ŠTÍTEK: elektromotor

Gee Bee Cup Rakovník, soutěž upoutaných halových modelů letadel
Rakovník – O tom, že zájem o upoutané modely letadel, zvané upoutance roste, svědčí řada setkání nadšenců, kterým letadla létající v kruhu na ocelových lancích učarovala. Jedním z nich bylo už šesté přátelské polétání a zároveň jedna z republikových soutěží Gee Bee Cup Rakovník.
22 fotografií

Tělocvičnou se vznášela letadla

Rakovnicko
Za svého života přihlásil Erich Roučka k patentování na osm set padesát vynálezů. Věnoval se také zdravotnickým programům za boj proti civilizačním chorobám.
Blansko /PO STOPÁCH OSOBNOSTÍ/ – Od mládí se zajímal o fyzikální pokusy a technické modely. V deseti letech zhotovil jednoduchý ampérmetr. V sedmnácti akumulátor, elektromotor a rozvaděč s měřicími přístroji. „Erich Roučka přihlásil k patentování na 850 vynálezů," informovala Pavlína Lesová z Muzea Blanenska.

Geniální vynálezce Roučka podle Edisona předběhl dobu

Blanensko
Etnografka Muzea Jindřichohradecká Alexandra Zvonařová u rozebrané ústřední scény betlému a s figurkami.
Jindřichův Hradec - Unikátní betlém, který vznikal více než šedesát let a který je zapsaný v Guinnessově knize rekordů jako největší mechanické jesličky na světě, prochází velmi rozsáhlou rekonstrukcí.

Krýzovy jesličky se po půl století opravují

Z okolí
Výroba ve Škoda Auto
Mladá Boleslav - V lednu automobilka zahájila provoz nové lisovny, v únoru přiveze na český trh model Škoda Kodiaq a na zbytek roku chystá uvedení přepracovaných modelů i úplně nové generace Škody Yeti. A samozřejmě se usilovně pracuje na prvním škodováckém voze poháněném výhradně elektřinou.

Škodu v roce 2017 čekají facelifty i nový Yeti

Boleslavsko
Koncept Mercedes-Maybach 6.
Studie Mercedes-Maybach 6 byla dost možná největší hvězdou letošního ročníku přehlídky Pebble Beach Concours d'Elegance v kalifornském Monterey. Obrovské červené kupé zaujalo svou majestátností, odvážným designem i elektrickým pohonným ústrojím. Koncept však skrývá ještě jedno překvapení: Mercedes-Maybach 6 je ve skutečnosti velké autíčko na dálkové ovládání.
14 fotografií

VIDEO: Jak se řídí úchvatný Mercedes-Maybach 6? Možná vás to překvapí

Auto
Skanzen Krňovice.
Krňovice - Jedinečnou příležitost podívat se do „kuchyně" starých mistrů mlynářů. To je nabídka, která se pro návštěvníky chystá již na tento víkend v Podorlickém skanzenu v Krňovicích, kde se uskuteční Mlynářské dny.

Krňovice si o víkendu připomenou práci mlynářů

Hradecko
Rybaření. Ilustrační foto.
Pasohlávky – Nepříjemné překvapení zažil na konci května čtyřiačtyřicetiletý Petr Moc, když se rozhodl, že si ráno zarybaří. Rybářské náčiní, které si na noc uložil pod pergolu u svého domu v Pasohlávkách na Brněnsku, bylo pryč. „Měl jsem všechno ve velkém vaku, na oploceném pozemku. Zloděj si s tím poradil," uvedl Moc, který rybaří už téměř čtyřicet let.

Okradli nás hned tři, upozornil rybář z Pasohlávek. Zloději jdou po drahé výbavě

Zločiny a soudy
Železárny Štěpánov v současné době zaměstnávají 170 lidí. Jednatelem a ředitelem podniku je David Matoušek. Ročně firma vyprodukuje 6500 tun odlitků. Od roku 1993 se jí podařilo zpětinásobit objem výroby.
Štěpánov nad Svratkou - Na dlouholetou hutnickou tradici navazuje firma Železárny Štěpánov. Podle jednatele a současně i ředitele společnosti Davida Matouška se slévárenstvím zabývali již předkové některých stávajících zaměstnanců, jichž podnik v současné době zaměstnává na 170. Hutnictví se v regionu rozvíjelo již před stovkami let.

Navazujeme na dlouhou železářskou tradici

Podnikání
Ilustrační foto.
Pasohlávky – O vybavení za celkových 69 tisíc korun přišli nezávisle na sobě rybáři, kteří lovili v katastru Pasohlávek na pomezí Břeclavska a Brněnska. Nejde o první případy. Zloději okradli rybáře v okolí Nových Mlýnů opakovaně. „Vzhledem k tomu, že se s touto kriminalitou potýkáme delší dobu, apelujeme na rybáře, aby nenechávali odložené věci bez dozoru. Zlodějům stačí jenom málo, aby bez námahy vzali kompletní rybářskou výbavu," uvedla břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Zloděj okradl rybáře o lodní elektromotor

Zločiny a soudy