápase s Duklou Praha podali cábelíci výborný výkon, po bezbrankové remíze nakonec vypadli v penaltovém rozstřelu. "Byla to taková docela zajímavá detektivka se smutným koncem pro nás," uvedl králodvorský trenér Miloslav Kučera.

Měli jsme více šancí, uvedl Kučera

Fotbal
Ilustrační foto
Olomouc -Cestopisy, detektivky, nebo cizojazyčná literatura? Číst se dá i za mřížemi olomoucké vazební věznice, kde funguje vězeňská knihovna. Podle dosavadních zkušeností zaměstnanců věznice čtou nejvíce obviněné osoby. U odsouzených je pak zájem o literaturu menší.

Knihovnu mají i ve vězení, čtou hlavně obvinění

Olomoucko
Ilustrační foto.
Zlín /JAK SE ŽIJE…/ - „Obezřetná jsem, ale vyhrožování mé osobě patří mezi věci, které tak moc neřeším,“ tvrdí Zlíňanka, která se již čtrnáct let živí jako soukromé očko.

Soukromé očko umí pohlídat i milenky

Zlínsko
Jan Bauer - Pražský rozparovač
Jižní Čechy - Poslední kniha z pera Jana Bauera už svým názvem – Pražský rozparovač – dává tušit, že tentokrát se známý vodňanský spisovatel uchýlil k něčemu poněkud jinému, než je historický román o slavných postavách našich dějin.

Detektivka ze středověké Prahy přibližuje historii

Volný čas
Žadatelé o pas budou muset od prvního dubna zanechat na speciální čtečce i otisky prstů
Ostrava - Jako při výslechu v americké detektivce si mohou připadat lidé, kteří si nyní přijdou vyřídit nový cestovní doklad. Ve speciální kabince je totiž nejen vyfotografují, sejmuty jim budou i otisky prstů.

Chcete nový pas? Ukažte prsty

Frýdecko-Místecko
Žadatelé o pas budou muset od prvního dubna zanechat na speciální čtečce i otisky prstů
Ostrava - Jako při výslechu v americké detektivce si mohou připadat lidé, kteří si nyní přijdou vyřídit nový cestovní doklad. Ve speciální kabince je totiž nejen vyfotografují, sejmuty jim budou i otisky prstů.

Chcete nový pas? Ukažte prsty

Novojičínsko
Pro získání nového pasu je teď zapotřebí otisk prstů
Ostrava - Jako při výslechu v americké detektivce si mohou připadat lidé, kteří si od 1. dubna přijdou vyřídit nový cestovní doklad. Ve speciální kabince je totiž nejen vyfotografují, sejmuty jim budou i otisky prstů.

Chcete nový pas? Ukažte prsty

Ostravsko
Z utkání Mattoni NBL Prostějov - Kolín (95:97).
Kolín/ Detektivka? To je ještě slabé slovo… Pohled na tabulku Mattoni NBL by potěšil autorku zápletek Agathu Christie. S trochou nadsázky se dá říci, že právě tato slavná spisovatelka detektivních románů píše letošní ročník nejvyšší soutěže mužů.

Mattoni NBL připomíná detektivku

Ostatní sporty
Ďáblova lest.
Broumov - V nakladatelství České televize vyšla knižní verze úspěšné televizní detektivky Ďáblova lest. Je to již druhá beletristická kniha s motivem Kodexu gigas, největší rukopisné knihy světa. Stejně jako u románu R. Dübella Ďáblova bible, i zde hraje roli list, který v knize chybí. A protože kodex byl po dvě staletí uložen v broumovském klášteře, děj samozřejmě míří i sem.

Ďáblova lest vyšla knižně, můžete se setkat s jejím autorem

Volný čas
Ilustrační foto
KNIŽNÍ RECENZE - Americký spisovatel Michael Chabon (1963) už v případě své knihy Konečné řešení prokázal, jak mistrně a neotřele si umí poradit se žánrem detektivky, když ve válečné Anglii oživil slavného Sherlocka Holmese (aniž musel uvádět jeho jméno).

Proč Chabon přemístil židovský stát na Aljašku?

Umění
Ilustrační foto
Mezi nejúspěšnější francouzské knihy letošního léta patří další detektivka podepsaná pseudonymem Fred Vargas – Un lien incertain (Nejisté místo). V žebříčku bestsellerů pařížského týdeníku L'Express se drží už šestý týden; momentálně na první příčce.

A Seina teče čili Třikrát komisař Adamsberg

Umění
POD POVRCH. Kapela pojmenovaná podle knihy Roalda Dahla Jakub a obří broskev pojala své nové album jako soundtrack k temnému detektivnímu komiksu.
Praha - Obří broskev je mladá kapela, původem z České Lípy, která už několik let poctivě bojuje o výsadní místo na pražské undergroundové scéně. Její čerstvé album Potápěči (jakási hudební detektivka spojená s komiksem) nezapadá do zavedeného bigbítového modelu, ani se nesnaží splňovat parametry hitparádového popu.

Lidi by měli mít čas na nás párkrát nepřijít

Hudba
Mulder a Scullyová. David Duchovny a Gillian Andersonová křísí na plátně fenomén agentů, kteří znovu stojí na prahu temnot.
Návrat slavných agentů Mulder–Scullyová na plátno tentokrát zklamal. Ačkoli filmu Akta X: Chci uvěřit nechybí klíčová zápletka, napětí ani známí herečtí protagonisté (včetně Mitche Pileggiho v roli šéfa rozvědky Skinnera), přesto člověk čekal od tvůrců slavných televizních příběhů hrajících si s tichou hrůzou a nevysvětlitelnými jevy něco víc.

Scullyová a Mulder přesídlili do tuctové detektivky

Film a televize
Tony Hillerman: Mluvící bůh.
O knihách amerického autora Tonyho Hillermana se říká, že představují zvláštní druh kriminálního žánru – antropologickou detektivku. V rolích pátračů tu totiž vystupují příslušníci Navažské kmenové policie.

Hillermanův případ nedůležitého muže

Umění