ŠTÍTEK: epilepsie

Ilustrační foto.
Co mají společného Julius Caesar, Napoleon, Isaac Newton, Johanka z Arku, Fjodor Michajlovič Dostojevskij či Alfred Nobel? „Všichni trpěli epilepsií, či měli během svého života epileptický záchvat. Přesto se významně zapsali do historie," říká Diana Moosová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Mezi zuby se už klacík při epileptickém záchvatu nedává

Zdraví
Ilustrační foto.
Praha /INFOGRAFIKA/ – Co mají společného Julius Caesar, Napoleon, Isaac Newton, Johanka z Arku, Fjodor Michajlovič Dostojevskij či Alfred Nobel? „Všichni trpěli epilepsií, či měli během svého života epileptický záchvat. Přesto se významně zapsali do historie," říká Diana Moosová z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR.

Mezi zuby se už klacík při epileptickém záchvatu nedává

Česko
Zkoumaný mozek v rukou patologa.
Ústecký kraj – Závažným neurologickým onemocněním, epilepsií, trpělo v loňském roce v Ústeckém kraji přes 4,5 tisíce lidí. Nemoc, která má desítky různých typů a podob, si nevybírá, postihuje dospělé i děti. Právě v pondělí 9. února se o ní lidé po celém světě mohou dozvědět víc. Koná se totiž první Mezinárodní den epilepsie.

Záchvatem mozku trpí víc muži než ženy. V kraji jich je několik tisíc

Mostecko
Ilustrační foto
Moskva - Údiv ochránců lidských práv vyvolal v Rusku nový zákon, který zakazuje lidem postiženým sexuální úchylkou řídit motorová vozidla. Nový seznam diagnóz, které řízení vylučují, se ve čtvrtek objevil na webových stránkách premiéra Dmitrije Medveděva. Dosud podle moskevského rozhlasu obsahoval jen slepotu, schizofrenii, epilepsii a další podobně závažná onemocnění.

Nový zákon v Rusku: Sadomasochisté nesmí za volant

Svět
ILUSTRACE Z POHÁDKY Lesní soud.
Severní Čechy, ČR - Máte někoho s handicapem a potřebujete pomoci? Chystáte knihu, ale byla by krásná a přišla na mnoho peněz? Toužíte album vydat i na vinylu či na kazetě, ale nemáte na to? Pak zkuste web Katalyzátor.cz

Katalyzátor pomáhá hudbě, knihám i charitě

Volný čas
Vašík Veverka
Neratovice – O tom, že Ježíšek nemusí být jen miminko ležící v kolébce vystlané senem, se v listopadu přesvědčila Ilona Veverková z Neratovic. Maminka osmiletého Vašíka, který trpí epilepsií, nemůže chodit a je mentálně postižený, totiž tehdy dostala nečekaný, ale o to úžasnější dárek od studentů pedagožky Zdeňky Sekulové z mělnického gymnázia.

Studenti si zahráli na Ježíška, Vašík pojede do lázní

Mělnicko
Petra a Renáta Štanclovy žijí se svým hendikepem osmnáct let. Děvčatům pomáhá celá rodina.
Svitavy – Benefiční festival Hudba pomáhá se rozhodl letošní rok věnovat podpoře dvojčat Petry a Renaty Štanclových, které trpí kvadruparetickou formou mozkové obrny s přidruženým těžkým mentálním postižením, zrakovou vadou a epilepsií.

Den Petry a Renáty, handicapovaných dvojčat

Svitavsko
Pro Elišku, Terezku a Lukáše. Všem třem mohou Ústečané pomoci. Koupí lampionu přání. Ilustrační foto.
Ústí nad Labem - Lampiony přání rozsvítí nebe nad Ústím nad Labem už po šesté v řadě. Peníze z jejich prodeje tentokrát pomohou hned třem dětem Elišce, Lukášovi a Terezce. Všichni bojují s vážným tělesným postižením.

Obloha se rozsvítí na pomoc nemocným dětem

Ústecko
Ilustrační foto.
Caracas – Nejméně 21 vězňů zemřelo ve středu ve věznici Uribana na severu Venezuely na předávkování léky. Oznámila to místní vězeňská služba. Vězňové patřili ke skupině odsouzenců, která protestovala hladovkou proti údajnému trýznění ze strany vězeňských dozorců. Požití vysokých dávek léků bylo podle vězeňské služby součástí protestu.

Vězni protestovali proti zvůli dozorců. Spolykali léky a 21 z nich zemřelo

Svět
Mladí hasiči nasbírali během šesti měsíců neuvěřitelných 280 kilogramů plastových víček. Výtěžek z prodeje půjde na léčbu nemocného chlapce.
Holčovice - Šestiletý Tomášek z Kopřivnice trpí vážnou chorobou, Chiariho malformací. Léčba je nákladná. Ulehčit rodině se rozhodli sbírkou víček mladí hasiči z Holčovic.

Hasiči z Holčovic pomohli

Bruntálsko
Ilustrační foto
Pacienti s mozkovým nádorem v oblasti center řeči podstupují v Nemocnici Na Homolce operaci mozku při vědomí. Zatímco běžně je k této operaci pacient uspán, při ohrožení řečových center je po otevření lebky probuzen a musí mluvit. Kontroluje se tak, zda řeč zůstává zachována. První takový zákrok provedli tamní neurochirurgové v únoru 2013. Jejich druhý pacient, David Komárek z Mladé Boleslavi, dnes popsal novinářům, jak v loni v květnu operace probíhala.

Na Homolce operují mozek pacientům při vědomí, kontrolují řeč

Zdraví
Ilustrační foto
Praha /INFOGRAFIKA/ – Začalo to záškuby nohou. Syn trojnásobné matky Pavlíny Chodurové Šimon se právě vrátil z povinného očkování. Druhý den se přidaly ruce. „Pediatr mi řekl, že jsem hysterická," popisuje drama maminka. Záchvaty ovšem pokračovaly. Nakonec její syn musel na neurologické vyšetření. Diagnóza? Silná forma epilepsie. „Když se pak narodila Sofinka, už jsme byli rozhodnutí, že ji očkovat nenecháme," vysvětluje matka postoj k léčbě své nejmladší dcery. Sama přitom proti očkování nic nemá. Byla by jen radši, kdyby se očkovalo až po devátém měsíci dítěte.

Bez očkování? Do dětské skupiny to nepůjde

Česko
Strážníci z Prahy 1 pomohli mladému muži, který dostal záchvat ve vozidle.
Praha - Mladému muži, kterého za volantem zřejmě přepadl atak epilepsie, pomáhali v centru metropole strážníci. Bylo to ve čtvrtek v poledne, kdy si hlídka z Prahy 1 projíždějící Opletalovou ulicí všimla v ulici Politických vězňů kolony vytvářející se za autem bránícím provozu.

Mladíka přepadl za volantem záchvat

Nehody
Ilustrační foto.
V jedenácti letech zažila první epileptický záchvat. Po sametové revoluci se rozhodla jako jedna z prvních pacientek podstoupit operaci, která ji měla nemoci zbavit. Operace jí ale akorát na několik let přitížila. V době zotavování se rozhodla nyní šestapadesátiletá Brňanka Pavla Vydrová epileptikům sama pomáhat. Spolu s organizací Centrum pro epilepsie Brno v úterý uspořádali zábavné odpoledne na podporu lidí trpících touto nemocí.

Pacientka: Epileptici nejsou padavky

Zdraví
Ilustrační foto.
Brno – V jedenácti letech zažila první epileptický záchvat. Po sametové revoluci se rozhodla jako jedna z prvních pacientek podstoupit operaci, která ji měla nemoci zbavit. Operace jí ale akorát na několik let přitížila. V době zotavování se rozhodla nyní šestapadesátiletá brňačka Pavla Vydrová epileptikům sama pomáhat. Spolu s organizací Centrum pro epilepsie Brno v úterý uspořádali zábavné odpoledne na podporu lidí trpících touto nemocí.

Pacientka: Epileptici nejsou padavky

Brněnsko
Ilustrační foto.
Praha - V dohledné době by mohla být právně upravena činnost špičkových center pro léčbu epilepsie. Ministerstvo zdravotnictví nyní připravuje akreditaci Epileptologických center vysoce specializované péče, uvedli na tiskové konferenci zástupci České ligy proti epilepsii ČLS JEP. O akreditaci má zájem pět v současné době fungujících epileptologických center, čtyři v Praze a jedno v Brně.

Špičková centra pro léčbu epilepsie možná brzy získají akreditaci

Česko
Čermákovi z Břeclavi se starají o dvojčata. U dcery Daniely lékaři diagnostikovali těžkou formu dětské mozkové obrny v kombinaci se slepotou. U syna Jakuba pak lehkou mentální retardaci v kombinaci s autismem.
Břeclav – Jana Gardášová z Břeclavi má čtrnáctiletou dceru Evu. Po narození rodiče na dívce nic zvláštního nepozorovali. „Až ve věku dvou let, kdy ostatní děti začínají chodit samy, začala mít dcera problémy s chůzí. Lékaři u ní po sérii vyšetření diagnostikovali epilepsii v kombinaci 
s těžkou mentální retardací," popisuje matka okamžik, který jí zcela změnil život.

Dvě rodiny, dva příběhy: žijí pro své postižené děti

Břeclavsko
O lístky na charitativní říjnový koncert soutěžilo zhruba 600 lidí. Ceny předal výhercům Martin Kraus.
Příbram – Pomoc dětem semkla nejen řadu Příbramáků, ale i lidí ze širokého okolí. Pomoci se proto tento rok prostřednictvím sdružení Chci pomoci dočká čtrnáctiletý Standa, který trpí epilepsií a dvouletý Davídek, jenž svádí boj s dětskou obrnou. Chlapce vybrali patroni sdružení Chci pomoci Martin Kraus a Simona Stašová.
6 fotografií

Lístky na charitativní koncert No Name jsou skoro vyprodané

Příbramsko