ŠTÍTEK: embryo

Poslanci navrhli zpřísnit podmínky pro umělé oplodnění prostřednictvím anonymního dárcovství zárodečných buněk.
Za záměnu embryí dvou žen při umělém oplodnění dostala brněnská klinika Reprofit od státu pokutu 800 tisíc korun. Klinice hrozila sankce až jeden milion korun. Firma FutureLife, která kliniku vlastní, se může proti pokutě odvolat. Proto nyní nechtěly firma ani Státní ústav pro kontrolu léčiv, který sankci udělil, případ blíže komentovat.
5 fotografií

Pokuta za záměnu embryí? 800 tisíc korun

Česko
Bratři Cavalerovi koncertují na plzeňském Metalfestu.
Plzeň - Bratři Max a Iggor Cavalera založili Sepulturu a se svým koncertním vzpomínkovým pořadem Return to Roots, v němž připomínají legendární album téhle kapely, uzavřou letošní plzeňský Metalfest, který začíná v pátek 2. a končí v neděli 4. června. Přinášíme rozpis koncertů i autogramiád.

Blíží se Metalfest. Víme jaký bude program

Volný čas
Milan Cais - výstava
Praha - Dveře dovnitř. Tak pojmenoval Milan Cais, vizuální umělec a frontman kapely Tata Bojs svou novou výstavu, která se po Opavě a Trutnově představuje v pražské Ville Pellé. Najdete tu dveře všeho druhu, ale také kliku, prsten, asfaltovou spárovačku, havrana, holubici nebo tenisovou lajnovačku…

Dveře: banalita i fatální volba

Ostatní
Ilustrační foto
V posledních 20 letech vzrostl v Česku počet novorozenců s nízkou porodní hmotností, tedy těch, které při porodu váží méně než 2,5 kilogramu. V roce 2015 se jich narodilo celkem 8466, což je asi 7,6 procenta z celkového počtu narozených dětí. O 20 let dříve jich bylo asi o 3200 méně a tvořily 5,5 procenta z celkového počtu narozených dětí. Vliv na to má mimo jiné narůstající počet dětí narozených po umělém oplodnění i zvyšující se průměrný věk matek. Vyplývá to z ročenky, kterou zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

Dvoukilová miminka. Dětí s nízkou porodní váhou se rodí stále víc

Česko
Ilustrační foto.
Kladensko - Stejně jako jinde v republice, také na Kladensku sezona honů vrcholí. Přestože je povolené některou zvěř lovit až do března, nejvíce kusů už odstřelili myslivci na naháňkách v závěru roku. Nyní přicházejí ke slovu spíše už myslivecké bály, kde se nimrodi pochlubí svými kapitálními kousky ve velmi žádané tombole.

Sezona honů vrcholí, myslivci nyní bilancují a hlavně tančí

Regiony
Na honu - Ilustrační foto
Kladensko - Stejně jako jinde v republice, také na Kladensku a Slánsku sezona honů vrcholí. Přestože je povolené některou zvěř lovit až do března, nejvíce kusů už odstřelili myslivci na naháňkách v závěru roku. Nyní přicházejí ke slovu spíše už myslivecké bály, kde se nimrodi pochlubí svými kapitálními kousky ve velmi žádané tombole.

Sezona honů vrcholí, myslivci nyní bilancují a hlavně tančí

Kladensko
Ilustrační foto.
Brno – Umělé oplodnění, u něhož lékaři brněnské kliniky Reprofit zaměnili embrya dvou párů, bylo úspěšné jen u jedné z žen. V pátek o tom informoval Blesk. Vedení kliniky však informaci Brněnskému deníku Rovnost nepotvrdilo ani nevyvrátilo.

Vyměněná embrya: možná otěhotněla pouze jedna žena

Brněnsko
Ilustrační foto
Londýn - Británie se dnes oficiálně stala první zemí na světě, která výslovně povoluje počít dítě s genetickými informacemi od tří dárců. Uvedla to agentura DPA. Ratifikační proces, který začal loňským souhlasem parlamentu, dnes ukončil úřad pro fertilizaci a embryologii HFEA, který metodu schválil. Úprava buněk umožňuje předejít přenosu některých genetických onemocnění z matky na dítě.

Británie jako první na světě povoluje počít dítě s DNA tří dárců

Svět
Ilustrační foto
Řím - Klasická hudba, ale také pop a dokonce i heavy metal zřejmě napomáhají zdárnému umělému oplodnění. Hudební vibrace pravděpodobně zvyšují šance na úspěšnost této operace o pět procent, napsal italský deník Corriere della Sera. Jsou o tom přesvědčeni na barcelonském Marquèsově institutu, kde má každý inkubátor, kde se vyvíjejí embrya, zabudovaný systém poslechu hudby.

Hudba možná pomáhá zdárnému umělému oplodnění

Svět
Ilustrační foto.
Praha – Hranice věku pacienta, u něhož bude možné za zákonem stanovených podmínek provést kastraci, se zřejmě sníží z 25 na 21 let. Má to umožnit novela, jejíž vládní návrh Sněmovna v prvním kole schvalování podpořila. Normu, která má také zjednodušit postupy při vydávání lékařských posudků, nyní projedná zdravotnický výbor dolní komory.

Kastraci asi bude možné nově provést už u jednadvacetiletých

Česko
Ilustrační foto
New York - Když Jennifer a Aaron Wilsonovi zjistili, že nemohou počít dítě, věděli přesně, co chtějí udělat. Tento pár ze Severní Karolíny mohl vyzkoušet umělé oplodnění, při němž jsou dozrálá vajíčka laboratorně oplodněna spermiemi. Anebo mohli zkusit adoptovat dítě, které potřebuje nový domov. Oni se ale místo toho obrátili na specializovanou křesťanskou kliniku v Knoxvillu v Tennessee, Národní středisko dárcovství embryí (NEDC), která jim slíbila pomoc při "adopci" embrya, napsal zpravodajský server BBC News.

Někteří Američané "adoptují" embrya jiných lidí

Svět
Ilustrační foto.
Melbourne - Třiašedesátiletá žena z Tasmánie se stala nejstarší australskou prvorodičkou, když porodila dceru. Holčička přišla na svět 1. srpna ve 34. týdnu těhotenství císařským řezem v nemocnici v Melbourne. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Třiašedesátiletá Australanka porodila první dítě

Svět
Ilustrační foto.
Soul - Nechat pobíhat své domácí mazlíčky po oploceném trávníku v západní části Soulu za 100.000 dolarů není zrovna levný špás, ale jejich majitelé alespoň přesně vědí, co za to získají. Trávník patří společnosti Sooam Biotech Research Foundation, která je ve světě na prvním místě v klonování domácích zvířat. To se v posledním desetiletí stalo úspěšným byznysem zaměřeným na majitele psů, kteří chtějí se svými miláčky žít navždy… a to doslova, píše AFP.

Korejská Sooam Biotech zajistí domácí mazlíčky "navždy"

Svět
Ilustrační foto
Peking - Čínské rozhodnutí povolit všem sezdaným párům mít dvě děti pohání růst zájmu o léčbu neplodnosti a umělé oplodnění u starších žen. To jednak znamená nebývalý nápor pro kliniky, jednak boří ještě nedávno existující tabu kolem umělého oplodnění, píše agentura AP.

V Číně roste zájem o umělé oplodnění kvůli druhému dítěti

Svět
Ilustrační foto.
Nedostatek lidských orgánů k transplantacím se rozhodli vyřešit američtí vědci tím, že je vypěstují v tělech prasat. Tým z Kalifornské univerzity vpravil lidskou DNA do prasečích embryí, v nichž má tento postup vytvořit lidské orgány. Podle stanice BBC nyní výzkumníci zkoušejí, zdali se jim podaří v prasečím zárodku vytvořit lidskou slinivku. Podobné pokusy však vyvolávají i kritické reakce kvůli obavě z možného genetického ovlivnění mozku zvířat.

Vědci zkoušejí vypěstovat lidské orgány v embryích prasat

Zdraví
Italský gynekolog Severino Antinori.
Řím - Známého italského gynekologa Severina Antinoriho zadržela policie. Reagovala tak na oznámení jedné čtyřiadvacetileté Španělky, která jej obvinila, že jí na své klinice násilně odebral vajíčka. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Antinori je teď v domácím vězení a až do skončení policejního vyšetřování nesmí vykonávat lékařskou praxi.

Známého italského gynekologa Antinoriho zadržela policie

Svět
Ilustrační fotografie.
Drážďany - V podzemí univerzitní budovy v německých Drážďanech se hraje o osud milionů kuřat. Vědci tu zdokonalují techniku, jak zjistit pohlaví budoucího kuřete ještě ve vajíčku. Jde o to, aby se nemuseli usmrcovat vylíhnutí kohoutci, píše agentura AFP.

Němci rozeznávají pohlaví kuřete ještě ve vajíčku

Svět
Ilustrační foto
Čtvrtina žen, které vyhledají kvůli marným snahám o otěhotnění pomoc lékařů, je starší 40 let. Odkládají založení rodiny, až si vybudují kariéru. Další skupinou jsou ženy, které po rozvodu chtějí dítě s novým partnerem. V roce 2013, ze kdy jsou poslední dostupné analýzy, se v Česku narodilo po umělém oplodnění (IVF) celkem 2393 dětí, z toho 1857 matkám do 34 let věku, 976 matkám ve věku 35 až 39 let a 106 matkám starším.

Čtvrtina žen řešící umělé oplodnění je starší 40 let

Zdraví
Ilustrační foto.
Hanoj - Narození dvojčat už v dnešní době není ničím neobvyklým zejména proto, že roste počet umělých oplodnění. Přirozenou cestou počnou dva potomky najednou páry díky genetickým dispozicím, také starším ženám se rodí dvojčata častěji. Velmi vzácné jsou však případy, kdy má každé z dvojčat jiného otce. V hanojské laboratoři nyní jeden takový případ odhalili.

Vietnamská dvojčata mají dva různé otce

Svět
Premiéra představení Kumpáni v Divadle Jesličky Josefa Tejkla v Hradci Králové.
Hradec Králové - Velká pomsta maloměstu v podání Dospělých embryí pod vedením režiséra Jana Dvořáka se odehrála v pátek 26. února v Divadle Jesličky Josefa Tejkla, stálé scéně hradecké Základní umělecké školy Střezina.
6 fotografií

Kumpáni? Velká pomsta maloměstu

Hradecko
Ilustrační foto.
Britští vědci dostali povolení geneticky upravovat lidská embrya, zatím ale jen zkušebně, nesmějí je nechat vyrůst. Oznámil to britský úřad pro fertilizaci a embryologii HFEA (Human Fertilisation and Embryology Authority). Výzkumem je pověřen londýnský Institut Francise Cricka, jehož tým o povolení požádal. K úpravě lidských embryí již loni přistoupila například Čína.

Britští vědci dostali povolení geneticky upravovat lidská embrya

Zdraví
Ilustrační foto
Neplodných párů v Česku přibývá, aktuálně jde téměř o 20 procent dvojic. Věk, zejména ženy, má přitom na možnost otěhotnění zásadní vliv.Jak dlouho bude žena plodná, je sice hodně dáno geneticky a existují velké individuální rozdíly, podle statistik je však po 40. roce plodných již jen tři až pět procent žen.Problém s početím však zdaleka nemají jen starší páry. Příčin neplodnosti je hodně a asistovaná reprodukce se stává pro mnohé poslední nadějí na narození potomka.

Každý pátý pár v Česku má problém s početím

Zdraví
Ilustrační foto
Praha /INFOGRAFIKA/ – Neplodných párů v Česku přibývá, aktuálně jde téměř o 20 procent dvojic. Věk, zejména ženy, má přitom na možnost otěhotnění zásadní vliv.Jak dlouho bude žena plodná, je sice hodně dáno geneticky a existují velké individuální rozdíly, podle statistik je však po 40. roce plodných již jen tři až pět procent žen.Problém s početím však zdaleka nemají jen starší páry. Příčin neplodnosti je hodně a asistovaná reprodukce se stává pro mnohé poslední nadějí na narození potomka.

Každý pátý pár v Česku má problém s početím

Česko
Experti řeší záhadný objev ostatků předčasně narozeného dítěte v rakvi mumifikovaného švédského luteránského biskupa ze 17. století a zakladatele prestižní Lundské univerzity Pedera Winstrupa.
Stockholm – Experti řeší záhadný objev ostatků předčasně narozeného dítěte v rakvi mumifikovaného švédského luteránského biskupa ze 17. století a zakladatele prestižní Lundské univerzity Pedera Winstrupa. Podle serveru britského listu The Guardian chtějí odborníci s pomocí analýzy DNA zjistit, zda byl mezi dítětem a duchovním příbuzenský vztah.

Experti objevili ostatky novorozeněte v rakvi švédského biskupa

Svět
Ilustrační foto
Pro úspěšný přenos embrya při umělém oplodnění je zásadní, aby se do dělohy dostalo ve správný čas. Stoupne tím naděje pro neplodné páry na potomka. V rozhovoru s ČTK to řekl primář klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert. V klinických studiích se ověřuje metoda vyvinutá španělskými vědci, která umožní správný čas určit. Vychází z toho, že většina žen má v cyklu několikadenní období, kdy děložní sliznice vysílá chemické signály k úspěšnému přenosu embrya.

Lékař: Pro úspěšný přenos embrya je nutné zvolit správný čas

Zdraví
Spermie. Ilustrační foto
Bezplatné anonymní vyšetření plodnosti poskytnou kliniky asistované reprodukce už tradičně mužům v červnu, který je Měsícem reprodukčního zdraví. Nepříznivým trendem, s nímž se kliniky v posledních letech potýkají, je klesající plodnost mužů a rostoucí věk nastávajících matek. Optimistický výhled v řešení problému s neplodností mají spíše muži, řekl primář centra asistované reprodukce Pronatal docent Tonko Mardešić.

Kliniky poskytnou v červnu bezplatné vyšetření plodnosti mužům

Zdraví
Ilustrační foto
„Výšku jsem dostudovala ve dvaceti šesti letech a než jsem sehnala dobrou práci, získala praxi a trochu jistoty, je mi třicet pryč. Ani já ani přítel se na rodinu moc necítíme, teprve jsme získali bydlení, ale bojím se, aby to za pár let ještě šlo," popsala aktuální úvahy o založení rodiny Anna Vaňkovská.

Prvorodičky „stárnou", jejich průměrný věk atakuje třicítku

Zdraví
Ilustrační foto
Zlín – /ANKETA/ „Výšku jsem dostudovala ve dvaceti šesti letech a než jsem sehnala dobrou práci, získala praxi a trochu jistoty, je mi třicet pryč. Ani já ani přítel se na rodinu moc necítíme, teprve jsme získali bydlení, ale bojím se, aby to za pár let ještě šlo," popsala aktuální úvahy o založení rodiny Anna Vaňkovská.

Prvorodičky „stárnou", jejich průměrný věk atakuje třicítku

Zlínsko
Ilustrační foto
Zlín - Lékaři zlínské Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie začali používat nový způsob diagnostiky embryí. Laser napojený na mikroskop dokáže bezpečně narušit obal embrya. Laboranti před jeho zavedení do dělohy odeberou buňky určené k vyšetření, například na případné genetické poruchy. Dříve se stěna embrya narušovala mechanicky, hrozilo větší poškození, některá embrya se přestala vyvíjet, laser je maximálně šetrný, nepoškodí buňky uvnitř, v současné době není lepší technika, řekl novinářům ředitel kliniky David Rumpík.

Zlínští lékaři používají nový způsob diagnostiky embryí

Česko
Ilustrační foto
Lékaři zlínské Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie začali používat nový způsob diagnostiky embryí. Laser napojený na mikroskop dokáže bezpečně narušit obal embrya. Laboranti před jeho zavedení do dělohy odeberou buňky určené k vyšetření, například na případné genetické poruchy. Dříve se stěna embrya narušovala mechanicky, hrozilo větší poškození, některá embrya se přestala vyvíjet, laser je maximálně šetrný, nepoškodí buňky uvnitř, v současné době není lepší technika, řekl novinářům ředitel kliniky David Rumpík.

Zlínští lékaři používají nový způsob diagnostiky embryí

Zdraví
Nosorožec bílý. Ilustrační foto.
Praha – V boji o záchranu kriticky ohrožených severních bílých nosorožců se uvažuje o několika možnostech. Zoologická zahrada ve Dvoře Králové, která se v této činnosti aktivně angažuje, preferuje možnost přenosu zárodku do těla náhradní matky. Při této metodě, takzvaném embryotransferu, by se ve zkumavce spojily vajíčko a spermie. Krátce po začátku dělení oplodněného vajíčka by embryo putovalo do dělohy. U nosorožců bílých to ale zatím není vyzkoušené, upozornil na páteční tiskové konferenci v Praze ředitel Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas.

Existuje několik možností na záchranu severních nosorožců bílých

Česko
Mikroskopický snímek peří holuba chocholatého.
Výstava Zoo v mikroskopu, kterou si můžete prohlédnout u nás v zoologické zahradě, vznikala asi třikrát déle, než jsme původně předpokládali. Ale čekání se vyplatilo. Na několik druhů zvířat se nyní díky fotografiím Petra J. Juračky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy můžeme podívat z úplně nové perspektivy.
3 fotografie

 POHLEDEM Miroslava Bobka: Zoo v mikroskopu

Názory z regionu