ŠTÍTEK: elektromotor

Ilustrační foto.
České Budějovice – Tři kloubové autobusy a dva trolejbusy přikoupí letos do svého vozového parku českobudějovický dopravní podnik. Pro městskou hromadnou dopravu ve městě to bude znamenat zásadní změnu. Speciální akumulátory totiž novým trolejbusům umožní vyjet i tam, kde schází trolejové vedení.

Na Dlouhou louku míří trolejbusy

Českobudějovicko
Věra Kuncová zařazuje nové přírůstky listiny a účty skutečských prvorepublikových firem.
Skuteč - Na půdách, ve sklepích i zapomenutých šuplících se často nachází učiněné historické poklady, byť se tak na první pohled netváří. Písemnosti, pohlednice, staré účtenky nebo fotografie zbylé po prarodičích často končí v popelnicích, ačkoliv pro pracovníky muzeí by mohly mít velikou cenu.

Poklady na půdách se stávají častou kořistí překupníků

Chrudimsko
Dobrota z listového těsta.
Mostecko - V poslední době se začaly v médiích objevovat pořady a články o vaření. Mě to jako asi většinu lidí baví, ale čas od času se kulinářský odborník „vrhá“ v rámci zvýšení své popularity i do oborů (byť blízce spojenými s kuchyní), jako jsou třeba řezničina, cukrařina či pekařina.  Tím, jak fušují do odborných řemesel, kterým dobře nerozumí, vnášejí mezi lidi dezinformace a bludy. Já se v tomto článku pokusím vnést správné informace o jednom kulinářském „podoboru“, a to pekařině. Konkrétně si popíšeme listové těsto.

Známý pekař Miroslav Kroupa radí, jak si udělat dobré listové těsto

Mostecko
Honzík Koriťák z Nových Hradů vytáhl z vody svůj první úlovek kapra (74 cm).
Českobudějovicko - Ve finálovém kole soutěže, které končí 
15. 12., se mezi sebou utkají vítězové jednotlivých čtyř soutěžních kol druhého ročníku našeho rybářského klání. Mají  o co hrát, odměnou pro celkového vítěze je elektromotor Watersnake Venom ETW 44 s přepěťovým chráničem, který ocení každý rybář.
4 fotografie

Hlasujte o NEJ rybářský úlovek letošní sezony!

Českobudějovicko
Lamborghini Asterion.
Paříž/Praha - Italský výrobce supersportů Lamborghini přišel s prvním hybridním vozem - i když zatím jen v podobě konceptu. Asterion je takzvaný plug-in hybrid, lze jej tedy dobíjet z běžné elektrické zásuvky, a má demonstrovat technologie, které by Lamborghini mohlo využít v sériové výrobě. Vůz se představil na pařížském autosalonu.

Lamborghini má svůj první hybrid. Asterion se chlubí výkonem 910 koní

Auto
Retenční nádrž v Sedlčanech.
Sedlčany – Kolem poloviny října poklesne hladina vody v sedlčanské přehradě o jeden a půl až o dva metry. Upouštět se začne asi deset dnů předem. Důvodem je oprava břehů stržených loňskou povodní. Městská rada tuto akci, s níž nebylo v rozpočtu města na rok 2014 počítáno, odsouhlasila v tomto měsíci.

Rybáři i vodáci musí počítat s vypuštěním retenční nádrže

Příbramsko
Elektrokolo. Ilustrační foto.
Východní Čechy, Krkonoše - V očekávání babího léta a posledních teplých dnů si každý cyklista přeje užít příznivého počasí co nejvydatněji. Vydejte se proto do míst, kde se snoubí malebnost údolí řeky Labe s dobrodružným terénem hor, a zažijte tak ze sedla svého jízdního parťáka pestrobarevnou paletu dojmů!

Vyjeďte za Krakonošem do hor například na elektrokole

Z okolí
Hernychova vila v Ústí nad Orlicí.
stí n. O. – V městském muzeu se chýlí k závěru výstava Technické hračky 1850 – 1960. Tuto sobotu budou mít návštěvníci jedinečnou příležitost zhlédnout ukázky těchto hraček v pohybu a zúčastnit se komentované prohlídky se soutěží.

V muzeu rozpohybují technické hračky

Volný čas
Zrno v rukou Františka Černého má hodnotu krajíce chleba nebo několika koláčů.
Kunovice – Utichl zvuk dvou historických mlátiček z první poloviny minulého století, oddělujících zrno od stonků obilí a plev, z nichž ta nejstarší byla poháněná stabilním motorem Lorenz z roku 1925, druhá elektromotorem. V Kunovicích Na Zelničkách právě skončil druhý ročník akce s názvem Kunovické mlácení.
2 fotografie

Žně postaru už dnes lidé ani neznají

Slovácko