ŠTÍTEK: Dmitrij Olegovič Rogozin

Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynáší vesmírnou loď Crew Dragon s posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici
Ruská vesmírná agentura Roskosmos oznámila, že uzavřela s americkým úřadem pro letectví a vesmír NASA dohodu o letech integrovaných posádek na palubě amerických a ruských kosmických lodí, informovala dnes tisková agentura TASS. Kosmonautka Anna Kikinová se díky dohodě stane první ruskou členkou posádky americké vesmírné lodi Crew Dragon, která má do vesmíru opět zamířit letos na podzim.
4 fotografie

Roskosmos ohlásil spolupráci s NASA, Putin odvolal šéfa ruské vesmírné agentury

Svět
Umělecká představa lodi Crew Dragon na oběžné dráze
Američané se rozzuřili, když ruská armáda orbitální střelou roztrhala starou družici na kusy. Varovali, že tisíce drobných úlomků mohly ohrozit astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. „Ani mně se to nelíbí,“ řekl poté ruským médiím Dmitrij Rogozin, šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos. Ten ovšem zpočátku hrozbu bagatelizoval s poukazem, že „na oběžné dráze je rozptýleno přeci mnoho různých trosek.“
8 fotografií

Vesmírné bitky se množí. Všechny začínají už na Zemi

Svět
Mezinárodní vesmírná stanice - ilustrační foto
Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes úspěšně odstartovala raketa Proton-M s ruským modulem Nauka pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Kromě toho, že umožní rozšíření výzkumu, poskytne další spojovací uzel pro přistávající lodě, další toaletu, kajutu pro jednoho člena posádky a robotické rameno. Modul se na oběžnou dráhu vydal se 14letým zpožděním.
6 fotografií

K ISS zamířil nový ruský modul Nauka. Raketa Proton-M odstartovala z Bajkonuru

Věda a technika
Poradce šéfa agentury Roskosmos Ivan Safronov (druhý zleva) u soudu v Moskvě, 7. července 2020
Bývalý ruský novinář a nyní poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov, kterého ruské úřady podezírají ze spolupráce s českou rozvědkou, byl dnes obviněn z vlastizrady. Oznámila to ruská tisková agentura TASS. Poku ho soud uzná vinným, hrozí mu až 20 let vězení. Safronov podle advokáta vinu odmítl.

Safronov byl v Rusku obviněn z vlastizrady. Hrozí mu 20 let vězení

Svět
Start ruské rakety Sojuz-FG - ilustrační foto
Ruské vesmírné lodi Sojuz s androidem Fjodorem na palubě se dnes ráno nepodařilo v plánovaný čas připojit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Chyba zřejmě nebyla v ruském plavidle, ale v navigačním systému umístěném na ISS, uvedla agentura TASS. Loď je nyní v bezpečné vzdálenosti od stanice a neohrožuje tak její posádku. O další přiblížení se pokusí v úterý.

Připojení na první pokus nevyšlo. Lod Sojuz se od vesmírné stanice vzdálila

Věda a technika
Kosmonauti zkoumali plášť lodi Sojuz.
Dosavadní vyšetřování neobjasnilo původ záhadného otvoru v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, v jehož důsledku koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak. Novinářům to dnes v Moskvě řekl šéf ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Odhalení příčin nepomohl ani loňský výstup do otevřeného kosmu, a tak bude vyšetřování pokračovat, možná i formou experimentu na oběžné dráze.
8 fotografií

Co způsobilo díru v plášti Sojuzu? Záhada trvá, vyšetřování odpovědi nepřineslo

Věda a technika
Kosmonauti zkoumali plášť lodi Sojuz.
Ruští kosmonauti Oleg Kononěnko a Sergej Prokopjev již prozkoumali záhadný otvor, který byl objeven letos v létě v plášti ruské lodě Sojuz. Dokonce kvůli tomu strávili téměř osm hodin ve volném vesmíru mimo vnitřní prostor Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Podle předběžných závěrů to však vypadá, že díra nebyla navrtaná zevnitř, o čemž hovořily ruské zdroje. 
8 fotografií

Záhadná díra v plášti Sojuzu? Nebyla vyvrtána zevnitř, zjistili kosmonauti

Věda a technika
Ruská raketa Sojuz. Ilustrační foto.
Dvojice kosmonautů, která přežila čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, znovu poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američan Nick Hague a Rus Ovčinin se na cestu pravděpodobně vydají na jaře příštího roku. S odvoláním na šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina o tom informovala agentura Reuters.  
8 fotografií

Roskosmos: Nový pilotovaný let k ISS je plánován na jaro 2019

Svět
Ruská raketa Sojuz.
/VIDEO/ Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 skončil neúspěchem. Kvůli nespecifikovaným problémům musel být přerušen a posádka se vrátila zpátky na zem, informovala BBC. Na palubě byli astronauti Nick Hague z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin. Oba jsou v pořádku a již letí vrtulníkem zpět ke kosmodromu Bajkonur. 
8 fotografií

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil. Posádka musela nouzově přistát

Svět
Ilustrační foto
Brusel - Evropská unie dnes oficiálně prodloužila sankce vůči konkrétním lidem a právnickým osobám spojeným s narušováním ukrajinské územní celistvosti. Na tomto kroku, který se týká 146 osob a 37 právnických subjektů, se diplomaté osmadvacítky dohodli už na začátku měsíce.

EU prodloužila sankce vůči těm, kdo narušili celistvost Ukrajiny

Svět
Ruský premiér Dmitrij Medveděv.
Moskva - Už 150.000 lidí se v internetové kampani podepsalo pod petici vyzývající ruského premiéra Dmitrije Medveděva k demisi. Hlasování se uskutečňuje na mezinárodní platformě pro sociální kampaně change.org a s výsledkem má být podle ruských médií seznámen prezident Vladimir Putin. Bylo by ale naivní očekávat, že petici vyhoví, shodují se komentátoři.

Už 150.000 lidí na internetu žádá demisi ruského premiéra

Svět
Dmitrij Rogozin
Moskva – Překvapivě chmurné vyhlídky ruské kosmonautiky dnes na schůzi ministerstva průmyslu v Moskvě prezentoval vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě odpovídá za vesmírný program. I kdyby Rusko zdvojnásobilo svou produktivitu, tempo kosmického výzkumu USA „nikdy nedohoní", citovala Rogozina agentura Interfax. Vicepremiér později výroky publikované v médiích opravil.

Rogozin: Rusko v kosmickém výzkumu nikdy nedohoní USA

Svět
Vladimír Putin
Moskva – Ruský prezident Vladimir Putin přísně pokáral šéfy ruského kosmického programu za odložený první start na kosmodromu Vostočnyj. Napsal to dnes ruský list Kommersant. Trestu podle něj neušel ani vicepremiér Dmitrij Rogozin, který ve vládě za kosmonautiku odpovídá.

Putin potrestal špičky kosmického programu za odložený start

Svět
Dmitrij Rogozin
Bělehrad - Mezi Bělehradem a Moskvou dnes nečekaně zajiskřilo, když srbská vicepremiérka Zorana Mihajlovičová vzkázala svému ruskému kolegovi Dmitriji Rogozinovi, aby se staral o ruský stát, a ne o Srbsko. Rogozin tento týden při návštěvě Srbska strašil Srby "negativními dopady", jaké pro ně bude mít začleňování do Evropské unie.

Srbská vicepremiérka vzkázala Rogozinovi, ať nestará o Srbsko

Svět
Ilustrační foto
Moskva - Rusko v rámci reorganizace svého kosmického programu rozpouští vesmírnou agenturu Roskosmos a nahradí ji novou strukturou. Ukončení činnosti Roskomosu nařídil dnešním výnosem prezident Vladimir Putin. Nová struktura spojí všechny složky ruského vesmírného programu pod jednou střechou s menší byrokracií, uvedl místopředseda vlády Dmitrij Rogozin, který má kosmický program na starosti. Roskosmos byl založen v březnu 1992 během reorganizace vládních struktur Ruska po rozpadu Sovětského svazu.

Rusko reorganizuje kosmický program, rozpouští Roskosmos

Svět
Kvůli chybičce v projektu se ukázalo, že nosná raketa Sojuz, dopravená na kosmodrom, se nevejde do montážní linky, kde má být dokončena a vyzkoušena. Ilustrační foto.
Moskva – Nový ruský kosmodrom Vostočnyj, který má v budoucnu nahradit pronajímaný Bajkonur v Kazachstánu, pronásleduje smůla či alespoň trápí dětské nemoci. Zřejmě kvůli chybičce v projektu se ukázalo, že nosná raketa Sojuz, dopravená na kosmodrom, se nevejde do montážní linky, kde má být dokončena a vyzkoušena.

Chybička v projektu! Ruská vesmírná raketa má nevhodné rozměry

Svět
Dmitrij Rogozin
Moskva – Rusko se musí navždy usadit v Arktidě a přisvojit si ji, přinejmenším tu část, která jí patří. Prohlásil to dnes při otevírání nové ruské polární stanice Severní pól 2015 viceprezident Dmitrij Rogozin, odpovědný v ruské vládě za zbrojní program. Prezident Vladimir Putin a ruská vláda podle něj věnují prvořadou pozornost tomuto regionu, v němž chce Moskva upevnit své pozice.

Viceprezident Rogozin: Rusko se musí navždy usadit v Arktidě

Svět
 Americký astronaut Barry Wilmore a jeho dva ruští kolegové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová dnes po bezmála šesti měsících pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně přistáli v Kazachstánu.
Astana – Americký astronaut Barry Wilmore a jeho dva ruští kolegové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová dnes po bezmála šesti měsících pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně přistáli v Kazachstánu. Návratový modul dosedl v husté mlze a za mrazivých teplot jihovýchodně od kazašského města Džezkazganu krátce po 03:00 SEČ.

Trojice kosmonautů se po půlročním pobytu na ISS vrátila na Zem

Svět
Válečná loď Mistral
Paříž - Podmínky pro předání první ze dvou francouzských válečných lodí třídy Mistral Rusko zatím nesplnilo. Podle agentury AFP to dnes uvedl ministr financí Michel Sapin. Ve středu přitom ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin řekl, že dovozce zbraní Rosoboronexport dostal z Francie na 14. listopadu pozvánku na převzetí první objednané lodě a na slavnostní spuštění na vodu druhé.

Rusko prý zatím nesplnilo podmínky pro předání lodě Mistral

Svět
Rusko si již nemůže dovolit ambiciózní program modernizace ozbrojených sil, řekl ruský ministr financí Anton Siluanov.
Moskva - Rusko si již nemůže dovolit ambiciózní program modernizace ozbrojených sil, který schválil prezident Vladimir Putin. Měl by proto být navržen program nový, který by bral v potaz změněnou ekonomickou situaci, řekl dnes podle agentury Reuters ministr financí Anton Siluanov. Rusko pociťuje dopady sankcí, které na něj uvalil Západ kvůli Ukrajině. Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin, který má obranu na starosti, škrty ve výdajích na armádu odmítá.

Rusko si už nemůže dovolit plán výdajů na obranu, řekl ministr

Svět
Válečná loď Mistral
Moskva/Paříž – Výsadková loď Vladivostok francouzské třídy Mistral, kterou si Rusko objednalo ve Francii, dokončila další kolo námořních zkoušek. Na palubě plavidla, které je podle ruské tiskové agentury TASS zpět v západofrancou­zském přístavu Saint-Nazaire, se během testů plavilo 200 ruských námořníků za doprovodu stejného počtu francouzských odborníků. Celkem se ve Francii na Vladivostoku cvičí 400 Rusů.

První Mistral je téměř připravený na předání Rusku

Svět
Ilustrační foto.
Moskva - Rusko na svém území blokuje jedenáct pozemních seismografických stanic USA, které využívají signál GPS. Ruská kosmická agentura Roskosmos na svém webu v prohlášení uvedla, že v souladu s nařízením ruské vlády pozastavuje činnost zmíněných stanic, která není povolena smlouvami. Takovým příkladem je podle Roskosmosu vojenské využití. Funkčnost navigace v Rusku ohrožena není, uvedla agentura Interfax.

Rusko blokuje Američanům 11 stanic využívajících signál GPS

Svět
Mezinárodní vesmírná stanice. Ilustrační foto.
Moskva - Rusko neprodlouží využívání Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po roce 2020, jak požadovaly Spojené státy. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na vyjádření místopředsedy ruské vlády Dmitrije Rogozina o reakci Moskvy na americké sankce uvalené proti Rusku ve sféře vyspělých technologií.

Odveta Ruska: Američanům neprodlouží využívání vesmírné stanice

Svět
Dmitrij Rogozin
Bukurešť – Rumunská vláda požádala Rusko o vysvětlení výroku vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který na zákaz přeletu svého stroje přes rumunské území reagoval prohlášením, že příště poletí v bombardéru. Rogozin patří mezi ruské představitele postižené sankcemi EU, které zakazují vstup na území členských států. Rogozin se podle agentury Reuters neúspěšně pokoušel dostat domů z návštěvy Moldavska.

Ruský vicepremiér prý kvůli sankcím přeletí Rumunsko bombardérem

Svět
Dmitrij Medveděv
Moskva, Simferopol (Ukrajina) - Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes s polovinou ministrů své vlády přiletěl do Simferopolu, správního střediska Ruskem nedávno anektovaného Krymu. Sám Medveděv to oznámil na svém twitterovém účtu. „Jsme v Simferopolu. Vláda tu posoudí rozvoj Krymu," uvedl předseda ruské vlády.

Medveděv pořádá schůzi vlády v krymském Simferopolu

Svět
Referendum na Krymu.
Moskva - Rusko je připraveno se „západními partnery" jednat o jakékoli záležitosti týkající se Ukrajiny s výjimkou nedělního referenda. Novinářům v Moskvě to dnes řekl Vjačeslav Timčenko, místopředseda poslanecké frakce vládní strany Jednotné Rusko v dolní parlamentní komoře. „Krym je třeba od dnešního dne považovat za součást Ruska," řekl poslanec.

Neuznání referenda podle ruských poslanců ohrožuje demokracii

Svět
Vladimír Lukin
Kyjev/Moskva/Washington - Ruský prezident Vladimir Putin se po telefonátu s ukrajinským protějškem Viktorem Janukovyčem rozhodl vyslat do Kyjeva umírněného ruského politika, ombudsmana Vladimira Lukina, aby zprostředkoval jednání mezi vládou a ukrajinskou opozicí o východisku z krize. Oznámil to Putinův mluvčí. Bílý dům mezitím vyzval Janukovyče, aby okamžitě stáhnul z kyjevského centra bezpečnostní síly.

Putin vysílá do Kyjeva ombudsmana Lukina jako svého emisara

Svět
Michail Kalašnikov
Iževsk (Rusko) - V ruském Iževsku byl dnes pohřben Michail Kalašnikov, autor legendární útočné pušky AK-47. Smuteční ceremonie se kromě rodiny, jeho spolupracovníků a známých zúčastnil také ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin. Uvedla to agentura Interfax. Kalašnikov zemřel v pondělí 23. prosince. Bylo mu 94 let.

V Rusku pohřbili Michaila Kalašnikova, přijel i vicepremiér

Svět
Ilustrační foto.
Moskva - První pilotovaný let s využitím nové těžké nosné rakety Angara chce Rusko provést v roce 2018, a to z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. S prvním zkušebním letem se ale počítá už koncem příštího roku. Řekl to v sobotu místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin televizní stanici Rossija-24.

Pilotovaný let s novou nosnou raketou Rusko provede v roce 2018

Svět