ŠTÍTEK: e-mail

Ilustrační foto
Washington – Vysoký úředník amerického ministerstva zahraničí loni vyzval Federální úřad pro vyšetřování (FBI), aby odtajnil citlivý e-mail z elektronické pošty Hillary Clintonové, což by umožnilo dokument archivovat a „navěky se ho zbavit". Text e-mailu se podle agentury AP týkal útoku na americké velvyslanectví v libyjském Benghází z roku 2012. FBI nakonec žádosti o jeho odtajnění nevyhověla.

FBI: Ministerstvo zahraničí chtělo zapřít e-mail Clintonové

Svět
„Tohle nařízení mi už připomíná spíš minulý režim. Jsem rád, když přijde parta s kytarami a zahrají si u nás, to si neumím představit, jak by šlo ohlásit předem,“ podivuje se hostinský Richard Kubeš.
Dvůr Králové - Konec výjimkám z rušení nočního klidu, řekl zákon. Porušení nočního klidu musí také ve Dvoře Králové nově povolit vyhláška.

V deset do postele. Končíme

Krkonoše
Hillary Clintonová
Washington - Americké ministerstvo zahraničí zkoumá téměř 15.000 dříve neznámých souborů elektronické pošty, které vyšetřovatelé odhalili v kauze soukromého poštovního serveru využívaného bývalou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Ministerští právníci podle agentury AP chtějí zpracovat a zveřejnit e-maily v polovině října, tedy jen několik málo týdnů před prezidentskými volbami. V nich se Clintonová 8. listopadu utká s republikánským kandidátem Donaldem Trumpem.

V USA našli nových 15 tisíc souborů v rámci kauzy mailů Clintonové

Svět
Hillary Clintonová
Washington – Aféra s používáním soukromé e-mailové schránky dál pronásleduje prezidentskou kandidátku amerických demokratů Hillary Clintonovou. Federální soudce Emmet Sullivan jí v pátek nařídil, aby poskytla písemnou výpověď pod přísahou, a aby sdělila, proč jako ministryně zahraničí posílala a přijímala služební e-maily přes soukromý server. Napsal to web The New York Times.

Aféra kvůli e-mailu nekončí! Clintonová bude u soudu přísežně vypovídat

Svět
Hillary Clintonová
Washington - Rodiče dvou obětí incidentu v libyjském Benghází, při němž byli v září 2012 zavražděni čtyři Američané, podali žalobu na tehdejší ministryni a nynější prezidentskou kandidátku demokratů Hillary Clintonovou. Je podle nich odpovědná za smrt jejich blízkých, protože nakládala neodpovědně s úřední elektronickou poštou rozesílanou přes soukromý server.

Rodiče obětí z Benghází žalují Clintonovou kvůli služebním mailům

Svět
Ilustrační foto
Paříž - Francouzská policie dnes zatkla šestnáctiletou dívku, která podle vyšetřovatelů na internetu velebila takzvaný Islámský stát a uvedla, že je připravena spáchat ve Francii atentát, sdělila tamní média. Nezletilá skončila ve vyšetřovací vazbě a čelí trestnímu stíhání. Co dosud netrestané dívce hrozí, média neuvedla.

Policie zatkla šestnáctiletou dívku. Měla plánovat teror

Svět
Ilustrační foto.
New York - Server WikiLeaks dnes zveřejnil zvukové záznamy, které prý hackeři získali z e-mailů ukradených ze serverů americké Demokratické strany. Soubor e-mailů zveřejněný minulý pátek vyvolal zemětřesení na americké politické scéně a vedl k rezignaci šéfky demokratů Debbie Wassermanové Schultzové. Podle amerických expertů za krádeží elektronické pošty stojí Moskva.

WikiLeaks publikoval 29 zvukových záznamů z ukradených e-mailů

Svět
Yahoo
New York (USA) - Americký telekomunikační operátor Verizon Communications převzal za 4,83 miliardy dolarů (118,8 miliardy Kč) hlavní aktivity internetové společnosti Yahoo. Firmy to dnes uvedly ve společné tiskové zprávě. Transakce znamená konec jedné éry, protože Yahoo je průkopníkem e-mailových účtů zdarma a v minulosti firma spoluurčovala podobu internetu.

Verizon převzal za 4,8 miliardy USD hlavní část Yahoo

Ekonomika
Ilustrační foto.
Dokážete se o dovolené zříct počítače? Jestli ano, patříte k menšině, protože dvě třetiny českých turistů si tento moderní komunikační prostředek berou také na letní cesty. I když hlavním důvodem bývá kontakt s blízkými, více než polovina lidí o dovolené čte i došlou elektronickou poštu pracovního charakteru.

Hurá, vyrážíme k moři. S počítačem v ruce

Česko
Policie zasahuje v Milíčovicích. Telefonát hrozil bombou.
Milíčovice – V pondělí ráno si na obecním úřadu v Milíčovicích stáhli elektronickou poštu, přečetli maily a museli volat policii. Obecní úřad a několik dalších domů prohledávali pyrotechnici. „Když jsme ráno přišli na úřad a stáhli poštu, našli jsme mail odeslaný někdy po půlnoci, s hrozbou, že máme na obecním úřadu a v jednom dalším domě bombu. Pohrůžka mířila i na jednu obec na Karlovarsku a další u Mladé Boleslavi. Proč si někdo vybral zrovna nás, netuším," popsal nepříjemný začátek prvního týdne prázdnin milíčovický starosta Evžen Brtník.
10 fotografií

Pyrotechnici a pes prověřili domy v Milíčovicích. Bombu nenašli

Zločiny a soudy
Služební pes Mail.
Praha - Pokousáním podezřelého skončil zákrok proti pachateli vloupání do garáží, když byli pražští policisté přivoláni v úterý večer do Strašnic. Podrobnosti zákroku v ulici Za Třebešínem připomněl ve čtvrtek Jan Daněk z ředitelství pražské policie: hlídky, mezi nimiž byli i příslušníci služební kynologie se psem Mailem, nejprve zadržely podezřelou ženu hlídající okolí – a zjistily, že pachatel se stále ještě má nacházet v garážích.

Zatýkání provázelo pokousání

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
New York – Americká telekomunikační společnost Verizon nabízí za základní internetové aktivity firmy Yahoo zhruba tři miliardy dolarů (71 miliard Kč). Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroj obeznámený se situací. O Verizonu se již v uplynulých měsících hovořilo jako o předním kandidátovi na převzetí internetových aktivit Yahoo.

Společnost Verizon nabízí za webové aktivity Yahoo tři miliardy dolarů

Ekonomika
Díla Francise Bacona patří k nejdražším dílům moderního malířství.
Madrid – Španělská policie zatkla v Madridu sedm osob podezřelých z loňské krádeže pěti obrazů Francise Bacona, jehož díla patří k nejdražším dílům moderního malířství. Informovala o tom španělské média. Podle nich se cena ukradených obrazů odhaduje na více než 30 milionů eur (810 milionů korun), podle listu El País až na 60 milionů eur (1,62 miliardy korun).

V Madridu zatkli zloděje pěti obrazů Francise Bacona

Svět
Ilustrační foto.
Návrh nového francouzského zákoníku práce, který obsahuje i právo zaměstnanců „odpojit se" v mimopracovní době od elektronické pošty, vzbudil i pozornost českých odborářů. Má mít nadřízený právo poslat pracovníkovi naléhavý e-mail i večer a ještě týž den očekávat odpověď? Zatímco šéf odborů považuje podobnou regulaci za krok správným směrem, předseda Asociace malých a středních podniků se ironicky ptá, zda bychom v této logice neměli rovnou prodloužit dovolenou na čtyřicet dnů. Předkládáme vám dva názory, zda se vydat plánovanou francouzskou cestou anebo ne. Tam se má toto opatření vztahovat na podniky s více než padesáti zaměstnanci.

Hezky spěte. Má klid po práci zaručit zákon?

Z okolí
Ilustrační foto.
Chrudimsko - Návrh nového francouzského zákoníku práce, který obsahuje i právo zaměstnanců „odpojit se" v mimopracovní době od elektronické pošty, vzbudil i pozornost českých odborářů. Má mít nadřízený právo poslat pracovníkovi naléhavý e-mail i večer a ještě týž den očekávat odpověď?

Hezky spěte. Má klid po práci zaručit zákon?

Z okolí
Oheň naštěstí zasáhl jen technické zázemí knihovny. Dým se ale rozšířil i do ostatních prostor.
Kladno - Krátce před patnáctou hodinou byl ve čtvrtek středočeským hasičům nahlášen požár v objektu městské knihovny na Sítné. Zcela zlikvidovat se jim ho podařilo kolem devatenácté hodiny. Dobrou zprávou je, že se plameny podařilo uhasit dříve než pronikly do místností, v nichž jsou knihy. Přesto je ještě dnes knihovna veřejnosti uzavřena. Je ale pravděpodobné, že v pondělí by už mohla opět fungovat.

V městské knihovně hořelo, ke knihám se oheň nedostal

Požáry
Ilustrační foto.
Vsetín - Pokus o přepadení za bílého dne v místě, kde denně projdou stovky lidí? Na to by zřejmě nikdo ani nepomyslel. Nemyslí na to ani dvanáctiletá žačka Základní školy Rokytnice ve Vsetíně, když prochází v pondělí po čtrnácté hodině kolem zimního stadionu Na Lapači. Má namířeno do městské části Rybníky.

Dvanáctiletou školačku ve Vsetíně obtěžoval neznámý muž

Z okolí
Ilustrační foto
San Francisco - Americká internetová společnost Yahoo vyzvala potenciální zájemce k předložení předběžných nabídek na její základní internetové aktivity i na asijská aktiva. Listu The Wall Street Journal to řekly zdroje obeznámené se situací. Mezi potenciální kupce, které firma Yahoo oslovila, údajně patří například telekomunikační společnost Verizon či vydavatelství Time.

Yahoo hledá kupce pro své internetové aktivity

Ekonomika
Ashton Carter
Washington – Americký ministr obrany Ashton Carter používal necelý rok svoji soukromou e-mailovou schránku ke služebním účelům. Dělo se tak až do loňského prosince, kdy o věci informovala média. Ukázaly to podle agentury AP stovky Carterových e-mailů, které zveřejnilo americké ministerstvo obrany.

Šéf Pentagonu skoro rok používal osobní e-mail k pracovním účelům

Svět
Ilustrační foto
Benešovsko – Fotbalistou roku 2015 na Benešovsku se stal Josef Bartoš, záložník nebo stoper Sokola Maršovice, hrajícího Okresní přebor. Vítěz, kterému v době internetu a elektronické pošty dorazilo do redakce neskutečných 1028 kupónů, získá pěknou skleněnou plaketu.

Fotbalista roku 2015 na Benešovsku je Bartoš

Fotbal
Fotbalista okresu 2015
Kladensko – Zvolte Fotbalistu okresu Kladno! S touhle anketou seznamujeme čtenáře už počtvrté v řadě. O výsledku rozhodnete pouze vy, čtenáři. Do konce hlasování schází už jen několik dnůů. Končíme těsně po velikonočních svátcích, v úterý 29. března. Pomůžete svému oblíbenému hráči? Do redakce dorazilo do úterý 22. března už 900 kuponů!  

FOTBALISTA OKRESU: Hlasování začíná vrcholit!

Fotbal
Hillary Clintonová
Miami (USA) - Favoritka demokratické nominace na prezidentský úřad Hillary Clintonová ve středu v Miami odmítla odpovědět na otázku, zda z boje odstoupí, bude-li obviněna v kauze nesprávného užívání služební elektronické pošty. Clintonová se v debatě utkala se svým rivalem Berniem Sandersem, senátorem z Vermontu. Jedním z klíčových témat bylo přistěhovalectví, oba kandidáti se vstřícným postojem snažili oslovit hispánské voliče.

Clintonovou popudil dotaz, ukončí-li kampaň kvůli kauze s e-maily

Svět
Ilustrační foto.
Washington – Ve věku 74 let zemřel v sobotu internetový průkopník Raymond Tomlinson, který vynalezl elektronickou poštu a navrhl používání takzvaného zavináče, tedy symbolu @, v e-mailových adresách. Tomlinsonovo úmrtí v neděli potvrdil jeho zaměstnavatel, společnost Raytheon.

Ve věku 74 let zemřel vynálezce e-mailu Raymond Tomlinson

Ekonomika
Martin Winterkorn
Frankfurt/Washington - Bývalý šéf německé automobilky Volkswagen Martin Winterkorn byl již v květnu 2014 upozorněn na problémy kolem testování emisí naftových vozů ve Spojených státech. Tato záležitost však zpočátku ve vedení podniku nevzbudila větší pozornost. Vyplývá to ze středeční zprávy koncernu Volkswagen. Zpráva ovlivnila i kurz akcií Volkswagenu, které krátce po začátku dnešního obchodování ztrácely téměř dvě procenta.

Šéf Volkswagenu byl prý na problémy kolem emisí upozorněn již v roce 2014

Ekonomika
OFS Příbram.
Příbram – Okresní fotbalový svaz zve své členy na mimořádnou valnou hromadu a na zimní seminář rozhodčích.

Zprávy z OFS Příbram

Fotbal
Meziříčko.
Meziříčko – Malá obec na západě Třebíčska vzbuzovala
v minulosti zájem blízkými hlučnými technopárty, po posledních komunálních volbách zase přes půl roku chybějícím vedením. Starostu se zastupitelům podařilo zvolit až v červnu loňského roku, tedy osm měsíců po volbách. Funkce se ujal Miroslav Pátek, který ji zastával už dříve.
10 fotografií

Meziříčko už má vedení. Společenský život však chybí

Třebíčsko
V roce 2001 obdržel Cenu města Mostu, Josef Masopust, mostecký rodák a proslulý český fotbalista.
Most - Veřejnost i různé organizace mohou navrhovat kandidáty na Cenu města Mostu za rok 2015. Nominace přijímá magistrátní odbor školství, kultury a sportu. Loni cenu obdržel za rozvoj mostecké traumatologie František Rybář, lékař chirurgického oddělení místní nemocnice. K ocenění náleží odměna 25 tisíc korun.

V Mostě se hledá další osobnost, žena, muž či kolektiv roku 2015

Mostecko
Ilustrační foto
San Francisco - Příjmy americké internetové společnosti Yahoo poklesly ve 4. čtvrtletí meziročně o 15 procent na rovnou miliardu dolarů (25 miliard korun). Společnost masivně investující do zisku nových klientů se ocitla ve ztrátě 4,4 miliardy dolarů. Firma potýkající se s dlouhodobým úpadkem dnes oznámila, že se chystá propustit 15 procent zaměstnanců a uzavřít divize v pěti lokalitách.

Firmě Yahoo klesly příjmy o 15 procent, chystá propouštění

Ekonomika
Semifinále CD*FL mezi Jump Boys a Kantorem.
Kutnohorsko – Zvolte Fotbalistu okresu Kutná Hora! 
S touhle anketou jsme oslovili čtenáře poprvé v zimní přestávce soutěží přesně před třemi roky. Kutnohorský deník oslovil čtenáře, aby mu pomohli s nominacemi, vytvořil tablo šestnácti nejčastěji nominovaných a poté nechal čtenáře, aby sami rozhodli, kdo je podle nich nejlepší.

Vybírejte s Deníkem Fotbalistu okresu 2015. Začínáme již ve středu 3. února

Fotbal
Ilustrační foto
New York – Americký softwarový gigant Microsoft uvažuje o umístění serverových center na moře. Podmořské datacentrum by prý mohlo mimo jiné využívat energie přílivu a odlivu. Nižší teploty pod mořskou hladinou by pak zajišťovaly automatické chlazení. O projektu s názvem Project Natick firma informovala v pondělí na svém oficiálním internetovém blogu.

Microsoft uvažuje o podmořském datacentru

Ekonomika
Ilustrační foto.
Amsterodam – Evropská centrální banka (ECB) pracuje na plánu, který by umožnil provádět převody peněz pomocí elektronické pošty nebo telefonních čísel. V rozhovoru s nizozemskou zpravodajskou stanicí RTL Nieuws to podle agentury Reuters uvedl člen Výkonné rady ECB Yves Mersch. Není zatím jasné, kdy by systém mohl být připraven. Koncept prý naráží na překážky spíše právního než technického rázu.

ECB plánuje systém bankovních převodů přes telefon či e-mail

Ekonomika
Zakončení 85. Jiráskova Hronova.
Hronov - Po loňských rozmíškách, které se včas podařilo uklidnit, se opět sešli hlavní pořadatelé divadelního festivalu Jiráskův Hronov, aby se společně pokusili najít řešení nejpalčivějších problémů, které provázely minulý ročník. Setkání se tentokrát konalo přímo v místě dění festivalu, tedy v Hronově.

Pořadatelé dolaďují ubytování

Náchodsko
Ilustrační foto
Praha – Kauza hackerských útoků na soukromý e-mail premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se podle agentury STEM/MARK nijak výrazně nepodepsala na přístupu lidí k zabezpečení jejich e-mailových schránek. Jen dvě procenta lidí na jejím základě přijala opatření ke zvýšení bezpečnosti své elektronické pošty a 14 procent se k tomu chystá. Z průzkumu agentury vyplývá, že 82 procent lidí považuje své soukromé e-mailové schránky za dostatečně zabezpečené.

Většina lidí je přesvědčena o dobrém zabezpečení jejich e-mailů

Česko