ŠTÍTEK: doprava
O vránách se dobře ví, že mají sice malý mozek, ale jsou velmi chytré. Dalším důkazem je jejich způsob, jak si pochutnat na jedovaté žábě, která se v Austrálii přemnožila a v současné době ohrožuje mnoho druhů zvířat.
Bio-Bus jezdí na plyn, který je generován z lidských výkalů a potravinových odpadků, jenž nejsou vhodné ke konzumaci. Lidská stolice nebyla nikdy tak důležitá!
Kalifornie rozšiřuje možnosti on-line nákupů. Do léta by se mělo v ulicích objevit autonomní vozidlo, které zákazníkovi doveze čerstvé produkty.
Do lyžařského areálu Stoos v centrálním Švýcarsku se autem nedostanete. Když ale nyní ve městě Schwyz nasednete do futuristické pozemní lanovky užijete si díky moderní technologii opravdu unikátní jízdu.
Norská společnost představila velomobil Podbike, který zkombinoval prvky cyklistiky s designem automobilu. Při jízdě sice musíte šlápnout do pedálů, ale pomůže vám elektrický pohon, a hlavně se budete cítit v bezpečí.
Turisté si oblíbili pojízdný bar, ve kterém se čepovalo pivo pro dvanáct nadšenců, kteří se opřeli do pedálů a pod vlivem vzrůstajících promile projížděli historickým centrem nizozemského hlavního města. Místní teď však řekli STOP.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ: Zlatavé písečné pláže, potápění mezi korálovými útesy nebo windsurfing – nejen to jsou Maledivy.
Biologicky rozložitelné auto, ve kterém se můžete prohánět rychlostí až 80 km/hod, může být dalším krokem v ekologické automobilové dopravě. VIDEO z prezentace v článku.
Už o prázdninách se můžou milovníci jízdy na kole vydat na 140 kilometrů dlouhou trasu kolem největšího italského jezera Lago di Garda.
Málo srážek a velký odliv. To jsou důvody, proč rapidně klesla hladina v městských kanálech. Turisté mají smůlu - romantické plavby gondolou se nekonají.
Kuba! Název, který ukrývá v každém z nás ty nejrozmanitější cestovatelské představy. Mnohým se okamžitě vybaví rum, doutníky, stará auta, hudba a také samozřejmě Fidel Castro a socialismus. Jaký vlastně je největší a nejznámější ostrov Karibiku? Je to ostrov, který můžete vnímat doslova všemi smysly a možná i víc. Poprvé se Lívia Kocnárová na Kubu podívala před patnácti lety při studiu španělštiny, od té doby se země stala její srdeční záležitostí a opakovaně se sem vrací. Povídali jsme si s ní o tom, jak je nejlepší v zemi cestovat i o změnách za poslední roky.
Zvířata jsou nám ze všech nejbližší. Žijí s námi a v mnoha směrech nám pomáhají. Pracují v rozličných odvětvích jako je zemědělství, doprava, pečovatelství nebo zábavní průmysl. Obývají naše města, lesy nebo žijí v našich domovech. Mobilní Akademie Berlín připravila jednodenní umělecký experiment v hale plzeňského DEPO2015. V hlavních rolích se představí české lidsko-zvířecí páry, které spolu dlouhodobě žijí a spolupracují: orel a jeho sokolník, prase a jeho klientka, asistenční pes a jeho trenér nebo krajta a její ošetřovatel.
Běluha se s ostatními dorozumívá neustálým pískáním, cvrlikáním a kňouráním. Škála zvuků, které vyluzuje je opravdu široká. Těmto velrybám se přezdívá mořští kanárci a jejich vzájemná komunikace je nezbytná pro jejich přežití v arktických podmínkách. Umělé zvuky, které vytváří lidstvo pro ně představují obrovskou hrozbu. Alarmující otázka tedy zní: dokáží přežít navzdory lidské rase?
Povědomost o tom, že švýcarský Svatý Mořic (Sankt Moritz) patří na přední příčky alpských turistických destinací, má snad každý. Skutečnost, že místu patří i prvenství co do historie zimní turistiky, je známa už mnohem méně. Na počátku byla přitom sázka – a odvážné vize jednoho hoteliéra-průkopníka.
Sjezdovky v lyžařské oblasti Diavolezza/Lagalb na východě Švýcarska jsou horkým tipem pro lyžařské nedočkavce, středisko otevírá své brány již v polovině října. Užijete si tu dlouhých sjezdů i nevšedních vyhlídek na čtyřtisícovku Piz Bernina. A budete-li chtít, můžete mít i jacuzzi pod hvězdami.
I když se zdá, že švýcarskou dokonalost už nelze vylepšit, vývoj jde přesto dál a výš. A také nadcházející zimní sezóna přinese návštěvníkům Švýcarska řadu novinek. S některými z nich vás seznámíme: od nových lanovek přes nejvyšší evropské kino až po futuristický termální komplex.
Ponorky jsou obávanými zbraněmi, skryté v hlubinách oceánu mohly vypustit rakety i s jadernou náloží. Ovšem na druhou stranu ploužily se pod hladinou nanejvýš rychlostí povolenou pro obec. To však chtějí rázně změnit konstruktéři z čínského Charbinu.
Oprášené malthusiánské teorie o propuknutí hladomorů a válek v důsledku narůstajícího přelidnění a neschopnosti vyprodukovat dostatek potravin se začaly objevovat již před pěti lety. Nová studie však upozorňuje, že s efektivnějším využíváním současných zemědělských ploch Země pohodlně uživí o tři miliardy lidí více, než dnes - tedy 10 miliard.
Chcete mít doma originální číslo časopisu National Geographic s vlastní obálkou a zažít pocity renomovaných fotografů? Vyfoťte, co vás napadne a vytvořte si titulní stranu, která bude zcela podle vašich představ. Kompletní časopis s vlastní obálkou vám přijde až domů.
Jedno z nejslavnějších horských středisek Evropy, švýcarský Svatý Mořic, se dnes řadí také mezi vyhledávané destinace vyznavačů horských kol. Má pro to výborné podmínky, od rozmanité nabídky tras různých obtížností až po velmi dobrou dopravní infrastrukturu.
Průvodce českými středisky pro všechny milovníky tuzemského lyžování a hlavně pro rodiny s dětmi.
Ano, díky tomuto městu máme i my přímý přístup ke světovým oceánům. A obráceně Hamburk je přístavem díky Labi, 1154 kilometrů dlouhé řece, pramenící u nás. Mimochodem, Labe je asi naše jediná řeka, která nemá český název v ženském rodu.
Leží na jihozápadu Německa, ve spolkové zemi Porýní-Falc, nenápadně schovaný u Mannheimu. Dnes, kdysi ale toto historicky a kulturně významné město nemělo v širokém okolí konkurenta.
Revoluční koncept dopravy pro rok 2050 představil tým konstruktérů z University of Glasgow. Jejich Horizon System propojuje moderní příměstskou dopravu s létáním na delší vzdálenosti.
Hned několik rekordů chce překonat čínská společnost BROAD, která už postavila za 15 dní 30ti podlažní budovu. Nyní čeká na povolení postavit během pouhých tří měsíců nejvyšší budovu na světě s 220 patry pro 30 tisíc obyvatel. Unikátní projekt se jmenuje Sky City One a stavět se má začít v listopadu.
Pokud dnes v centru města potkáte hospodářské zvíře, jedná se zpravidla o turistickou atrakci. Volové Přemysla Oráče však zdaleka nestáli pouze na prahu měst, ale spolu s ostatními užitečnými tvory se přímo podíleli na jejich rozvoji.
Asi 500 kilometrů severně od polárního kruhu čekají na kajakáře hledající nové zážitky jedny z nejlepších kajakových výletů světa. Je pravda, že doprava na místo není zrovna jednoduchá, a už vůbec ne levná, ale dá se to stihnout za jeden den z Kodaně.
Profesionální řidiči musí během své práce často zdolat desítky tisíc kilometrů, nesmí jim chybět pevné nervy, trpělivost a na některých místech dokonce ani odvaha. Existují trasy, které při drobném pochybení mohou stát posádku vozidla i život.
Jak to vypadá, když se stěhuje celá expedice? Podívejte se na Antarktidu s námi.
Češi se musí ze stanice vrátit dříve, než se původně čekalo. Co se stalo?
Už jste někdy jeli autobusem naroubovaným na loď? Tento zřejmě světový unikát, který operuje v severní Albánii, představuje skvělou dopravu do vyhlášeného údolí řeky Valbony v Albánských Alpách.
Zajímavý tip na výlet v předvánočním čase – a ještě ke všemu si poopravíte geografické znalosti, jak se sluší na cestu s doporučením žlutého rámečku.
Pusto, sucho, prašno, rovina. Mezitím občasné vrcholy s charakteristickým sopečným tvarem a také vesnice o pár domech, kde se žije stejně, jako před desítkami a možná i stovkami let. Tak vypadají části střední Anatolie. O to více překvapí, když uprostřed pustiny naleznete jezero…a ne jedno.
Podívejte se na představy umělců a futuristů z roku 1900. Tak jsme podle nich měli dnes žít…
Snů o revoluci v dopravě už bylo. Po obloze se měla prohánět létající auta, po městech jezdit tramvaje na magnetickém polštáři. Bude rodinný vrtulník patřit do stejné kategorie neúspěchů?
Vědci potvrdili, že hlava moderního člověka roste nebývalou rychlostí. Čím to – může za to doprava, léky nebo něco jiného?
Když cestujete Guatemalou, nechejte se unášet jejím kouzlem. Na trhu nebo i v místních autobusech.
Trolejbusy jsou v zemích východního bloku dobře známé, jezdí nejen u nás v Česku a na Slovensku, ale také třeba v Rumunsku.
Komerční letectví nemá ještě ani sto let – ale za dobu své existence už změnilo svět víc než koňská doprava za 1000 let. Co ho čeká v budoucnosti?
Jaká byla sezóna na české stanici? Přečtěte si rozhovor s Pavlem Kaplerem, vedoucím expedice.
Marocké město Meknés je někdy cestovateli značně opomíjené. Neví však, že přichází o historické památky, sympatická tržiště i odkaz dávného panovníka Mulaja Ismajla.
Miroslav Zikmund se 65 let poté, co vyrazil na svou nejslavnější expedici, vrátil na místo činu. Podívejte se, jak zvládl emoce.
Každoroční Shell Eco-Marathon je velká mezinárodní soutěž, v níž studenti z celého světa zkoušejí postavit auta. Auta, která změní svět.
Lodní doprava prodělala za uplynulá staletí neskutečný rozvoj. Podívejte se, jak přibývalo lodí, které se plavily po světových oceánech.