ŠTÍTEK: Edgar Allan Poe

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu.
Půjčování knížek, deskových her, audioknih i studijních materiálů nebo přednášky, koncerty, besedy, malá divadla, promítání dokumentů, volnočasové kroužky pro mládež či akce pro seniory. Že mají knihovny v současnosti široký záběr činností a aktivit, to je čím dál patrnější, v Knihovně Ústeckého kraje si přijdou na své i fanoušci cizích jazyků.

Poznejte s knihovnou cizí jazyky, novinkou je konverzace v italštině

Čtenář reportér
Ilustrační foto.
První říjnový týden bude v Knihovně Ústeckého kraje již tradičně patřit kampani Týden knihoven, kterou od roku 1996 pořádá Svaz knihovníků a informačních pracovníků a která má za úkol mimo jiné upozornit na široké aktivity, jimiž knihovny v současnosti žijí. V ústecké knihovně tak dojde na literaturu, poezii, hudbu, ale i deskové hry, konverzaci v italštině nebo předávání ceny Knihovník Ústeckého kraje a ocenění DRAK.

Týden knihoven láká na literaturu, poezii, hudbu, deskové hry i italštinu

Čtenář reportér
Pražský komorní balet tančí v pátek v šapitó Azyl78. Tanečník a baletní mistr Igor Vejsada se tam rozloučí s profesionální kariérou.
Igor Vejsada, tanečník, choreograf a v tuto chvíli baletní mistr Pražského komorního baletu, se v závěru týdne rozloučí se svou profesionální taneční kariérou. V pátek 2. července v 19.30 hodin naposledy zatančí hlavní roli v choreografii Chvilka POEzie. Po představení, které proběhne v jediném exkluzivním uvedení na letní scéně Azyl78, pokřtí Vejsada novou autobiografii a ve stejný den oslaví také své půlkulaté jubileum.
3 fotografie

Baletní mistr Igor Vejsada se rozloučí s profesionální kariérou

Čtenář reportér
Marta Mokrá prožila v Brně víc než století.
V Brně se narodila a prožila víc než století. Marta Mokrá si ke kulatým narozeninám napsala a nakreslila knihu Dlouháni. „Je o dvou mládencích, kteří mají přes dva metry. Proto Dlouháni. Jeden bydlí v Komíně, druhý v Modřicích. Dostanou jednopokojový byt, do něj se přistěhují a pak hospodaří,“ popisuje.

Půl roku psala na stroji knihu. Letos Marta Mokrá z Brna oslavila stovku

Brněnsko
Plaketa Edgara Allana Poea a socha Havrana na West 84th Street v New Yorku
„K četbě Edgara Allana Poea jsem se dostal poprvé na střední škole a byla to právě básnická skladba The Raven, kterou jsem sám z vlastního zájmu vyhledal. Tehdy jsem četl převod Vítězslava Nezvala a báseň mi naprosto učarovala. Byla to první báseň, kterou jsem si vytisknul, schoval a pravidelně se k ní vracel,“ svěřil se před časem Michael Grúz ve své diplomové práci, která se zabývá některými překlady básně The Raven amerického spisovatele a básníka Edgara Alana Poea.

Legendární temný Havran – depresivní dílo bylo pro překladatele oříškem

Zajímavosti
Ústecký cestovatel Ervín Dostálek v Henningsvaeru na Lofotách.
Souostroví Lofoty při norském pobřeží jsou podle National Geographic třetími nejpřitažlivějšími ostrovy světa. Nacházejíí se sice hodně na severu, ale i přes jejich polohu na nich vládne poměrně mírné, oceánské klima. 100 až 300 km severně od polárního kruhu, tj. mezi 67. a 68. stupněm severní šířky (jako Grónsko či severní Aljaška) dělá Golfský proud divy, teplý 12 až 14 °C, podnebí zmírňuje. Jih Lofot je nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak mimořádnou klimatickou anomálii.
22 fotografií

FOTO: Lofoty nabízí přírodu i historii. Zaujme obří mořský vír

Čtenář reportér
Ústecký cestovatel Ervín Dostálek v Henningsvaeru na Lofotách.
Souostroví Lofoty při norském pobřeží jsou podle National Geographic třetími nejpřitažlivějšími ostrovy světa. Nacházejíí se sice hodně na severu, ale i přes jejich polohu na nich vládne poměrně mírné, oceánské klima. 100 až 300 km severně od polárního kruhu, tj. mezi 67. a 68. stupněm severní šířky (jako Grónsko či severní Aljaška) dělá Golfský proud divy, teplý 12 až 14 °C, podnebí zmírňuje. Jih Lofot je nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak mimořádnou klimatickou anomálii.
22 fotografií

FOTO: Lofoty nabízí přírodu i historii. Zaujme obří mořský vír

Čtenář reportér
Obraz Učenec ve studovně - Restaurovaný Rembrandtův obraz Učenec ve studovně se vrátil do výstavních prostor Národní galerie ve Šternberském paláci v Praze.
Národní galerie Praha (NGP) na rok 2020 připravuje výstavu slavného nizozemského malíře Rembrandta van Rijna, významného představitele českého poválečného umění Mikuláše Medka, retrospektivu sochaře Kurta Gebauera, výstavu o brutalistní architektuře či přehlídku buddhistického umění. Rozpočet galerie bude přibližně stejný jako letos, tedy mezi 250 a 280 miliony korun, řekla novinářům ředitelka galerie Anne-Marie Nedoma.
8 fotografií

Národní galerie Praha chystá na příští rok Rembrandta. Co Veletržní palác?

Volný čas
Z vernisáže výstavy Mayhem výtvarníka Martina Mulače v Galerii města Kolín.
Není běžné aby na vernisáži, tím spíše v Galerii města Kolína, zněla ta vůbec nejtvrdší metalová hudba. Ale první říjnovou středu se tak stalo, rockové skladby kapely Sceletons ozvláštnily výstavu Martina Mulače nazvanou Mayhem. „Namaloval jim obal na jejich desku,“ vysvětlil přítomnost rockerů v galerii kurátor zdejších výstav Aleš Rezler.
51 fotografií

Na vernisáži obrazů v městské galerii zněl death metal

Volný čas
Dům Usherů II bude uveden v kladenském divadle.
Kladno /FOTOGALERIE/ - Dílo Edgara Allana Poea propojené s autorskou poetikou Jiřího Š. Hájka v originálním hororovém pastiši. Dům Usherů II odehraje kladenské divadlo již tuto sobotu 15. června. Premiéra se koná od 19 hodin. První reprízy následují v úterý v 11 a v 18 hodin. Další představí je ve čtvrtek 20. června od 19 hodin.
4 fotografie

Kladenské divadlo uvádí další premiéru

Volný čas
Hra Prospero v podání domácího souboru Bedřych při Setkání ve Strašecí
Nové Strašecí – Domácí soubor Bedřych při Gymnáziu Jana Amose Komenského Nové Strašecí předvedl na přehlídce Setkání ve Strašecí novou hru s názvem Prospero. Premiéru měla 21. března v Novostrašeckém kulturním centru. Dalo by se říci, že většina členů měla i svoji premiéru životní, protože se soubor Bedřych se začátkem školního roku hodně obměnil. Vystupovaly tu tedy samé nové tváře, celkem čtrnáct studentů převážně prvního a druhého ročníku.
32 fotografií

Domácí Bedřych představil samé nové tváře

Rakovnicko
Miroslav Táborský.
Praha - Populární herec Miroslav Táborský ztvární patnáct rolí v inscenaci hry Blázinec autora a režiséra Jaroslava Gillara. Premiéra grotesky o světě, ve kterém se vlády zmocní blázni z jednoho psychiatrického ústavu, bude v úterý 9. února v pražském divadle Kolowrat. Představení v produkci společnosti Green Production vyjede i mimo Prahu.

Herec Miroslav Táborský ztvární patnáct rolí v grotesce Blázinec

Volný čas
Miroslav Táborský.
Praha - Populární herec Miroslav Táborský ztvární patnáct rolí v inscenaci hry Blázinec autora a režiséra Jaroslava Gillara. Premiéra grotesky o světě, ve kterém se vlády zmocní blázni z jednoho psychiatrického ústavu, bude 9. února v pražském divadle Kolowrat. Představení v produkci společnosti Green Production vyjede i mimo Prahu.

Miroslav Táborský ztvární 15 rolí v grotesce Blázinec

Divadlo
Chris Priestley.
Praha /ROZHOVOR/ – Britský spisovatel Chris Priestley, který navštívil minulý týden Velký knižní čtvrtek, je pro psaní svých strašidelných příběhů jako stvořený: s ostře řezanými rysy v protáhlém obličeji, zahnutým nosem a temnýma očima pod hustým obočím vyhlíží jako postava z vlastních knih. Trvalý autorský „šuplík" má v nakladatelství Argo, které mu vydalo několik knih, teď má na pultech Příšerné příběhy vánoční.

Spisovatel Chris Priestley: Cením si rafinovaného strachu

Ostatní
Režisér Jan Švankmajer.
Praha - Je jedním z nejznámějších českých filmařů, patří mezi uznávané světové animátory. Solitér, vyznavač surreálna, který vždy kráčel originální cestou. Jan Švankmajer není jen filmař, ale i výtvarník, píše básně a eseje.

Jan Švankmajer se snaží vypudit démony

Film a televize
Prostor pod stromy zahrady léčebny bývá naprosto zadělán havraními výkaly.
Opava - Kdyby americký spisovatel Edgar Allan Poe žil a měl možnost se někde znovu inspirovat pro napsání své světoznámé básně Havran, patrně by si zajel na zahradu opavské psychiatrické léčebny, kde jich je doslova požehnaně. Ptáci se totiž uhnízdili na platanech zahrady, ruší pacienty a znečišťují prostor svými exkrementy. Vzhledem k tomu, že tento ptačí druh je na seznamu chráněných živočichů, nemůže být vystrnaděn.

Psychiatrická léčebna dál bojuje s havrany

Opavsko