ŠTÍTEK: dražba

Nádraží Ústí nad Orlicí. FOTO: Pavel Prchal
/PODÍVEJTE SE VE FOTOGRAFIÍCH DOVNITŘ "STARÉ DÁMY"/ Nádražní budova v Ústí nad Orlicí byla v posledních letech skloňována nejen v diskuzi nad možnostmi jejího využití, ale také v souvislosti s novými majiteli. Ti se v roce 2015 rozhodli zanedbanou památkově chráněnou budovu odkoupit od Českých drah. Cílem bylo ji opravit a v co největším rozsahu zpřístupnit veřejnosti. Dnes, o šest let později, plán na obnovu nejspíše padá. Budova půjde do dražby za necelé tři miliony, důvodem prodeje ale rozhodně není smysl jejího užívání. Jeden z vlastníků s dražbou nesouhlasí a věc tak prý řeší právní zástupci.
56 fotografií

Oustecké nádraží zřejmě skončí ve dražbě. Vlastníky ale kvůli tomu čeká spor

Orlicko
Elektronická aukce. Ilustrační foto.
Prodej pozemků ve vlastnictví města Jablonec nad Nisou má být efektivnější. Dopomoci k tomu mají e-aukce. Magistrát bude za 145 tisíc korun provozovat takzvanou virtuální aukční síň. Jablonecká opozice naopak tvrdí, že se aukce mohou stát rájem spekulantů. Magistrát sice vydělá na parcele, ale může ztratit statisíce za nevybrané daně z nemovitostí, protože prodané parcely mohou léta ležet ladem.

Co největší výnosy. Jablonec bude prodávat pozemky po internetu

Jablonecko
Dukát 1772 Karla Egona z Fürstenbergu bude dražen jako položka číslo 269. Je velice vzácný a je ražen právě z roztaveného keltského poklad. Odhaduje se, že jeho cena by mohla vystoupat až na 600 tisíc korun
Dukát křivoklátského knížete Karla Egona Fürstenberga z roku 1772 bude tahákem aukce, která se uskuteční tento pátek v Praze. Numismatiky dlouho očekávaná dražba zahrnuje zlato z keltského pokladu, který byl před 250 lety objeven u obce Podmokly na Rokycansku. S 50 kilogramy a 7 až 10 tisíci mincí jde o historicky největší zlatý poklad z území Evropy.
3 fotografie

Do aukce míří zlato z keltského pokladu. K mání budou také bankovky či medaile

Ekonomika
Hanácká kasárna při pohledu z náměstí Republiky v Olomouci
Historický areál Hanáckých kasáren jde opět do aukce. Univerzita Palackého v Olomouci, která projevila zájem o objekt, nakonec upustila od svého záměru o přímý nákup nemovitosti. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) proto vyhlásil druhé kolo výběrového řízení s elektronickou aukcí. Minimální cena za unikátní nemovitost v centru Olomouce činí, stejně jako v prvním kole výběrového řízení, 262 milionů korun.
9 fotografií

Hanácká kasárna jdou znovu do aukce. Univerzita: Měli jsme málo času

Olomoucko
Miloslav Puchta a bývalý vápencový lom ve Svinné nedaleko Čachrova.
Pět milionů korun investovala při elektronické veřejné dražbě společnost Elote maís do koupě pozemků bývalého vápencového lomu ve Svinné nedaleko Čachrova na Klatovsku. Podle člena správní rady Miloslava Puchty, který v tomto krásném koutě Šumavy vlastní se svými blízkými penzion či ekofarmu, byl cíl jediný – lom zrevitalizovat a zdarma zpřístupnit lidem ke koupání. 
4 fotografie

Chtěli lidem zpřístupnit lom ke koupání. Nyní o něj svedou boj u soudu

Krimi
Teskně hučí Niagára. Vítěz aukce klapek ve Zlíně
Nejlepší jsou Myšpulín, Pinďa, Bobík a Fifinka. To je výsledek tradiční aukce filmových klapek, která proběhla v rámci filmového festivalu Zlín a která se konala po čtyřiadvacáté. Favoritem se stala umělecky ztvárněná klapka Jaroslava Němečka Čtyřlístek s názvem Teskně hučí Niagára, která byla prodána za 111 tisíc. Je to historický rekord dosavadních dražeb na festivalu.

Teskně hučí Niagára. Dražbu klapek na zlínském festivalu vyhrál Čtyřlístek

Film a televize
Divertimento II. Za 90,240 mil. korun.
Rekordních 231 milionů korun. Za tolik se letos v březnu ve slavné londýnské aukční síni Sotheby's vydražil obraz Tryskání II světoznámého malíře a opočenského rodáka Františka Kupky. Za dva týdny, 23. září, si město připomene 150 let od jeho narození. Tryskání II se stalo zřejmě vůbec nejdražším obrazem českého původu posledních desetiletí prodaným na zahraničních aukcích. Ale není zdaleka jediným, který se vydražil za astronomické částky. Podívejte se na desítku Kupkových děl, která jsou považována za nejcennější. 

OBRAZY OBRAZEM: Podívejte se na 10 nejcennějších děl Františka Kupky

Volný čas
Právník Lukáš Zelený
Dříve prodávali třeba předražené hrnce nebo ovčí deky, v posledních letech se takzvaní šmejdi vrhli na prodeje energií – elektřiny a plynu. Jejich praktiky jsou stále agresivní a zaměřené proti těm, kteří se neumějí bránit, především jde o seniory. Zatočit s energošmejdy si dala za cíl novela energetického zákona, která prošla sněmovnou a nyní ji projednává Senát. 
9 fotografií

Právník Lukáš Zelený: Ceny energií rostou, bez zákona se šmejdům bude dařit

Česko
Zlodějův batoh se prodal za 140 korun. Dá se očekávat, že zájem bude také o nože.
Věci použité při nejrůznějších zločinech jsou k mání na aukčním portálu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM ). Mezi posledními byl batoh, který měl u sebe zloděj, jenž v obchodním domě v Českém Těšíně ukradl dvě láhve drahého alkoholu za bezmála dva tisíce korun.

Zlodějský batoh skončil v aukci, teď tam míří i lovecký nůž

Ostravsko
Na hodonínském ledě by se měl představit i Michal Kempný, vítěz Stanley Cupu s týmem Washington Capitals.
Dvacet let. Přesně tak dlouho už Sportovní hokejový klub mládeže Hodonín figuruje na hokejové mapě. A takové výročí je potřeba náležitě oslavit! V pátek 20. srpna proto bude od rána až do večera patřit Zimní stadion Václava Nedomanského slavícím hokejistům. Třešničkou na celodenním programu bude exhibiční zápas SHKM Hodonín (All Stars + Odchovanci) versus HC Olomouc.

Hodonínští hokejisté slaví dvacetiny. Přijet má i Kempný

Hokej
Milionové obrazy jsou v soukromých sbírkách. Stát jim konkurovat nedokáže
Za čtvrt miliardy korun se na začátku července v Londýně vydražila malá kresba medvědí hlavy od Leonarda da Vinci. Šlo o událost, protože na světě je v soukromých rukou jen necelá desítka mistrových děl. Zbytek spravují státní a veřejné památkové instituce. V České republice je praxe opačná. Díla, která hýbou aukčním světem, jsou dlouhodobě soukromým majetkem.
10 fotografií

Milionové obrazy jsou v soukromých sbírkách. Stát jim konkurovat nedokáže

Ekonomika
Jeff Bezos poletí do vesmíru
Osmnáctiletý mladík a dvaaosmdesátiletá pilotka budou na palubě Blue Origin, která odstartuje v úterý z pouště v západním Texasu. Pilotovat ji bude miliardář Jeff Bezos. Čtveřici vynese do vesmíru jeho raketa New Shepard. Zakladatel Amazonu se stane druhým člověkem, který bude pilotovat vlastní raketu, o devět dní ho předběhl Richard Branson z Virgin Galactic.
5 fotografií

Bezos a jeho cesta do vesmíru: kdo bude na palubě, co let obnáší a další detaily

Věda a technika
Hanácká kasárna v Olomouci, únor 2021
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) nabízí v elektronické aukci Hanácká kasárna v centru Olomouce. Minimální cena činí 262 milionů korun. Jedná se o historicky největší prodej nemovitosti na území Moravy, kterou stát připravuje. Památkově chráněný areál postavený okolo roku 1840 je prázdný od roku 2013, kdy jej opustila armáda, která rozsáhlou budovu využívala na 170 let.
7 fotografií

Hanácká kasárna jsou na prodej, stát chce přes čtvrt miliardy

Olomoucko
Most přes Vltavu nedaleko lipenské hráze.
Zdá se to k nevíře, ale chátrající most přes Vltavu u lipenské elektrárny nedaleko Loučovic je prodán. Ačkoliv jeho prvotní vyvolávací cena činila bezmála tři miliony korun, most ve středu v elektronické aukci kdosi získal za 5001 korunu. Majitel Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ho totiž v tomto kole aukce nabízel za korunu.

Odklepnuto: Most přes Vltavu u Loučovic je prodán. Za pět tisíc korun

Českokrumlovsko