ŠTÍTEK: Divoká Orlice

Kalendář 2021 – Žamberk na historických pohlednicích ze sbírky pana Jiřího Fogla.
Město Žamberk leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n. m., v severovýchodní části Pardubického kraje, 60 kilometrů od Pardubic. Město vzniklo na místě původní rolnické slovanské osady při staré cestě vedoucí z Čech do Kladska a na Moravu. První doložená zmínka je z roku 1332.

Vydejte se na výletní okruh Žamberkem. Začíná u Nymfy

Cestujeme
Kalendář 2021 – Žamberk na historických pohlednicích ze sbírky pana Jiřího Fogla.
Město Žamberk leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n. m., v severovýchodní části Pardubického kraje, 60 kilometrů od Pardubic. Město vzniklo na místě původní rolnické slovanské osady při staré cestě vedoucí z Čech do Kladska a na Moravu. První doložená zmínka je z roku 1332.

Vydejte se na výletní okruh Žamberkem. Začíná u Nymfy

Volný čas
Oldřich Jedlička
DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ, FOTOGALERIE: Podle žamberského starosty Oldřicha Jedličky byl loňský rok extrémně náročný, plný mimořádných opatření a událostí. Zeptali jsme se, jak se na hospodaření města "podepíše" epidemie koronaviru, zajímalo nás také, kdy budou dokončena protipovodňová opatření na Divoké Orlici a zda bude moci veřejnost nadále ve stejné míře využívat zámecký park, který je v soukromém vlastnictví.
51 fotografií

Přání žamberského starosty? Abychom se brzy vrátili do běžného života

Orlicko
Zima, ilustrační foto
Do nejmrazivějšího rána se probudilo Česko v pondělí 18. ledna. A vůbec nejníže pod nulu padla teplota na východě Čech v Orlických horách. V Orlickém Záhoří klesla o půl šesté ráno na minus 26,2 stupně a v 7 hodin na minus 27 stupňů. Zdaleka to však nebyl zdejší rekord tohoto měsíce. Například před čtyřmi lety 7. ledna místní stanice naměřila dokonce minus 33,2 stupně.

Zima jako na Sibiři. Nejmrazivější ráno bylo v Orlickém Záhoří

Rychnovsko
Mrazivé počasí, sníh, zima, mráz - ilustrační foto
Teploty v Česku dnes nad ránem klesly místy pod minus 20 stupňů Celsia, především na severovýchodě země. Největší mráz byl kolem 05:30 v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde meteorologové naměřili minus 27 stupňů, cože je letošní dosud nejnižší teplota. Vyplývá to z průběžných údajů zveřejněných na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech teploty ještě klesají, definitivní údaje o ranních minimech proto budou známy až dopoledne.
64 fotografií

Česko zažilo další mrazivé ráno. Teploty klesaly pod minus 20 stupňů

Česko
Deštivé počasí. Ilustrační foto
Na Rychnovsku po 17. hodině stále platily na třech místech první stupně povodňového nebezpečí, a to na řece Bělá v Jedlové v Orlických horách, na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. Na posledním zmíněném toku hladina stoupá. Na Orlici v Týništi nad Orlicí chybělo v 17 hodin k dosažení prvního stupně 14 cm, Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí jen 9 cm. Zdobnici ve Slatině nad Zdobnicí jen 9 cm.

Na Rychnovsku hladina některých toků stoupá

Rychnovsko
Redakce regionálních Deníků v úterý zahajuje sérii předvolebních debat, které se uskuteční ve všech českých krajích a zúčastní se jich lídři kandidátek do krajských voleb. V úterý poprvé vyrazí na předvolební debatu kandidáti na hejtmana Královéhradeckého kraje na kolech po břehu Divoké Orlice z Potštejna do Kostelce nad Orlicí.
10 fotografií

Deník rozjíždí seriál předvolebních debat s lídry kandidátek

Česko
Ilustrační foto.
Dnešní vydatný déšť zvedal hladiny řek. V podvečer vystoupala na první stupeň povodňové aktivity Divoká Orlice a jindy mělká říčka Novohradka v Luži na Chrudimsku dokonce se 150 centimetry atakovala druhý stupeň.

Vydatný déšť zvedl hladiny řek

Z okolí
Letní tábor. Ilustrační foto
Nevšední cestující obsadí dnes před 10. hodinou nádraží. Tábor oddílu Divoká Orlice se jmenuje Harry Potter se vrací do Bradavic a bude tomu odpovídat oblečení účastníků.

Nádraží bude plné Potterů

Rokycansko
Přehrada Pastviny na Divoké Orlici (na snímku ze 14. července 2020)
Povodí Labe připravuje opravu přehrady Pastviny na Divoké Orlici. Koruna hráze je ve špatném stavu. Výběrové řízení na stavební firmu se zdrželo, proto práce začnou zřejmě až příští rok, řekla mluvčí státního podniku Hana Bendová.

Povodí Labe připravuje opravu přehrady Pastviny

Orlicko
Kapacita současného parkoviště je vzhledem k návštěvnosti hodně omezená.
/FOTOGALERIE/ Osada Neratov patří k nejoblíbenějším turistickým cílům v Orlických horách. Vděčí za to nejen zdejšímu zrekonstruovanému kostelu s prosklenou střechou, která mu dodává neopakovatelnou atmosféru. Ale třeba i minipivovaru a malebnému prostředí přírody s dochovanými roubenými chalupami.
19 fotografií

Neratov zahlcují auta, dočká se nového parkoviště

Rychnovsko
Kolona na dálnici  - ilustrační foto.
Řídili jste někdy v žabkách, sněhulích anebo dokonce bosi? Pak jste riskovali víc, než si možná myslíte. Na otázky týkající se bezpečné jízdy, například, jak se správně obout a obléct do auta, nebo v čem je nebezpečná navigace, odpovídá Igor Sirota, tiskový mluvčí Ústředního automotoklubu ČR.

Bezpečné řízení aneb Žabky na pedály nepatří

Česko
Václav Havránek
Na sklonku týdne obdrží drtivá většina školáků vysvědčení a podle rituálu uplynulých let by se měla rozprchnout na letní tábory. Jenže ouha. Neúprosná hygienická opatření přidělala organizátorům a potažmo rodičům obrovské starosti.  

Příměstské tábory nahrazují přírodu

Názory z regionu
Ilustrační foto.
Takřka nepřetržitý déšť komplikoval v sobotu pečlivě připravené akce. Zrušit je museli třeba nadšenci z rokycanského oddílu Divoká Orlice, které zvali malé i velké výletníky do Pohádkového lesa. Přitom se ráno hlásily na startu družiny z Berouna nebo Cheznovic.

Déšť zarmoutil turisty

Rokycansko
Chladnější počasí vylákalo o víkendu v Královéhradeckém kraji do přírody méně lidí. Ale i tak přírodní areály a parky v okolí významných památek prázdné nezůstaly, což platilo 26. dubna 2020 i o Babiččině údolí na Náchodsku. Na snímku sem vodáci připlouva
Vodáci mohou na řeky i v době koronavirové epidemie, musí však dodržet některá omezení. Na raftech mohou spolu být pouze členové rodiny, u dalších plavidel by pak měl být zachován odstup dvou metrů. Společně však může jet skupina lodí s celkem až deseti lidmi. Při splouvání řeky by vodáci neměli nosit roušky, protože by je mohla ohrozit při převržení. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace vodní turistiky a sportu. Větší hrozbou tak pro vodáky a jejich koníček je spíše sucho. To stále více omezuje splavnost řek.
43 fotografií

Vodáci mohou na řeky i v době koronaviru. Musí však dodržet rozestupy

Česko
Vizualizace hotového Jánského mostu.
Ještě v roce 1996 stál střední pilíř historického mostu přes Divokou Orlici v Neratově, bývalé spojnice nejen obou protilehlých břehů, ale i dnešního území Česka a Polska. O rok později už z mostu nezbylo vůbec nic. Jako památka na něj zůstaly jen staré rytiny z Neratova. Dnes na jeho místě stojí nový Jánský most a očekává se, že přinese do života po válce vysídlené osady změny.

Česko s Polskem spojil v Neratově nový most

Rychnovsko
Slavnostní otevření nové rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách.
Po představení nové rozhledny na nejvyšším vrcholku Orlických hor Velké Deštné čeká tento region další velká událost. Tou bude čtvrteční otevření nové hřebenové trasy na území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Vznikla v rámci projektu Česko-polská Hřebenovka východní část.

V horách se otevře nová hřebenovka

Rychnovsko
Kanál 54. Kiliánova trasa vedla přes Chalupskou slať
Tabák, látky a cukr přenášeli pašeráci přes hranice. Věděli o rizicích, která na ně čekala. Členové finanční stráže se je snažili dopadnout ze všech sil. Po druhé světové válce vystřídala finance pohraniční stráž, která šla po krku králům Šumavy. Převaděči přes hranice pomáhali lidem, které držel režim. Turisté mohou po stopách pašeráků i převaděčů vyrazit díky naučným stezkám.
23 fotografií

Po stopách pašeráků i převaděčů. Naučné stezky připomínají minulost

Cestujeme
Období sucha trápí i zahrádkáře.
/FOTO/ V osmi obcích na Rychnovsku platí od minulého týdne zákaz odběru povrchových vod. Radnici v Rychnově nad Kněžnou k jeho vydání přiměl nízký průtok vody v Kněžně, Bělé a Dlouhé Strouze, který „spadl“ do kategorie hydrologického sucha.
3 fotografie

Rychnov zakázal odběr vody z řek

Rychnovsko
Ilustrační foto.
Do T-Mobile Olympijského běhu se zapojí i Kostelec nad Orlicí. Kdo se stihl zaregistrovat, může tak oslavit Olympijský den. Svým startem také podpoří Českou olympijskou nadaci, která pomáhá sportovat dětem ze sociálně znevýhodněných rodin.

Kostelec se vydá na Olympijský běh

Rychnovsko