ŠTÍTEK: elektromotor

Ilustrační foto.
Brno – Brněnští zastupitelé v úterý schválili vyhlášku, na jejímž základě může město regulovat lodní dopravu na Brněnské přehradě. Od května do září bude zakázaná plavba lodím se spalovacími motory o výkonu do deseti kilowatt. Jsou to menší čluny, které plují s ponorem do 12 kilometrů za hodinu, například rybářské pramice, nafukovací či skládací čluny.

Regulace lodní dopravy: odsouhlasili zákaz naftových člunů na přehradě

Brněnsko
Ilustrační foto.
Los Angeles – Koncept superrychlé dopravy Hyperloop, který jako by vypadl ze sci-fi filmů, začíná vypadat stále skutečněji. Technologie připomínající potrubní poštu, která má lidem umožnit cestovat rychlostí až 1300 kilometrů za hodinu, by měla být plně funkční do roku 2020.

Potrubní pošta pro lidi. Sci-fi se blíží k realitě

Svět
Ilustrační foto.
Praha – V Česku se loni prodalo zhruba 30.000 elektrokol, meziročně o 15 procent víc. Poptávka po nich výrazně roste, řekl prezident Asociace specializovaných prodejců kol Petr Kohoutek. Technické parametry elektrokol se stále zlepšují, roste kapacita baterie, a tedy dojezd, a snižuje se hmotnost, dodal.

Zájem o elektrokola dál rychle roste, loni se jich prodalo 30 tisíc

Ekonomika
Jiří Rešl z Třeště se stará o věžní hodiny v kostele svaté Kateřiny Sienské.
Třešť - Už jedenáct roků, vždy na jaře a na podzim, si musí přivstat Jiří Rešl z Třeště na Jihlavsku. Tak dlouho se totiž stará o věžní hodiny na kostele svaté Kateřiny Sienské a také na věži třešťského zámku.
4 fotografie

Sobotní noc bude o hodinu kratší

Jihlavsko
Ilustrační foto
Sokolovsko – Trojice mužů se v poslední době na Sokolovsku dopouštěla opakovaných krádeží. Celkově způsobili škodu přesahující 200 tisíc korun. Nyní je kriminalisté usadili do policejních cel, kde si zloději počkají na výsledky soudu. Ten je může poslat až na tři roky do vězení.

Trojice vytrvalých zlodějů kovů je konečně za mřížemi

Zločiny a soudy
Motosalon 2016 na brněnském výstavišti.
Brno /FOTOGALERIE/ - Nový elektroskútr odkazující na původní benzinový stroj z padesátých let přezdívaný pro svůj specifický tvar Prase, je jedno z největších lákadel veletrhu Motosalon, který ve čtvrtek začal na brněnském výstavišti. Elektroskútr Typ 506 výrobce Čezeta vypadá téměř totožně jako legendární stroj konstruktéra Jaroslava Františka Kocha. Chybí mu jen výfuk.
24 fotografií

Lákadla letošního Motosalonu? Legendární Prase i motorky pro děti

Brněnsko
Lodní doprava Břeclav, která provozuje plavby na Dyji, před novou sezónou vytáhla dvě ze svých šesti lodí na pevninu. Jedna z nich podstoupí pravidelnou technickou kontrolu, druhou budou částečně opravovat.
Břeclav /FOTOGALERIE/ – Nevšední podívaná se v pondělí naskytla v areálu veslařského klubu v Břeclavi. Na několik dní tam z řeky Dyje putovali na břeh Sámo a Svatopluk. Nešlo o známé postavy z období Velké Moravy, ale několikatunové lodě shodných jmen. Lodní doprava Břeclav, které plavidla patří, jimi téměř celoročně převáží turisty od veslařského klubu na Janův hrad.
15 fotografií

Na Dyji vytahovali dvě lodě na břeh. Kvůli kontrole a opravám

Břeclavsko
Tomáš Baťa
Vizionář Baťa předpověděl globální rozvoj obchodu spojený s vytvořením dopravních cest. Geniální podnikatel našel dodavatele a odběratele po celém světě, vybudoval průplav Otrokovice – Rohatec i most přes brazilskou řeku Paraná.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Vizionáři a snílci

Názory z regionu
První Acura NSX se vydražila za 30 milionů korun.
Nová Honda NSX není levné auto. Ve Spojených státech se hybridní supersport (se značkou Acura) brzy začne prodávat za 156 tisíc dolarů, tedy v přepočtu za zhruba 3,9 milionu korun. Jeden americký nadšenec však za dlouho očekávanou novinku zaplatil více než sedminásobek.

První Honda NSX má majitele. Koupil ji v aukci za skoro 30 milionů

Auto
Hyundai si patentoval skládací auto.
Automobilka Hyundai si ve Spojených státech nechala patentovat skládací městské auto. Takový vůz by uměl měnit svoje rozměry, což by mohlo pomoci s parkováním v přeplněných městech, kde je často problém najít dostatečně velké místo.

Hyundai si nechal patentovat skládací městské auto

Auto
Zdeněk Růžička s rodiči.
Jirkov – V červnu rozjel mladý sportovec Milan Dzuriak z Jirkova charitativní projekt Cesta proti bolesti. Cílem bylo pomoci dvěma postiženým mladíkům, kteří měli velké sny. Matouš Ulman se chtěl podívat do Paříže a Zdeněk Růžička toužil po elektrickém vozíku který by mu umožnil samostatný pohyb.

Zdeněk dostal nový vozík, jeho otec při převzetí neudržel slzy

Chomutovsko
Ilustrační foto.
Rostěnice-Zvonovice, Nemotice – Značky upravující přednost zmizely na začátku týdne ze silnic vedoucích z Rostěnic a Lulče u ústí do křižovatky s II/430 spojující Vyškov s Rousínovem. „Zloději hrozí v případě dopadení nejen obvinění z krádeže, ale také trestného činu poškození a ohrožení provozu. Za to může jít až na šest let za mříže," sdělila vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová s tím, že škoda přesáhla šest tisíc korun.

Z rostěnické křižovatky ukradli značky. Z firmy v Nemoticích elektromotory

Zločiny a soudy
Představení designového elektrického skútru Čezeta 506,který se vrací v modernizované podobě. Čezetu představil její britský konstruktér Neil Smith.
Praha - Všichni nadšenci do motorismu a hlavně milovníci české značky Čezeta by měli zbystřit. Po padesáti letech se opět začne vyrábět legendární skútr Čezeta 506, kterému se mezi zasvěcenci přezdívalo Prase. Modernizovanou podobu starého stroje ve čtvrtek v metropoli před Národním technickým muzeem zájemcům představil její britský konstruktér Neil Smith.
9 fotografií

OBRAZEM: Čezeta 506 se vrací do ulic. Jako elektroskútr

Praha
Legendární skútr Čezeta přezdívaný Prase se vrací.
Po padesáti letech se začne znovu vyrábět legendární skútr Čezeta přezdívaný Prase. Místo benzinového dvoutaktu jej však bude pohánět elektromotor. Příští rok chce společnost Čezeta Motors dodat na trh 100 skútrů, v roce 2017 již 500 kusů a za pět let plánuje prodávat kolem 1000 strojů.

Legendární Prase je zpět. Tentokrát jako elektroskútr

Auto
Ilustrační foto.
Šumpersko, Jesenicko – Na Šumpersko a Jesenicko přitekly v uplynulých osmi letech prostřednictvím evropských dotací miliardy korun. Jen do Šumperku, Jeseníku, Zábřehu a Mohelnice „napršelo" v letech 2007 až 2014 dohromady bezmála 1,7 miliardy korun. Téměř polovina z této sumy směřovala na rozvoj soukromého podnikání.

Do měst přiteklo na dotacích 1,7 miliardy

Šumpersko
Jaime Alguersuari
Madrid - Bývalý pilot formule 1 Jaime Alguersuari se rozhodl už v 25 letech ukončit kariéru automobilového jezdce a věnovat se hudbě. Rodák z Barcelony absolvoval v barvách stáje Toro Rosso v letech 2009 až 2011 celkem 46 Velkých cen, jeho nejlepším počinem v F1 byla dvě sedmá místa. Do loňska závodil v seriálu formule E, v němž startují monoposty s elektromotory.

Nejmladší pilot F1 Alguersuari končí, chce se věnovat skládání hudby

Motorismus
Národní technické muzeum a Praha 7 plánují záchranu kolotoče na Letné. Kolotoč byl postaven v roce 1892 a až do 90. let 20. století sloužil k zábavě Pražanů.
Praha - Plány na opravu roky uzavřeného a chátrajícího letenského kolotoče v Praze, který je památkově chráněný, nabírají reálné obrysy. Rekonstrukce neorenesančního altánu i příslušenství a interiéru začne příští rok. Nejpozději na jaře roku 2017 se děti znovu svezou na koních s pravou koňskou srstí, slibuje Národní technické muzeum (NTM) i vedení Prahy 7.

Plány na opravu letenského kolotoče nabírají reálné obrysy

Praha
Ilustrační foto.
Jičín – Voda, nenahraditelná tekutina, která je nezbytná pro existenci života na Zemi. Bereme už jako samozřejmost, že pouze otočíme kohoutkem a je nám na dosah. S problémy se ale nyní potýkaly některé obce na Jičínsku, kde byla voda z vodovodního řadu nepitelná. Místo ke kohoutku museli lidé s kbelíkem do cisterny.

Zákaz používání pitné vody v několika obcích je zrušen

Jičínsko