ŠTÍTEK: elektromotor

Zbirožsko - Pachatelé krádeže elektromotorů v lomu, k níž došlo před dvěma měsíci, byli odhalení. Jednalo se o trojici a záznam o sdělení podezření z přečinu krádeže ve spolupachatelství si už převzali. Ve středu poslední z podezřelých.

Motory v lomu ukradla trojice lumpů

Zločiny a soudy
Ilustrační foto
Frenštát pod Radhoštěm – Dnes po poledni došlo k tragické dopravní nehodě na okraji Frenštátu pod Radhoštěm. Nárazem do mostu vyhasl život dvou seniorů ve vozidle Suzuki na frekventované silnici I/58.

Dva mrtví ve Frenštátě po nárazu do mostu

Nehody
Z iniciativy Františka Černého se v sobotu uskutečnil v Kunovicích první ročník kunovického mlácení.
Kunovice – Básník první poloviny minulého století, který tak rád pozdvihl každé krásné slovo k oslavě zrání a sklizně „stříbrného žitka i pšeničky zlaté", by dnes těžko hledal v tom žňovém dění ženu, která si stříškou šátku ještě hlouběji zacloní oči a povříslo co nejpevněji utáhne.
31 fotografií

S mlátičkou zpátky do žní za starých časů

Volný čas
Elektrokolo. Ilustrační foto.
Praha – Ceny elektrokol v dalších letech určitě klesat nebudou. V Česku jich je v současnosti v provozu asi 40.000. Každý rok se v ČR prodá 10.000 až 11.000 kol s elektromotorem, většinou těch nejlevnějších. V rozhovoru pro ČTK to řekl Jakub Ditrich, jednatel společnosti ekolo.cz, která vyrábí elektrokola značky Agogs.

Elektrokola v nejbližší době určitě nezlevní

Ekonomika
Halové závody modelů terénních vozů v tělocvičně hradecké ZŠ Štefcova.
Hradec Králové – Již tuto sobotu se v areálu Sokola Malšovice v Hradci Králové opět sejdou milovníci rádiem řízených modelů. V místním areálu vedle volejbalových kurtů totiž vznikla zcela nová terénní dráha pro tyto modely. Soutěž nebude bez zajímavosti, protože trať je hliněná s přírodními skoky.

Závody RC modelů si můžete užít v areálu Sokola Malšovice

Hradecko
Hodiny na zámku Jánský Vrch v Javorníku již čtyři roky nefungují.
Javorník – Na Jánském Vrchu v Javorníku se doslova zastavil čas. Ať je poledne nebo večer, rafiky hodin na zámecké věži stále ukazují devět hodin sedm minut. Správci památky proto na opravu stroje vyhlásili veřejnou sbírku.

Zámecké hodiny pomůže opravit sbírka

Šumpersko
Ilustrační foto.
Zábřeh - Společnost Master Bike, která patří mezi přední tuzemské výrobce jízdních kol, letos zahájí montáž prvních několika tisíc elektrokol. Kola s přídavným elektromotorem se těší rychle rostoucí popularitě zejména v západoevropských zemích, do kterých Master Bike vyváží veškerou produkci bicyklů. Letos firma vyrobí 58.000 klasických jízdních kol.

Master Bike letos v Zábřehu zahájí výrobu elektrokol

Ekonomika
Před sedmdesáti lety zemřel v Terezíně světoznámý Emil Kolben
Terezín – Z malé dřevěné dílny s 25 zaměstnanci, která vyráběla elektrické stroje a zařízení pro rozvod elektřiny, dokázal Emil Kolben vybudovat kolos, jehož elektromotory, vodní turbíny, lokomotivy nebo vybavení pro elektrárny a pro tramvaje získaly světovou proslulost.

Před 70 lety zemřel v Terezíně světoznámý Emil Kolben

Litoměřicko
Ilustrační foto
Bystřice pod Hostýnem – Starostka obce na Bystřicku se v pondělí odpoledne obrátila na policii a oznámila, že někdo vnikl do areálu bývalého zemědělského družstva a kradl tam.

Ze seníku vzal elektromotory

Zločiny a soudy
Novinky u Mercedes-AMG.
Affalterbach - Příznivci rychlých Mercedesů mají úrodný měsíc. Sportovní divize AMG totiž na trh právě uvádí hned osmnáct nových modelů. Ten nejdražší, elektrický supersport SLS AMG Coupé Electric Drive, vyjde na víc než 10 milionů korun.

Mercedes-AMG uvádí hned osmnáct rychlých novinek

Auto
Potok protékající Radnicemi (ilustrační foto)
Rokycansko - Řeky se konečně vracejí zpět do koryta. Obyvatelům na Rokycansku se tak blýsklo na lepší časy. Probdělé noci, únava a obrovský strach. To nyní vystřídalo sčítání škod, které velká voda v okrese napáchala.

Radnický potok odstavil čističku

Plzeňský kraj
Archivní snímek z mohelnického provozu v Siemensu
Drásov (Brněnsko) - Výrobní závod koncernu Siemens v Drásově na Brněnsku Siemens Electric Machines dnes oslavil stoleté výročí. Továrna na elektromotory a generátory, do níž koncern vstoupil v roce 1994, zaměstnává 780 lidí a loňský rok byl pro ni rekordní. I letos chce dále růst.

Továrna Siemensu v Drásově slaví stoleté výročí

Ekonomika