ŠTÍTEK: Dwight D. Eisenhower

V současnosti pod označením Air Force One létají dva speciálně upravené Boeingy.
Už 111 let se američtí prezidenti přesouvají z místa na místo nejen po pevnině a po moři, ale také ve vzduchu. A stejně, jako je symbolem hlavy Spojených států amerických Bílý dům, s rozvojem letecké dopravy se jím stalo i označení Air Force One. Letouny, které pod ním v současnosti americké prezidenty přepravují, nemají svým vybavením od Bílého domu daleko.
14 fotografií

Za oponou Air Force One. Jde o bunkr s křídly, na palubě se dá i operovat

Svět
Íránská maketa americké letadlové lodě.
Írán dopravil maketu americké letadlové lodě do oblasti Hormuzského průlivu. "Plavidlo" je vidět na satelitních snímcích a podle agentury AP se předpokládá, že poslouží jako terč při střeleckém výcviku. Napětí, které panuje mezi Íránem a USA a jež vystupňovalo předloňské odstoupení USA od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, se projevuje mimo jiné námořními incidenty v Perském zálivu.

Íránci manévrují s maketou americké letadlové lodě. Budou trénovat střelbu?

Svět
Zkouška jaderné bomby Romeo, provedená americkou armádou na ostrově Bikini v rámci operace Castle
"Ve jménu vědy a zdravého rozumu - ve věku, v němž jaderné zbraně ohrožují další existenci lidstva, je třeba zříci se válek," stálo v prohlášení, jež v sobotu 9. července 1955 zveřejnil Bertrand Russell, britský vědec a filozof. Kromě něj se pod text manifestu podepsalo 11 dalších intelektuálů. Mezi nimi i autor teorie relativity Albert Einstein. Zemřel pár dní poté, co manifest podpořil.
16 fotografií

Einstein před svou smrtí pomohl zachránit lidstvo. Byl u zrodu světové senzace

Svět
Příslušníci 1. výsadkové skupiny pochodují spolu s členy francouzského hnutí odporu nedaleko Nice.
Zatímco vylodění v Normandii začátkem června 1944 připomínají každoročně všechny sdělovací prostředky, operace Dragoon, při níž se spojenecké jednotky vylodily dne 15. srpna 1944 mezi Toulonem a Cannes, zůstává širší veřejnosti téměř neznámá. Je to škoda. Právě této invazi kladl Winston Churchill za vinu, že se střední a východní Evropa dostaly pod sovětský vliv.
12 fotografií

Zapomenutá invaze. Před 75 lety se vylodili Spojenci u Cannes v jižní Francii

Svět
Hodinky, pro něž se vžil termín prezidentské, vystavuje při příležitosti 60 let jejich historie pražský butik v Pařížské ulici.
Praha - Hodinky, pro něž se vžil termín prezidentské, vystavuje při příležitosti 60 let jejich historie pražský butik v Pařížské ulici. Legendární a prestižní model Oyster Perpetual Day-Date 40 se vyrábí výhradně ze zlata nebo platiny. Byl prvním mezi náramkovými hodinkami, jenž zobrazily datum a současně den v týdnu celým slovem.

Výstava ukáže legendární prezidentské hodinky s novými modely

Praha
Ilustrační foto
Miami (USA) – Čtyři české jachtaře muselo v neděli zachraňovat americké námořnictvo poté, co se na jejich lodi údajně zlomil stěžeň a plavidlo uvázlo asi 60 kilometrů od pobřeží Floridy. Čtveřici společně s jedním Američanem dopravil do bezpečí vrtulník z nedaleké letadlové lodi, uvedl to na svém webu list The Virginian Pilot.

Čtveřici Čechů z poškozené jachty zachraňovala letadlová loď USA

Svět
Třicet kadetů proslulé vojenské akademie ve West Pointu v americké státě New York utrpělo zranění při tradiční polštářové bitvě posluchačů prvních ročníků.
New York - Třicet kadetů proslulé vojenské akademie ve West Pointu v americké státě New York utrpělo zranění při tradiční polštářové bitvě posluchačů prvních ročníků. Informovala o tom dnes agentura AP. Někteří účastníci akce si prý totiž polštářové povlaky naplnili tvrdými předměty.

Polštářová bitva na vojenské akademii se zvrhla, 30 zraněných

Svět
Nejvyšší trest udělená vojenskými soudy musí podepsat prezident, nejvyšší velitel ozbrojených sil. George Bush je první hlavou USA, která tak po půlstoletí učinila.
Washington – Americký prezident George Bush v pondělí schválil trest smrti pro vojáka, usvědčeného zvražd a znásilnění. Bush se tak stal prvním prezidentem za posledních 51 let, který schválil vojenskou popravu.

Trest smrti pro vojáka USA. Po 51 letech

Svět